استراتژی گاو بنفش در بازاریابی | برگ برنده مارکترها

استراتژی گاو بنفش در بازاریابی | برگ برنده مارکترها

اگر در دیجیتال مارکتینگ به نقطه‌ای رسیده‌اید که حس می‌کنید رقابت شما با سایرین بسیار تنگاتنگ است، یا این که نقاط تمایز فعالیت شما و رقبا به خوبی مشخص نیست، تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینک تاس همراه باشید و صفرتاصد استراتژی گاو بنفش در بازاریابی را در این مقاله بخوانید. در پایان مطلب …

اگر در دیجیتال مارکتینگ به نقطه‌ای رسیده‌اید که حس می‌کنید رقابت شما با سایرین بسیار تنگاتنگ است، یا این که نقاط تمایز فعالیت شما و رقبا به خوبی مشخص نیست، تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینک تاس همراه باشید و صفرتاصد استراتژی گاو بنفش در بازاریابی را در این مقاله بخوانید. در پایان مطلب شما خواهید دانست:چ

  • گاو بنفش چیست؟
  • این اصطلاح از کجا آمده است؟
  • چطور بایستی بازاریابی با تکنیک گاو بنفش را شروع کنیم؟
  • استراتژی گاو بنفش چه ارتباطی با دیجیتال مارکتینگ دارد؟

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

نیچ مارکتینگ چیست؟

استراتژی گاو بنفش در بازاریابی چیست؟

استراتژی گاو بنفش یک تکنیک بازاریابی است که به مارکترها می‌آموزد چطور خود را از سایر رقبا و ارائه دهنده‌های سرویس متمایز کنند.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

ست گاردین، دانش آموخته فلسفه و علوم کامیپوتر و ازشد MBA از دانشگاه استنفورد بریج که در سه حوزه تدریس، کارآفرینی و نویسندگی فعالیت کرده‌است راه و رسم موفقیت در دیجیتال مارکتینگ را در یک قالب ساختارشکنانه ارائه می‌دهد. عنوان این کتاب شاید کمی شوخ‌طبعی را منعکس کند اما او در رساندن منظور کاملا جدی است.

بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ گاو بنفش

اگر می پرسید : «آخه گاو بنفش؟ کی‌ تا حالا گاو بنفش دیده؟». باید بگوییم که بله نکته دقیقا همینجاست. گاردین در ابتدای کتاب اشاره می‌کند چند کلمه که با حرف P شروع می‌شوند در موفقیت دیجیتال مارکتینگ کسب و کارها نقش دارند. مثل  محصول (product)، قیمت (price)، مکان (place) و تبلیغات (promotion). اما از نظر او این مجموعه به این شکل کامل نیست و یک حرف p دیگر لازم دارد: گاو بنفش (purple cow)

 

جذابیت با عادی بودن سازگاری ندارد، جذابیت عجیب است. «ست گاردین»

چرا استراتژی گاو بنفش؟

اصطلاح «گاو بنفش» که حالا روشی در بازاریابی شناخته می‌شود، در واقع برای اولین باری در کتاب گاو بنفش ست گاردین به کار برده شد. گاردین در این کتاب نقل می‌کند که در کودکی به همراه خانواده راهی یک سفر جاده‌ای می‌شود. بعد از مدتی در مسیر به یک علفزار بزرگ با یکی دوتا گاو در حال چرا می‌‌رسند. گاردین می‌گوید که در ابتدا از دیدن این دو گاو هیجان زده می‌شوند و شروع به عکس گرفتن می‌کنند. اما به مرور که جلوتر می‌روند تعداد این گاوها بیشتر و بیشتر می‌شود. تا جایی که دیدن آن‌ها نه تنها هیجان انگیز نیست، که دیگر به منظره‌ای تکراری و روتین تبدیل می‌شود.

