استراتژی برندینگ-فرایند برندینگ

استراتژی برندینگ چیست؟  اهمیت برند خیلی بیشتر از نام، لوگو و شعار شماست-برند یک منظره و دور نمایی از  فعالیت های شرکت و رضایت مشتری از آنها است.  استراتژی برندینگ یکی از مهم ترین مرحله ها در فرایند برند است. برای قرار گرفتن در موقعیت درست و ایجاد یک برند موفق، ما باید تا آنجایی …

استراتژی برندینگ چیست؟

 اهمیت برند خیلی بیشتر از نام، لوگو و شعار شماست-برند یک منظره و دور نمایی از  فعالیت های شرکت و رضایت مشتری از آنها است.  استراتژی برندینگ یکی از مهم ترین مرحله ها در فرایند برند است. برای قرار گرفتن در موقعیت درست و ایجاد یک برند موفق، ما باید تا آنجایی که می توانیم در مورد شرکت،محصولات و خدمات اطلاعات داشته باشیم.

 

استاد راهنمای برند، آقای ماروی نویمایر می گوید”استراتژی برندینگ یک برنامه ای برای پیشرفت سیستماتیک برند در راستای استراتژی کسب و کار است.”

استراتژی برند به شما کمک می کند که خودتان را بشناسید،اینکه شما برای چه هستید، قولی که داده اید چه بوده است، مانند طراحی اولیه است  که به شما در برقراری ارتباط کمک می کند.

استراتژی برند به 3 دسته اصلی تقسیم می شود. ما به شما راهنمایی از قلب برندینگ(هسته برند)، بیان پیام های برندینگ(چگونه در مورد اینکه که هستید صحبت می کنید)، به هویت بصری(بیان شکل دیداری برند شما) می کنیم. در پایان این مقاله شما یک استراتژی کامل از برند خواهید داشت که به شما کمک می کند برند خود را تا ابد زنده دارید.

چرا به استراتژی برند نیاز دارید؟

زمانی که نمی دانید که هستید، چرا وجود دارید، به چه چیزی باور دارید، چه چیزی را می خواهید به دست آورید، تجارت شما رنج می برد. از مشکلات ارتباطات مشتری گرفته تا حفظ کارمندان، کمبود استراتژی برند باعث ایجاد مشکل در هر سطحی از سازمان می شود.

زمانی که شما هیچ استراتژی برندی ندارید:

 • هدف، مقصد، ماموریت و ارزش های خود را نمی فهمید، بنابراین تصمیمات بازاریابی و تجاری می گیرید که هیچ چیزی را منعکس نمی کند.
 • شما هیچ برنامه ریزی مستندی ندارید، اما امیدوارید که هرکاری که انجام می دهید عالی اجرا شود.
 • تیم شما در اثر ناهماهنگی، سردرگمی و درگیری های زیاد دچار مشکل می شود، و این باعث می شود که کارکنان هیچ علاقه و اشتیاقی به کار نداشته باشند.
 • برند شما هیچ پیام واحد و منسجمی نخواهد داشت. بنابراین محتوای شما در بهترین و بدترین حالت هم ناقص است.
 • شما نمی توانید  تجارت خود را کامل بیان کنید، در نتیجه  نمی توانید جایگاه مناسب خود را در بازار بدست آورید.

به طور خلاصه، بدون استراتژی برندینگ شما بازنده خواهید بود.

چگونه استراتژی برند داشته باشیم؟

مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید، با انجام آخرین مرحله با استراتژی برند جامعه ایی روبرو خواهید شد که به شما کمک می کند داستان خود را به طور تاثیرگذار و موثر در هر نقطه به اشتراک بگذارید.

قسمت اول: قلب برند خود را پیدا کنید

هر برندی باورهایی در خود دارد که به روی هر کاری که انجام می دهد تاثیر می گذارد. ما این اعتقادات و باورها را قلب برند صدا می زنیم. دانستن اینکه این اصول چه چیزهایی هستند و چرا مهم هستند ضروری است، چرا که آنها نیرویی قدرتمند هستند که میتوانند فعالانه از تجارت شما حمایت کنند. وقتی که قلب برند شما مشخص باشد، می توانید با موفقیت مردم را هم جهت با هم حمایت کنید.

قلب برند شما از 4 عنصر تشکیل شده است که به شما کمک می کند تا مشخص کنید چه هستید، چه کاری انجام می دهید و چرا به آنها اهمیت می دهید.

 • هدف(purpose): چرا وجود دارید؟
 • چشم انداز(vision): آینده شما چگونه است؟
 • ماموریت(mission): چگونه می توانید آن آینده را بسازید؟ اینجا هستید که چه کاری را انجام دهید؟
 • ارزش ها(values): اصول اخلاقی و رفتاری شما چیست؟

برای انجام این 4 عنصر می توانید از ابزارهای برند استفاده کنید. اگرچه که عناصر قلب برند شما مسئله ای کاملا داخلی ست، اما می تواند از طریق طراحی لوگو، طراحی سایت و یا بسته بندی محصولات شما به پیامی خارجی تبدیل شود، به همین خاطر است که باید از همان اول میخ آن را محکم تر بکوبید.

قسمت دوم: پیام خود را بیان کنید

حال که قلب برند خود را پیدا کردید و فهمیدید که هستید، برای تپش قلب قدم بعدی این است که ماهیت برند (نحوه بیان اینکه چه کسی هستید)را آشکار کنید و پیام برند خود را دریابید(چگونه در مورد خودتان صحبت کنید). زمانی که این عناصر را مشخص کنید و به روی برگه به طور متاثر مستند کنید، می توانید مطمئن شوید که برند شما ارتباطی صادقانه،معتبر و ماندگار دارد.

