تفاوت طراحی موشن گرافیک و طراحی گرافیک

تفاوت اصلی طراحی موشن گرافیک و طراحی گرافیک در چیه؟ طراحی موشن گرافیک و طراحی گرافیک، دو شغل مهم برای برای بسیاری از تجارت های آنلاین و دیجیتال است. به دلیل این که هر دو از کامپیوتر استفاده می کنند، بسیاری از مردم فکر می‌کنن طراحی گرافیک همان طراحی موشن گرافیک است. اما در اصل …

تفاوت اصلی طراحی موشن گرافیک و طراحی گرافیک در چیه؟

طراحی موشن گرافیک و طراحی گرافیک، دو شغل مهم برای برای بسیاری از تجارت های آنلاین و دیجیتال است. به دلیل این که هر دو از کامپیوتر استفاده می کنند، بسیاری از مردم فکر می‌کنن طراحی گرافیک همان طراحی موشن گرافیک است. اما در اصل این دو شغل تفاوت‌های زیادی با هم دارند و اگر میخواهید بیشتر در مورد این دو شغل بدانید این مقاله را تا آخر بخوانید.

بررسی کلی طراحی موشن گرافیک

اگر به انیمیشن ها، تبلیغات تلویزیونی، و خیلی از پست های شبکه های اجتماعی دقت کرده باشید، حتما متوجه موشن گرافیک شده اید. موشن گرافیک انیمیشن های کوتاه یا تصاویر مرتبط به هم مرتبط هستند، که برای هدف خاصی طراحی شده اند. به طور کلی، هدف این است که اطلاعات و احساسات خاصی را به مخاطب منتقل کند. بازی های ویدیویی، فیلمهای سینمایی، فیلم های انیمیشنی، تبلیغات تلویزیونی، و تقریبا همه رسانه های دیجیتال، از این موشن گرافیک استفاده می کنند.
این ترکیب بصری آنقدر خلاقانه و ماهرانه طراحی شده است که بتواند در چشم مخاطب باقی بماند، و تا مدتها طولانی توی ذهن حک شود. حرفه‌ای‌های این صنعت از ریزه کاری ها و ترفندهای خاصی استفاده می کنند، تا بتوانند یک هدف خاص را با انیمیشن های جذاب و احساسی به مخاطب منتقل کنند. در بسیاری از انیمیشن ها، متن هایی به کار میرود، تا درک بهتری از موضوع به مخاطب انتقال دهد. به این متن های به کار رفته تایپوگرافی گفته میشود.


بررسی کلی طراحی گرافیک

طراحی گرافیک برای ایجاد برندهای تجاری، تبلیغات، اطلاع رسانی و یا فعالیت های این چنینی  به کار گرفته می شود. برای طراحی گرافیک می شود مواردی مانند لوگو، پوستر فیلم، یا طراحی وب سایت، طراحی بنر و سایر عناصر بصری ثابت ولی جذاب و معنی دار مثال زد. آنها با مشتری  کار می کنند که درک دقیقی از هدف و نام تجاری خودشان داشته باشند، و بدانند چه جیزی میخواهند . طراحان گرافیک بعد از گرفتن سفارش، با کمک خلاقیت و هنر خودشان این چشم اندازها را به واقعیت تبدیل می کنن. یک طراح گرافیک برای دستیابی به موفقیت باید از اصول طراحی و تایپوگرافی کمک بگیره، تا بهترین خروجی رو داشته باشه. متخصص های طراحی گرافیک غالبا از برنامه های طراحی مثل adobe sweet و مهارت های برنامه نویسیT مثل html و css استفاده می کنن، تا پروژه های خودشون رو به آخر برسونن.

شباهت های این دو صنعت

طراحی گرافیک و طراحی موشن گرافیک شباهت‌های زیادی با هم دارن. هنرمندهایی که توی این دو حوزه فعالیت می کنن، تصاویر گرافیکی جذاب ایجاد می‌کند. تصاویری که باعث اطلاع‌رسانی، ایجاد انگیزه و یا سرگرمی مشتری‌ها و مخاطب ها میشه. این مشاغل در صنعت و حوزه کاری متفاوت هستن اما هر دو، از کامپیوتر استفاده می کنن و از برنامه های گرافیکی و یا طراحی، و یا برنامه های جلوه های ویژه استفاده می کنن. افرادی که دوست دارن توی هر دوی این شغل فعالیت کنن، می‌تونن مثل یک فریلنسر تو خونه کار کنن،  یا با شرکت های تولید کننده محصولات گرافیکی، همکاری داشته باشن.
هر دوی این مشاغل به خلاقیت کافی و مهارت های کافی در حوزه های متفاوت، برای ایجاد تصاویر گرافیکی نیاز دارن. کسانی که به این حوزه ها علاقه دارن می‌تونن، به کمک کلاس‌های آموزشی بهترین و به روزترین مباحث رو یاد بگیرن.

تفاوت های بین طراحی گرافیک و طراحی موشن گرافیک

[dt_highlight color=”” text_color=”” E9967A=””]تفاوتهای زیادی بین این دو شغل وجود داره. اما تفاوت اصلی که بیشتر از بقیه تفاوت ها به چشم میاد، انیمیشن سازی و بازار کار هست.[/dt_highlight]

انیمیشن

یکی از بزرگترین تفاوت این دو شغل، در استفاده از انیمیشن هاست. همانطور که از می دونین، دارای یک عنصر متحرک هستن، مثل ستاره ای که بالای لوگوی شرکت والت دیزنی تکون‌میخوره.  اکثر پروژه های انیمیشن سازی یکی از زمان بر ترین کارهای دنیاست.
اما طراحی گرافیک شامل انیمیشن سازی نمیشه. پروژه های طراحی گرافیک همیشه یک طرح دیجیتال، پوستر، یا کارت ویزیت هست.  برای طراحی یک طرح گرافیکی مثل یک لوگو یا یک پوستر گاهی اوقات کمتر از یک تا دو ساعت بیشتر زمان نمی بره.

بازار کار

یک پروژه طراحی موشن گرافیک بیشتر به صورت برون سپاری انجام میشه. تعداد کمی از متخصص های این حوزه، به استخدام رسمی کمپانی های فیلمسازی و انیمیشن سازی در میان، اکثر اونها فریلنسر هستن. موشن گرافیست ها به خاطر مهارتی که توی کارشون دارن، همزمان روی چند پروژه کار می کنن و گاهی اوقات، پروژه ها، ماه ها و سال ها طول میکشه.

اما برای طراحان گرافیک شرایط برعکسه، گرافیست های کمی فریلنسری کار می کنن. بیشترشون توی کمپانی ها و شرکت های مختلف استخدام میشن. شرکت های چاپ، شرکت های طراحی، آژانس های تبلیغاتی، و یا حتی شرکت های طراحی لباس، به دنبال همچین متخصص هایی هستن. همانطور که گفتم کار کردن بر روی پروژه های طراحی گرافیکی بیشتر از یک یا دو ساعت طول نمیکشه، و این زمان، کمتر یک روز کاری هست.

افراد فعال در این زمینه باید حتما، باید دوره هایی مثل تایپوگرافی تئوری طراحی، فلسفه و منطق طراحی را یاد بگیرن، تا بتونن خیلی راحت‌تر،  پروژه های خودشونو به بهترین‌ شکل ممکن تحویل بدن. فراموش نکنین که توی هر دوی این حوزه ها هر چه بیشتر یاد بگیرین موفق تر هستین.