تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر در چیست؟ (راهنمای شروع فعالیت)

تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر در چیست؟ (راهنمای شروع فعالیت)

  امان از سرعت دنیای تکنولوژی و واژه هایی که به موازات آن به لغت نامه ما اضافه می شوند! شاید بسیاری از ما بارها نام اینفلوئنسرها و بلاگرها را شنیده و روی پروفایل های زیادی خوانده باشیم. اما به درستی ندانیم فعالیت این محتواسازان با یکدیگر چه تفاوتی دارد و چطور می توان به …

 

امان از سرعت دنیای تکنولوژی و واژه هایی که به موازات آن به لغت نامه ما اضافه می شوند! شاید بسیاری از ما بارها نام اینفلوئنسرها و بلاگرها را شنیده و روی پروفایل های زیادی خوانده باشیم. اما به درستی ندانیم فعالیت این محتواسازان با یکدیگر چه تفاوتی دارد و چطور می توان به یکی از آن ها تبدیل شد. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و همه چیز را درباره تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر بخوانید.

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

 

شاید برای کسانی که آشنایی چندانی با فضای دیجیتال و مشاغل آن ندارند میان این دو فعالیت تفاوت های دقیق و مشخصی وجود نداشته باشد. اجازه بدهید برای شروع هر یک از این دو واژه را بررسی کنیم و مفهوم را دریابیم و در ادامه به تفاوت ها و شباهت ها بپردازیم:

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

بلاگر کیست؟

شاید روی پروفایل اینستاگرام بسیاری از افراد خوانده باشید که در تعریف فعالیت خود را بلاگر معرفی کرده اند و این تصور برایتان ایجاد شده باشد که هرکسی که پست های زیادی در اینستاگرام می گذارد بلاگر است. اما بایستی اشاره کنم که همان طور که از نامش پیداست بلاگر کسی است که یک وبلاگ دارد و آن را مدیریت می کند.

یعنی به صورت پیوسته در وبلاگ خودش محتوای دست اول تولید می کند و در رشته ای تخصصی صاحب نظر است. منظورم از تخصصی فیزیک کوانتوم یا دامپزشکی نیست. ممکن است بلاگر غذا باشید و از تخصص خود در آشپزی محتوا بسازید یا حتی درباره اصول باغبانی در وبلاگ خود مطلب منتشر کنید. آن چه اهمیت دارد صاحب نظر بودن شما، مالکیت و مدیریت یک سایت و انتشار منظم مطالبی است که متعلق به خودتان است.

 

در کمال احترام برای منتشر کنندگان محتوای پیش ساخته در محیط هایی مثل شبکه های اجتماعی باید بگویم که درواقع این افراد بلاگر نیستند و منتشر کننده محتوا هستند. اما مثلا آن هایی که ده سال پیش در بلاگفا پست های آموزشی حتی خاموش و روشن کردن کامپیوتر ویندوز ۹۸ را منتشر می کردند به نوعی بلاگر به حساب می آیند.

بلاگر ها می توانند به اینفلوئنسر هم تبدیل شوند اما لزوما هر بلاگری اینفلوئنسر نیست. مگر این که مخاطبان زیادی داشته باشد و البته با سبک خود روی زندگی آن ها تاثیر بگذارد.

 

بلاگر کیست

مهارت ها و درآمد بلاگر

تخصص یا تجربه ای مفید برای تولید محتوای دسته اول به صورت پیوسته

آشنایی با محیط وبسایت ها و سیستم های مدیریت محتوا یا کدنویسی ابتدایی

داشتن وقت به اندازه کافی

قلم روان و مناسب داشتن و همچنین آشنایی به اصول نگارش و مقاله نویسی

آشنایی با سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو و روش تولید محتوای اصولی

درآمد بلاگر ها عموما از عقد قرارداد با برندها یا افرادی در حوزه های تخصصی تامین می شود و در صورت فعالیت مناسب می تواند بسیار قابل توجه باشد.

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر ها را کمی بیشتر می شناسیم. افرادی که ممکن است تخصص خاصی هم نداشته باشند و از سایت یا پلتفرم خیلی تخحصی هم استفاده نکنند. به طور معمول کسی را اینفلوئنسر می دانیم که از زندگی روزمره، شغل، ورزش یا هرچیز دیگری که به صورت روزانه اتفاق می افتد محتوایی منتشر می کند و با سبک زندگی خود روی مردم تاثیر می گذارد.

به طور مثال دختری که با دوچرخه سفر می کند و مرتبا از این سفرها پست و استوری هایی در اینستاگرام منتشر می کند و افراد زیادی را جذب کرده و روی آن ها تاثیر می گذارد اینفلوئنسر است. یا پدری تنها که روزمرگی های خود با فرزند خردسالش و نحوه وقت گذراندنشان با یکدیگر را پست می کند و باعث می شود عده زیادی پیگیر روش زندگی اش باشند و از او تاثیر بپذیرند نیز اینفلوئنسر است.

اینفلوئنسری چنان در ایران و البته جهان رایج شده است که به واژه نامه مارکتینگ لغتی به نام اینفلوئنسر مارکتینگ نیز اضافه شده است. درآمد اینفلوئنسر ها به طور عمده از تبلیغات غیر مستقیم است.

همانطور که در اینستاگرام ممکن است دیده باشید بسیاری از افراد تاثیرگذار همواره محصولاتی از برند را همراه دارند و آن را به سمبل تبدیل می کنند. ممکن است یک بوکسور همیشه در طی تمرین محصولات مربوط به یک برند نوشیدنی رژیمی را همراه داشته باشد. یک آشپز طبیعت همیشه یک برند ساج را استفاده کند و مردم متقاعد شوند این ساج است که باعث خوش آب و رنگی غذا می شود و اغلب هم همبین طور است. یعنی تبلیغات غیر مستقیم محصولاتی به اینفلوئنسرها واگذار می شود که در زندگی روزمره خود زیاد از آن استفاده می کنند.

