ده علت ضروری بودن استفاده از تصویر سازی گرافیکی (Illustration) در طراحی یک UI جذاب و کاربردی

ده علت ضروری بودن استفاده از تصویر سازی گرافیکی (Illustration) در طراحی یک UI جذاب و کاربردی

 در دو سال گذشته یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع طراحی UI، طراحی هایی با استفاده از تصویرسازی های گرافیکی بوده است. بیایید راجع به این بحث کنیم، دلیل انتخاب طراحان در استفاده از تصویرسازی گرافیکی به جای استفاده از المان های تصویری معمول برای طراحی رابط کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن ها چیست. …

۸ آبان ۱۴۰۰

 در دو سال گذشته یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع طراحی UI، طراحی هایی با استفاده از تصویرسازی های گرافیکی بوده است.

بیایید راجع به این بحث کنیم، دلیل انتخاب طراحان در استفاده از تصویرسازی گرافیکی به جای استفاده از المان های تصویری معمول برای طراحی رابط کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن ها چیست.

 

تصویرسازی گرافیکی و یا (Illustration) چیست؟

در واقع تصویر سازی گرافیکی به معنای تفسیر یک مطلب، متن و یا فرآیند، با استفاده از تصویرسازی در رابطه با آن موضوع می باشد.

تصویرسازی گرافیکی (Illustration) ، خلق یک تصویر مفهومی است که به جهت تفسیر و بست ایده ای که خواندن یک مطلب برای خواننده ایجاد می کند طراحی شده است.

معنای لغوی (Illustration) به معنای روشن کردن یک شی و یا به عبارتی نور انداختن به روی یک شی می باشد، پس مشخصاً هدف اصلی این نوع طراحی کمک به کاربر در فهم بهتر مطلب و ایجاد تصوری بهتر از آن مطلب است.

در طی سال‌ها از تصویرسازی های گرافیکی به صورت گسترده در طراحی انواع مختلف محصولات چاپی مثل کتاب ها، مجله ها، روزنامه ها، پوسترها، بروشور ها و کتب درسی استفاده شده است.

بعدها با ظهور انیمیشن ها و تولیدات سینمایی، این سبک جان تازه‌ای به خود گرفت و گسترش یافت.

و در این اواخر با ظهور تکنولوژی های جدید و ابزارهای دیجیتال و گستردگی استفاده از آنها، دوره جدیدی از تصویر سازی گرافیکی با نام تصویر سازی گرافیکی دیجیتال پا به عرصه گذاشت.

با توجه به زیبایی و منعطف بودن این نوع طراحی و با توجه به رشد روز افزون وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل، استفاده از این مدل طراحی یکی از راهکارهای موثر به جهت ایجاد یک طراحی مصور و کاربردی برای رابط های کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن ها است.

ولی چه قابلیت هایی را با استفاده از تصویر سازی گرافیکی می توان به طراحی ui اضافه کرد؟

002-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

راه های استفاده از تصویر سازی گرافیکی (Illustration) در طراحی رابط های کاربری:  

همانند دیگر المان های طراحی شده در یک رابط کاربری، تصویرسازی‌های گرافیکی نیز یک المان کاربردی در طراحی UI  به حساب می آیند و تنها جنبه تزئینی ندارند.

یک تصویر سازی گرافیکی بایستی که باعث انتقال پیام اصلی مورد نظر به صورت شفاف و راحت به کاربر گردد. و همچنین طراحی UI را هرچه بیشتر خوش استایل و زیبا سازد.

ما می توانیم از تصویر سازی گرافیکی در بخش هایی از طراحی UI ، که در فهرست زیر لیست شده است استفاده نماییم:

 • در طراحی تصویر هیرو (hero image)
 • در طراحی تصویر تم اصلی (theme image)
 • در طراحی کاراکتر های تبلیغاتی
 • در طراحی تصاویرمربوط به مقاله های وبلاگ
 • در طراحی راهنمای کاربر و یا tooltip ها
 • در طراحی بخش جوایز و یا هرگونه گرافیکی که در قالب یک بازی طراحی شده باشد
 • در طراحی قسمت اعلان ها و پیام ها
 • در طراحی استیکرها (بیشتر در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان کاربرد دارد)
 • در طراحی برای روایت یک داستان
 • در طراحی اینفوگرافیک ها و یا همان تصاویری که حاوی اطلاعات هستند.
 • در طراحی بنرهای تبلیغاتی و المان های مربوط به بازاریابی
 • در طراحی به جهت نشانه گذاری و دسته بندی مطالب
 • در طراحی صفحات شبکه‌های اجتماعی در نسخه تحت وب و یا اپلیکیشن

