لینک nofollow  چیست؟ | نکات کلیدی درباره لینک nofollow

لینک nofollow  چیست؟ | نکات کلیدی درباره لینک nofollow

به دنبال آموزش مفهوم لینک nofollow می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! کسب رتبه بالا در نتایج گوگل برای تمامی کسب و کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازمه کسب رتبه خوب در نتایج موتورهای جستو نظیر گوگل، توجه به سئوی سایت و استفاده از لینک‌های ورودی و خروجی می‌باشد. یک وبسایت خوب …

۱۹ بهمن ۱۳۹۹

به دنبال آموزش مفهوم لینک nofollow می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! کسب رتبه بالا در نتایج گوگل برای تمامی کسب و کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازمه کسب رتبه خوب در نتایج موتورهای جستو نظیر گوگل، توجه به سئوی سایت و استفاده از لینک‌های ورودی و خروجی می‌باشد. یک وبسایت خوب در کنار رعایت تمامی نکات مربوط به سئوی سایت، برای دریافت لینک‌های معتبر از دیگر سایت‌ها در تلاش است. علاوه بر دریافت لینک، دادن لینک به دیگر سایت‌ها نیز دارای اهمیت است. یکی از انواع لینک‌ها، لینک nofollow است. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

 • لینک nofollow چیست؟
 • لینک nofollow چگونه در سئو سایت تاثیرگذار است؟
 • از لینک های nofollow در چه بخش هایی استفاده می شود؟
 • نحوه نوفالو کردن لینک خروجی به چه صورت است؟
 • نحوه نوفالو کردن لینک خروجی با استفاده از افزونه های وردپرس به چه صورت است؟
 • نحوه نوفالو کردن لینک خروجی با استفاده از کد در وردپرس به چه صورت است؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

حتما مطالعه کنید: سئو و همه آنچه برای شروع نیاز دارید(برای مبتدی ها+آپدیت 2021)

لینک nofollow چیست؟

لینک-nofollow-چیست؟

یکی از انواع لینک، لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد که در سئوی سایت نیز بسیار حائز اهمیت است.

استفاده از تگ nofollow به این معناست که از گوگل درخواست نموده‌اید صفحه مورد نظر را کراول و یا دنبال نکند. استفاده از لینک nofollow، هیچ تغییری در رتبه صفحه مقصد، ایجاد نخواهد کرد. شاید از خود بپرسید پس دلیل استفاده از این لینک چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که لینک nofollow در واقع به صورت مستقیم در جابجایی رتبه سایت در نتایج گوگل، تاثیر ندارد، اما به طور غیرمستقیم، تاثیرگذار است و موجب بهبود سئوی سایت می‌شود.

لینک nofollow چگونه در سئو سایت تاثیرگذار است؟

آمارها حاکی از آن است که لینک‌های nofollow در سایت‌های قوی از لینک‌های follow در سایت‌های ضعیف برای گوگل، ارزشمندتر هستند.

نکته قابل توجه در رابطه با لینک‌های nofollow این است که به طور غیرمستقیم در سئوی سایت‌ها تاثیر دارند و با استفاده درست از آن‌ها می‌توان به رتبه خوبی در نتایج گوگل، دست یافت.

از آنجایی که گرفتن لینک طبیعی از وبسایت‌های معتبر آن هم به صورت فالو، کار ساده‌ای نیست، بنابراین دریافت لینک nofollow، بیانگر طبیعی بودن لینک‌هاست؛ به بیان دیگر با دریافت لینک nofollow، گوگل راحت‌تر می‌پذیرد که لینک‌های ورودی به سایت شما، طبیعی هستند. به هیچ عنوان اهمیت لینک‌های دریافتی از نوع nofollow را دست کم نگیرید، زیرا می‌توانید از لینک‌های nofollow در فروم‌های مختلف استفاد نمایید، این کار اگر چه به صورت مستقیم در سئوی سایت شما تاثیرگذار نیست، اما موجب افزایش چشمگیر بازدید از سایت شما خواهد شد که بسیار ارزشمند است و به دیده شدن کسب و کار شما، کمک شایانی می‌کند.

گسترش لینک‌های nofollow، موجب شده است که گوگل اخیرا آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد، زیرا اکثر مدیران وبسایت‌ها در تلاشند تا به جای استفاده از لینک‌های فالو از لینک‌های nofollow استفاده نمایند.

