6 نکته‌ی اساسی برای انتخاب درست تایپوگرافی در طراحی لوگو

تایپوگرافی خوب برای لوگو، مثل مواد اولیه خوب برای غذاست. اگر توانستید با سبزی آش، قرمه سبزی خوبی بپزید، آن وقت می‌توانید ادعا کنید تایپوگرافی خوب صرف نظر از عوامل دیگر می‌تواند یک لوگوی خوب بسازد! همانطور که هر ماده و ادویه‌ای طعم و بوی خاص خود را دارد، هر تایپوگرافی با طراحی خاص خود، …

تایپوگرافی در طراحی لوگو

تایپوگرافی خوب برای لوگو، مثل مواد اولیه خوب برای غذاست. اگر توانستید با سبزی آش، قرمه سبزی خوبی بپزید، آن وقت می‌توانید ادعا کنید تایپوگرافی خوب صرف نظر از عوامل دیگر می‌تواند یک لوگوی خوب بسازد! همانطور که هر ماده و ادویه‌ای طعم و بوی خاص خود را دارد، هر تایپوگرافی با طراحی خاص خود، برداشت متفاوتی از لوگو را به نمایش می‌گذارد. حالا از کجا باید بدانیم نوع تایپوگرافی در طراحی لوگو را درست انتخاب کرده‌ایم؟ هیچ نگران نباشید. ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس آماده‌ایم تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و بخوانید:

  • تایپوگرافی چیست؟
  • کاربرد تایپوگرافی در طراحی لوگو
  • نکات اساسی برای انتخاب درست تایپوگرافی در طراحی لوگو

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

تایپوگرافی چیست و چه اصولی دارد؟

 

تاثیر انتخاب تایپوگرافی در طراحی لوگو

تایپوگرافی در خلاصه ترین تعریف یعنی استفاده از فونت و رنگ به همراه حجم زیادی از خلاقیت برای القا کردن حس از طریق تصویری کردن نوشته‌ها! این جزییات کوچک می‌توانند تاثیر بزرگی بر موفقیت یا شکست برند شما بگذارند. اگر برند مشتری شما تازه قرار است به بازار معرفی شود، باید حساسیت بیشتری به خرج بدهید. برای این که بدانید لوگویی که بد طراحی می‌شود تا چه حد می‌تواند افتضاح به بار بیاورد، به این نمونه توجه کنید:

لوگوی بد

تصویر بالا لوگویی است که برای اپلیکیشن گپ در سال ۲۰۱۰ طراحی و بعد از دوهفته تعویض شد. گرچه در نقش اصلی خود زیاد ماندگاری نداشت اما هنوز بعد از گذشت سال‌ها رتبه اول شوخی‌ها و نقدهای مجازی را به خود اختصاص داده است. در هر موضوعی که قرار باشد مثالی برای لوگوی بد بیاوریم، گپ ۲۰۱۰ بهترین گزینه است. فونت چاپی قدیمی و بدون تغییر، انتخاب آیکون مربع نماد سکون و انتخاب رنگ اشتباه برای زمینه‌ فعالیت از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

1. اصول را بلد باشید

پیش از این که به فکر انتخاب تایپوگرافی در طراحی لوگو بیفتید مطمئن شوید که مقدمات تایپوگرافی را فرا گرفته اید. درک اصول تایپوگرافی خشت اول تمام مراحل دیگر است.  منظور از درک اصول این است که شما انواع مختلف حروف (شامل سریف و اسکریپت و نمایشی و…) را بشناسید. و با نحوه کارکرد مقیاس چاپی و مفاهیمی مثل هسته و ارتفاع خطوط در تایپوگرافی آشنا باشید. اگر در طراحی اولیه تایپوگرافی خیلی مهارت ندارید، طراحی لوگو برایتان به مراتب چالش برانگیزتر خواهد بود. بهتر است کمی وقت بگذارید و درباره نحوه استفاده از فونت، مقیاس بندی، سلسله مراتب المان‌ها در صفحه و موارد مشابه اطلاع کسب کنید. پس از مطالعه در این زمینه‌ها ابتدا نمونه‌های خوب طراحی که در آن لوگو و تایپوگرافی همخوانی دارند را جستجو کرده و به دقت بررسی کنید. شاید برای شروع بدنباشد که سعی کنید از برخی کارها الهام بگیرید و از ترکیب بخش‌های جذاب کارهای دیگران با یکدیگر، نمونه‌های تمرینی بسازید.

