سئو چیست ؟ همه آنچه برای شروع نیاز دارید | محتوا رایگان + ویدئو

سئو یکی از مفاهیمی است که این روزها بسیار پررنگ تر از گذشته‌است و رقابت بین کسب و کارها، این مفهوم را بیش از هر زمان دیگری پراهمیت کرده‌است. تنها کافی است کمی سررشته در بازاریابی آنلاین داشته باشید یا و حتی بخواهید کسب و کاری اینترنتی را راه اندازی کنید، در این صورت بدون …

سئو یکی از مفاهیمی است که این روزها بسیار پررنگ تر از گذشته‌است و رقابت بین کسب و کارها، این مفهوم را بیش از هر زمان دیگری پراهمیت کرده‌است

سئو یکی از مفاهیمی است که این روزها بسیار پررنگ تر از گذشته‌است و رقابت بین کسب و کارها، این مفهوم را بیش از هر زمان دیگری پراهمیت کرده‌است. تنها کافی است کمی سررشته در بازاریابی آنلاین داشته باشید یا و حتی بخواهید کسب و کاری اینترنتی را راه اندازی کنید، در این صورت بدون شک یکی از مهمترین اقداماتی که باید در زمینه موفقیتتان انجام دهید، سئو و بهینه‌سازی سایت است. در واقع سئو به شما این امکان را می‌دهد تا وب سایتتان  در نتایج اولیه گوگل به نمایش در بیاید و مخاطبان با تعداد میلیونی را راهی کسب و کارتان کنید! چنین آرمانی در کسب و کارهای سنتی یک آرزوی دست نیافتنی است که خوشبختانه بهینه‌سازی وب‌سایت و مفهوم سئو چیست، آن را برای ما در دنیای اینترنت انجام می‌دهد. از این رو اگر:

 • کسب و کاری آنلاین دارید
 • می‌خواهید بدانید سئو چیست
 • به دنبال چک لیست‌های سئو می‌گردید
 • در مهارت‌های بهینه‌سازی سایت، مبتدی هستید
 • آموزش کامل مفاهیم سئو را می‌خواهید

پس به خواندن این مطلب ادامه دهید. همه آنچه در این موارد ذکر شد، به‌طور تمام و کمال برایتان توضیح می‌دهیم و در کنار هم قدمی بزرگ جهت آموزش بیشترتان برمی‌داریم. در این مطلب، می‌فهمید، دیگر با تکنیک‌های مختلف نمی‌توانند سرتان را کلاه بگذارند؛ چرا که قرار است همه چیز را درباره خود سئو، سئو کلاه سفید، کلاه سایه و کلاه خاکستری بدانید. با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید:

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

سئو چیست؟

این جمله “سئو چیست” یکی از عبارت‌هایی است که تعداد سرچ آن در گوگل زیاد است. این موضوع هم به دلیل همان رقابتی است که در بین کسب و کارها وجود دارد. در واقع تمامی کسب و کارهای اینترنتی که روز به روز به تعدادشان افزوده می‌شود این را دریافته اند که برای موفقیت تشنه ی سئو و راهکارهای ثمربخشش هستند!

پیش از آنکه بخواهیم بدانیم سئو چیست، این را در نظر داشته باشید که سئو مفهومی ساده است! یادگیری پیچیده‌ای پیش رویتان قرار ندارد. در واقع سئو مجموعه ای راهکارهایی است که هرکسی(از جمله شما) می‌تواند آن‌ها را فرا بگیرید.

و اما برویم سراغ سؤال اصلی اینکه اصلاً سئو چیست؟ SEO مخفف شده عبارت Search Engine Optimzation است! اگر بخواهیم معنای لغوی این عبارت را به شما بگوییم، می‌شود “بهینه سازی برای موتورهای جست و جو”! کاری هم که سئو برای شما انجام می‌دهد دور از این معنی نیست!

