11 نوع از محتوای تعاملی که باید بدانید😍🤔

11 نوع از محتوای تعاملی که باید بدانید😍🤔

چند نوع از محتوای تعاملی که به افزایش نرخ تعامل شما کمک می کند. ما در عصر طلایی  محتواهای باکیفیت زندگی می کنیم. این بدان معناست که مشتریان و مصرف کنندگان در هنگام خواندن محتوا می توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی را بخوانند و توجه کنند و به چه محتوایی اهمیت ندهند. ناگفته نماند …

۲۵ آذر ۱۳۹۹

چند نوع از محتوای تعاملی که به افزایش نرخ تعامل شما کمک می کند.

ما در عصر طلایی  محتواهای باکیفیت زندگی می کنیم. این بدان معناست که مشتریان و مصرف کنندگان در هنگام خواندن محتوا می توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی را بخوانند و توجه کنند و به چه محتوایی اهمیت ندهند. ناگفته نماند که بهترین نوع محتوا برای درگیر کردن و حفظ مخاطبان، محتوای تعاملی است.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

در دنیایی که از 10 نفر تنها 7 نفر، در صورتی که محتوای بازاریابی شما کارآمد باشد درگیر می شوند، محتوای اینفوگرافیکی یا تعاملی این مسیر را می شکند و مستقیما با آنها ارتباط می گیرد.

آیا تا به حال به این فکر کردید که محتوای تعاملی چقدر می تواند موثر باشد؟ محتوای تعاملی بصری با کیفیت بالا 70% نرخ تبدیل را بالا می برد، که به مراتب از نرخ تبدیل معمول برای هر نوع محتوای دیگر فراتر است.

محتوای تعاملی باید مخاطب شمارا تشویق کند که فعالانه درگیر داستان شما شوند. این نوع از محتوا به مخاطب کمک می کندد که با توجه به علایق و مهارت های خودش تصمیم بگیرد.

محتوای تعاملی جذاب است چراکه به کاربران اطلاعاتی در مورد خودشان می دهد.

در مقایسه با ویدئو، موشن گرافیک و برخی دیگر از انواع محتوای بصری خواننده را به سمت داستان سوق می دهد. این عالی است اما در صورتی که می خواهید آنها را برای یک موضوع خاص راهنمایی کنید، در صورتی که هزاران مطلب برای به اشتراک گذاشتن دارید، محتوای تعاملی می تواند راه حل جذاب تر، کارآمد تر و در نهایت آموزشی تر باشد.

چند نمونه از عناصر تعاملی که می تواند تاثیر گذار باشد:

 • عناصر قابل کلیک
 • تصویرسازی های اننیمیشنی و گراف ها
 • نکات راهنما
 • دکمه ها
 • دکمه های رادیوی و چند گزینه ای

اما اینها فقط عناصری هستند که می توانند در یک محتوای تعاملی قرار داده بشوند. بنابراین بیایید نگاهی به 11 مورد از محبوب ترین طرح های تعاملی-از اینفوگرافیک گرفته تا آزمون ها و ابزارها-که باعث موفقیت در کمپین های بازاریابی می شوند، بیندازیم.

 1. آزمون ها

کل شرکت ها بر اساس قدرت محتوای تعاملی ساخته شده اند.برای مثال buzzfeed را در نظر بگیرید، این سایت به عنوان یک نوع از محتوای تعاملی آزمون به دلیل محبوبیت زیادش، 40 ملیون بازدید داشته است.

همانطور که بالاتر اشاره کردم،آزمون ها سرگرم کننده هستند زیرا آنها به کاربر چیزی در مورد خودشان می گویند. آنها نتایجی که باعث احساس شخصی بودن یا خصوصی بودن را دارند ارائه می دهند.آزمون ها هوشمند هستند: یک آزمون خوب نباید به کاربر این حس را بدهد که شما قصد فروش چیزی را دارید، در عوض، در مورد برقراری ارتباط چیزی است که برای خواننده معنی دار و جذاب باشد.

اگر فکر می کنید که این نوع از محتوای تعاملی به درد شما نمی خورد، سخت در اشتباه هستید چراکه طراحی هوشنمدانه شما و پرسش و پاسخ جالب شما است که می تواند به شما کمک کند و این موضوع هیچ ربطی به ارتباط صنعت شما و تکنیک پرسش و پاسخ ندارد. آزمون ها می توانند به هر صنعتی مربوط باشند، همچنین که می توانند مشارکت و بازدهی را در هر صنعتی افزایش دهند.

خیلی خوب می دانید که اگر قصد خرید چیزی را داشته باشید، سوال های زیادی در مورد محصول در ذهن دارید که شاید در هنگام خرید به ذهنتان نیایند، پس با کمک پرسش و پاسخ هایی که در طراحی خود ایجاد می کنید می تواند به آنها در انتخابشان اطمینان بیشتری بدهید.

