آشنایی با کهن الگوهای برندها | چطور به برند خود شخصیت بدهیم؟

آیا پدرهای شما هم به یک برند خودرو علاقه ویژه دارند؟ یا مادرهایتان در تهیه بعضی اقلام مورد نظر خود روی برندهای خاص تاکید می‌کنند؟ خودتان چندین سال است که ورژن‌های جدید یک برند تلفن همراه را خریداری یا حداقل پیگیری می‌کنید؟ فکر می‌کنید این یک تفکر وسواس گونه و قابل سرزنش است؟ یا چیزی …

برندینگ و هویت برند

آیا پدرهای شما هم به یک برند خودرو علاقه ویژه دارند؟ یا مادرهایتان در تهیه بعضی اقلام مورد نظر خود روی برندهای خاص تاکید می‌کنند؟ خودتان چندین سال است که ورژن‌های جدید یک برند تلفن همراه را خریداری یا حداقل پیگیری می‌کنید؟ فکر می‌کنید این یک تفکر وسواس گونه و قابل سرزنش است؟ یا چیزی در این برندها وجود دارد که علاقه و توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند؟ ما به عنوان مارکتر و صاحب کسب وکار چه کنیم تا مخاطبان به برند ما متعهد شوند؟

در واقع ممکن است هردو گزینه پاسخ باشند. عده‌ای تفکر وسواس گونه دارند و عده دیگر فقط تحت تاثیر هویت خوب برندها قرار گرفته اند. این برندها برای خود شخصیتی ساخته اند که مشتریان آن‌ها را بسیار مشتاق و متعهد کرده است. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس قرار است با کهن الگوهای برندها آشنا شویم و بفهمیم چطور می‌توانید ذهن مخاطبان خود را هک کنید. اگر موضوعات زیر برایتان جذاب هستند تا انتهای مطلب با ما همراه باشید:

 • آرک تایپ‌ها یا کهن الگوها چه هستند و چطور کار می‌کنند؟
 • شخصیت سازی برند و کهن الگوها
 • چطور می‌توانم با شناخت کهن الگوهای برندها، برند خود را محبوب تر کنم؟
 • معرفی انواع کهن الگوهای برندها

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

8 گام موثر برای پرسونال برندینگ یا برند سازی شخصی!

آرک تایپ یا کهن الگوهای برندها چطور کار می‌کنند؟

درست است که هدف ما از تعامل با تمامی برندها، دریافت کالا و خدمات در ازای پول و هدف اولیه آن‌ها کسب درآمد است. اما در این میان برخی برندها احساس ارتباط و وفاداری متقابل ما را برمی‌انگیزند. این برندها محصول فرازمینی یا خدمات صد در صد شخصی به ما ارائه نکرده‌اند. تنها توانسته اند الگوهای ذهنی ما را حدس بزنند و با توجه به آن روند برندینگ مناسب را پیش بگیرند. در برخی مراحل این برندها از تعاملات عادی فرا رفته و مخاطبان را عاشق خود می‌کنند، درست کاری که برند Lego و باربی و پفک نمکی در کودکی با اکثر ما کرده‌اند! من یکی که هنوز هم عشق و تعهد به برند ذرت نمکی را حفظ کرده‌ام و شده چندین و چند سوپرمارکت دور و نزدیک را زیر و رو کنم، تا ذرت نمکی پیدا نکنم دست بردار نیستم!

ممکن است این یکی تصادفا چنین عشق یک طرفه‌ای را رقم زده باشد اما تقریبا تمام  برندهایی که حس مشابهی در شما برمی‌انگیزند، طوری که احساس می‌کنید ارتباطی عمیق تر از یک کالا در قبال پول با آن دارید، بر اساس کهن الگوها ساخته شده‌اند.

کهن الگوها دقیقا چه هستند؟

این مساله که کهن الگوها  در برند سازی تا این حد موفقیت رقم می‌زنند تصادفی نیست. دو روانکاو شناخته شده و ماهر یعنی کارل یونگ و زیگموند فروید پیش از قطع ارتباط و همکاری‌شان، چندین سال صرف تحقیق و تنظیم ۱۲ الگو کردند. طبق نظریات این دو، الگوی زندگی تمامی افراد را می‌توان زیر شاخه یک یا چندتا از این آرکتایپ ها که بر اساس اسطوره شناسی یونان باستان و  تحقیقات روانکاوی عصر جدید طراحی شده بود، قرارداد.