بهینه سازی مورتوهای جست و جو به این معنا است که شما به کمک برخی از دستورالعمل‌ها و قواعد اقدام به بهتر شدن جایگاه وب سایتتان در گوگل می‌کنید. در واقع سئو زبانی برای ارتباط با گوگل است. هر چه بهتر بتوانید به این زبان مسلط باشید، گوگل از کیفیت کار شما بیشتر با خبر می‌شود و مشتری‌های بیشتری را راهی کسب و کارتان می‌کند!

 

 

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر در مفاهیم سئو و بازاریابی اینترنتی مبتدی هستید، ممکن است یکی از مهمترین سوالاتی که به ذهنتان خطور می‌کند این باشد که چرا  به سئو نیاز دارم؟ چرا باید برای بهینه‌سازی وب سایتمم ارزش قائل باشم و برای آن وقت بگذارم؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم این روزها در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت به بخشی جداناپذیر از زندگی مان تبدیل شده‌است. برای کوچکترین کارهای روزمره مان از اینترنت استفاده می‌کنیم و همیشه بخشی از زندگی مان را صرف گشت و گذار در اینترنت یا رفع نیازهایمان می‌کنیم. اگر شما هم چنین هستید، پس بدانید 90% مردم دیگر هم رفتاری مشابه شما دارند. و اگر چنین نیستید، باید بدانید شما جزو آن دسته از 10% مردمی هستید که اینترنت در زندگی شان نقش پررنگی ایفا نمی‌کند.

در هر صورت ما فرض را بر این گرفته‌ایم که شما دارای کسب و کاری هستید و به دنبال این هستید که بدانید سئو چیست و چه کاربردی دارد. بیل گیتس گفته‌است: “اگر کسب و کاری دارید که در اینرتنت حضور ندارد، به زودی از صفحه روزگار حذف می‌شود!”

این گفته بیل گیتس برایتان هم می‌تواند شیرین و هم آزاردهنده باشد. اگر تاکنون شروع کرده‌اید و با خواندن این مطلب می‌خواهید قدمی در راستای بهینه‌سازی سایتتان بردارید، پس ما به شما تبریک می‌گوییم! اگر هم هنوز مردد هستید، تا انتهای این مطلب همراه باشید تا متوجه شوید ضربه ای اساسی به شرکتتان وارد می‌کنید.

اگر در مفاهیم سئو و بازاریابی اینترنتی مبتدی هستید، ممکن است یکی از مهمترین سوالاتی که به ذهنتان خطور می‌کند

آمارها نشان داده‌است که روزانه حدود 3.5 میلیارد جست و جو در اینترنت انجام می‌شود. مردم اعتماد بسیار زیادی به گوگل دارند و از حق هم نگذریم، گوگل حامی سفت و سخت مخاطبان است. در واقع تمامی اقدامات و سخت‌گیری‌های گوگل تنها برای آن است که مخاطب به بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن، نیازش را برطرف کند. بنابراین حضور در فضای گوگل و همراستا شدن با موتورهای جست و جویش، یکی از بهترین هدیه‌هایی است که می‌توانید به کسب و کارتان بدهید.

بیایید این موضوع را با یک مثال برایتان روشن‌تر کنیم. فرض کنید شما دارای کسب و کاری هستید که لپ تاپ می‌فروشید. با کمی جست و جو درباره آمارهای سرچ مردم در ایران متوجه می‌شوید، روزانه 10 هزار نفر قصد خرید لپ تاپ را دارند و این عبارت یا عبارت‌های مشابه دیگر “خرید لپ تاپ” را جست و جو می‌کنند.

بنابراین حدود 10 هزار نفر هستند که به صورت روزانه می‌خواهند خرید اینترنتی انجام دهند یا درباره خریدشان اطلاعاتی بدست بیاورند. این مقدار برای افرادی که تنها شیوه‌های سنتی بازاریابی را دنبال می کنندو تنها به مراجعه حضوری اکتفا می‌کنند، عددی غیرقابل باور است! با این وجود همان خدمات خودتان را می‌توانید در اینترنت با مشتری‌هایی فراتر از حد انتظار ارائه دهید.

