ترند های دیجیتال مارکتینگ در سال 2021 که نمیتوانید آن ها را نادیده بگیرید

ترند های دیجیتال مارکتینگ در سال 2021 که نمیتوانید آن ها را نادیده بگیرید

اصلا دلم نمی خواهد با یادآوری فجایع اقتصادی و خسارات سال 2020 اوقات تان را تلخ کنم. به جای پرداختن به کسب و کارهایی که تباه شده‌اند، مستقیم به سراغ راهی می روم که با درس گرفتن از تاریخچه‌ی کوتاه دیجیتال مارکتینگ در دنیا، می‌تواند فعالیت های بازاریابی در سال ۲۰۲۱ را نجات بدهد. تا …

اصلا دلم نمی خواهد با یادآوری فجایع اقتصادی و خسارات سال 2020 اوقات تان را تلخ کنم. به جای پرداختن به کسب و کارهایی که تباه شده‌اند، مستقیم به سراغ راهی می روم که با درس گرفتن از تاریخچه‌ی کوتاه دیجیتال مارکتینگ در دنیا، می‌تواند فعالیت های بازاریابی در سال ۲۰۲۱ را نجات بدهد. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و پنج ترند برتر دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ را مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

 

 ما در دوره ای زندگی می کنیم که بازاریابی فناوری سریع پیش می رود و پیش بینی علایق و رفتارهای مصرف کننده سخت است. بازاریابان دیگر نمی توانند سر خود را در برف  فرو کنند و امیدوار باشند که حدس های تئوری و روش های قدیمی برای همیشه کار کنند. ترندهایی که در این مطلب معرفی می‌کنیم نه تنها باعث می‌شوند کسب و کارتان نجات پیدا کند، بلکه اجازه می‌دهند قوی تر از پیش ظاهر شوید:

۱. هوش مصنوعی

اگر خودتان قدری خبرنامه دیجیتال مارکتینگ تاس را پیگیری کرده باشید متوجه شده‌اید که هوش مصنوعی کم کم دارد دنیا را در دست می‌گیرد. از هوش مصنوعی نترسید.  قرار نیست مثل فیلم ماتریکس به آلت دست ربات های انسان گونه تبدیل شوید. بلکه قرار است همگام با تکنولوژی در راستای اهداف خود سریع تر گام بردارید.

برندهای شناخته شده‌ای مثل مایکروسافت و اوبر از روبات های Knightscope K5 برای پیشگیری از جرایم و بررسی روند کار به جای نیروی انسانی استفاده می‌کنند. فکر می‌کنم کسب و کاری وجود ندارد که از نیروهای سریع تر، دقیق تر و بی حقوق و مزایا بدش بیاید. همین حالا ابزارهای رایگان و غیر رایگان زیادی وجود دارند که می‌توانند در دیجیتال مارکتینگ به کمکتان بیایند. کافی است قدری به روز شوید و اخبار و مقالات روز را دنبال کنید.

ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، ابزارهای جامعی مثل Ahrefs یا مدیریت خودکار مثل Hootsuit که پیش تر در مقالات تاس معرفی کردیم همین حالا هم در خدمت شما هستند. اما اگر در ابعاد گسترده تری کار می‌کنید با یک متخصص پایتون همکاری کنید و الگوریتم‌های مورد نظرتان را پیاده سازی کنید.

چرا هوش مصنوعی؟

هوش مصنوعی می تواند رفتار و الگوهای جستجوی مصرف کننده را تجزیه و تحلیل کند و از داده های سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و پست های وبلاگ برای کمک به مشاغل در درک چگونگی یافتن محصولات و خدمات توسط مشتریان استفاده کند.یک نمونه جالب از هوش مصنوعی در عمل ، ربات های چت است. Mastercard یک ربات پیام رسان فیس بوک – که با استفاده از نرم افزار پردازش زبان طبیعی برای رمزگشایی از آنچه مشتری می خواهد و تشخیص واقعی بودن کاربران، امکان پرداخت خودکار را ایجاد کرده است.

