عنوان نویسی حرفه ای محتوای وبلاگ و ۹ قانون طلایی آن!

عنوان نویسی حرفه ای محتوای وبلاگ و ۹ قانون طلایی آن!

ممکن است این طور به نظر برسد که عنوان پنجاه شصت کاراکتری چیزی نیست که باید نگرانش باشید یا وقت زیادی را به آن اختصاص بدهید. اما نبینید چه ریز است! عنوان یکی از دو عامل تاثیر گذار در جذب کلیک و بازدید برای سایت است و علی رغم طول کوتاهش آثار بلند مدتی روی …

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

ممکن است این طور به نظر برسد که عنوان پنجاه شصت کاراکتری چیزی نیست که باید نگرانش باشید یا وقت زیادی را به آن اختصاص بدهید. اما نبینید چه ریز است! عنوان یکی از دو عامل تاثیر گذار در جذب کلیک و بازدید برای سایت است و علی رغم طول کوتاهش آثار بلند مدتی روی سایت شما می گذارد. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و ۹ قانون طلایی عنوان نویسی محتوا را بخوانید.

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: محتوای همیشه سبز و روش های دریافت ترافیک از طریق آن ها!

 

1. از کلماتی که به نظر اسپم می رسند خودداری کنید

برخی عناوین در گذشته با استقبال زیادی از سمت کاربران مواجه می شد اما در سال های اخیر برای موتورهای جستجو چیزی جز نشانه ای از اسپم را مشخص نمی کند. سالانه دو میلیارد پست وبلاگ در سطح اینترنت تولید می شود که بسیاری از آن ها اسپم هستند و با در نظر گرفتن نقاط مشترک این سایت ها حالا موتورهای جستجو به یک سری ویژگی مشکوک به اسپم رسیده اند.

برخی از این ویژگی ها مربوط به دامنه های رایج اسپم است که در مطلب انتخاب نام دامنه سئویی به طور کامل درباره آن صحبت کردیم. در سال های گذشته برای نوشتن عنوان های جذاب استفاده از کلماتی مثل «جادویی» یا «شگفت انگیز» توصیه می شد به این دلیل که توجه کاربران را جلب می کرد. اما از آن جایی که این کلمات توسط سایت های اسپم هرز شده است می تواند CTR شما را کاهش دهد.

بنابراین به جای تکیه بر این کلماتی که اضافه کاری هایشان را هم تمام کرده اند، کلمات جدیدی پیدا کنید که برای بازاریابی مناسب هستند. تمرکز خود را بر استفاده از کلمات تازه و قدرتمند منطبق با نام تجاری خود بگذارید.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

 

2. پیش از به کار گرفتن اعداد در عنوان صفحه نتایج گوگل را بررسی کنیم

همه ما می دانیم که استفاده از اعداد در عنوان، مثل عنوان همین محتوا باعث جذب بیشتر کاربران می شود. اما باید بدانید که اگر از عددی تکراری برای یک موضوع در عنوان استفاده کنید نتیجه عکس خواهید گرفت. اگر دو مطلب در سطح وب وجود دارند که هردو «۱۱ گره مهم در کوهنوردی» را آموزش داده اند، پروسه رتبه گرفتن شان با مشکل و توقف رو به رو خواهد شد.

می توان گفت قانون مشخصی درباره این که این عدد چقدر باشد وجود ندارد. اغلب کاربرانی که دنبال نتیجه سریع هستند، مثلا برای موضوعی مثل باز کردن قفل شکسته توی در یا روش های بازیابی پسورد موبایل، تمایلی ندارند با مطالب طولانی و گیج کننده مواجه شوند. این افراد نیاز دارند از چند روش ساده و سریع و اصلی آگاه شوند. بنابراین اگر در باره مطالبی از این قبیل می نویسید بهتر است عدد را زیر ده نگه دارید.

 

 

عنوان نویسی محتوا و قانون ذکر اعداد

 

 

3. کلمه کلیدی خود را به خاطر بسپارید!