اکنون بیایید خودتان را جای مخاطب بگذارید. معمولاً خود شما وقتی چیزی را در اینترنت جست و جو می‌کنید، به احتمال زیاد در همان وب سایت اول و یا نهایتاً در صفحه اول گوگل به خواسته تان می‌رسید. بسیار نادر است که راهی صفحه دوم شوید و نیازتان در همان صفحه اول وجود نداشته باشد.

حالا که به درک خوبی از روند بازاریابی گوگل رسیدید، می‌خواهیم دوباره بگوییم سئو چیست و چه کاربردی دارد. سئو فرآیندی است که به کمک آن گوگل با وب سایت شما صحبت می‌کند، زمینه کاری تان را تشخیص می‌دهد، متناسب با عبارت‌هایی که جست و جو می‌شوند و مرتبط با کسب و کار شما هستند، شما را در صدر نتایج نشان می‌دهد. در واقع مهمترین خدمتی که سئو به شما می‌کند، ترافیک ورودی وب سایتتان را بسیار زیاد می کندو مخاطبان را راهی کسب و کار شما و استفاده از خدمات شما می‌کند.

همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید، یا این صفحه از وب سایت ما را از نتایج گوگل پیدا کرده‌اید و یا از جاهای دیگر وارد شده‌اید. اگر مورد اول برای شما صادق است، اگر شما تبدیل به یکی از مشتریان خدمات سئو ما یعنی آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس شوید، ما این موفقیت را مدیون تلاش برای سئوی وب سایتمان هستیم!

البته این را هم در نظر داشته باشید که از گوگل معمولاً با عنوان “موتور جست و جو” یاد می‌شود؛ اما آنقدرها هم که می‌گویند موتوروارانه رفتار نمی‌کند و معیارهای آن برای طبقه‌بندی وب سایت‌ها، بیشتر انسانی است!

به همین سبب اگر واقعاً برای وب سایتتان تلاش می‌کنید و کار درست هستید، به زودی نان نتایجتان را خواهید خورد! اگر هم به دنبال دور زدن گوگل هستید بدانید به زودی کارتان تمام است؛ چرا که روز به روز گوگل قوی تر می‌شود.

 

 

تکنیک‌های سئو توی این 3 دسته خلاصه میشه!

یکی از معضل‌های کسب و کارها استخدام متخصص سئو هست. در واقع معمولاً کسب و کارها از این موضوع ضربه می‌خورند و نتیجه دلخواهشونو نمی‌گیرند. می‌دانید چرا؟ چون متخصصانی را انتخاب می‌کنند که تکنیک‌های اشتباهی از سئو را برای نتیجه گرفتن انتخاب می‌کنند. بنابراین پیش از آنکه بخواهید شرکت سئو و یا متخصص سئو برای کسب و کارتان انتخاب کنید و یا حتی خودتان دست به کار شوید، بهتر است اول با این تکنیک‌ها آشنا شوید. تکنیک‌هایی که شناختشان بعد از یادگیری سئو چیست؟، حیاتی است!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

سئوی کلاه سفید، بچه مثبت و سوگلی گوگل

سئوی کلاه سفید یعنی چی؟ از آنجایی که سئو به معنی اصول و دستورالعمل‌هایی هست که شما رو به نتایح بهتر در گوگل می‌رساند، سئوی کلاه سفید هم به معنای همان اقدامات و تکنیک‌هایی است که برای کاهش رتبه وب سایتتان در گوگل انجام می‌دهید.

سئوی کلاه سفید یکی از بهترین و پربازده‌ترین تکنیک‌های سئو است. از بزرگترین مشکلات آن زمان زیاد آن است. در واقع اگر می‌خواهید تکنیک سئوی کلاه سفید را در پیش بگیرید، باید مدت‌ها روی وب سایتتان کار کنید و دست از تلاش برندارید! رفته رفته نتیجه زحمت‌هایتان آشکار می‌شود و از آن پس دیگر گوگل به راحتی جایگاهتان را به کسب و کار دیگری نمی‌دهد.

