آگاهی از برند یا Brand Awareness چیست: رمز موفقیت یک برند در دنیای امروز!

آگاهی از برند یا Brand Awareness چیست: رمز موفقیت یک برند در دنیای امروز!

احتمالا شما هم دوستانی دارید که به محصول یا برندهای خاصی وفادار هستند! مثلا آن دسته از اپل لاورها که همیشه آخرین محصولات شرکت اپل را خریداری و استفاده می‌کنند. آن‌ها به دنبال خرید آخرین مدل محصولات اپل مثل اپل واچ‌ها، آیفون‌ها و محصولاتی از این دست هستند! این افراد چرا اینگونه تصمیم‌گیری می‌کنند و …

احتمالا شما هم دوستانی دارید که به محصول یا برندهای خاصی وفادار هستند! مثلا آن دسته از اپل لاورها که همیشه آخرین محصولات شرکت اپل را خریداری و استفاده می‌کنند. آن‌ها به دنبال خرید آخرین مدل محصولات اپل مثل اپل واچ‌ها، آیفون‌ها و محصولاتی از این دست هستند! این افراد چرا اینگونه تصمیم‌گیری می‌کنند و به دنبال خرید اینگونه محصولات می‌روند؟ چه چیزی باعث می‌شود که آن‌ها جزو گروه خاص مشتریان یک برند محسوب شوند؟ آگاهی از برند یا Brand Awareness، یکی از استراتژی‌های کسب و کارهای بزرگ دنیا است که این روزها مورد توجه بسیاری از کسب و کارهاست که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم!

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس سعی می‌کنیم، موضوعات زیر را پوشش دهیم:

 • آگاهی از برند چیست؟
 • مزیت‌های Brand Awareness چیست؟
 • چگونه آگاهی از برند ایجاد کنیم؟
 • چگونه آگاهی از برند کسب و کار خود را افزایش دهیم؟

اگر شما هم دوست دارید که یک برند ارزشمند داشته باشید که فروش بالایی داشته و محصولات و خدمات شناخته شده‌ای دارد، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

Brand Awareness یا آگاهی از برند چیست؟

برند اورنس (Brand Awareness) یا آگاهی از برند در واقع به معنای این است که مخاطبان هدف شما تا چه میزان با برند شما آشنایی دارند؟ آن‌ها تا چه میزان شما را از رقبایتان متفاوت و متمایز می‌دانند؟ آن‌ها چه چیزهایی خاصی در شما می‌بینند که در رقبای شما وجود ندارد؟ برندهایی که Brand Awareness آن‌ها بالاست، معمولا بزرگترین برندهای دنیا هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به آمازون، اپل، تسلا و … اشاره کرد!

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

این برندها و کسب و کارها با مارکتینگ و بازاریابی صحیح توانسته‌اند، کاری کنند که در زمینه کاری خود به شکل اصولی و صحیح، لوگو و نامشان همیشه بدرخشد و در ذهن مشتریان اولین انتخاب باشند. به شما حق می‌دهم که در ابتدای کار مفهوم برند اورنس برای شما کمی نامفهوم باشد، اما در ادامه این مقاله با کامل تر شدن توضیحاتی که در این حوزه ارائه می‌کنیم، شما هم می‌توانید متوجه منظور ما در این زمینه شوید.

 مزیت‌های آگاهی از برند چیست؟

Brand Awareness

برندآکاهی زمینه‌ی جلب اعتماد و ارتباط مشتری و درنتیجه فروش را فراهم می‌کند!

برخی از مهم‌ترین مزیت‌های برند اورنس عبارت است از:

افزایش اعتماد در مشتریان

امروزه مشتریان بیشتر از هر زمان دیگری، قبل از خرید به این توجه می‌کنند که آیا به برند اعتماد دارند یا نه؟ اعتماد داشتن به یک برند یا محصول می‌تواند، باعث شود که یک مشتری اقدام به خرید کند یا تصمیم بگیرید که دیگر سر به فروشگاه، پیج یا کسب و کارتان نزد. شما با افزایش آگاهی از برند خود در مرور زمان، می‌توانید وفادار و اعتماد در مشتریان خود را افزایش دهید.