   2.ابزارک ها

ابزارهای کوچک می توانند به راحتی در هر وبسایتی جای بگیرند. وظیفه های آنها کمک به کاربران است که از طریق روش های ساده برای تصمیم گیری، محاسبه و یا بدست اوردن سایر نتایج شخصی تعامل می کنند. ابزارک ها یک روش موثر و متنوع را برای افزایش تعامل به هر صفحه ارائه می دهد.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

 1. نقشه ها

اگر اطلاعات در مورد مکان های مختلف جغرافیای را به اشتراک می گذارید، احتمالا مخاطبان علاقه ای به خواندن اطلاعات در مورد هر نقطه ای که به اشتراک می گذارید ندارند. در عوض ، علاقه بیشتری به کسب اطلاعات در مورد ایالات ها یا کشور هایی دارند که در آنجا زندگی می کنند یا ارتباطات شخصی دیگری دارند.

پس به جای اینکه آنها را مجبور کنید که ناچارا در سایت شما  اطلاعات طولانی و غیرضروری ببیند، یک نقشه تعاملی را طراحی کنید که کاربران بتوانند با حرکت به روی مکان های مختلف نقشه، اطلاعات کلیدی را که می خواهند ببینند.همچنین اینکه آنها می توانند با کلیک به روی یک نقطه وارد صفحه ای از اطلاعات مربوط به آن نقطه بشوند.

تجارب تعاملی مسئولیت مخاطب شمارا به عهده می گیرد و به شما این امکان را می دهد تا در مورد هر موضوعی که مد نظر دارید اطلاعات کسب کنید.

 1. بازی ها

محبوبیت قابل توجه بازی  pokemon go فقط یک نمونه خیلی کوچک از انقلاب گیمیفیکیشن (gamification) است.ناگفته نماند که gamification اکنون یک روش بازاریابی بسیار محبوب است.وقتی نوبت به استفاده از بازی های تعاملی برای جلب مشتری می رسد، گزینه های  واقعا بی پایانی وجود دارد. 

هرکاری که می خواهید انجام دهید، اما مطمئن شوید که بازی شما به اندازه کافی سرگرم کننده است. این بدان معنی است که پیام بازی خود را واضح یا حتی طوری طراحی کنید که انگار اصلا وجود ندارد.در ابتدای کار چیزی را که دوست دارند به آنها بدهید.اعتماد و اطمینان چیزی ست که باید در اولویت قرار دهید.فقط در این صورت می توانید فروش انجام دهید.

 1. گراف و چارت ها

آیا تا به حال گراف هایی را دیده اید که که پر از اطلاعات باشند و خواندشان دشوار باشد؟ شاید بعضی از برچسب هایی که برای توضیح قرار داده اند، و یا تو در تو طراحی کرده باشند تشخیص آن دشوار باشد. اما از حق نگذریم بسیاری از گراف ها وجود دارد که مطالب سخت را  برای شما ساده تر می کنند.

تجسم داده ها می تواند بسیار قدرتمند باشند. اما حتی بهترین اینفوگرافیک های تعاملی فقط اطلاعات کمی را برای درک نمودار و مطلب می دهد-حداقل در ابتدا.سپس آنها راه هایی برای تعامل و درک تجسم اطلاعات را در سطح عمیق تری ارائه می دهند. شاید با کلیک به روی قسمتی از نمودار های دایره ای(pie chart) بتوانید اطلاعات دقیق تری را بدست آورید.

با این کار، شما کاربر را مسئول کار خودش می کنید، تا در صورتی که به موضوع خاصی علاقه مند بود با محتوای تعاملی که شما ایجاد کرده اید، آن اطلاعات را پیدا کنند.

 1. اینفوگرافیک های تعاملی و میکروسایت ها

زمانی که می خواهید اطلاعات زیادی را به اشتراک بگذارید، یک ابزارک کوچک نمی تواند برای شما معجزه کند. گرچه که اینفوگراافیک ها گزینه خوبی به نظر می رسند اما گزینه هایی زیادی برای دسته بندی و آشکار سازی سیستماتیک ارائه نمی دهند، چراکه کاربران نمی توانند با کلیک به روی یک قسمت درگیر مطالب و طراحی شود.

به همین دلیل یک اینفوگرافیک یا میکروسایت ممکن است بهترین انتخاب برای محتوای تعاملی باشد.بدون اینکه نگران باشید که مخاطب خودتان را از دست می دهید، می توانید اطلاعات زیاد و جذاب را به اشتراک بگذارید.

سایت  killer visual strategies یک نمونه جامع و کامل برای استفاده از این مدل است.

 1. ویدئو های تعاملی و موشن گرافیک

طراحی تعاملی تنها در مورد اینفوگرافیک ها و ابزارک ها نیست. حتی موشن گرافیک و ویدئو ها هم می توانند تعاملی باشند. چگونه؟

اگر می خواهید نرخ تعامل خودتان را با یک نمودار گرافیکی یا موشن گرافیک افزایش دهید، باید اطمینان حاصل کنید که افراد تا آخر کار را تماشا خواهند کرد، عناصر راهنما، برچسب ها ، دکمه ها را اضافه کنید.همچنین می توانید ویدئو های پرسش و پاسخ ایجاد کنید که در طول تماشا ویدئو به آنها پاسخ دهند یا نظر بدهند.

