آشنایی با شغل‌های مختلف در حوزه دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با شغل‌های مختلف در حوزه دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ مفهومی است که تعریف ساده‌ای دارد، اما همه چیز درباره آن ساده نیست.  گستردگی فعالیت‌هایی که یک دیجیتال مارکتر می‌تواند یا باید انجام دهد گاهی باعث سردرگمی مبتدیان می‌شود. اگر شما هم از آن دسته‌ای هستید که هنوز نمی‌داند مدیر مارکتینگ با سئوکار و استراتژیست چه فرقی دارد یا بازاریابی محتوا چطور از …

دیجیتال مارکتینگ مفهومی است که تعریف ساده‌ای دارد، اما همه چیز درباره آن ساده نیست.  گستردگی فعالیت‌هایی که یک دیجیتال مارکتر می‌تواند یا باید انجام دهد گاهی باعث سردرگمی مبتدیان می‌شود. اگر شما هم از آن دسته‌ای هستید که هنوز نمی‌داند مدیر مارکتینگ با سئوکار و استراتژیست چه فرقی دارد یا بازاریابی محتوا چطور از تولید محتوا تفکیک می‌شود، تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و همه چیز درباره شغل‌ های دیجیتال مارکتینگ را اینجا بخوانید:

 • دیجیتال مارکتینگ در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟
 • دیجیتال مارکتر کیست؟ 
 • رده‌های شغل های دیجیتال مارکتر به چه صورت است؟
 • با چه مهارت‌هایی می‌توان در بخش‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ فعالیت کرد؟

 

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

چطور به یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای تبدیل شویم؟

 

دیجیتال مارکتینگ در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

به طور کلی می‌توان هر فعالیتی با استفاده از اینترنت و دستگاه‌های دیجیتال که به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند فروش بهتر و بازاریابی موثرتری را تجربه کنند دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود. این دستاوردها با فعالیت در حوزه‌های زیادی حاصل می‌شود. ممکن است شما با مهارت طراحی و تصویر سازی وارد این حرفه شوید، یا با استفاده از توانایی نویسندگی یا حتی آنالیز داده. برای این که بهتر بتوانید تشخیص دهید که چطور می‌توانید در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت خود را شروع کنید، لیستی از فعالیت ‌ها و عنوان‌های شغلی به همراه مهارت‌های مورد نیاز آن ها گرد آوری کرده‌ایم.

دیجیتال مارکتر کیست و تحت چه عناوینی کار می‌کند؟

هرکسی که در راه رسیدن به اهداف بازاریابی خدمات و محصول کسب و کار یا اهداف مشابه دیگری، از تخصص دیجیتال خود کمک می‌گیرد در دسته‌ی مارکترها جا می‌گیرد. به طور کلی دیجیتال مارکترها در چهار دسته‌ی اصلی محتوا، تصویرسازی، آنالیز و فنی فعالیت می‌کنند که در این مقاله هریک را به طور کامل بررسی می‌کنیم:

۱. شغل‌ های دیجیتال مارکتینگ با محور محتوا

مشاغل معرفی شده در این بخش به نوعی با محتوا و نویسندگی ارتباط دارند.

کارشناس تولید محتوا

مهارت‌ها :  آشنا به ادبیات زبان مورد نظر، توانایی داستان سرایی، آشنایی به نکات گرامری و نگارشی، آشنا به اصول نویسندگی مقاله مناسب برای سئو، توانایی جستجو و تالیف، منظم و مقید به تحویل به موقع مطالب، آشنایی اولیه به یک نرم‌افزار گرافیکی ساده مثل فتوشاپ.

وظایف:

کارشناس تولید محتوا با مطالب زیبا و جذابی که می‌نویسد، به سایت جان می‌بخشد. البته زیبایی و خوانایی متون تنها گزینه‌ای نیست که باید عملی شود. تمام مقالات وبلاگ بایستی کاربردی و مطابق با نیاز کاربران نگارش شوند. همچنین بتوانند سایت را به اهداف سئویی خود نزدیک کنند. یک مقاله سئویی عنوان و تیتر و زیرتیترهای مناسب نوشته می‌شود. در آن به چگالی کلمات کلیدی، متا توضیحات مناسب برای آن درج می‌شود. تصاویر مناسب در تعداد کافی در آن درج می‌شود و درنهایت بایستی پتانسیل لینک سازی بین مطالب را داشته باشد.

تولید محتوا در مشاغل دیجیتال مارکتینگ

نکته: یکی از مقدماتی ترین عناوینی که می‌توانید برای شروع فعالیت مارکتینگ خود در آن استخدام شوید، تولید محتوا است. کافی است به موتورهای جستجو و نگارش صحیح و اصول نوشتن مقاله سئویی تسلط داشته باشید.