 

چت بات ها و دیجیتال مارکتینگ

چت بات ها نرم افزارهایی هستند که با استفاده از ماشین لرنینگ و پردازش زبان طبیعی نیازهای کاربر را تشخیص می‌دهند و به طور خودکار برای آن پاسخ‌های پیدا می‌کنند. مثلا می‌توانند به سوالات رایج کاربران بدون دخالت شما پاسخ بدهند. یا این که عملیات های پیش بینانه انجام بدهند و مثلا پیشنهادات مناسب کاربران را به آن ها ارائه کنند.

به طور مثال در بحث تولید محتوا ابزاری به نام ClickFlow وجود دارد که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند برای کلمات کلیدی اصلی شما لیست زیرمجموعه و کلمات کلیدی فرعی و مناسب ارائه کند. و مقالات جامعی که می‌توانید با ایجاد آن ها در موتورهای جستجو رتبه بگیرید را به شما پیشنهاد بدهد.

هوش مصنوعی و تبلیغات

بیش‌تر کمپین هایی که به صورت دستی تنظیم می‌شوند با استفاده از سه چهار هدف انجام می‌شوند: کلمات کلیدی، زمان و مکان و هزینه. این روشی است که یک عامل انسانی با استفاده از ابزارها اتخاذ میکند. اما اگر کار را به هوش مصنوعی بسپارید، با استفاده از صدها سیگنال برایتان هدف گذاری می‌کنند. از موارد بسیاری جزئی مثل عادات رفتاری و سبک زندگی کاربران گرفته تا سیستم عامل های موردنظر آن همه چیز را در زمان کوتاهی بررسی می‌کنند.

کمپین‌های ایمیلی و حتی کلیکی با استفاده از هوش مصنوعی واقعا هوشمندانه تر انجام خواهد شد. تاحدی اگر من مرجع تقلید دیجیتال مارکتینگ بودم فعالیت مارکترها بدون مطالعه ابزارهای هوش مصنوعی را حرام اعلام می کردم! هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ علاوه بر ایجاد اختلاف چشمگیر در فعالیت شما و رقبا هزینه و زمان کمتری از شما می‌برد!

الگوریتم-رنک-برین-RankBrain-(متولد-2016)

۲. شخصی سازی

در سال جاری اولویت خود را برای شروع هر کمپین و هر استراتژی روی شخصی سازی محتوا، محصول، ایمیل و هر عامل دیگری قرار بدهید. اگر نام شما علی/ مریم است و یک ایمیل تبلیغاتی دریافت می‌کنید که با «علی/ مریم عزیز…» شروع می‌شود بیشتر امکان دارد آن را بخوانید یا اگر به صورت « کاربر گرامی…» ارسال شود؟ اگر گزینه دوم را انتخاب کردید شما جز استثنائات هستید 🙂 چرا که بالای ۹۰ درصد افراد به تکانه‌هایی در تبلیغات که برای شخص آن‌ها ( با استفاده از نام، موضوعات مورد علاقه، ماه تولد، محل زندگی و…) انتخاب می‌شود بهتر تعامل برقرار می‌کنند. اگر حرف من برایتان سند نیست به آمارهای زیر توجه کنید:

  • ۶۳ درصد از دریافت کنندگان تبلیغات عمومی از دریافت آن‌ها راضی نیستند. 
  • ۸۰ درصد مشتریان برند ها و کمپین‌های تبلیغاتی صراحتا اعلام کرده اند که اگر یک عامل شخصی در تبلیغات باشد به احتمال زیاد آن پاسخ مثبت می‌دهند.
  • ۹۰ درصد مخاطبان برندها شخصی‌سازی را جذاب دانسته اند. 

من هرروز صبح قهوه‌ام را از قهوه فروشی که زیاد هم خوش مسیر نیست اما پیام روزم را روی یک برچسب کوچک با نام خودم می‌نویسد می‌گیرم. بله من به مشتری وفادار این قهوه فروشی تبدیل شده‌ام ! با این که اطراف خانه و محل کارم قهوه فروشی های نزدیکتری هم هستند که خب من با سایر مشتریانشان هیچ فرقی برایشان ندارم. پس ترجیح می‌دهم حتی مسیرم را کمی کج کنم، قهوه‌ای با همان کیفیت اما با شخصی سازی مناسب بخورم.