معمولاً از سئو کلاه سفید با عنوان سئوی اخلاقی هم یاد می‌شود. با این نوع سئو تمامی اقداماتتان مطابق با موتورهای جست و جوی گوگل به صورت کاملاً اخلاقی انجام می‌شود. به همین دلیل است که می‌گوییم سئوی کلاه سفید، بچه مثبت و سوگلی گوگل!

 

 

سئوی کلاه سیاه، راهکار شکست خورده‌ها و عجول‌ها

سئوی کلاه سیاه درست نقطه مقابل سئوی کلاه سفید است. درست برعکس سئوی کلاه سفید که تمامی اقدامات مطابق اصول و مورد پسند گوگل است، در سئوی کلاه سیاه سعی بر آن است که ربات‌ها و الگوریتم‌های گوگل را دور بزنند و زودتر به نتایج برسند!

مهمترین دلیلی که برخی از افراد به دنبال سئوی کلاه سیاه می‌روند، نتایج زودهنگام آن است. اما این را در نظر داشته باشید که این نتایج همیشگی نیستند و به زودی شاهد عکس همه پیشرفت‌هایتان خواهید بود.

در گذشته‌ها امکان دور زدن گوگل وجود داشت، اما امروزه فریب دادن گوگل کار سختی است! در هر صورت اگر حتی چنین امکانی برایتان هم فراهم شد، تحت هیچ شرایطی به سمت آن نروید. همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، نتایج آن سیاه است! این را همیشه به یاد داشته باشید که “دور سئوی کلاه سیاه یک خط قرمز پررنگ بکشید!”.

 

 

سئوی کلاه خاکستری، کارهای غیرقانونی با خطر کمتر

به احتمال زیاد حدس می‌زنید که سئوی کلاه خاکستری چیست. سئوی کلاه خاکستری چیزی ما بین سئوی سفید و سیاه است! در واقع مشابه با سئوی کلاه سیاه اقداماتی که در این تکنیک سئو انجام می‌دهیم، باز هم قانونی نسیت؛ اما خطر کمتری دارد و ما را در ریسک کمتری قرار می‌دهد.

به عنوان مثال برخی از افراد صفحه‌هایی در انواع شبکه‌های اجتماعی باز می‌کنند و از آن صفحات به مطالب وب سایتشان لینک می‌دهند. در حال حاضر گوگل توانایی تشخیص آن را ندارد که بفهمد توانایی آن صفحات برای خودتان است!

اما خدا را چه دیدید؟ شاید همین فردا شاهد آپدیت‌هایی از گوگل بودیم که این موضوع را تشخیص دهید. به‌طور کلی پیشنهاد  می‌کنیم تا زمانی که به سئو و اصولش مسلط نستید، تحت هیچ شرایطی سمت سئوی کلاه خاکستری نروید. تنها یک اشتباه کوچک، ممکن است تمامی زحمت‌هایتان را بر باد دهد.

 

سئوی داخلی و سئوی خارجی پس دیگر چیست؟

و اما ممکن است با خودتان بگویید آیا سئو و بهینه‌سازی سایت به انواع مختلف دیگری تقسیم نمی‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم سئو را متناسب با معیارهای مختلف در دسته‌بندی‌های متفاوت قرار می‌دهند که یکی از آنها سئوی داخلی (On-Page SEO) و سئوی خارجی(OFF-Page-SEO) است.

