لینک شکسته چیست و چه تاثیری بر روی سئو سایت شما دارد؟ (+راه حل نهایی)

لینک شکسته چیست و چه تاثیری بر روی سئو سایت شما دارد؟ (+راه حل نهایی)

یک اتفاق ناخوشایند که شاید تجربه کرده باشید، این است که بعد از ورود به یک رستوران خوب و معروف و انتخاب غذا از میان منوی بلند و طولانی آن، مدت طولانی انتظار برای آماده سازی غذا، یک پیشخدمت به شما مراجعه کرده و بیان کند که متاسفم قربان، غذای درخواستی شما، موجود نیست! این …

۲۳ دی ۱۳۹۹

یک اتفاق ناخوشایند که شاید تجربه کرده باشید، این است که بعد از ورود به یک رستوران خوب و معروف و انتخاب غذا از میان منوی بلند و طولانی آن، مدت طولانی انتظار برای آماده سازی غذا، یک پیشخدمت به شما مراجعه کرده و بیان کند که متاسفم قربان، غذای درخواستی شما، موجود نیست! این دقیقا همان نا امیدی و احساس بدی است که با لینک شکسته می‌توانید برای مخاطب و کاربر سایت خود ایجاد کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس قصد داریم در مورد این صحبت کنیم که:

  • لینک شکسته چیست؟
  • لینک‌های شکسته چگونه و به چه شکل بوجود می‌آیند؟
  • چرا باید به از بین بردن لینک‌های شکسته در سایت خود توجه داشته باشیم؟
  • تاثیر لینک‌های شکسته بر روی سئو سایت چیست؟
  • روش اصلاح Broken Link چیست؟

اگر علاقه مند هستید در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

حتما مطالعه کنید: سئو و همه آنچه برای شروع نیاز دارید(برای مبتدی ها+آپدیت 2021)

لینک شکسته (Broken Link) چیست؟

لینک-شکسته-(Broken-Link)-چیست؟

به لینکی که با کلیک بر روی آن وارد یک صفحه بدون محتوا می‌شوید که خطای 404 را نمایش می‌دهد، لینک شکسته گفته می‌شود. لینک‌های شکسته از نظر داسته بندی خود به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

  • لینک‌های شکسته داخلی
  • لینک‌های شکسته خارجی

لینک‌های شکسته داخلی

وقتی در داخل سایت شما به یک صفحه داخلی لینک داده باشید و این اتفاق بیفتد، با لینک شکسته داخلی روبرو می‌شویم. این نوع لینک‌ها نسبت به لینک‌های شکسته خارجی به شکل آسان تری قابل مدیریت هستند و شما می‌توانید در صورت بروز چنین اتفاقاتی به شکل آسان تری، آن‌ها را مدیریت کنید.

لینک‌های شکسته خارجی

لینک‌های که به سایت‌های دیگر می‌دهید، لینک خارجی گفته می‌شود. حالا اگر به هر دلیلی اگر آن سایت‌ها، صفحات خود را حذف کنند یا URL‌های خود را حذف کنند، شما دارای لینک شکسته می‌شوید. همانطور که حدس می‌زنید، پیدا کردن این نوع لینک‌ها نسبت به لینک‌های شکسته داخلی سخت تر است.

لینک‌های شکسته چگونه بوجود می‌آیند؟

برای اینکه از بوجود آمدن این نوع لینک‌ها جلوگیری کنید، بهتر است که بدانید چرا اصلا بوجود می‌آیند؟ 2 دلیل اصلی وجود دارد که این نوع لینک‌ها را بوجود می‌آورد که عبارت است از:

ویرایش کردن آدرس‌های صفحات URL: هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، محتوای صفحات لینک داده شده گذشته دیگر برای کاربران قابل نمایش نیست!

صفحه سایت خود را حذف می‌کنید: هنگامی که یک صفحه سایت خود را حذف می‌کنید و جایگزینی برای آن تعریف نمی‌کنید، معلوم است که کاربر در هنگام کلیک بر روی یک لینک با یک محتوای 404 روبرو می‌شود.

چرا باید تمامی Broken Links را از بین ببریم؟

آیا دوست دارید مانند مانند احساسی که در آن رستوران معروف برای شما پیش آمد و باعث شد دیگر به آن رستوران مراجعه نکنید، برای کاربرانتان هم ایجاد شود؟ وقتی صفحات 404 زیادی در سایت وجود داشته باشد، کاربران احساس نارضایتی زیادی دارند و این باعث می‌شود از دید موتورهای جستجو از جمله گوگل هم سایت شما ارزش کمی پیدا کند. توصیه می‌شود که برای جلوگیری از این مشکل هم که شده تمامی لینک‌های شکسته سایت خود را از بین ببرید.