 

مدیر بازاریابی محتوا

مدیر بازاریابی محتوا گرچه به تمامی وظایف کارشناس تولید محتوا تسلط دارد اما وظایف متفاوتی را انجام می‌دهد.

مهارت‌ها: مدیر بازاریابی بایستی درک خوبی از سئو، جستجوی کلمات کلیدی، لینک سازی و استراتژی محتوا داشته باشد. علاوه بر محتوای بلاگ بتواند محتوای صفحات فرود، صفحات محصول، رپورتاژ، خبرنامه، کمپین های شبکه‌های اجتماعی و سایرموارد موردنیاز را بنویسید.

وظایف:

 • تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی که می‌تواند به سئوی هرچه قوی‌تر سایت کمک کند. 
 • تقویم محتوایی با ذکر لیست کلمات کلیدی و مهلت مقرر ارائه کند. 
 • نویسندگان دورکار و حضوری را مدیریت کند. 
 • با بخش‌های مختلف تیم مارکتینگ مثل سئوکاران، طراحان، تیم فنی و… در ارتباط باشد. 
 •  مسیر محتوا را تعیین کند. 

 

۲. شغل‌ های دیجیتال مارکتینگ در حوزه شبکه های اجتماعی

فعالان این دسته برای بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهند:

 

مدیر شبکه های اجتماعی 

مهارت‌ها:  دانش سئو، آشنایی با گرافیک و ابزارهای آن، تسلط به الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی، توان برنامه ریزی و تعیین استراتژي

وظایف:

 • مدیر شبکه‌های اجتماعی مسیر محتوای این رسانه‌ها را برنامه ریزی می‌کند. 
 • قالب و لحن و استاندارد پست‌ها را تعیین می‌کند. 
 • با تیم محتوا و فروش هماهنگی و ارتباط برقرار می‌کند. 
 • سیاست و کمپین‌های تبلیغات را مدیریت می‌کند. 
 • الگوریتم‌ها و نیازهای مخاطبان را شناسایی کرده و روش هشتگ‌گذاری و… را مشخص می‌کند.

کارشناس محتوای تصویری شبکه‌های اجتماعی

مهارت‌ها : تسلط به نرم‌افزارها‌ی گرافیکی و ویدیویی

وظایف:

کارشناس محتوای تصویری بایستی بتواند قالب تصویری پست‌ها، اینفوگرافیک و موشن گرافیک و حتی ویدیوهای ساده را براساس محتوایی که مدیر شبکه‌های اجتماعی بسازد. لازم نیست که کارشناس تصویری در تعیین استراتژی و گردآوری موضوعات محتوا مشارکت مستقیم داشته باشد. و تنها محصولات بصری را ارائه می‌کند.

 

طراح UI UX در مشاغل بازاریابی محتوا

مسئول شبکه‌های اجتماعی

مهارت‌ها: شناخت الگوریتم ها و اصول هشتگ گذاری و کپشن نویسی، اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و مهارت سخنوری و نوشتار مبنی بر توانایی برفراری روابط عمومی

وظایف:

امور مربوط به ارتباط با مشتریان و کاربران، پاسخدهی به نظرات و سوالات و پیام‌های ارسالی، نوشتن کپشن و هشتگ‌گذاری و مواردی که مدیر شبکه‌های اجتماعی تدوین می‌کند را به اجرا می‌رساند.

 

۳. شغل‌ های دیجیتال مارکتینگ در حوزه فنی

مشاغل این دسته عموما با زبان‌های برنامه نویسی سروکار دارند و اعضای تیم فنی به حساب می‌آيند.

کارشناس سئو

مهارت‌ها:  تسلط به ابزارهای سئو از جمله ابزارهای گوگل، توانایی تدوین استراتژی، توانایی تشخیص و اجرای به موقع کمپین‌های تبلیغاتی، آشنایی با زبان‌های برنامه نویسی HTML/CSS، توانایی تحلیل داده و آشنا به اصول محتوا نویسی و تعیین کلمات کلیدی.

وظایف: 

کارشناس سئو به طور خاص روی رتبه گیری سایت در موتورهای جستجو فعالیت می‌کند. وظیفه سئوکاران این است که سایتی طراحی شده را به کیفیت لازم برای نمایش داده شدن در صفحه اول گوگل و سایر موتورهای جستجو برساند.