دیگر کار به جایی رسید که تنها چیزی که می‌توانست ست کوچک را به هیجان بیاورد یک گاو بنفش بود! در دنیای مارکتینگ تمام کسب و کارها، گاوهای سفید و سیاه و قهوه‌ای هستند که مثل هر گاو دیگری مشغول چریدن و شیردادن هستند. و اگر قرار است کسب و کار و برند شما به چیز قابل توجه و جذابی باشد و در این میان توجه مخاطبان را به خود جلب کند، باید به گاو بنفش تبدیل شود. پس از شما احتمالا دیگرانی هم می‌خواهند به چیزی که شما هستید تبدیل بشوند، اما شما بایستی اولین گاو بنفش باشید!

ارتباط گاو بنفش با دیجیتال مارکتینگ

ست گاردین معتقد است زمان آن که یک مقدار محصول و خدمات معمولی تهیه کنیم و کمی بازاریابی روی آن بپاشیم به سرآمده است. دیگر تلویزیون و تبلیغات تلویزیونی که در آن یک گوینده با صدای دوبلوری به طرز اغراق آمیز یک محصول عادی را تبلیغ می کرده است به سر آمده است. دیگر نمی‌توانیم و نباید مبالغه و اغراق را جز تبلیغات بدانیم. بلکه باید واقع محصول و خدمات تازه و متفاوت ارائه کنیم.

گاردین می‌گوید که موثرترین روشی که تبلیغات واقعی شماست، تبلیغات دهان به دهان است. به زمانی که خبر به بازار آمدن PS5 همه جا پیچید فکر کنید. همه می‌دانستند که محصول واقعی اما واقعا متفاوت است. به همین دلیل همه جا مثل بمب صدا کرده بود. این هدف نهایی است!

گودین در ادامه توضیح داد که برای بقا در دنیای تجارت مدرن ، یک شرکت باید یک گاو بنفش داشته باشد – یعنی یک ایده ، محصول یا خدمات قابل توجه که آنها را از رقبا متمایز کند. گاوهای بنفش و ایده های قابل توجه برجسته هستند و مردم در مورد آنها صحبت می کنند. و جلب توجه مردم در مورد موفقیت شما بسیار مهم است.

 

خلق چیزی قابل توجه فقط بهترین راه برای دستیابی به شروع یک کار تجاری جدید نیست. به گفته گودین ، ​​این تنها راه موفقیت است. روزهایی که می توانستید محصولات یا خدمات ملایم بسازید ، کمی بازاریابی روی آنها بپاشید و از آنها استقبال خوبی کنید ، گذشته است. این بیشتر به این دلیل است که بازاریابی تلویزیونی مرده است.

گودین توضیح می دهد که مدل قدیمی بازاریابی تجاری به آنچه وی “مجتمع صنعتی تلویزیون” می نامد متکی بود ، سیستمی که در آن مشاغل می توانستند یک تن پول به بازاریابی تلویزیونی بریزند و بدون توجه به پیش پا افتاده بودن محصول ، محصول را به رسمیت بشناسند و وفاداری به خریدار را بدست آورند. سپس ، هر سود آنها به بازار بیشتر بازمی گشت و نام تجاری به رشد خود ادامه داد. پروکتور و گمبل امپراتوری خود را بر اساس این مدل ساخته اند: خمیر دندان و دئودورانت و شوینده ، همه محصولات با کیفیت خوب ، اما هنوز کاملاً معمولی که فقط به دلیل تبلیغات تلویزیونی آن محصولات را روز به روز در جلوی چهره مردم قرار می دهد بیرون گاهی اوقات بازاریابی برای یک محصول حتی قبل از خود محصول پیش می رفت.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

گودین می گوید ، این دیگر یک رویکرد مناسب نیست. با وجود اینترنت و رسانه های اجتماعی ، چنان درگیر پیام رسانی در مورد محصولات مختلف هستیم که تنها چیزی که باعث کاهش این سر و صدا می شود دهان به دهان است. محصول شما فقط در صورتی مورد توجه قرار می گیرد که مردم در مورد آن صحبت کنند و مردم فقط در مورد محصولات قابل توجه صحبت می کنند.