در یک کلام، اگر سایت شما به مذاق کاربر و مخاطب خوش نیاید، گوگل و دیگر موتورهای جستجو هم از آن خوششان نمی‌آید و سایت شما بی ارزش محسوب خواهد شد!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

لینک‌های شکسته چه تاثیری بر روی سئو سایت شما دارند؟

فکر می‌کنید گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که سایت یا محتوای شما ارشش را دارد که در صفحات اول نتایج قرار بگیرید؟ یکی از این معیارها، تعداد و کیفیت لینک‌های ارجاع شده صفحات محتوای شماست! زمانی که شما در محتوای خود، یک لینک شکسته دارید، محتوای صفحه خود را بی کیفیت جلوه می‌دهید و گوگل سایت شما را در رتبه بندی پایین پایین تری قرار می‌دهد.

اگر می‌خواهید که در نتایج جستجو، رتبه بهتری داشته باشید و سئو سایت بهینه باشد، حتما از بروز لینک‌های شکسته در سایت خود جلوگیری کنید.

2 راه برای جلوگیری از بروز صفحات 404 و لینک‌های شکسته در سایت که باید یاد داشته باشید!

وقتی کاربران با صفحات 404 روبرو می‌شوند، شاهد این خواهند بود که مشکلات و موانع زیادی در سر راهشان است! در ادامه می‌خواهیم 2 راه حل طلایی در این زمینه به شما ارائه کنیم که مشکل را برای همیشه حل می‌کند:

  • محتوایتان را حذف نکنید، سعی کنید آن را ویرایش کنید: سعی کنید، بجای حذف محتوای خود، آن را ویرایش کنید! شما با این کار می‌توانید از تولید صفحات آزاردهنده 404 و به طبع لینک شکسته جلوگیری کنید.
  • از ریدایرکت 301 برای هدایت کاربران استفاده کنید: اگر صفحات خود را حذف می‌کنید و یا URL‌های خود را ویرایش می‌کنید، بهتر است که حتما از این ریدایرکت برای لینکدهی استفاده کنید.

راهنمای گام به گام اصلاح لینک‌های شکسته

راهنمای-گام-به-گام-اصلاح-لینک‌های-شکسته

برای این که لینک‌های شکسته خود را اصلاح کنید، باید چه مراحلی طی کنید؟ چه اقداماتی را باید انجام دهید تا سایت خود را از این ویروس نحس پاک کنید؟ در این زمینه لازم است که حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

گام اول برای برای اصلاح: پیدا کردن تمامی لینک‌های شکسته سایت

اولین قدمی که شما باید انجام دهید، پیدا کردن تمامی لینک‌های شکسته سایت است. شما برای این کار می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که رایج‌ترین آن‌ها Search Console Google و Brokenlinkcheck است. این دو ابزار به صورت رایگان و به شکل راحتی لیستی از تمامی لینک‌های شکسته شما در اختیارتان قرار می‌دهند که می‌توانید آن‌ها را اصلاح کنید و آن‌ها را از بین ببرید.

گام دوم برای اصلاح: اصلاح کردن!

بله درسته! گام دوم همون اصلاح کردنه! شما باید برای لینک‌های شکسته خود جایگزین پیدا کنید و یا اصلا لینک دهی را حذف کنید. به همین طریق می‌توانید کاری کنید که به راحتی هر چه تمام، این مشکل حل شود.

نتیجه‌گیری: امروز بهتر از فرداست!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

هرچقدر که زودتر برای حل مشکلات سایت خود اقدام کنید، بهتر است! امروز بهتر از فرداست! شما می‌توانید همین الان برای حل مشکلات سایت خود اقدام کنید. وارد سایت‌های گفته شده شوید و از روش‌های اصلاح برای از بین بردن لینک‌های شکسته سایت خود بهره بگیرید تا هرچه زودتر نتایج شما در موتورهای جستجو بهبود پیدا کنند.

نظر شما در رابطه با لینک‌های شکسته چیست؟ چه تجربیاتی در رابطه با این موارد دارید؟ نظرات خود را در این حوزه با ما و دیگر علاقه مندان به سئو و بهینه سازی سایت به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