در این مقاله به ده علت اصلی استفاده روزافزون از تصویر سازی گرافیکی در طراحی رابط های کاربری امروزی می پردازیم و این مهم که چرا شما نیز می بایستی استفاده از این مدل طراحی را در طراحی های آینده خود در نظر بگیرید.

 

003-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

۱استفاده از تصویر سازی گرافیکی اختصاصی در طراحی رابط کاربری زیربنای یک طراحی اصیل و هنرمندان است. 

استفاده از گرافیک در طراحی رابط کاربری استایلی خاص و خلاق را به وجهه ی برند شما اضافه می کند.

در دنیای امروزی که رقابت بسیار  تنگاتنگ است، دیده شدن و متمایز بودن امری حیاتی است. در غیر این صورت ممکن است کاربران حتی متوجه وجود محصول شما نشوند و از آن استفاده نکنند، چه برسد که به مزایای آن پی ببرند.

در هر حال علت اصلی استفاده بسیاری از شرکت‌ها از تصویرسازی های گرافیکی به جهت طراحی تصاویر هیرو (hero)  مقالات، مقالات بررسی محصول (reviews) و صفحات اصلی وب سایت ها، همین مساله می باشد.

در صورت استفاده از تصویر سازی گرافیکی در طراحی، طراح UI توانایی طراحی دقیق محیط کاربری را بر اساس نیاز کاربران و در سمت و سوی اهداف شرکت و یا ایده اصلی موجود در پس زمینه یک پروژه خاص را، داراست.

در نظر گرفتن موارد فوق در طراحی، موجب می‌شود تا طراح بتواند در طراحی خود از ضرب المثل ها، رنگ بندی ها، کاراکتر ها و یا محیط های جذاب که در فرآیند  هدف گذاری  جمعیتی خاص از خوانندگان و وب گردان ،  به او یاری میرسانند، به صورتی موثر استفاده نماید.

 

004-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

به طور مثال به تصویر سازی گرافیکی فوق که مربوط به مقاله ای در رابطه با UI animation  می باشد توجه کنید.

در این تصویر سازی، صفحه نمایشگر موبایل به صورت یک پرده خیمه ‌شب ‌بازی به تصویر کشیده شده است و هر کدام از عروسک گردانان در طراحی مذکور نمایانگر یکی از المان های متحرک در رابط کاربری طراحی شده به روش  UI animation  می باشند.

۲تصویر سازی گرافیکی محرک های بصری را تولید می کنند تا مفهوم اصلی را انتقال دهند.

اکثر افراد نسبت به مطالب نوشتاری، ارتباط سریعتری با تصاویربرقرار کرده و مفهوم آنها را درک می نمایند.

این مسئله نه خوب است و نه بد، و تنها واقعیتی را بیان می کند که طراحان می توانند با تکیه بر آن کارایی طراحی بصری وب سایت و یا اپلیکیشن خود را افزایش دهند.

افراد به طور کلی توانایی گسترده‌ای در درک نشانگرهای بصری و تشخیص و کسب اطلاعات از تصاویر را دارند.

در ادامه به لیستی از مطالب که می تواند به روشن سازی  اهمیت این مسئله شما را یاری کند، اشاره می کنیم:

 • روان شناسان بر این باورند که یک کاربر به جهت درک عمومی یک المان و یا صفحه بصری تنها به یک دهم ثانیه زمان نیاز دارند .(این در حالی است که به طور قطع این امر در این مدت زمان کم برای المان های نوشتاری میسر نیست).
 • تصاویر بسیار سریع تر از مطالب حاوی متن به مغز انسان منتقل شده و قطعاتی از آن که حاوی اطلاعات مهمی است، اغلب در قالب یک تصویر یکپارچه در مغز ذخیره خواهند شد. حتی اگر این تصاویر حاصل ادراک یک متن خوانده شده توسط فرد باشند.
 • عکس ها در هنگام ترکیب با پس زمینه و المان هایی که در طراحی، آنها را احاطه خواهند کرد، آسیب پذیری کمتری دارند. این در حالیست که تأثیرگذاری مطالب نوشتاری به شدت به فاکتور خوانا بودن وابسته هستند.
 • تصاویر، ماندگاری بیشتری در حافظه طولانی مدت دارند و لذا کاربر هنگام استفاده از رابط کاربری، تنها با داده های ضروری مواجه خواهد شد و بنابراین ارتباط با کاربر سریع تر صورت می گیرد.
 • استفاده از المان های بصری در طراحی باعث می‌شود تا وب سایت و یا اپلیکیشن مورد نظر کارایی بیشتری در هنگام استفاده در سطح جهانی و در زبانهای مختلف داشته باشد.
 • درک و فهم تصاویر برای اشخاصی که به صورت مادرزادی دارای اختلال در توانایی خواندن هستند و یا کسانی که سواد خواندن و نوشتن ندارند (مثل کودکان خردسال) بسیار راحت تر است.

تمامی نکاتی که به آنها اشاره شد گواه بر نیاز استفاده از تصویرسازی گرافیکی (illustration)  در طراحی  UI  میباشد. تمامی المان های بصری به کار گرفته شده در یک تصویر سازی گرافیکی مؤثر، همانند رنگ ها، کاراکتر ها و …  به سرعت توسط مغز کاربر تشخیص و پردازش می شوند تا مکملی به جهت انتقال پیام ارسالی در قالب نوشتار باشند.

 

به طور مثال عکس فوق یک طراحی (illustration)  برای پیج اصلی یک کمپانی فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ است که عزم و اراده خود در دستیابی به عالی ترین نتایج را در قالب یک بسکتبالیست به نمایش گذاشته است.

006-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

یک نمونه خوب دیگر در این رابطه، قالب طراحی شده برای شرکت LunnScape می باشد.

این شرکت در زمینه انجام پروژه های فضای سبز و نگهداری از گیاهان فعالیت دارد.

تصویر سازی گرافیکی مذکور به هدف استفاده در کمپین های تبلیغاتی، شبکه های اجتماعی و وب سایت طراحی شده است.

 

007-تصویرسازی گرافیکی در ui

بعد از چند آزمون و خطا، طراح، گرافیکی به صورت  نما از بالا، و از یک فضای سبز را ارائه داد که با استفاده از رنگ پاستل طراحی شده بود.

تصویر اول نمایی از افراد در حال باغبانی است و تصویر دوم نما از بالای یک فضای سبز را به نمایش در آورده است

 

۳گرافیک ها مکمل خوبی برای محتوای متنی ارائه شده در قالب یک وب سایت و یا اپلیکیشن هستند. 

همانطور که اشاره کردیم، بر خلاف محتوای متنی، در بسیاری از موارد این تصاویر به عنوان یکی از ابزارهای جهانی ایجاد ارتباط می باشند که قابلیت انتقال مفهوم به هر زبانی را دارند.

در هر حال باید توجه داشت که سرعت در درک مفاهیم تنها فاکتور مورد نظر ما در ایجاد یک ارتباط مؤثر نیست.

تصاویر، توانایی انتقال سریع تر مفاهیم به کاربر را دارا هستند، اما اگر این مفاهیم شفاف و به درستی انتقال نیابند، منجر به یک تجربه کاربری مثبت و موثر نخواهند شد.

یک تصویر سازی گرافیکی که مفهومی غلط را انتقال دهد به عنوان یک ارتباط مفهومی مؤثر قلمداد نمی شود، تنها یک انتقال مفهومی سریع  در قالب یک گرافیک به حساب می آید.

یک ارتباط مفهومی مؤثر با کاربر، علاوه بر سرعت انتقال، می بایستی اطلاعات درست و صحیحی را نیز انتقال دهد که منجر به عملکرد مناسب از جانب کاربر گردد.

پس دقت داشته باشید که تصویر سازی گرافیکی شما بایستی در اولین نگاه، پیامی روشن و به دور از سوء برداشت را انتقال دهد.

