بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا که باید در ۲۰۲۱ بخوانید!

ممکن است در طول فعالیت خود در زمینه دیجیتال مارکتینگ با اطلاعات ضد و نقیضی مواجه شده باشید که ندانید کدام درست است! این اطلاعات معمولا از سمت کسانی که در این حرفه مشغول هستند اما تحصیلات آکادمیک ندارند، یا حتی بدتر از آن، از پست‌های بدون منبع شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند. مطمئن‌ترین راه برای …

بهترین کتاب های بازاریابی محتوا

ممکن است در طول فعالیت خود در زمینه دیجیتال مارکتینگ با اطلاعات ضد و نقیضی مواجه شده باشید که ندانید کدام درست است! این اطلاعات معمولا از سمت کسانی که در این حرفه مشغول هستند اما تحصیلات آکادمیک ندارند، یا حتی بدتر از آن، از پست‌های بدون منبع شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند. مطمئن‌ترین راه برای دسترسی به اطلاعات درست و قابل استناد همان روش سنتی خواندن کتاب است. اما نه هر کتابی! کتاب‌ها نیز باید اعتبار علمی لازم را داشته باشند و توسط افراد معتبری نوشته شده باشند. آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس بهترین کتاب‌‌های بازاریابی محتوا را اعتبار سنجی کرده و لیست آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • بازاریابی محتوا چیست؟
 • پنج کتاب برتر ترجمه شده در حوزه بازاریابی محتوا 
 • پنج تا از بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا به زبان انگلیسی

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

چطور با استفاده از بازاریابی محتوا فروش را چند برابر کنیم؟

لیست بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا به زبان فارسی

کتاب‌های زیادی وجود دارند که با موضوع بازاریابی محتوا منتشر و به فارسی ترجمه شده‌اند. گرچه بسیاری از این کتاب‌ها دارای محتوای ارزشمندی هستند، اما به دلیل فاصله زمانی ترجمه و انتشار کاربرد زمان خود را از دست داده‌اند. در این بخش کتب ترجمه شده بازاریابی محتوا که حاوی مطالب به روز و مناسب برای مخاطب فارسی زبان در بازار ایران موجود هستند را معرفی می‌کنیم.

۱.بازاریابی پرمحتوا

کتاب بازاریابی پرمحتوا

 • عنوان اصلی کتاب: Epic Content Marketing
 • نویسنده: جو پولیزی 
 • مترجم: سجاد بهجتی
 • انتشارات: آریانا قلم

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

در این کتاب یاد می‌گیرید چطور کمتر و کمتر محتوا تولید کنید و بازاریابی انجام بدهید تا بیشتر و بیشتر فروش داشته باشید. جو پولیزی معتقد است که در دنیای امروز فراوانی محتوا باعث شده است که روال جذب مخاطب از طریق محتوا شبیه سابق نباشد. یعنی به جای این که تمرکز محتوا را روی محصول و کسب و کار قرار بدهیم، بایستی به شیوه تحسین از خود مشتری محتوا بسازیم. یعنی درباره نیازها و علاقه‌مندی‌ها‌ و اهداف خود مشتری صحبت کنیم تا بتوانیم علاقه و توجه او را نسبت به خود جلب کنیم. نویسنده این کتاب را راهنمای«مسیر آشنایی و بازکردن سر صحبت با مخاطب» می‌داند.

 

۲. نسل چهارم بازاریابی

نسل چهارم بازاریابی محتوا

 

 • عنوان اصلی کتاب: Marketing 4.0: Moving from Traditional to Digital
 • نویسندگان: فیلیپ کاتلر، ایوان ستیاوان، هرماوان کارتاجایا
 • مترجمان: حمید رضا ایرانی و مصطفی اسماعیلی مهیاری
 • انتشارات: آریانا قلم

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

این کتاب را می‌توان دایره‌المعارف بازاریابی در عصر دیجیتال دانست. فقط کسب و کارها و روش‌های بازاریابی نیستند که تغییر کرده‌اند. بلکه نگرش خود مشتریان از همه بیشتر دستخوش تغییر شده است. این کتاب ذهنیتی از بینش کل مشتریان تان در جهان برایتان به وجود می‌آورد تا بتوانید مناسب با آن در روند خرید مشتریان تاثیربگذارید. نویسندگان این کتاب ادعا می‌کنند پس از خواندن خواهید توانست:

 • قوانین جدید بازاریابی را کشف کنید
 • برجسته باشید و شگفتی رقبا را برانگیزید
 • مشتریان وفادار و همیشگی ایجاد کنید
 • یاد بگیرید چطور آینده را تعیین کنید

 

۳. همه نویسنده‌ایم!

کتاب همه نویسنده ایم برای بازاریابی محتوا

 • عنوان اصلی: Everybody Writes
 • نویسنده: Ann Handely
 • مترجم: گروه آموزشی حاوی وب

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

آن هاندلی برخلاف بسیاری از نویسندگان، قدرت موثر نوشتن را ذاتی نمی‌داند و باور دارد که درون هر فرد، یک نویسنده نهفته است. کافی است تکنیک‌های درست نوشتن را بیاموزیم و اثرگذاری روی مخاطب را تمرین کنیم تا به خوبی بهترین‌های این عرصه بنویسیم. اگر در زمینه تولید و بازاریابی محتوا مبتدی هستید و نیازدارید تکنیک‌های جذاب نوشتن و هدفمند نوشتن را بیاموزید این کتاب گزینه خوبی برای شماست.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

۴. استراتژی محتوا برای وب

استراتژی محتوا برای وب

 • عنوان اصلی: Content Strategy for the Web
 • نویسندگان: کریستینا هالورسن و ملیسا ریچ
 • مترجمان:نسیم قیاسی و آرش آذرنگ
 • انتشارات: دفتر پژوهش‌های فرهنگی