این دو دانشمند باور داشتند که همه‌ی ما خواسته‌های غریزی و بدوی داریم. که ممکن است از آن‌ها آگاهی نداشته و یا حتی نتوانیم آن‌ها را بیان کنیم و بفهمیم. این خواسته‌ها ۱۲ نوع هستند که قلب هرکدام از ما برای یکی دوتا بیشتر از سایرین به تپش می‌افتد:

 • آزادی 
 • قدرت 
 • تسلط 
 • صمیمیت
 • لذت 
 • تعلق 
 • خدمت 
 • کنترل 
 • خلاقیت
 • امنیت
 • درک 
 • رهایی

بسته به این که کدام یکی از این نیازها در ما عمیق‌تر باشد، شخصیتی در ما بروز می‌کند که باعث شود ما به مطلوب خود برسیم. به هریک از این شخصیت‌ها کهن الگو یا آرکتایپ گفته می‌شود.

شخصیت سازی برند با استفاده از کهن الگوها

طبق چیزی که گفتیم، شاید بیراه نباشد اگر کهن الگوها را به نقشه تمام نمای مسیر فکر و قلب آدم‌ها بدانیم. اگر از داده‌هایی که آرکتایپ ها در اختیار ما می‌گذارند درست استفاده کنیم خواهیم توانست با دقت بیشتری به خواسته‌های مشتریانمان پاسخ بگوییم. و طبیعتا رضایت آن‌ها را بیشتر جلب کنیم.

این که برندهای خود را با کهن الگوها همسو کنیم دو فایده اساسی برایمان دارد:

تعامل:  خواهیم توانست ارتباط عمیق‌تری با مخاطبان برقرار کنیم و آن ها را به مشتریان دائمی تبدیل کنیم.

تمایز: خواهیم توانست از تمام رقیب‌ها متمایز شده و پیشی بگیریم.

انواع کهن الگوهای برندها

حالا می‌رسیم به قسمت جذاب معرفی کهن الگوها. فقط لازم است به یکی از سخنان حکیمانه معروف و تکراری سطح اینترنت که حتی درست نمی‌دانم چه کسی اولین بار گفته اشاره کنم و بگویم این را گوشه ذهن نگه دارید تا در پایان مطلب درباره‌اش صحبت کنیم: «اگر بخواهید همه را راضی نگه دارید، در نهایت هیچکس خشنود نخواهد بود.»

۱. کهن الگوی قانون شکن

افرادی که در دسته قانون شکن قرار می‌گیرند معمولا آرمان گراهای خشنی هستند که به قانون و مقرارات اعتقادی ندارند. این افراد قلبا آدم‌های خوبی هستند و رویای تغییرات بزرگ و خوب در دنیا را در سرمی‌پرورانند، اما از ابزار خشم و هرج و مرج برای رسیدن به آن استفاده می‌کنند. انگار شورش و ساختار شکنی توی خون آن‌هاست و چهارچوب‌های موجود در جامعه را نمی‌پذیرند.

کهن الگوهای برندها ـ شورشی

استراتژی برند برای کهن الگوی قانون شکن

اگر شورشی‌ها مخاطب هدف برند شما هستند بایستی از ابتدا به آن‌ها ثابت کنید که مثل آن‌ها فکر می‌کنید و برند شما هم شورشی است. در انتخاب شعار هوشمندی به خرج دهید و از تکانه‌هایی که معرفی شد کمک بگیرید. یعنی نشان بدهید که شماهم مثل آن‌ها از وضع موجود رضایت ندارید و قرار نیست هیچوقت با آن بسازید. یا آمده‌اید که تغییرات انقلابی و تلاش برای آزادی را رقم بزنید. مثلا برند محبوب موتور سیکلت‌های  هارلی دیودسون به درستی شعار «آزادی برای همه، همه برای آزادی را برای برند خود انتخاب کرده است.»

محصولات مورد علاقه شورشی‌ها: خودرو و موتور سیکلت، لوازم بدنسازی، ابزارهای ساخت و ساز

۲. کهن الگوی شعبده باز

افراد این دسته آدم‌هایی اهل کشف حقایق از راه‌های اسرارآمیز خود هستند که تمایلی به اشتراک گذاشتن کشفیاتشان با دیگران نشان نمی‌دهند. شعبده بازها اغلب اعتقاد دارند که ما به اندازه کافی از تخیل و اعتقادات راسخ خود استفاده نمی‌کنیم. آن‌ها این توانایی را دارند که در یک لحظه جادویی شما را به عمق باور و تخیل ببرند و چشم‌اندازهایشان را به شما نشان بدهند. شک نکنید آن‌هایی که عاشق شخصیت گاندولف در سریال هری پاتر می‌شوند در این دسته‌اند.