ممکن است خیلی بدیهی به نظر برسد اما لازم است کلمه کلیدی را عینا در عنوان بیاورید. ممکن است کلمه کلیدی لانگ تیلی را انتخاب کرده باشید که در جمله بندی عنوان هر تکه از آن در یک جا پراکنده شود.

عنوان و متا توضیحات از اصلی ترین معیارهای گوگل برای تشخیص کلمه کلیدی هستند و در این مورد نباید سهل انگاری نشان بدهید. بهتر است کلمه کلیدی را با تقدم هرچه بیشتر در عنوان بیاورید. مثلا به جای این که بگویید «هشت روش کاملا موثر و ممتاز برای انتخاب نام دامنه سئویی» بنویسید« انتخاب نام دامنه سئویی: هشت روش کاملا مفید و موثر!ْ»

 

4. قانون «چطور» را یاد بگیرید!

شما نمی توانید برای هر محتوایی که می نویسید طوفان فکری راه بیندازید تا بتوانید بهترین و پربازدید ترین عنوان را انتخاب کنید. بنابراین لازم است چند تکنیک از قبل امتحان شده را گوشه ذهن خود نگه دارید. کلمه «چطور» یکی از کلماتی است که می توانید هرجا خلاقیت کم آوردید از آن استفاده کنید و مطمئن باشید کار می کند.

اگر سوالتان این است که خب مگر قرار نبود همواره عنوان های جدید و منحصر به فرد استفاده کنیم و از کلمات تکراری استفاده نکنیم. باید بگویم این کلمه می تواند استثنا باشد. اغلب مخاطبان شما سوالاتشان را با چطور در گوگل جستجو می کنند. به این ترتیب تطبیق سوال مخاطب و عنوان شما بسیار ساده می شود.

اگر هنوز نتوانسته اید بپزیرید کافی است به وبلاگ غول هایی مثل هاب اسپات و آمازون سر بزنید و با یک حساب سرانگشتی ببینید چند درصد عنوان هایشان را با how شروع کرده اند.

درواقع عنوان های چطور و چگونه مثل شلوار جین و کفش آل استار هرگز از مد نخواهند رفت. ۷۲٪ از مارکترها عنوان کرده اند که بهترین محرک در عنوان هایشان همین کلمه بوده است.

 

5. از پرانتز استفاده کنید

هر وقت می بینید که وبسایت های بزرگ و برتر دنیا تغییراتی در عموم پست ها و صفحاتشان ایجاد می کنند بدانید خبری پشت آن است. در یکی دوسال اخیر استفاده از پرانتز در عنوان ها بسیار رایج شده و این اصلا تصادفی نیست.

درواقع دلیل کاربرد بیشتر کروشه و پرانتز است که آمار نشان داده است که مردم به این عناوین ۳۵٪ بیشتر جذب می شوند. چرا که این علائم نظم ذهنی مخاطب را تامین می کند.

می توانید عنوان اصلی که جمله یا عبارت است را وارد کرده و در کنار آن اطلاعاتی مثل اینفوگرافیک ابزارها یا روش ها را در پرانتز و کروشه اضافه کنید. این بخش ها همان کاری را می کنند که اتیکت تخفیف توی فروشگاه می کند: حس دستیابی به چیزی فراتر از حد معمول!

 

6. در موضوعات مختلف، رتبه یک ها را بررسی کنید

می دانید که دنیای سئو هر روز تغییرات کوچک و بزرگی می کند که قاعده بازی را تغییر می دهد. بهتر است هر وقت در بین کار نیاز به تفریح دارید موضوعات مختلف مرتبط به حوزه فعالیت خود را گوگل کنید و نتایح اول را بررسی کنید. اگر چیزی تغییر کرده باشد و شما از آن بی خبر باشید از بررسی این نتایج اول خواهید فهمید.

حواستان باشد که تبلیغات گوگل ادز در این بررسی ها به حساب نمی آیند.