 

به طور مثال تصویر فوق مربوط به وبسایت یک شرکت مالی است که در زمینه امور مستمری ‌بگیران فعالیت دارد و بستری را برای کمک به این افراد در زمینه مدیریت بهتر درآمدها و افزایش پس اندازهای خود مهیا می کند.

تصویر گرافیکی فوق در کنار شعار تبلیغاتی و محتوای متنی به کار رفته، به سرعت مفهوم مورد نظر را انتقال میدهد.

این نوع از طراحی صفحات وب سایت وقتی در هماهنگی مناسب در کنار المان های دیگر قرار گیرد بسیار جذاب و گیرا خواهد بود.

 

۴تصویر سازی های گرافیکی یکی از بهترین ابزارها به جهت بیان یک مضمون به شیوه روایت داستان می‌باشند. 

استفاده از تصویر سازی گرافیکی در بیان یک مضمون و به شیوه روایت داستان، روشی است که در آن المان های گرافیکی مختلف و یا بلوک های حاوی اطلاعات به گونه‌ای با یکدیگر ادغام می شوند تا در تصویر کلی، بیانگر روایت یک داستان باشند.

این روش باعث می شود که مفهوم مورد نظر راحت تر به خاطر سپرده شد ه و ارتباط قوی‌تری را نیز با کاربر ایجاد میکند.

این نوع رویکرد در طراحی به جهت ایجاد تجربه کاربری موثر و بازاریابی موفق بسیار کارآمد است.

 

009-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

عکس فوق مربوط به یک آژانس کاریابی آنلاین مخصوص به پرستاران خود اشتغال است که با استفاده از امکانات این آژانس قادر به یافتن شغل مورد نظر خود و با دستمزدی بالا در سراسر انگلستان هستند.

طراح در طراحی خود توانسته است با بکارگیری کاراکترهای خاص و فضاسازی مناسب و با در نظر گرفتن تم اصلی و پیام اصلی آژانس کاریابی مربوطه،  تصویر گرافیکی را خلق کند که المان های گرافیکی داخل آن با ارتباط مناسبی که با یکدیگر دارند، توانایی انتقال پیام اصلی آژانس کاریابی و مزایای استفاده از آن را بیان کند.

 

010-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

۵تصویرسازی‌های گرافیکی (illustration) قدرت قابل توجهی در ایجاد و جلب توجه کاربر به لحاظ احساسی دارند. 

بر هیچ کس پوشیده نیست که ما انسانها موجوداتی احساسی هستیم.

  Aarron Walterدر رابطه با در نظر گرفتن احساسات مخاطب در طراحی می‌گوید:

 «برخی از اپلیکیشن ها و وب سایت ها در ایجاد یک تجربه کاربری بهتر بسیار موفق هستند.

آنها به تصویر سازی سلسله مراتبی از نیازها می پردازند تا در نهایت منجر به ایجاد یک سری احساسات از قبیل حس لذت، سرگرمی، اشتیاق و دلپذیر بودن در کاربر بشود.

چه عالی میشود اگر یک پلتفرم کاربری بتواند علاوه بر رفع مشکل کاربر، لبخندی رضایت بخش نیز بر لبان او ایجاد کند؟

به طور قطع این نوع پلتفرم ها بسیار قدرتمند هستند و تجربه ای به حساب می‌آیند که کاربر آن را با دوستان خود به اشتراک خواهد گذاشت و یا ایده‌های نابی خواهند بود که به سرعت منتشر شده و گسترش خواهند یافت.»

و این است قدرت موثر استفاده از تصویر سازی گرافیکی در طراحی UI.

تمامی المان‌های بکار رفته در این نوع از طراحی ها از قبیل اشکال، خطوط، رنگ ها و حالات ظاهری و… ، تاثیر زیادی در برانگیختن احساسات درونی کاربر دارند.

با مطالعه بر روی رفتار کاربران و در نظر گرفتن فاکتورهایی که بر احساس کاربر تأثیرگذارند، طراح می تواند تصویر گرافیکی ای را خلق کند که در اولین لحظه برقراری ارتباط، بر احساسات درونی کاربر، تاثیری مثبت به جای گذارد.

 

 

طراحی فوق مربوط به لندینگ پیج یکی از پلتفرم های فعال در زمینه استخدام پرستار بچه به راحت ترین راه ممکن است.