آرکتایپ برندها شعبد باز

استراتژی برند برای کهن الگوی شعبده باز

کهن الگوی شعبده باز معمولا در نقش خریدار فرو نمی‌رود مگر این که شما انگیزه لازم را به او بدهید. یعنی راهی برای یافتن گمشده‌ها، تبدیل عدم امنیت به اطمینان خاطر و تجدید فضای روحانی به آن‌ها ارائه کنید. به عنوان مثال توجه شما را شعار والت دیزنی جلب می‌کنم: «والت دیزنی، جایی که رویاها به واقعیت تبدیل می‌شوند.»

محصولات مورد علاقه شعبده بازها: محصولات زیبایی و سرگرمی و سلامت

۳. کهن الگوی قهرمان

انگیزه اصلی قهرمان ثابت کردن ارزش خود از طریق شجاعت و عزم راسخ است. قهرمان‌ها معمولا افراد سخت کوشی هستند که دوست دارند سخت کار کنند تا مهارتهایی را که لازم می دانند داشته باشند. و البته باعث افتخارشان هم هست که در میزان کار کردن تفاوت چشمگیری با سایرین دارند. افرادی که در این دسته هستند نیاز دارند تا چالش ها را به صورت مستقیم برطرف کنند و شکست هایشان را تا زمان اصلاح و برطرف شدن مشکل پیگیری کنند. قهرمان در پی این است که ارزش خود را به خود ثابت کند اما بدش هم نمی‌آید که دنیا قدر توانمندی‌هایش را بداند.

کهن الگوی برند قهرمان

استراتژی برند برای قهرمان‌ها

برای این که مورد علاقه قهرمان واقع شوید بایستی به آن‌ها حس قدرت مورد نیاز برای موفقیت را به آن‌ها القا کنید. قهرمان باید بتواند با استفاده از برند شما خود را از سایر شهروندان و افراد معمولی تمایز بدهد. قهرمان به دنبال برندی است که بتواند به جاه‌طلبی‌هایش رسمیت بدهد و او را به چالش تشویق کند. حالا برایتان روشن است که چرا نایکی از شعار «فقط انجامش بده! » استفاده کرده و دائم اسپانسر مسابقه‌ها و چالش‌های مردمی می‌شود؟

۴. کهن الگوی عاشق پیشه

این افراد در زندگی دنبال تجربه صمیمیت، نزدیکی و لذت  هستند و از هر وسیله‌ای برای رسیدن به این هدف استفاده می‌کنند. تیپ شخصیتی عاشق پیشه همواره دنبال جلب توجه دیگران است و از این که مورد بی‌توجهی واقع شود متنفر است. افراد عاشق پیشه همیشه دوست دارند جذاب ترین باشند و حتی وقتی توجه دیگران را دارند می‌ترسند آن را از دست بدهند.

کهن الگوی عاشق پیشه

استراتژی برند برای کهن الگوی عاشق پیشه

یادتان باشد برای به دست آوردن دل عاشق پیشه‌ها قبل از هرچیزی از رنگ اغوا کننده قرمز کمک بگیرید. از آن جایی که این افراد دوست دارند همه چیز را حس کنند اگر برند شما عطر بوییدنی یا پارچه‌ای لطیف برای لمس کردن باشد، عاشق پیشه ها مشتری پر و پا قرصتان خواهند شد. این افراد دوست دارند پیامی با لحن عشق ورزی و تحسین و فریبندگی از شما دریافت کنند. یک بار دیگر به شعار آلفا رومئو توجه کنید: «تجارت احساس»

محصولات مورد علاقه عاشق پیشه‌ها: عطر، لوازم آرایش، پکیج های سفر لوکس، لباس و جواهرات فاخر و ظریف

۵. کهن الگوی سرگرم کننده

این افراد بیش از هرچیزی طرفدار در لحظه زندگی کردن هستند. سرگرم‌کننده‌ها افرادی خوش بین و مثبت نگر هستند که کودک درونشان تا همیشه سرزنده و فعال است. این افراد دوست دارند خوش بگذرانند و لحظه‌های دیگران را هم سرشار از خوشی کنند. خلاصه بگوییم یک آدم معمولی با اندکی عصاره جیم کری!

آٰرکتایپ سرگرم کننده

استراتژی برندینگ برای سرگرم‌کننده‌ها

سرگرم‌کننده‌ها هم مثل شعبده بازها به ندرت سراغ خرید می‌روند. مگر این که شما قانع شان کنید که قرار است اوقات خوشی را برایشان فراهم کنید.