شما نمی دانید که چه محتوایی بیشترین بازدید را دارد، محتوای تعاملی به شما کمک می کند که گزینه های بیشتری به آنها بدهید.

 1. کتاب های الکترونیکی

اگر کتاب های الکترونیکی شما بازدید سایت شمارا بالا نمی برند، زمان آن فرا رسیده است که رویکرد پویا تری داشته باشید. اشتراک گذاری کتاب های الکترونیکی را به جای pdf در نظر بگیرید.مزایا مختلف این جایگزینی شامل:

 • آنها قادر خواهند بود که با یک کلیک در تمام منابع شما جستجو کنند و یا مطالب بیشتری را که می خواهند را پیدا کنند
 • انیمیشن ها و سایر عناصر تعاملی اطمینان حاصل می کنند که آها زمان بیشتری را بیشتری را برای مطالعه کتاب الکترونیکی صرف می کنند تا درک عمیق تری از موضوع پیدا کنند.
 • به شما این امکان را می دهد که روش های تعامل بیشتری را برای برند خود در قالب لینک ها،دکمه ها و فراخوان برای عمل ایجاد کنید.
 1. گزارش سالانه

یک گزارش سالانه تعاملی می تواند به دلایل مختلف نزدیک به مزایای کتاب های الکترونیکی موثر باشد. به شما این امکان را می دهد که نرخ تعامل را با محتوای خود افزایش دهید.همچنین به کاربر این امکان را می دهد که آیامی خواهد تنها یک نگاه سطحی به روی گزارش داشته باشند یا به اطلاعات مهم تر و دقیق تری بپردازند؟

برای اینکه بهتر متوجه شوید، به سایت حمل و نقل سیاتل نگاهی بیاندازید، تا متوجه شوید که سبک نقشه اینفوگرافیک این گزارش به کاربران این اجازه را می دهد که نگاه خلاصه و سریعی به هزینه های مربوط به پارکینگ بیاندازند.

با این روش آنها می توانند در سطح های مختلف اطلاعاتی را دریافت کنند که برایشان مفید است. ممکن است فکر کنید که شاید اطلاعات سالانه شما هیچ ربطی به سوالات کاربران نداشته باشد که بخواهند ساعت کاری شما،کارهای متفرقه ای که انجام می دهید را ببینند، اما شما هرگز نمی توانید حدس بزنید که کاربر چه اطلاعاتی را ممکن است از همه بیشتر یا کمتر نیاز داشته باشد.گزارش سالانه تعاملی به شما کمک می کند که تولید محتوای موفقی داشته باشید و گزینه های بیشتری را برای جذب مخاطب ارائه بدهید.

 1. حسابگرها

برنامه های تعاملی حسابگرها به شما این امکان را می دهد که با وارد کردن اطلاعات شخصی خودتان بهترین پیشنهادات و نتایج را از جستجو به شما نمایش دهد.به همین دلیل است که حسابگرها ابزارهایی باور نکردنی هستند-مخاطبان شما از اینکه محتوای تعاملی حسابگری را طراحی کرده اید از شما تشکر خواهند کرد.

برای مثال حسابگر تعاملی turbotax  به منظور ارائه توصیه های مربوط به مالیات، و پرسش و پاسخ به کاربر است.

 1. رای گیری و نظر سنجی

آیا می خواهید حجم زیادی از اطلاعات نظر سنجی را جمع آوری کنید؟ می خواهید نظر سنجی انجام دهید؟ یک رابط تعاملی خوب می تواند راهی عالی برای انجام این کار باشد.دکمه های تعاملی، ویدئوها  و حتی انیمیشن ها می توانند موضوع یا سوال موجود را روشن کنند. استفاده از نظرسنجی یکی از راه های هوشمندانه محتوای تعاملی است که به ما کمک می کند بدون سنگین جلوه دادن موضوع یا هدفتان، با استفاده از سایر موارد بالا، یک فرم نظرسنجی تعاملی یا رای گیری ایجاد کنید.

برخلاف آزمون های تعاملی،در نظرسنجی های تعاملی افراد مختلف می تواند نتایج سایر کاربران را مشاهده کنند.این ممکن است همزمان با نظر شما یا آخر نظرسنجی نمایش داده شود.با این کار به کاربران خود احساس اعتماد و اطمینان را تزریق می کنید.

نوع محتوای تعاملی که شما تولید می کنید-از ابزارک ها،میکروسایت ها،نقشه ها-به محل زندگی و هدف از محتوای شما بستگی دارد.

چیزی که واضح است: تا زمانی که شما به روی ارائه یک تجربه با کیفیت تمرکز دارید، محتوای تعاملی شما مطمئنا جذاب تر و پر بازدید تر خواهد بود.که همین موفقیت شما را برای مقابله بعدی با رقبایتان در صنعت بازاریابی دیجیتال صدردصد می کند.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