ایجاد یک حس بانمک کودکانه و مثبت گرایی در کاربر ،توسط فاکتورهای مختلفی در این طراحی در نظر گرفته شده است.

که در میان آنها کاراکتر های بامزه متحرکی که وجود دارند، نقش اصلی را در این مسئله ایفا می‌کنند.

این المان ها حال و هوای مربوط به این پلتفرم را به کاربر انتقال داده و فضاسازی لازم را قبل از آنکه کاربر شروع به خواندن مطالب نوشتاری و توضیحات در مورد پلتفورم مذکور نماید، انجام می‌دهند.

و در عین حال به تمامی صفحات، ظاهری منحصر به فرد داده اند.

 

۶طراحی های گرافیکی منحصر به فرد، زمینه لازم به جهت ایجاد  رضایت زیبایی شناختی در کاربر را فراهم می کنند تا احساس رضایتمندی بیشتری در تجربه کاربری خود داشته باشد.  

با وجود صدها بحث و گفت‌وگو بر سر اهمیت کاربردی بودن تم اصلی طراحی و اینکه کاربردی بودن در جایگاه اول اهمیت است، ولی غریزه طبیعی انسان در ستایش زیبایی و ایجاد حس لذت از آن همچنان اهرمی قوی است که باید در طراحی در نظر گرفته شود.

صد البته که ابزارها و میزان کاربردی بودن آن ها پایه و اساس یک رابط کاربری موفق است، اما همچنان عنصر زیبایی شناختی انسان، عامل مؤثری است که افراد را متوجه محصول شما خواهد کرد و باعث می‌شود تا از استفاده آن احساس رضایت داشته و به استفاده از آن ادامه دهند.

استفاده از تصویرسازی های گرافیکی در طراحی UI یکی از راهکارهای مؤثر به جهت ایجاد زیبایی، استایل، شکوه و وقار در محصول دیجیتال شما خواهد بود.

 

012-تصویرسازی گرافیکی در ui

عکس فوق یکی از نمونه های یک طراحی ساده و موفق از یک پلتفورم خدمات مسافرتی است.

در این طراحی از تصویر سازی گرافیکی به صورت 3D استفاده شده است، که تم اصلی طراحی را شامل می‌شود و همخوانی مناسبی نیز با تمام المان های طراحی شده در صفحه دارد.

در سمت راست صفحه نیز فیلدهای مورد نیاز به جهت دسترسی سریع کاربر و تهیه خدمات مسافرتی مورد نظر خود تعبیه شده، که در یک تصویر کلی یک رابط کاربری جذاب و زیبا را خلق کرده است.

 

۷تصویر سازی های گرافیکی در عین جذاب بودن به راحتی در ذهن انسان هک میشود، لذا ابزاری موثر در امر برند سازی می باشند.  

در مقایسه با محتوای نوشتاری، تصاویر، پتانسیل بیشتری به جهت ماندگاری طولانی مدت در حافظه افراد را دارند.

و زمانی که یک تصویر حاوی اطلاعاتی خاص باشد، در راستای هدف گرفتن نیازهای یک جمعیت خاص و با در نظر گرفتن استایل کلی موضوع طراحی، طراحی شده باشد، تاثیر آن به طور قطع دوچندان خواهد بود.

لذا استفاده از تصویرسازی های گرافیکی در طراحی UI بسیار مؤثر بوده و وب سایت و اپلیکیشن مورد نظر را برجسته خواهد کرد و به انجام مؤثر تر فرآیند برند سازی کمک خواهد نمود.

این امر یکی از دلایل افزایش استفاده روزافزون از تصویرسازی های گرافیکی در طراحی های UI می باشد.

013-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

عکس فوق نمونه‌ای از استفاده از تصویرسازی گرافیکی (illustration)، در راهنمای استفاده از اپلیکیشن Perfect Recipes  است که یک اپلیکیشن در زمینه ی حفظ وزن ایده آل و ارایه دستور پخت غذا های سالم می باشد.

در اولین برخورد کاربر هدف مورد نظر خود مبنی بر لاغر شدن و یا چاق شدن و یا حفظ وزن ایده آل کنونی خود را مشخص می نماید.