۶. کهن الگوی همه پسند

این‌ها همان افرادی هستند که در جمع‌ها محبوب همه‌اند. با همه جور آدمی بر می‌خورند و ارتباط می‌گیرند. آن‌ها دوست دارند هم رنگ جماعت شوند.  بسیار دوستانه و راحت صحبت می کنند بدون اینکه خیلی خنده‌دار ، بیش از حد بی ادب یا بیش از حد پر سرو صدا باشند. با این که کمی ترس از دست دادن دارند، اما ساده اعتماد می‌کنند. به طور معمول مثبت نگر بوده و همیشه اطرافشان پر از آدم‌های گوناگون است. علاقه این آدم‌ها تقریبا به همه چیز و همه کس معطوف می‌شود. اگر شما هم مثل من خیلی جوان نباشید یاد  شخصیت  ویل اسمیت در اغلب فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی می‌افتید.

کهن الگوی همه پسند

استراتژی برندینگ کهن الگوی همه پسند

برای جلب توجه این دسته از آدم‌ها بایستی برند شما احساس تعلق را ایجاد کند. برندی که این حس را القا کند که معمولی بودن هم خوب است و از شعارهای برتری طلبانه بپرهیزد. توجه همه پسندها بیشتر به محصولاتی در حوزه زندگی روزمره و خانواده می‌چرخد.

۷. کهن الگوی مراقب یا پرستار

پرستارها افرادی فداکار هستند که تمایل دارند از دیگران مراقبت و محافظت کنند. و در مسیر زندگی بیشتر به سمت افراد ناتوان و نیازمند جذب می‌شوند تا بتوانند به آن‌ها کمک کنند. این افراد اگر شغل پرستاری را انتخاب نکنند در خیریه‌ها عضو می‌شوند تا توجه و حمایت خود را صرف افراد نیازمند کنند.

استراتژی برندینگ کهن الگوی پرستار

این افراد به صورت تمام وقت به همدلی و پرستاری مشغول هستند. بنابراین بخش اعظم خریدهایش را محصولاتی برای حمایت از نیازمندان تشکیل می‌دهد. بنابراین برندهای محبوب آن‌ها باید رویکردی گرم، متفکرانه، سخاوتمندانه توام با احساس امنیت و آرامش مادرانه داشته باشد.

 

۸. کهن الگوی حکم فرما

کهن الگوی حکم فرما بیش از هر چیز خواستار کنترل است و شخصیتی است که تمایل دارد به دیگران تسلط داشته باشد. آنها در برقراری ارتباط و در عمل خود مقتدر هستند و هدف آنها رفاه و موفقیت کسانی که به حکومت او وفادار هستند. آنها اعتماد به نفس ، مسئولیت پذیری و کنترل زندگی خود را در اختیار دارند و از دیگران نیز همین انتظار را دارند. حاکمان خود را در بالای زنجیره غذایی می بینند و با تهاجم از این موقعیت دفاع می کنند.

استراتژی برندینگ برای شخصیت‌های حکم فرما

برای به دست آوردن دل یک حاکم باید احساس قدرت ، کنترل و احترام او را تأیید کنید. حاکمان می خواهند احساس برتری کنند. اینکه عضو یک باشگاه  V.I.P باشند یا محصولی نحصاری را در اختیار داشته باشند حس خوبی بهشان می‌دهد. و برعکس از محصولاتی که همه طرفدار آن هستند استقبال نمی‌کنند. برند مورد علاقه این افراد موفقیت و جایگاه والای آن را تایید می‌کند.

 

۹. کهن الگوی خلاق

خالق تمایل دارد چیزی جدید و استثنایی خلق کند که قبلاً در آنجا نبوده و دارای ارزش ماندگاری است. آنها باید خود را با استعداد فردی خود ابراز کنند و تلاش کنند تا با این بیان دید خود را زنده کنند. خالقین بر این باورند که اگر می‌توانید چیزی را تصور کنید، پس می تواند ایجاد شود. اما این افکار معمولا با حس کمال طلبی شان خفه می‌شود.

استراتژی برندینگ برای کهن الگوی خلاق

برای جلب نظر یک خالق ، باید خلاق باشید و از روحیه خلاقیت تجلیل کنید. برندهایی که خلاقیت را به نمایش گذاشته و اشتیاق مشتریان را به این موضوع بیشتر کنند می‌توانند برایشان ایده آل باشند. این افراد به تکنولوژی و هنر روز علاقه مند هستند.