توسعه دهنده بک اند

مهارت‌ها: تسلط به زبان‌های سمت سرور مانند پی‌اچ‌پی (PHP)، روبی (Ruby)، پایتون (Python)، جاوا (Java) و چارچوب وب دات‌نت (Net.)

وظایف:

 • توسعه زیرساخت‌های وب سایت
 • برنامه نویسی با تخصص و تجربه بالا

توسعه دهنده فرانت اند

مهارت‌ها: تسلط به زبان‌های برنامه نویسی HTML, CSS و جاوا اسکریپت. آشنایی با اصول طراحی و تجربه کاربری

وظایف:

توسعه دهنده فرانت اند در واقع پوسته‌ی بیرونی و آنچه که مخاطبان از سایت درک می‌کنند را طراحی می‌کند. یعنی لوگو و محیط گرافیکی سایت را با استفاده از دانش روانشناسی، گرافیک و بازاریابی برای کاربران طراحی می‌کند.

 

توسعه دهنده بک اند در شغل‌ های دیجیتال مارکتینگ

 

۴. شغل‌های مربوط به تحلیل و فروش

این دسته از دیجیتال مارکترها سر و کارشنان با اطلاعات عموما عددی و آماری مخاطبان است. گرچه گاهی متغییرهای کیفی و یا اطلاعاتی به جز اطلاعات مخاطبان مثل نحوه کار تیم و… را نیز تحلیل می‌کنند. در اغلب کشورها شاغلین در این عنوان، در رشته‌های مهندسی داده، پردازش کلان داده‌ها و موارد مشابه تحصیل کرده‌اند. در ایران هنوز رشته‌ی دانشگاهی مدون در ارتباط با تحلیل داده‌های مارکتینگ وجود ندارد و افراد می‌توانند با گذراندن دوره‌های موسسات و سایت‌های آموزشی در این حوزه مهارت کسب کنند.

وظیفه افراد در این حوزه شامل اندازه گیری، مدیریت و تجزیه و تحلیل عملکرد بازار در راستای به حداکثر رساندن اثربخشی فعالیت‌های بازاریابی است. از فردی که داده‌های مربوط به مخاطبان یک وبسایت را در گوگل آنالیتیکس تجزیه و تحلیل می‌کند تا تحلیل‌گرهایی که در کمپانی‌های بزرگ با بیگ دیتا کار می‌کنند، همگی در این دسته فعالیت می‌کنند.

تحلیلگر بازاریابی

مهارت ها:  مدیریت، تحلیل آمار، سابقه کار مرتبط در کمپانی‌های بزرگ

وظایف:

 • طراحی ، اجرا و تفسیر تست و آزمون‌های بازاریابی (مثل تست AB)
 • تعیین استراتژی های ردیابی داده ها و پیاده‌سازی پارامترها
 • سازماندهی و ساختار داده های مربوط به عملکرد از منابع مختلف 
 • تحقیق برای شناسایی فرصت های بهینه بازاریاب

 

 

مدیر تجارت الکترونیک

مهارت ها:  توانایی برقراری ارتباط کتبی و کلامی عالی؛ دقیق و جزئی گرا و قادر به مدیریت همزمان چند مساله. با سابقه کار حداقل پنج سال در حوزه فروش، بازاریابی و تجارت الکترونیک در تیم‌های حرفه‌ای، توانایی ایجاد ارتباط و هدایت تیم

وظایف: 

 • توسعه و اجرای استراتژی تجارت الکترونیکی و اجرای آن – از جمله ایجاد سرنخ‌های فروش و تبدیل ، تعامل مشتری دیجیتال و بهینه‌سازی تجربه دیجیتال
 • مدیریت تجارت الکترونیک بایستی بتواند مسائل را از دید مشتری و مخاطب برای سازمان تصویر کند.
 • بایستی خلاقیت و نوآوری برای ارائه روش‌های نوین بازاریابی برای افزایش نرخ تبدیل را داشته باشد. همواره در جستجو و آزمایش روش‌های افزایش بهره وری باشد.
 • بایستی بتواند ارتباط منطقی بین داده‌های بخش مدیریت، فروش و مارکتینگ ایجاد کند و آن را به درستی تحلیل کند.
 • ارزیابی KPI

جمع‌بندی

در این بخش از مقالات آموزشی وبلاگ تاس، مشاغل مختلفی که یک دیجیتال مارکتر می‌تواند در آن‌ها مشغول شود را بررسی کردیم. اگر در این باره سوالی دارید یا به دنبال مطلب و موضوعی هستید که در مقالات وبلاگ نیافته‌اید می‌توانید از بخش نظرات به ما اعلام کنید. فراموش نکنید که برای دریافت تمای خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!

پیام شما