همچنین کاربران این امکان را دارند تا مواد اولیه غذایی که مورد پسند آنها نیست را مشخص نموده تا اپلیکیشن به صورت خودکار دستور پخت هایی را که در آنها از آن مواد اولیه استفاده شده است، برای او به نمایش در نیاورد.

014-تصویرسازی گرافیکی در ui

در رابطه با استفاده از تصویرسازی های گرافیکی در طراحی راهنمای استفاده از اپلیکیشن ها این بار به سراغ اپلیکیشن Toonie می رویم.

این اپلیکیشن یک زنگ اخبار روزانه است که از طراحی بامزه‌ای برخوردار میباشد.

در طراحی ui این اپلیکیشن، کاراکتر های بانمکی طراحی شده است که نقش اصلی در فرایند بازی سازی فضای اپلیکیشن را بر عهده دارند.

کاراکتر های تبلیغاتی به کاررفته در UI این اپلیکیشن، به المان اصلی در ایجاد یک ارتباط مؤثر با کاربر بدل شده است.

در طراحی انجام شده در مواقع مختلف، اپلیکیشن مذکور با استفاده از کاراکتر طراحی شده، پیغام های گوناگونی را به کاربر ارسال می کند تا یک تجربه کاربری دوستانه تر و مشابه به انسان را شبیه سازی کند.

 

۸تصویر سازی های گرافیکی در تولید انیمیشن‌های کوتاه خلاقانه و همینطور المانهای پویا به جهت ایجاد یک ارتباط مستقیم بسیار موثر هستند. 

روز به روز به تعداد اپلیکیشن ها و وب سایت هایی که از انیمیشن ها در طراحی رابط کاربری خود بهره می گیرند افزوده می شود.

در این مدل از طراحی نه تنها می‌توان میزان کاربردی بودن طراحی UI را افزایش داد بلکه می‌توان جلب توجه کاربر از نظر احساسی را نیز دو چندان کرد.

و این امر دلیل اصلی مواجهه روز افزون ما به استفاده از لوگو های متحرک، آیکون ها و حتی تصویر های گرافیکی متحرک پیچیده در طراحی های UI می باشد.

قابلیت متحرک بودن تصویر می تواند قدرت بیشتری در بیان ایده مربوطه و یا ارسال پیام و یا حس و حال مورد نظر  را ایجاد کند.

 و در مرحله‌ای پیشرفته تر نیز استفاده از انیمیشن در طراحی UI میتواند ارتباط با کاربر را وارد سطح جدیدی از ارتباط نماید.

015-تصویرسازی گرافیکی در ui

عکس فوق نمایانگر یکی از نمونه های لوگوی متحرک با نام Whizzly است که یک شبکه اجتماعی طراحی شده برای جوانان است تا بتوانند استعداد ها و پروژه های خلاقانه خود را در بستر آن با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

در طراحی مذکور معنا و مفهوم هنری بودن و خلاقیت در طراحی لوگو و نام برند (Whizzly) به معنای (خردمندانه) در نظر گرفته شده و در نسخه متحرک آن نیز در عین برخورداری از یک طراحی خاص و به یادماندنی، احساس رضایت بخشی را در کاربر ایجاد می کند.

 

۹تصویرسازی های گرافیکی که بر اساس مفاهیم و استعاره های جذاب به تصویر کشیده می‌شوند، طراحی را خاص نموده و درصد مشارکت کاربر را بالاتر خواهد برد. 

همانند هنر در طراحی نیز استفاده از استعاره و ضرب المثل ها یکی از راه های مؤثر برای کسب مشارکت بیشتر مخاطب است.

تصویرسازی های گرافیکی (illustration) ، طراح را قادر می سازند تا با استفاده از استعاره ها و ضرب المثل ها، آثاری را به جهت رسیدن به هدفی خاص و یا هدف قرار دادن کاربرانی خاص، خلق نماید.

016-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

عکس فوق نمونه ای از صفحه لندینگ مربوط به یک اپلیکیشن زوج یابی است که امکان پیدا کردن زوج مناسب خود را به افراد می‌دهد.

در گرافیک خلق شده در این طراحی، تصویر و مفهومی روشن از هدف نهایی اپلیکیشن مربوطه و نقش اساسی که موبایل در این امر بازی می‌کند، به تصویر کشیده شده است.