برند اورنس برابر است با وابستگی

برای درک مفهوم وابستگی، به سوالات و جواب‌های زیر دقت کنید:

آیا تا به حال سوالی برایتان پیش آمده؟ چه کاری انجام داده‌اید؟ به گوگل مراجعه کرده‌اید!

 • آیا لکه سیاهی را خواسته‌اید، پاک کنید؟ از چه ماده ای استفاده کرده‌اید؟ وایتکس ماده مورد استفاده شماست!
 • آیا می‌خواهید از برگه‌های خود، کپی بگیرید؟ زیراکس احتمالا انتخاب اول و آخرتان بوده‌است!
 • برای نوشیدنی ناهار خود چه چیزی را انتخاب کرده‌اید؟ نوشابه کوکالایتان خوشمزه بود؟

این مثال‌ها احتمالا شما را با مفهوم وابستگی که یک آگاهی از برند برای شما ایجاد می‌کند، بیشتر آشنا می‌سازد. هرچقدر که قادر باشید، برند اورنس خود را افزایش دهید، قادر خواهید بود، در مدت زمان کوتاه تری مشتریان وفادارتر، وابسته تر و بهتری برای برند خود ایجاد کنید.

آگاهی از برند، می‌تواند ارزش شما را چند برابر جلوه دهد

شاید می‌پرسید که چرا باید ارزش بیشتری داشته باشم؟ آیا می‌خواهید قیمت خدمات خود را با قیمت بیشتری ارائه دهید؟ قیمت سهام بالاتری برای شرکت یا کمپانی خود در نظر بگیرید؟ توانایی رشد و گسترش کسب و کار خود را داشته باشید؟ تاثیر اجتماعی و نفوذ بالایی در میان بیزینس‌ها داشته باشید؟ تمامی موارد ذکر شده به ارزش کسب و کارتان بر می‌گردد.

هرچقدر که ارزشتان را بتوانید افزایش دهید، قادر خواهید بود، کسب و کارتان را در مدت زمان کوتاه تری گسترش دهید.

چگونه آگاهی از برند ایجاد کنیم؟

آگاهی از برند یک شبه و یک روزه اصلا و هرگز ایجاد نمی‌شود! برای ایجاد آگاهی از برند، لازم است که نکات و مراحلی را در نظر بگیرید که در ادامه آن‌ها را بر اساس تحقیقات گسترده‌ای که در این حوزه انجام دادیم در اختیار شما قرار می‌دهیم:

1. شما شخص نیستید، یک شرکت هستید!

شما برای پیدا کردن یک دوست ایده آل خود چه چیزهایی را مدنظر قرار می‌دهید؟ علایق؟ سرگرمی ها؟ تفریحات؟ اهداف؟ نوع خرج کردن؟ کار خوبی می‌کنید! همین موارد را باید برای مشتری ایده آل خود هم در نظر بگیرید و در مورد آن‌ها محتوا تولید کنید و به عنوان یک شرکت با مشتری خود صحبت کنید. با این کار مشتری شما به وجد آمده و نسبت به برند شما احساس خوبی می‌کند.

هرچقدر که خصوصیات اجتماعی مشتری خود را بهتر در نظر بگیرید، می‌توانید در زمان کوتاه تری در حوزه برند آگاهی، افزایش چشمگیرتر و بهتری داشته باشید. پس اولین نکته در ساخت برند آگاهی که باید به یاد داشته باشید، این است که به عنوان یک شرکت چگونه باید با مخاطب خود، ارتباط برقرار کنید.

2. برند شما برونگرا است، نه درونگرا

برای این که در حوزه کاری خود موفق باشید، حتما باید یک برند اجتماعی داشته باشید که ارتباطات قوی داشته باشید! برندهای موفق، برندهایی هستند که در تمامی شبکه‌های اجتماعی مرتبط با خود حضور دارند و به خوبی فعالیت می‌کنند. این شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند به شکل درست و صحیح، مخاطب را به سمت اهدافی که می‌خواهید جذب کنند و باعث شوند که شما یک برند اجتماعی موفق به نظر برسید.

هرچقدر که در کمپین‌ها و فعالیت‌های اجتماعی، کارهای جمعی و هرچه با مردم در ارتباط است، فعالیت بیشتری داشته باشید، می‌توانید آگاهی از برند بیشتری جذب کنید.