الگوریتمی که در مثال ساده قهوه صبح من دیدید در دنیای دیجیتال مارکتینگ مصداق دارد. آدم‌ها بیش از هرکسی عاشق خودشان هستند و امیدوارند چیزهایی که به شخص آن ها مربوط است را دریافت کنند. می‌گویید نه؟ درباره کمپین کوکاکولا که نام افراد را روی بطری های نوشابه قرارداد و به تعداد نصف جمعیت کره زمین در یک سال فروخت مطالعه کنید.

۳. بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدئویی یکی از مهمترین روند بازاریابی امروز و احتمالاً برای 5-10 سال آینده است. این اعداد اهمیت گنجاندن ویدیو در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را در سال 2021 نشان می دهد:

70٪ از مصرف کنندگان می گویند که ویدیوی یک مارک را به اشتراک گذاشته اند.
72٪ مشاغل می گویند ویدئو نرخ تبدیل آنها را بهبود بخشیده است.
52٪ از مصرف کنندگان می گویند که تماشای فیلم های محصول باعث اطمینان بیشتر آنها در تصمیمات خرید آنلاین می شود.
65٪ از مدیران به وب سایت بازاریاب مراجعه می کنند و 39٪ پس از مشاهده یک فیلم با فروشنده تماس می گیرند.

ابزارهای ویدیو مارکتینگ

قرار نیست یک تیم کارشناس و مستند ساز استخدام کنید تا ویدیوهای یک ساعته برایتان تهیه کنند. از اعضای تیم گرافیک و تصویرتان بخواهید با ابزارهای ساده برایتان موشن گرافیک‌های اطلاع رسانی بسازد. روی یک صندلی بنشینید و با دوربین با کیفیت گوشی موبایلتان در یک نور خوب و یک میکروفون ساده به سوالات رایج کاربران پاسخ دهید. و درنهایت با رعایت حقوق تولید کنندگان ویدیو های ساخت دیگران را زیرنویس کرده و بازنشر دهید.

۴. اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر در بخش هوش مصنوعی از آدم‌ها ناامیدتان کردیم، این جا جبران می‌کنیم. آمارها نشان می‌دهند اینفلوئنسرها تاثیرگذاری عمیقی روی مخاطبانشان دارند. چرا که به طور معمول اولا محصولاتی را تبلیغ می‌کنند که با علاقه مخاطبانشان همسو است. ثانیا بعد از استفاده یا بررسی دقیق محصول، تجربه خود را به عنوان تبلیغ بیان می‌کنند. و خب گفتن ندارد که دهان‌ها در ساخت اعتماد مردم تاثیر عمیق تری از کدها دارند.

بنابراین سرمایه گذاری روی افرادی  که تعامل بهتر، دنبال کنندگان جعلی کمتری دارند احتمالا به بالارفتن نرخ بازگشت سرمایه شما کمک می‌کنند.

۵. استفاده از پیام رسان ها

در سال گذشته استفاده از پیام رسان ها تا  ۱۴۷٪ افزایش داشت. و این نتیجه ثابت می‌کند که مردم حالا بیشتر وقتشان را در این رسانه می‌گذارند. اگر هدف شما افراد تا حدی تحصیلکرده و آشنا به محیط اینترنت در هر رنج سنی هستند باید بگویم که بیش از ۷۰ درصد این افراد حداقل روزی یک بار به پیام رسان هایشان سر می‌زنند.

درواقع پس از تجربه یک سال و چندماه کرونا اغلب مخاطبان شما به این اپ‌ها عادت کرده اند و حتی روی سایت شما به دنبال لینک شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌هایتان می‌گردند. ممکن است نتوانید از پلتفرم‌های تبلیغاتی این اپ ها به صورت مستقیم استفاده کنید( به دلیل تحریم‌ها). اما می‌توانید روی گروه‌ها و کانال‌ها و صفحات برندها در اینستاگرام حساب کنید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به مهم‌ترین مواردی که در سال ۲۰۲۱ می‌تواند به موفقیت شما در دیجیتال مارکتینگ منجر شود پرداختیم. اگر سوالی هنوز در ذهن تان باقیست از بخش نظرات زیر همین پست با ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما با کمال میل پاسخ خواهند داد. فراموش نکنید که همیشه و برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی تاس حساب کنید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