نکته:برخی از برندها در تلاشند که از این مرحله بگذرند و به سراغ مرحله سوم بروند. چیزهایی مثل طراحی لوگو، رنگ ها و تایپوگرافی ها برای برند ضروری هستند، اما آنها در نهایت داستان پیام برند شما را به صورت بصری ترجمه می کنند. اگر نمی دانید که برای چه چیزی میخواهید ارتباط برقرار کنید، ایجاد هویت بصری برای مجسم کردن آن کاری دشوار خواهد بود. بنابراین سعی کنید تمام استراتژی های برندینگ را قدم به قدم انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

ایجاد ماهیت برند:

ماهیت برند شما شامل:

 • شخصیت
 • صدا
 • لحن

شناخت این عناصر کار سختی نیست، چرا که همه ی عناصر در طبیعت شما هستند و به تولید نیازی ندارند، به سادگی کشف و مستند می شوند.

 • شناسایی شخصیت: شخصیت شما اساسا خصوصیات و ویژگی های انسانی برند شماست. آیا کنجکاو و مشتاق هستید؟ باهوش و پیشرفته؟ دیوانه و خرابکار؟ شخصیت شما بازتابی از قلب برند شما است، که تحت تاثیر اعتقادات شما و نمایش دادن رفتار شماست.زمانی که درک درستی از شخصیت خود داشته باشید، شما می توانید آ را در هر جنبه از برند تزریق کنید- از روند خدمات تا ارائه آن ها به مشتری- این یک استراتژی برندینگ قدرتمند برای تمایز و ایجاد روابط است.
 • شناسایی صدا:این راهی است که برند شما صدای برند شما به گوش می رسد و صحبت می کند. به یاد داشته باشید که هر صدایی در هر برندی خاص و منحصر به فرد است. یک برند ماست مانند برند ماشین صحبت نمی کند. فراموش نکنید که شخصیت شما به روی صدای برندتان تاثیر می گذارد. شما فقط باید آن را بیان کنید تا بتوانید به طور مدام در محتوای خود ارتباط برقرار کنید.

به یاد داشته باشید: کلمات، عبارات، شوخی هایی که استفاده می کنید هویت شما را به دو طریق مستقیم و غیرمستقیم آشکار می کند و به ای فکر کنید که چگونه می خواهید صحبت کنید- و اینکه مشتریان می خواهند چگونه با آنها صحبت شود.

 • شناسایی لحن: لحن برند شما اساسا روش و رفتار برندتان را بیان می کند. صدای شما ممکن است معتبر باشد اما لحن آن محترمانه است. به اینکه لحن برند شما در زمینه های مختلف متفاوت باشد هم نیز فکر کنید. شما همیشه با یک صدا صحبت می کنید اما زمانی که با اشخاص مختلف صحبت می کنید لحن خود را عوض خواهید کرد.

اگر مطمئن نیستید که دقیقا لحن شما چگونه باشد، به این فکر کنید که می خواهید چگونه احساسات خود را به مردم القا کنید. آیا باید با آنها مانند همسایه ای مهربان و مفید رفتار کنید  یا کنجکاو و کناره گیر؟ برای شروع، 3 کلمه توصیفی برای لحن خود انتخاب کنید.( برای مثال، لحنی خوش بین، دعوت کننده و برجسته)

فراموش نکنید که برند احساسی که مردم نسبت به شما دارند است.

قسمت سوم: طراحی هویت بصری

زمانی که  برندی به گوشتان می خورد، اولین چیزی که به یاد می آورید چه چیزی ست؟ اکثر مردم با فکر کردن به برندینگ، به خصوصیات بصری آن فکر می کنند: لوگو،رنگ ها ف تایپوگرافی و سایر عناصری که به عنوان هویت برند شناخته می شوند. اکنون که قلب برند و پیام رسانی برندتان را انجام دادید، وقت آن رسیده که با اصول اولیه آن را تجسم کنید:

 • لوگو
 • تایپوگرافی
 • رنگ ها
 • تصویرسازی

یک هویت بصری قوی قبل از هر چیزی نشانه هدفمند بودن برند است. شما برای امروزتان طراحی نمی کنید، شما برای در حال طراحی برای آینده برند خود هستید. بنابراین یک هویت بصری خوب عبارت است از:

 • منعطف:طراحی باید بتواند همراه با برند شما رشد کند، چه شما در حال طراحی محصول جدید، خدمات و یا حتی صنعت جدید باشید، باید انعطاف پذیر باشد.
 • جامع: ابزارهای مورد نیاز برای انجام کارهای طراحان برند و تولید کنندگان را فراهم کند.
 • بصری: عناصر باید مکمل یکدیگر باشند.

نکته: بسته به برند خود، شاید نیاز باشد که هویت بصری خود را گسترش دهید . در این صورت، ممکن است دستور العمل هایی را برای عناصر بصری اضافه کنید.

قسمت چهارم: ایجاد راهنمای جامع

راهنمای برند به عنوان یک دفترچه راهنما برای چگونگی استفاده از برند است، مخصوصا در محتوا و  برقراری ارتباطی که ایجاد می کنید. راهنمای برند شما باید به گونه ای باشد که هیچ سوالی را برای کاربر به ایجاد نکند، باید طوری باشد که به جای تضعیف برند، آن را تقویت کند.

برای اطمینان از جامع بودن دستورالعمل های برند خود، راهنمای بصری و کلامی ایجاد کنید.

 

از این مقاله استفاده کنید تا با کمک استراتژی درست، برندی به یاد ماندنی ایجاد کنید.