نکته قابل توجه در رابطه با انواع وبسایت‌ها این است که اکثر مدیران وبسایت‌ها، تفاوت این دو نوع لینک را نمی‌دانند و از CMSهایی استفاده می‌کنند که تمامی لینک‌های خروجی آن‌ها nofollow است. گاهی هم افراد با اینکه تفاوت میان این دو نوع لینک را می‌دانند، تمایلی به لینک دادن به سایتی دیگر آن هم از نوع لینک‌های فالو ندارند، زیرا این کار موجب افزایش رتبه سایت دیگران می‌شود که به معنای جلو زدن رقبا از شما خواهد بود، زیرا یکی از شرایط لینک ورودی و خروجی خوب این است که از سایت‌هایی که به موضوع سایت و محتوای شما، مرتبط هستند، لینک گرفته شود و هم‌چنین به سایت‌های مرتبط نیز لینک داده شود.

لازم به ذکر است که اغلب سایت‌های معتبر که دارای انجمن‌های قدرتمندی هستند، لینک‌های خروجی‌شان به صورت nofollow است. سایت‌های معتبر، سایت‌های مفیدی را معرفی می‌کنند و لینک‌های خروجی از این سایت‌ها به طور مداوم، نظارت می‌شوند، بنابراین با توجه به نظارت‌های مداوم، گوگل برای آن‌ها ارزشی را در نظر گرفته است.

از لینک های nofollow در چه بخش هایی استفاده می شود؟

از لینک‌های nofollow در بخش‌های مختلف وبسایت‌ها استفاده می‌شود. این بخش‌ها عبارتند از:

 • بخش نظرات در انتهای وبلاگ وبسایت‌ها
 • شبکه‌های اجتماعی اعم از توییتر، فیس‌بوک و …
 • لینک‌های دریافتی از صفحات گفتگو و انجمن‌ها
 • پست‌های مهمان
 • وبسایت‌های خبری
 • و …

لینک‌های  که nofollow که ذکر نمودیم، موجب افزایش بازدید سایت شما خواهند شد، اما هیچ تاثیری در پیج رنک ندارند.

در واقع، گوگل و الگوریتم‌های آن بیشتر از اینکه به نوع لینک توجه داشته باشند به سایت لینک‌دهنده و لینک‌گیرنده، محتواهای موجود در سایت، صفحه‌ای که به آن لینک داده شده، صفحه‌ای که در آن به صفحه‌ای دیگر لینک داده شده و … توجه دارد.

نحوه نوفالو کردن لینک خروجی به چه صورت است؟

نحوه نوفالو کردن لینک‌ها به صورت ذیل است:

<a href=”آدرس سایت مقصد” rel=”nofollow” > Title link </a>

نحوه نوفالو کردن لینک خروجی با استفاده از افزونه های وردپرس به چه صورت است؟

در سایت وردپرس، پلاگین Nofollow For External Link وجود دارد که می‌توان آن را دانلود نمود. دانلود این پلاگین و نصب آن، موجب می‌شود که تمامی لینک‌های شما، Nofollow شوند. به این صورت که تمامی لینک‌ها دارای rel=”nofollow” و target=”_blank” خواهند شد.

نحوه نوفالو کردن لینک خروجی با استفاده از کد در وردپرس به چه صورت است؟

نحوه-نوفالو-کردن-لینک-خروجی-با-استفاده-از-کد-در-وردپرس-به-چه-صورت-است؟

برای نوفالو کردن لینک‌های خروجی در وردپرس باید قطعه کد زیر را به فایل Function.php قالب وردپرسی خود اضافه نمایید:

add_filter(‘the_content’, ‘my_nofollow’);

          add_filter(‘the_excerpt’, ‘my_nofollow’);

          function my_nofollow($content) {

                    return preg_replace_callback(‘/<a[^>]+/’, ‘my_nofollow_callback’, $content);

          }

          function my_nofollow_callback($matches) {

                    $link = $matches[0];

                    $site_link = get_bloginfo(‘url’);

                    if (strpos($link, ‘rel’) === false) {

                              $link = preg_replace(“%(href=\S(?!$site_link))%i”, ‘rel=”nofollow” $1’, $link);

                    } elseif (preg_match(“%href=\S(?!$site_link)%i”, $link)) {

                              $link = preg_replace(‘/rel=\S(?!nofollow)\S*/i’, ‘rel=”nofollow”‘, $link);

                    }

                    return $link;

            {

پس از افزودن این قطعه کد به فایل Function.php قالب وردپرسی، تمامی لینک‌های خروجی موجود در سایت شما به صورت خودکار، nofollow خواهند شد.

و در نهایت …

و در نهایت، این هم از لینک nofollow!

سعی کردیم در این مطلب، سیر تا پیاز لینک nofollow را ساده، کاربردی و خلاصه بیان کنیم. اکنون که با مفهوم آن آشنا شدید، می‌توانید از وبسایت‌ها و فروم‌های قدرتمند، لینک nofollow دریافت نمایید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