برای آنکه اقدامات سئویتان نتیجه دهد و شما را به فروش بیشتر برساند، باید بر روی هر سئوی داخلی و خارجی تمرکز کنید و وقت بگذارید. و اما بعد از آنکه با مفهوم سئو چیست و انواع تکنیک‌های سئو آشنا شدید، وقت آن است که بدانید سئوی داخلی چیست؟ سئوی خارجی چیست؟

 

آیا سئو و بهینه‌سازی سایت به انواع مختلف دیگری تقسیم نمی‌شود؟

سئوی داخلی سایت چیست

فهمیدن مفهوم سئوی داخلی سایت اصلاً کار سختی نیست؛ چرا که اسمش معنایش را فریاد می‌زند. همان‌طور که به احتمال زیاد حدس زده‌اید(شاید هم نه!)، سئوی داخلی به معنای بهینه‌سازی صفحات داخلی وب سایت خودمان است که در نهایت به کاهش رتبه گوگل و افزایش ورودی سایتمان منجر می‌شود.

سئوی داخلی به شما کمک می‌کند تا موتورهای جست و جو به راحتی مطلب شما، موضوع آن و کیفیت آن را تشخیص دهند و اگر استاندارهای سئوی داخلی را رعایت کرده باشید، آن را به عنوان مطلبی قدرتمند و ارزشمند برای مخاطبان تشخیص و به نمایش در بیاورد.

و اما برای آنکه سئوی داخلی قوی ای داشته باشیم باید چه کنیم؟ چک لیستی در این زمینه وجود دارد که به ازای هر مطلبی که در وب ساییتان آن را منتشر می‌کنید، باید رعایت کنیم. از آنجایی که شما در حال خواندن این مطلب هستید تا بدانید سئو چیست، زیاد وارد جزئیات این بحث نمی‌شویم.

تنها به عنوان اشاره ای کوتاه لازم است بدانید اقدامات سئوی داخلی در این چک لیست شامل مواردی مانند بهینه‌سازی URL تمامی صفحات، تحقیق کلمات کلیدی، بهینه‌سازی عنوان مطلب و توضیحات متا، رعایت کردن قواعد نوشتاری، بهینه‌سازی انکر تکست‌ها، رعایت کردن چگالی کلمات کلیدی، لینک سازی داخلی، بهینه‌سازی تصاویر و … می‌شود. اگر خواهان آموزش سئوی داخلی هستید، آن وقت زمان آن است که تمام و کمال برای یادگیری هر کدام از این موارد وقت بگذارید.

 

 

سئوی خارجی سایت چیست؟

اگر از ما بپرسید تنها دو کار که باید برای ارتقای رتبه وب سایتمان انجام دهیم، نام ببرید؟ بدون شک به شما می‌گوییم سئوی خارجی و سئوی داخلی را دریابید! سئوی خارجی مکمل سئوی داخلی است و به کمک آن می‌آید. در واقع تمامی اقدامات در سئوی داخلی و خارجی همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا ما به رتبه کمتری از گوگل برسیم و موفقیت کسب و کارمان را رقم بزنیم.

همان‌طور که از اسم این نوع از بهینه‌سازی سایت مشخص است، فعالیت‌هایمان برای سئوی خارجی به بیرون از سایت مربوط می‌شود. به عنوان مثال در صفحات دیگر دامنه از لینک دهی استفاده می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی مان را تقویت می‌کنیم و …!

مشابه سئوی داخلی، سئوی خارجی هم دارای چک لیست منحصر به فرد خودش می‌باشد. چک لیستی که قدم‌هایمان در این زمینه را می‌تواند به خوبی هدایت کند و کمک کننده مان، در این مسیر باشد. مواردی که در این چک لیست وجود دارند شامل لینک سازی خارجی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تهیه گواهی SSL و … هستند.

 

 

آیا رفتار کاربران هم بر روی رتبه سایت من تأثیرگذار است؟

تا اینجای مطلب هر آنچه از سئو چیست گفتیم، مرتبط با اقداماتی بود که باید شما انجام دهید تا رتبه وب سایتتان را کاهش دهید. از این ممکن است با خودتان بگویید آیا رفتاری که کاربر در وب سایت دارد بر نتیجه‌های آن تأثیر ندارد؟ بدون شک تأثیر دارد!