3. یک داستان خوب از برند و کسب و کارتان تعریف کنید

آگاهی از برند

برندآگاهی می‌تواند ارزش واقعی کسب و کار شما را به همه نشان بدهد!

برای این که در ایجاد برند اورنس موفق عمل کنید، باید در داستان گویی موفق باشید. شما باید به شکل و نحوی عمل کنید که همه چیز برای مخاطب به شکل صمیمی به نظر برسد. مخاطبان به داستان‌های صمیمی واکنش‌های بهتری نشان داده و احساس بهتری نسبت به آن‌ها دارند. در این حوزه توصیه می‌کنیم که حتما داستان‌های مخاطبان را به شکل بهتر و جذاب تری در نظر بگیرید.

در این زمینه مدنظر داشته باشید که همه انسان‌ها علاقه دارند که داستان زندگی یکدیگر را بدانند و این در مورد بیزینس‌ها و کسب و کارهای آن‌ها هم صدق می‌کند. با این روش شما می‌توانید تاثیرگذاری بیشتری در مخاطب ایجاد کرده و نتیجه خوبی هم می‌توانید از آن دریافت کنید.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

4. روش‌های اشتراک گذاری را برای مخاطبان خود آسان کنید

مهم نیست که در چه حوزه ای فعالیت می‌کنید! شما باید محتوا تولید کنید! تولید محتوا و بازاریابی محتوا، کمک می‌کند که محصولات، خدمات و بیزینس شما بیشتر شناخته شود. هرچقدر که در این حوزه عملکرد قابل قبول تری داشته باشید، مخاطبان بیشتری با share فالوورهای خود بدست می‌آورید که در نهایت نتیجه آن Brand Awareness بیشتر است!

5. تاثیرگذاری، مهم‌ترین فاکتور برای ایجاد Brand Awareness

آخرین و مهم‌ترین فاکتور برای ایجاد برند اورنس که باید در نظر داشته باشید، تاثیرگذاری است! شما با ایجاد یک رابطه صمیمی و تاثیرگذار به فکر این باشید که آگاهی از برند شما یک فایده ایجاد کند. اگر آگاهی از برند شما، نتواند یک فایده ایجاد کند و برای شما فقط شهرت بیاورد، نمی‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید. توصیه می‌کنیم که برای استفاده از تمام مزایای Brand Awareness حتما به این موضوع یعنی تاثیرگذاری با ایجاد یک رابطه متقابل با مشتری فکر کنید.

چند پیشنهاد برای افزایش آگاهی از برند که می‌توانید انجام دهید!

برای این که Brand Awareness خود را افزایش دهید، توصیه می‌کنیم که حتما از راهکارها و پیشنهادهایی که در ادامه مطرح می‌شود، استفاده کنید:

 • به مشتریان خود، پیشنهاداتی برای استفاده‌ی رایگان از برخی خدمات و محصولات خود بدهید! اجازه بدهید با محصولاتتان ارتباط برقرار کنند!
 • محتوا (ویدئو، تصویر، اینفوگرافیک و …) رایگان تولید و منتشر کنید!
 • اسپانسر ایونت‌ها و برنامه‌های مختلف شوید!
 • به برند خود شخصیت ببخشید!
 • پادکست‌های صوتی تولید و منتشر کنید که ارزش گوش کردن داشته باشند

نتیجه‌گیری: آگاهی از برند خود را اندازه‌گیری کنید

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

برای این که همیشه در حال پیشرفت باشید، توصیه می‌کنیم که حتما یک هدف برای میزان آگاهی از برند خود داشته باشید! به این صورت که که تعداد نفرات، افراد و کسانی که تا تاریخ خاصی از برند شما آگاه هستند و از محصولات و خدمات استفاده می‌کنند را به صورت واضح مشخص کنید. به این طریق، شما می‌توانید در این رابطه هر وقت و هر زمان تشخیص دهید که در کجای مسیر قرار دارید و باید به کجا بروید!

شما می‌توانید با جستجو در گوگل و فعال کردن Google Alert، جستجو در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد پرسشنامه آگاهی از برند کسب و کارتان را ارزیابی کنید. نظر شما در این رابطه چیست؟ شما می‌توانید نظرات، سوالات، تجربیات و حرف‌های خود را در رابطه با برند اورنس با ما و دیگر افراد در بخش نظرات به اشترک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ

پیام شما