چطور استراتژی گاو بنفش در بازاریابی را اعمال کنیم؟

برای این که بتوانید متفاوت ظاهر شوید بایستی متفاوت عمل کنید. در این بخش به خلاصه ای از آن چه در کتب بازاریابی با تکنیک گاو بنفش آمده است اشاره می‌کنیم:

۱. خود، برند، مخاطب و تیم‌تان را دوباره تعریف کنید

در گام اول بایستی سعی کنید واقع بینانه و دور از هرگونه بزرگنمایی همه چیز را آنالیز کنید تا بدانید کجای کار ایستاده‌اید. هویت برند خود را بررسی کنید. اگر زمان زیادی از فعالیت‌تان می‌گذرد آیا برخی از ارزش‌های برند شما قدیمی نشده‌اند؟ یا ارزش‌های جدیدی به فراخور زمان حال برایتان ایجاد نشده‌اند؟

۲. به سراغ وجه مشترک ها بروید

رقبای اصلی خود را بررسی کنید، شباهت‌های نوع فعالیت و محصول خود را لیست کنید و سپس همه‌شان را دور بریزید! دقت کنید شباهت‌های مربوط به نوع فعالیت را می‌گوییم! نه اینکه لیستی ایجاد کنیم و بگوییم رقبا شامپو تولید می‌کنند، من هم همینطور پس این گاو قهوه‌ای را دیگر نمی‌خواهم! اگر فعالیت شما و رقبا در یک سطح و با یک متد و با محصولی مشابه و قیمتی مشابه باشد، به من بگویید اصلا چرا پولتان را صرف تبلیغات می‌کنید؟

پرسونای مشتری در برندسازی

ذهن مخاطبان شما از تکرار و تشابه بیزار است و به هرچیز جدیدی امتیاز مثبت می‌دهد. اگر تمام رقبای شما بیسکوییت‌های شکلاتی و شکری و… یا بهتر بگویم گاوهای قهوه‌ای شیرین و شیرین‌تری ارائه می‌کنند، شما بیسکوییت رژیمی و بدون قند را سوار بر گاو بنفش به بازار ارائه کنید!‍ یک وجه تمایز ارزشمند بیابید و روی همان تمرکز کنید.

۳.  «ترین‌» هایتان را پیدا کنید

حالا وقت مانور دادن روی نقاط تمایزتان است. هرچیزی که شما را با یک صفت «ترین» دار توصیف می‌کند لیست کنید. چرا که در این نوع بازاریابی به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید. «بزرگترین تولید کننده‌ي…» ، « دارنده نشان برترین ….» ،‌ « اولین ارائه دهنده متد…» این ها از آن دست عناوینی هستند که شما را به گاو بنفش تبدیل می‌کنند.

۴. لیست نشدنی‌های پرطرفدار تهیه کنید

فرض کنید هیچ محدودیتی در ارائه محصول و خدمات ندارید و می‌توانید هرچه مخاطبانتان نیاز دارند را برایشان فراهم کنید. بیش‌ترین درخواست مشتریان احتمالی از شما چیست؟ چیزی که اگر به بازار ارائه شود همه درباره‌اش صحبت خواهند کرد و برای آن هیجان زده خواهندشد، کاری که تا به حال انجام نشده باشد. یک لیست ده‌تایی از این محصول و خدمات تهیه کنید و به چگونگی تولید نمونه کامل یا محصول جایگزین فکر کنید.

 

جمع بندی

گرچه پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به کتاب فروشی‌های فیزیکی یا سایت‌های PDF و کتاب صوتی، نسخه اصلی کتاب را خریداری کرده و شخصا به خواندن آن بپردازید. اما در این مطلب در حد اجمالی و خلاصه به مفهوم اساسی بازاریابی از روش گاو بنفش پرداختیم و راه‌های شروع و مزایای آن را برشمردیم. از این جا به بعد کار با شماست. اگر سوالی در ذهن دارید که ما در این مطلب به آن نپرداخته‌ایم یا اگر تجربه ای در این زمنیه دارید می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!