سیستم عامل اندروید، کروم، سیستم ایمیل، گوگل آنالیتیکس و … همه و همه متعلق به شرکت گوگل هستند. از این رو چه بخواهید جه نخواهید، گوگل داده‌های عظیمی از رفتار تک تک ما دارد و بدون شک این داده‌ها در رتبه‌بندی‌هایش اثر گذار است. گوگل آن قدر از ما اطلاعات دارد که شاید هر کدام از ما را بهتر از خانواده مان بشناسد!

برخی از الگوریتم‌های گوگل سایت‌ها متناسب با رفتار کاربر رتبه‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال اگر کاربران وب سایت چهارم را از وب سایت اول در نتایج بیشتر ترجیح دهند، به سئوی آن سایت کمک زیادی می‌شود. اگر کاربر برای مدت زیادی در صفحه شما باقی بماند و از صفحات دیگر هم دیدن کند، به احتمال زیاد به عنوان وب سایتی با محتوای باکیفیت برای گوگل شناخته می‌شوید و …!

از این در این بخش از شما می‌خواهیم تحت هیچ شرایطی رفتار کاربرانتان را دست کم نگیرید و تمامی اقداماتتان را در راستای جلب رضایت او انجام دهید! به عنوان مثال تولید محتوا باکیفیت و ارزشمند داشته باشید، طراحی رابط کاربری‌تان آزار دهنده نباشد و برای آن وقت بگذارید، رفتار کاربر را مدام مورد بررسی قرار دهید، نقص‌هایتان را برطرف کنید و  از این قبیل اقدامات …

 

 

این 8 الگوریتم گوگل را هر سئوکار کاربلدی می‌شناسد!

یکی از مهمترین دانش‌هایی که باید درباره سئو چیست و بهینه‌سازی سایت داشته باشید، شناخت کامل الگوریتم‌های گوگل است. الگوریتم‌های گوگل موضوعی است که باید همواره خودتان را در این باره به روز کنید. به عنوان مثال ممکن است همین لحظه که در حال خواندن این مطلب هستید، آپدیت یکی از الگوریتم‌ها توسط گوگل ارائه شود و نیاز باشد تا اطلاعات جدید را بدانید.

البته در نظر داشته باشید این موضوع به معنی تغییر سیاست‌های ملی گوگل نیست. به عنوان مثال محتوا همواره یکی از مهمترین معیارهای برای گوگل بوده‌است و این هیچوقت تغییر نمی‌کند. در واقع نیاز است تا شما سیاست‌ها اصلی گوگل و دیدگاهایش درک کنید. از آن پس متوجه خواهید شد، آپدیت‌های الگوریتم‌ها به معنای تغییر کلی اقدامات گوگل نیست؛ بلکه ممکن است بهتر شود یا تغییرات کوچکی در آن صورت بگیرد.

بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم، برویم تا با 8 الگوریتم گوگل و کارهایی که برایمان انجام می‌دهند، بیشتر آشنا شویم.

نمایی از آموزش سئو

 

الگوریتم تپه گوگل HillTop (متولد 2003)

اولین مورد الگوریتم‌ها، در این مطلب سئو جیست، الگوریتم hilltop یا همان تپه است؛ یکی از قدیمی ترین‌های گوگل است که از همان زمان تا به همین لحظه تأثیر زیادی بر روی نتایج گذاشته‌است. این الگوریتم چه می‌کند؟ کار الگوریتم گوگل در آن زمان تشخیص وب سایت‌های مرجع بود. اما برای چه به دنبال این وب سایت‌ها می‌گشت؟

با شناخت دایرکتوری‌ها و وب سایت‌های مرجع گوگل توانست کسب و کارهای کوچکی که از آن مرجع‌ها به آنها لینک داده شده بود، شناسایی کند و به کاهش رتبه وب سایتشان کمک کند. برخی از این وب سایت‌های مرجع در آن زمان Dmoz، Yahoo، WikiPedia  و … بودند.