اینفلوئنسر کیست

مهارت ها و درآمد یک اینفلوئنسر

اینفلوئسرها نیازی به داشتن وبلاگ ندارند و عموما در یک فضای آنلاین پرمخاطب مثل شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند.

درآمد های این افراد  بسته به نوع تبلیغات و برندهای مورد معامله به طور معمول بسیار بالاست و هر ازگاهی مبالغ چند میلیونی برای یک استوری و چند  ده میلیونی برای پست ها را نیز می شنویم!‍

 

خوشبختانه محدودیت چندانی در این زمینه وجود ندارد و همین که شما بتوانید مخاطبان زیاد و وفاداری را جذب کنید پتانسیل اینفلوئنسری را دارید.

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

بلاگر و اینفلوئنسر: شما می خواهید کدام یک باشید؟

شما می توانید یک وبلاگ نویس باشید و مقالات مفیدی را برای خوانندگان خود منتشر کنید.

یا می توانید اینفلوئنسر باشید و محصولات و خدماتی را ترویج دهید که به نفع دنبال کنندگان شما باشد.

گزینه سوم این است که هم وبلاگ نویس باشید و هم تأثیرگذار باشید. لازم نیست فقط یکی را انتخاب کنید.

 

اما پیش از آن که انتخاب کنید به موارد زیر توجه کنید:

 

داشتن وبلاگ معتبر، قدرت تاثیرگذاری شما را بالا می برد!

ایجاد یک وبلاگ و ارسال محتوای ارزشمند برای خوانندگان به شما امکان می دهد تأثیرگذارتر باشید زیرا هرچه مشکلات بیشتری را برای خوانندگان خود حل کنید ، اعتبار بیشتری نسبت به آنها خواهید داشت و احتمال اینکه آنها از توصیه های شما پیروی کنند بیشتر است.

 

علاوه بر این ، داشتن یک وبلاگ جایگاه شما را نه تنها در برابر خوانندگان بلکه در برند ها و شرکت ها افزایش می دهد. البته ، مارک ها مایل به همکاری با تأثیرگذاران بدون وبلاگ هستند ، اما داشتن یک وبلاگ با تعداد زیادی پست مفید وبلاگ ، شانس تصویب و میزان درخواست شما را افزایش می دهد. از این گذشته ، ایجاد یک پست قابل توجه در وبلاگ به تلاش قابل توجهی نیاز دارد.

 

به خصوص اگر شهرت زیادی در ابتدا ندارید صحت مطالب وبلاگتان می تواند در محبوبیت شما تاثیر گذار باشد.

جذب فالوور جدید در پلتفرم های شبکه اجتماعی برای اینفلوئنسران جدید دو برابر دشوار است زیرا در این میان افراد تأثیرگذار بیش از حد زیادی وجود دارند ، بنابراین داشتن یک وبلاگ باعث می شود که شما نسبت به تأثیرگذاران رقیب رقابت کنید.

 

نگهداری وبلاگ به تلاش و مهارت زیادی نیاز دارد

ایجاد وب سایت ، ایجاد محتوا ، بهینه سازی برای موتورهای جستجو ، تبلیغ وب سایت در چندین سیستم عامل و تعامل با خوانندگان ، همه مستلزم کار سختی است.

 

در همین حال ، شما باید مهارت های مختلف زیادی مانند راه اندازی اولیه وب سایت ، HTML پایه ، نوشتن ، بازاریابی ، عکاسی و طراحی ، بهینه سازی موتور جستجو و بسیاری دیگر را بیاموزید.

 

از طرف دیگر ، تمام آنچه برای شروع کار با یک بستر رسانه های اجتماعی نیاز دارید ، آدرس ایمیل ، دوربین یا تلفن هوشمندی است که عکس هایی با کیفیت بالا می گیرد و اتصال به اینترنت است و همه چیز آماده است.

 

در نظر بگیرید که هنگام تصمیم گیری بین یک وبلاگ نویس یا یک تأثیرگذار ، چه مقدار وقت و تلاش برای سرمایه گذاری دارید.

 

اهداف تجاری خود را در نظر بگیرید.

 

کاملا منطقی است که استراتژی کسب و کار شما باید اهداف تجاری شما را تأمین کند. اگر فقط برای مدت کوتاهی باید به صورت آنلاین درآمد کسب کنید، مثلاً اگر در کنار شغل اصلی خود قصد دارید از وقت اضافه تان استفاده کنید و فعالیت آنلاینی داشته باشید بهتر است اینفلوئنسر بودن را انتخاب کنید.

اما اگر هدف طولانی مدت دارید و قرار است برای سال های آینده روی این شغل حساب کنید بهتر است برنامه ریزی دقیقی انجام بدهید و بلاگری را شروع کنید. چرا که این فعالیت با کار سخت تر و تخصصی تر آما آينده ای بهتر است. مثلا اگر بتوانید در زمینه ابزارهای دیجیتال مثل گوشی هوشمند  و لپتاپ خوب عمل کنید ممکن است بتوانید با برندهای بزرگ این عرصه قرار دادهای طولانی مدت ببندید.

 

جمع بندی

در این مقاله با جزییات کار بلاگر و اینفلوئنسر آشنا شدید. اگر سوالی در این باره در ذهن دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید یا تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو و طراحی سایت می توانید روی همکاری تیم تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!

پیام شما