بهتر است برای اطمینان موضوعات مختلفی را بررسی کنید تا به نتیجه مطمئن تری برسید. به طور مثال اگر درباره بهترین روش ها یا بهترین ابزارهای دیجیتال یا موضوعات مشابه دیگری جستجو کنید خواهید داد که برترین نتایج اغلب سال انتشار محتوا را در عنوان جا داده اند. به این دلیل که توجه کاربران حوزه IT به تازگی محتوا و به روز بودن آن بیشتر جلب شده است و موتورهای جستجو هم این را می دانند.

همواره و همیشه نکاتی هست که پست های اول می تواند به شما بیاموزد.

 

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

 

7. مخاطبان خود را بشناسید

ممکن است متن محتوایی که تولید می کنید در بطن یکی باشد. مثلا محتوایی که درباره ابزارهای طراحی گرافیک تولید می کنید می تواند برای طراحان حرفه ای که قصد به روز شدن در زمینه کاری خود را دارند کاربرد داشته باشد. یا کاملا برعکس ابزارهای ابتدایی و اساسی که برای مبتدیان کاربرد دارند را معرفی کرده باشد.

در هر صورت لازم است که عنوان شما دقیقا مشخص کند که این محتوا برای چه کسانی کاربرد دارد. می توانید به روش مستقیم از طریق کلماتی مثل مبتدیان و حرفه ای ها این مساله را واضح کنید. یا از اصطلاحاتی استفاده کنید که به روش غیر مستقیم نشان دهد این محتوا برای چه کسانی ساخته شده است.

اگر همه چیز را در پرده ابهام نگه دارید متوجه خواهید شد که نتیجه عکس دارد و نرخ کلیک شما پایین می آید.

پرسونای مشتری در برندسازی

8. سرعت و ضرورت را نشان بدهید

آیا محتوای شما درباره مطلبی است که بایستی در یک زمان کوتاه اتفاق بیفتد؟ آیا درباره اساسی ترین و ضروری ترین ها نوشته اید؟ این ها را برای مخاطبان خود واضح کنید. مساله سرعت و ضرورت نیست. هر صفت دیگری که محتوای شما را از سایرین متمایز می کند در عنوان بیاورید. اگر دقیق ترین ابزارها را معرفی کرده اید. اگر کوتاه ترین دستورالعمل را جمع آوری کرده اید بایستی با ذکر این صفات به مخاطبان خود انگیزه کافی برای کلیک کردن را بدهید.

9. به وعده های خود وفادار بمانید

درست است که برخی عنوان ها جذاب تر هستند و می توانند مخاطبان بیشتری را به نوشته شما جذب کنند. اما اگر فریبی درمیان باشد و وعده ای که داده اید در متن پست عملی نشده باشد این تنها باری خواهد بود که مخاطب گنیجنه اعتمادش را برای شما خرج کرده است.

یادتان باشد که تمام تکنیک هایی که درباره شان صحبت کردیم، روی خشت اول تطابق محتوا با عنوان بنا شده اند. اگر محتوای شما شامل معرفی استراتژی نمی شود اما این کلمه را در عنوان آورده اید بایستی انتظار نرخ پرش بالا و در پی آن، کاهش رتبه را داشته باشید.

عنوان ها قرار نیست فریبنده باشند، بلکه بایستی بتوانند درخشش محتوای شما را در خلاصه ترین جملات به نمایش بگذارند.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

 

جمع بندی

ممکن است عنوان ها از لحاظ حجمی و کاراکتری بسیار کوتاه باشند اما یکی از دوسه فاکتور اصلی و تاثیر گذار برای جذب مخاطبان هستند. بهتر است وقتی کافی را به آن ها اختصاص بدهید تا نتیجه های کافی از آن ها بگیرید. اگر درباره عنوان نویسی محتوا هنوز سوالی در ذهن دارید که ما در این مطلب به آن پاسخی نداده ایم می توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما در میان بگذارید و پاسخ بگیرید. اگر تجربه مفیدی در این زمینه دارید نیز می توانید از همین قسمت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات سئو و تولید محتوا همواره می توانید روی همکاری تیم تاس حساب کنید.

 

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!