 

 

الگوریتم پاندا Panda (متولد 2011)

الگوریتم پانداف به عنوان دومین مورد در ین مطلب سئو چیست، یکی از خشمگین‌ترین الگوریتم هایی است که با آن سروکار دارید. این الگوریتم بر روی محتوای متنی صفحات وب سایت‌ها حساس است. خط قرمز این الگوریتم کپی بودن مطلب و تبلیغات بی حد و اندازه است! در نظر داشته باشید که در صورت تشخیص محتوای کپی و تبلیغات فراوان، از طرف این الگوریتم مورد خشم زیادی واقع می‌شوید و باید جریمه بپردازید!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

الگوریتم پنگوئن Penguin (متولد 2012)

یک سال پس از آنکه پاندا وارد کار شد، الگوریتم پنگوئن هم روی کار آمد و با لینک سازی‌های اسپم به شدت مقابله کرد. در آن زمان تمامی وب سایت‌هایی که دارای انبوهی از لینک‌های بی کیفیت داشتند، از صفحات نتایج حذف کرد و مطمئناً ضرر بسیار زیادی به آنها وارد شد!

اگر در طول فعالیت‌های سئویتان توسط این الگوریتم جریمه شدید، تنها راه خلاصی از آن چاک شدن لینک وب سایتتان از لینک‌های اسپم است. اما همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است! در این صورت توصیه می‌کنیم برای آنکه از الگوریتم پنگوئن در امان بمانید، تنها از صفحات معتبر مرتبط به حوزه کاری خودتان لینک دریافت کنید.

 

 

الگوریتم مگس خوار HummingBird (متولد 2013)

مگس خوار جزو آن دسته از الگوریتم‌هایی است، که با ورودش تحول زیادی را در نتایج جست و جو به وجود آورد. تمرکز این الگوریتم بر روی آن است که نتایجی که به کاربر نشان داده می‌شود، بسیار مرتبط با آن چیزی باشد که جست و جو کرده‌است. بنابراین این الگوریتم از آن به بعد به جای آنکه تنها بر روی یک کلمه کلیدی تمرکز کند، واژه‌ها و عبارت‌های هم‌معنی اش را هم در نظر می‌گیرد.

الگوریتم مگس خوار یکی از آن الگوریتم‌هایی است که شناخت دقیق آن حیاتی است و به بازاریابی آنلاین کسب و کارتان کمک زیادی می‌کند. همچنین این را هم بدانید در آن زمان وب سایت‌هایی که بیش از حد از کلمات کلیدی مشخصی استفاده کرده بودند، از نتایج صفحه اول حذف شدند و یکی از تکنیک‌های کلاه سیاه سئو(یعنی تکرار بیش از حد یک کلمه کلیدی) نابود شد.

 

هزینه‌های بازاریابی سئو بسیار کمتر از تبلیغات گوگل است.

 

الگوریتم کبوتر Pigeon (متولد 2014)

اگر کسب و کاری محلی دارید، بدانید که کبوتر کمک کننده شما است. الگوریتم کبوتر برای اولین در سال 2014 ارائه شد و تمرکز آن بر روی نشان دادن نتایج مبتنی بر موقعیت مکانی یا همان location بود. در واقع کبوتر این فرصت را به کسب و کارهای محلی داد تا به مخاطبان نزدیک خودشان نمایش داده شوند و به عنوان مثال اگر درگوگل سرچ کنید “کافه‌های نزدیک من”، شاهد برخی از این کسب و کارها خواهید بود.

 

 

الگوریتم رنک برین RankBrain (متولد 2016)

رنک برین یکی از الگوریتم‌های پیچیده گوگل است که عوامل مختلفی را در وب سایتتان مورد بررسی قرار می‌دهد. تفسیری که این الگوریتم از کلمات کلیدی انجام می‌دهد بسیار مشابه با اقدامات الگوریتم مگس خوار است؛ اما بسیار پیچیده‌تر از آن است.