۲. درباره مخاطب خود عمیق‌تر فکرکنید

بگذارید خیالتان را راحت کنم. سلیقه شخصی شما بخش بسیار کوچکی از طراحی یک لوگوی موفق است. شما درهربار طراحی با یک مشتری با سلایق ویژه سروکار دارید که کسب و کار او نیز مخاطبان خاص خود را دارد. پس هربار باید بدانید که برندی که لوگو را برایش طراحی می‌کنید، چه نوع مخاطبانی دارد؟ ارزش‌های اصلی و پیام محوری این برند چیست؟ مخاطبان از این برند چه انتظاراتی دارند؟

شناخت درست از مخاطب انتخاب‌های شما را محدودتر می‌کند و باعث می‌شود منظم تر به قضیه فکر کنید. مثلا اگر قرار است برای یک برند ترمه یا صنایع دستی دیگر استفاده کنید، قطعا ذهنتان سراغ فونت‌های شلوغ و فانتزی نخواهد رفت. یا برای یک فست فود از فونت‌های رسمی و یکنواخت استفاده نمی‌کنید. حواستان همیشه به فونت‌های جدید باشد. هیچ کس خوشش نمی‌آید در لوگوی برندش از فونتی که برند دیگری با آن شناخته شده است استفاده کند. برای دسترسی به فونت فارسی جدید از وبسایت‌های زیادی مثل سایت فونت یاب می‌توانید استفاده کنید. مگر این که اهداف خاصی داشته باشد. شما فونت غنچه را سردر بانک ملی هم که ببینید باز هم مطمئنید که قبلا آن را روی قوطی روغن سرخ کردنی دیده‌اید!

 

3. از انتخاب ترندها بپرهیزید

ممکن است طرح ها و فونت های خیلی جدید و به روز اغوا کننده باشند و. چندماهی شما را حسابی سر زبان‌ها بیندازند. اما یک نکته اساسی را همیشه و همه جا در نظر داشته باشید. چیزی که در زمان خاصی مد می‌شود بعد از گذشت آن زمان هیچ محبوبیتی نخواهد داشت. اگر فکر می‌کنید اشتباه می‌کنم، آلبوم جوانی پدرومادرهایتان را باز کنید و ببینید شما هم مایلید عینک ته استکانی بزنید، موهایتان را فر اسکاچی کنید و یک پایتان را بگذارید روی پله به افق خیره شوید و عکس بیندازید و این عکس را بگذارید روی پروفایلتان؟ عکسی که در ساده‌ترین حالت با یک پیراهن چهارخانه و شلوار جین و کفش آل استار گرفته شده را چه؟ منظورم روشن است! طرحی را انتخاب کنید که تاریخ انقضا نداشته باشد. اگر نمی‌خواهید عکس لوگوی جدید مشتری‌تان را دو ماه بعد از طراحی خود در پیج کاری رقیب لایک کنید به خاطر داشته باشید که هرچیز اغراق شده‌ای محکوم به از دست دادن محبوبیت در دراز مدت است.

با این حال منکر استثنائات و ایده‌های ناب جدید نمی‌شوم! لوگوی KFC هم با طراحی‌های زمان خود فاصله بسیار داشت. و می‌بینیم که هنوز طرح اصلی را حفظ کرده است.

4. زیبایی در سادگی است!