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

این کتاب یک راهنمای جامع برای محتوا نیستی و ایجاد ارتباط میان محتواها برای بازاریابی محتوا است. بسیاری از معضلاتی که برای محتوانویسان و بازاریابان محتوا به وجود می‌آید، حاصل نداشتن یک استراتژی مدون است. کریستینا هالورسن در این کتاب توانسته‌ است پیچیده‌ترین مباحث را بسیار عینی و شفاف توضیح دهد. ترجمه خوب و نزدیک به متن اصلی نیز خواندن این کتاب را تا حد قابل توجهی دلچسب کرده‌است. به طوری که شاید خواندن این کتاب بیش از یک روز از شما وقت نگیرد اما آموز‌ه‌هایی از آن یاد خواهید گرفت که به اندازه چندسال تجربه در کارتان تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل به یکی از محبوب ترین و جامع‌ترین کتاب‌های کسب و کار اینترنتی در ایران تبدیل شده است.

لیست بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا به زبان انگلیسی

متاسفانه در معرفی کتاب‌های خوب به زبان فارسی با محدودیت مواجه هستیم. چرا که کتاب‌های خوب زیادی وجود دارند که هنوز ترجمه نشده اند. در این بخش برای افرادی که به زبان انگلیسی هم مسلط هستند، بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوا را معرفی می‌کنیم:

۱. آنها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید!

بهترین کتاب های بازاریابی محتوا به زبان انگلیسی

 

 • عنوان اصلی: They ask, you answer
 • نویسنده: Marcus Sheridan
 • انتشارات: این کتاب در ایران ترجمه و چاپ نشده، نسخه PDF در سایت‌های آمازون و Goodreads قرار دارد.

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

نویسنده این کتاب یک رویکرد انقلابی برای بازاریابی محتوا و نحوه ارتباط با مخاطب در دیجیتال مارکتینگ امروز را ارائه می‌کند. مارکوس شرایدن توضیح می‌دهد که چرا باید تمرکز خود را از روی قیف فروشی سنتی بردارید و روی سوالات مشتریان متمرکز شوید. در این کتاب می‌آموزید که چطور باید سوالات مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید و پاسخ صحیح و مفید برای آن ایجاد کنید تا به صفحه اول نتایج جستجو راه پیدا کنید.

این کتاب در ایالت متحده جنجال زیادی به پا کرده و در لیست منابع اصلی آموزشی سازمان‌ها در حوزه ایجاد ترافیک، هدایت مشتری با محتوا و رسیدن به فروش بالا قرار گرفته است.

 

۲. ابر استراتژی بازاریابی محتوا

بهترین کتاب های بازاریابی محتوا ـ پاملا ویلسون

 

 • عنوان اصلی: Master content strategy
 • نویسنده: Pamela Wilson

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

پاملا ویلسون که در ابتدا با تخصص طراحی و گرافیک وارد حیطه محتوا سازی شد و بعدها توانست صاحب کسب و کار خود و مشاور بازاریابی شرکت‌های بزرگ شود، در این کتاب روش ایجاد یک ابر استراتژی محتوا را آموزش می‌دهد.

این کتاب به خوبی توضیح می دهد که چطور اغلب اوقات سازمان‌ها در دام تولید محتوا می‌افتند. و پی در پی محتوا تولید می‌کنند بدون اینکه بدانند چگونه هر قطعه از پازل را مطابق با هدف اصلی تنظیم کنند. این کتاب به شما کمک می کند تا یک چرخه سالم برای تولید محتوای مناسب در زمان مناسب انتخاب کنید. راه‌های ایجاد محتوای موثر در فروش را بیاموزید و بدانید چگونه برنامه های محتوای ماهانه، سه‌ماهه و سالانه را در راستای هدایت محتوا به سمت فروش تنظیم کنید. و با طی این مراحل با تولید همان تعداد محتوای قبلی، میزان فروش و لید را به حداکثر برسانید.

۳. کد محتوا

کد محتواـ بهترین کتاب های بازاریابی محتوایی

 

 • عنوان اصلی: The Content Code: 6 Essential Strategies to Ignite Your Content, Marketing, and Business
 • نام نویسنده: Mark w.Schaefer

چرا باید این کتاب را بخوانم؟

نویسنده این کتاب که پیش‌تر دوتا از کتاب‌هایش یعنی Social Media Explained و The Tao of Twitterدر لیست پنج کتاب پرفروش سال قرار گرفته بودند، با انشار رمز محتوا بار دیگر کتابی را به لیست «پنج کتاب برتر کسب و کار» در مجله INC فرستاد. در این کتاب ۶ عامل موفقیت محتوا در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت با رویکرد روانشناسی معرفی می‌شوند. مارک شیفر چیزی فراتر از روش‌های معمول بازاریابی محتوا را در این کتاب عنوان می‌کند که از آن با نام «کد موفقیت» یاد می‌کند. برنامه ارائه شده در این کتاب رقابت در ارتباط برند، انتقال پیام از طریق محتوا و توزیع محتوا در راستای سئو را آموزش می‌دهد. اگر دنبال راهی برای ساخت بهترین و موثرترین استراتژی بازاریابی هستید، خواندن این کتاب برایتان بسیار مفید خواهد بود!

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

جمع‌بندی

حالا شما بهترین لیست از کتاب‌ها درباره بازاریابی محتوا را در اختیار دارید. خواندن و چگونگی به کارگیری آن‌ها با شماست. اگر کتاب دیگری در این زمینه خوانده‌اید و استفاده از آن برایتان موثر واقع شده است، از طریق قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همیشه می‌توانید برای دریافت استراتژی، تولید و بازاریابی محتوا روی تاس حساب کنید.