۱۰. کهن الگوی بی‌گناه

آرکتایپ بی‌گناه شخصیتی مثبت اندیش با نگاهی خوش بینانه به زندگی است. آنها خواهان امنیت هستند اما در نهایت می خواهند که خود و دیگران خوشبخت باشند. آنها صادق و پاک هستند و هیچ سو نیتی نسبت به کسی ندارند. کینه توز نبوده و معتقدند هرکسی حق الهی دارد که همان باشد که واقعاً هست. این افراد زیبایی درون همه‌ی آدم‌ها را می‌بینند. اگر فیلم فارست گامپ را دیده باشید دقیقا می‌فهمید منظورم چه افرادی هستند.

کهن الگوی بی گناه

استراتژی برندینگ کهن الگوی بی‌گناه

در بین کهن الگوهای برند شاید ساده‌ترین کار جلب نظر بی‌گناه ها باشد. برای جلب نظر این افراد، باید اعتماد آن‌ها را با یک ارتباط ساده ، صادقانه و مهمتر از همه مثبت جلب کنید. ارتباطات منفی یا مبتنی بر گناه یک نتیجه گیری کاملا برعکس دربرخواهد داشت. آنها باید برند شما را همسو با امنیت و آرامش ببیند. و بدانند که قرار است زیبایی درونی را هویدا کنید. به همین دلیل برند داو روی شعار «زیبایی حقیقی» و تصاویر با تنوع نژادی و… مانور می‌دهد.

۱۱. کهن الگوی خردمند

این افراد تمام عمر مشغول یادگیری و آموزش هستند. سه علاقه مندی بزرگ‌شان علم، حقیقت و عقل گرایی است. این افراد هرچه خود با تفکر و مطالعه بیاموزند را به راحتی به دیگران انتقال می‌دهند. و همچنین از بحث‌های علمی و فلسفی استقبال می‌کنند. دیدگاه آنان به علم نه در سطح آموزش فردی که برای تغییر جهان نیز هست.

استراتژی برندینگ برای کهن الگوی خردمند

این افراد مایلند از برندهایی خرید کنند که سطح گفتار و نوشتار آکادمیک را رعایت می‌کنند. برند ایده آل آن‌ها محصول با کیفیت و همگام با تکنولوژی ارائه کرده که کاربردی بوده و به مشتری احترام بگذارد و ادعای غیرواقعی یا اغراق شده‌ای مطرح نکرده باشد.

۱۲. کهن الگوی ماجراجو

خب رسیدیم به آخرین بخش از معرفی کهن الگوهای برند یعنی ماجراجوها! تمام زندگی برای این افراد یک ماجراجویی بزرگ است. ماجراجو انگیزه درونی محسوسی دارد تا خود را از راحتی و انطباق زندگی روزمره خارج کند. در عوض ذر طبیعت و محیط‌ هایی که بقا در آن با دشواری رو به روست احساس می‌کنند تازه به خانه برگشته‌اند. این افراد شجاع، کنجکاو و عاشق چالش‌هایی برای محک زدن خود هستند.

کهن الگوی ماجراجو

استراتژی برندینگ برای کهن الگوی ماجراجو

برای جلب نظر یک ماجراجو، باید آنها را به چالش بکشید. به چالش کشیدن محدودیت های زندگی مدرن نیز به شما امکان می دهد تا به سرعت در آنها طنین انداز شوید. البته شما باید فضای باز و ناشناخته را به عنوان زمین آزاد معرفی کنید و البته آنها را با برند خود به چالش بکشید. جامعه مدرن دشمن مشترکی است که بسیاری از ماجراجویان در آن زندگی می کنند. برای ادامه فعالیت با این افراد بهتر است شما نیز به کلوپ «متنفران مدرنیسم» و «زنده باد طبیعت» بپیوندید.

جمع بندی

سخن قصاری که در ابتدای متن گفته بودم را به خاطر دارید؟ حالا می‌دانید که هدف از بیان آن چه بود. باید توجه کنید پیش از هر اقدامی پرسونای خود را دقیقا شناسایی کنید و بدانید که به نفع کدام دسته به میدان می‌روید. در این مطلب ۱۲ آرکتایپ شناخته شده یونگ فروید را با کارکرد برندینگ و طراحی بررسی کردیم. اگر درباره این مطلب یا هریک از موضوعات مربوط به UI/UX سوال یا تجربه‌ای دارید می‌توانید از قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.