مقصودم این نیست که تمام لوگوها و تایپوگرافی‌هایتان را مینیمال طراحی کنید. اما هنر واقعی از آن کسی است که با کمترین المان‌ها بیشترین مفهوم را خلق کند. اگر برای یک طور طبیعت‌گردی لوگویی طراحی کردید که تایپوگرافی آن درخت کاج و چادر کمپینگ و کفش کوهنوردی و … را یکجا دارد شک نکنید که از هنر فاصله گرفته اید و به آزار چشم مخاطب روی آورده‌اید. بهتراست که بیش‌تر از یک نوع فونت و نوشتار برای تایپوگرافی در طراحی لوگو استفاده نکنید. و مقیاس عناصر گرافیکی دیگر را نیز طبق قوانین طراحی بسنجید. به این لوگوها توجه کنید و ببینید آیا در عین سادگی مفهوم را نمی‌رسانند و جذاب نیستند؟

5. امضای خود را بزنید

درست است که قوانین و معیارهای طراحی برای همه یکسان هستند. اما پس زمینه فکری شما باید در کارهایتان بدرخشد. اجازه بدهید چیزی که فقط در مغز شما شکل می‌گیرد روی مانیتورتان هم ظاهر شود. یادتان هست که گفتم از مشتری درباره ی ارزش‌های اصلی برندش سوال کنید؟ این جا قرار است از اطلاعاتی که گرفتید استفاده کنید. یعنی تصمصیم بگیرید کدام حروف قرار است برجسته تر باشند و کدام‌ها محو  باشند. قصه‌ی برند را بریزید توی دل حروف، بگذارید نماد کوچکی که می‌سازید مُشتی باشد نشانه‌ی خروار! این که شما چطور با دست کاری در نمادها و حروف معنی می‌سازید، امضای شماست.

مفهوم تایپوگرافی در طراحی لوگو برند هیوندا

یک مثال جذاب برای من، لوگوی کمپانی خودرو سازی هیونداست. در نگاه اول حرف H را داخل یک بیضی ساده می‌بینید. خب که چه؟ خسته نباشند با این حرف اول برند را توی یک شکل هندسی گذاشتن! اما در دل این H و بیضی دو نفر مقابل هم ایستاده و در حال دست دادن هستند. ارتباط متقابل کارخانه و مشتری به زیبایی در این قاب تصویر شده است.

 

6. آیکون‌ها را با تایپوگرافی در طراحی لوگو، جفت و جور کنید

تا این جا بیشتر تمرکز را روی تایپوگرافی گذاشتیم. بعد از انتخاب تایپوگرافی مناسب با مفهوم درست، نوبت به افزودن آیکون‌ها می‌رسد. سنجیده عمل کنید و پیش از انتخاب هر آیکون این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا وجود این آیکون ضروری است؟
  • اگر این آیکون حذف شود، طرح من چه مفهومی را از دست خواهد داد؟
  • آیکون از لحاظ بافت، رنگ و سبک با تایپوگرافی هم خوانی دارد؟

هماهنگی آیکون و تایپوگرافی در طراحی لوگو

اگر زیر هجده سال دارید چشم‌هایتان را ببندید و اسکرول کنید. اما اگر بالای هجده سال دارید به این هماهنگی آیکون آبمیوه، بستنی و دمپایی در نوشتار توجه کنید! با این که سیاه و سفید است اما خوب می‌تواند حس رنگی تابستان و استخر را القا کند، این طور نیست؟

جمع بندی

در این مطلب به بررسی عوامل موثر در انتخاب مناسب تایپوگرافی در طراحی لوگو پرداختیم. اگر بعد از خواندن این مقاله، نگاه دقیق تری به این مساله پیدا کرده اید، پیشنهاد می‌کنیم به قسمت طراحی لوگو در وبلاگ آژانس تاس سربزنید و مقالات سودمند دیگر را نیز مطالعه کنید. فراموش نکنید که می‌توانید سوالات مربوط به طراحی خود را از بخش نظرات از ما بپرسید و اگر نیاز به طراحی یک لوگوی خوب در کوتاه ترین زمان دارید، می‌توانید روی تاس حساب کنید.