 017-تصویرسازی گرافیکی در ui

 

یکی از چالش‌های اصلی پیش رو برای هر طراح، پیدا کردن یک استایل اصیل و مختص برای طراحی مورد نظر است.

این مسئله ،الهام بخش طراحی فوق در یکی از مقالات با عنوان تصویرسازی فلت (مینیمال) می باشد که نویسنده مقاله در آن رسیدن به طراحی مینیمال مورد نظر را به گرفتن یک ماهی گلی شبیه دانسته و علاوه بر استفاده از این مضمون در متن مقاله، تصویر گرافیکی اصلی مقاله را نیز، با الهام از این مضمون طراحی نموده است.

 

۱۰به طور معمول, افراد سریع‌تر متوجه عکسها شده و پیام موجود در آنها را رمزگشایی می نمایند، لذا استفاده عاقلانه و هنرمندانه از تصویرسازی گرافیکی می‌تواند به ساده تر و سریع تر کردن فرآیند مشارکت کاربران، کمک کند. 

طراحی های گرافیکی خاص مثل آیکون ها و تصویرسازی های گرافیکی، می توانند در مسیریابی آسانتر کاربر در منوهای موجود در رابط کاربری، بهبود شایانی ایجاد کنند.

در رابط‌های کاربری در اکثر مواقع تعامل میان کاربر و رابط کاربری می بایست در چند ثانیه انجام پذیرد، لذا اهمیت استفاده از المان های تصویری و انجام دسته بندی های موضوعی با استفاده از تصویرسازی های گرافیکی بسیار حائز اهمیت است.

اما بایستی توجه داشت که امکان این که آیکون های طراحی شده نتوانند معنای درست را به کاربر انتقال دهند نیز وجود دارد، پس بایستی به جهت اطمینان بیشتر از نوشته های کوتاه نیز به جهت راهنمایی در منوها استفاده شود.

استفاده از فرآیند تست محصول توسط کاربر های تصادفی، قبل از انتشار نهایی آن ابزاری بسیار خوب به جهت تشخیص آیکون هایی است که نیاز به توضیحات متنی بیشتری دارند.

018-تصویرسازی گرافیکی در ui

در عکس فوق برخی از آیکون های اختصاصی طراحی شده برای اپلیکیشن  Guteen، که یک اپلیکیشن به منظور ویرایش عکس است، نمایش داده شده است.

آیکون های طراحی شده که هرکدام معنایی مرتبط با منوی مربوطه را القا می‌کنند با توضیحات نوشتاری کوتاه و مناسب همراه شده تا تعامل کاربر با محیط کاربری را هر چه سریعتر و آسان تر نماید.

 

برخی نکات مهم که می بایست در طراحی به آنها توجه شود:

به طور قطع امکان جلب رضایت صددرصدی کاربران و یا طراحی بی نقص هر نوع شماتیکی وجود ندارد اما فاکتورهایی اصلی وجود دارند که بایستی در طراحی گرافیک آن ها را مد نظر قرار داد.

 • جامعه مخاطبین مورد هدف

(که شامل در نظر گرفتن قابلیت های فیزیکی، سن، پیشینه فرهنگی، سطح تحصیلات و … جامعه مخاطبین مورد هدف در طراحی میباشد.)

 • در نظر گرفتن محیط های معمولی که محصول دیجیتال ما در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • در نظر گرفتن میزان گستردگی مورد انتظار، در استفاده از محصول دیجیتال مربوطه، در سطح محلی یا جهانی
 • در نظر داشتن درجه و میزان قابل فهم بودن گرافیک طراحی شده
 • مد نظر قرار دادن و اندازه گیری میزان ایجاد تمرکز و یا سردرگمی در کاربر توسط طراحی مورد نظر

 تمامی نکاتی که به آن اشاره شد در زمینه شناخت میزان توانایی کاربر،  انسانی است و به طور مستقیم در کیفیت طراحی ما تاثیرگذار خواهد بود.

طراحان می بایستی که همیشه به خاطر داشته باشند که تنها در معرض دید قرار دادن المان های طراحی در UI اهمیت ندارد و این مسئله که کاربر با مشاهده آیکون ها به سرعت متوجه معنای آن شده و پیام درونی آیکون مربوطه را به سرعت دریافت نمایند، امری حیاتی است.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