الگوریتم رنک برین معیارهای مختلفی مانند طراحی رابط کاربری و طراحی UX وب سایتتان، ادامه پیدا نکردن جست و جوی یک مووضع خاص، نرخ کلیک و … را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

الگوریتم فرد Fred (متولد 2017)

یکی دیگر از الگوریتم‌های گوگل که باید با آن آشنا شوید، الگوریتم فرد است. این الگوریتم بر روی حجم تبلیغات و لینک‌های خارجی وب سایت‌ها تمرکز دارد. اگر دارای صفحه ای در وب سایتتان هستید که محتوایی با ارزش ندارد و لینک‌های خارجی آن زیاد است، به احتمال بسیار زیاد مورد جریمه این الگوریتم واقع خواهید شد.

اگر وب سایتی با تبلیغات فراوان هستید ممکن است این الگوریتم شما را نگران کرده باشد. بدین منظور در نظر داشته باشید اولویت این الگوریتم محتوای قدرتمند و باکیفیت است؛ در این صورت اگر دارای محتوایی ارزشمند هستید و در آن از لینک‌های خارجی هم استفاده می‌کنید، پس دیگر نگران نباشید!

 

الگوریتم پارافریسینگ Paraphrasing (متولد 2018)

و در نهایت لازم است تا با یکی از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل آشنا شویم. مدت زیادی از رونمایی این الگوریتم نمی‌گذرد، با این وجود شاهد تغییرات زیاد آن در نتایج جست و جوها هستیم. این الگوریتم محتوای وب سایت‌ها را خلاصه می‌کند و در صورتی که کسی از گوگل درباره آنها بپرسد، برایتان به نمایش می‌گذارد. تا به حال چنین موضوعی برای وب سایت‌های فارسی دیده نشده‌است، اما برای وب سایت‌های انگلیسی وجود دارد و بیشتر مرتبط با کلیدواژه‌های سؤالی است.

 

اکنون دیگر تازه‌کار و مبتدی در سئو نیستید و همین الان با خواندن این مطلب اطلاعاتی را بدست آوردید که خیلی‌ها با آرزوی سئوکار شدن

مزیت‌های سئو را هرگز از یاد نبرید!

و در آخر این بخش از مطلب سئو چیست، می‌خواهیم به شما بگوییم اکنون دیگر تازه‌کار و مبتدی در سئو نیستید و همین الان با خواندن این مطلب اطلاعاتی را بدست آوردید که خیلی‌ها با آرزوی سئوکار شدن، نمی‌دانند. بنابراین ناامید نشوید و به مسیرتان ادامه دهید. اگر هم  دارای کسب و کاری هستید و مراحل طراحی سایت‌ را گذرانده اید، این را در نظر داشته باشید که سئو وب سایت دقیقاً آن جایی است که باید برایش وقت صرف کنید. سئو به دیده شدن شما، برند شدنتان، فروش بیشتر، تحقق آرمان‌هایتان و … کمک می‌کند. در ادامه لیستی از مزیت‌های سئو برایتان آورده‌ایم تا انرژی بخش مسیرتان باشد و هرگز از این یادگیری و تلاش دست نکشید:

 

 • هزینه‌های بازاریابی سئو بسیار کمتر از تبلیغات گوگل است. این بدان معنی است که تنها با رعایت اصول سئو و صبر داشتن، مفت و مجانی در صفحات اول قرار می‌گیرید و ترافیک میلیونی جذب وب سایتتان می‌کنید.
 • نتایج سئو فوری نیست، اما حتماً شاهد آن خواهید بود! (اگر تکنیک سئوی کلاه سفید و درستکاری را در پیش بگیرید).
 • نرخ تبدیل و بازاریابی اینترنتی بسیار بیشتر از راهکارهای تبلیغاتی سنتی است. مخاطبان از هر کجای دنیا راهی وب سایتتان می‌شوند و اگر این ورود براساس سئو بوده باشد، نرخ تبدیل و مشتری شدنشان، 4% است. این مقدار متناسب با ورودی‌های سایت بسیار زیاد است و ارزش تلاش را دارد.
 • اگر شما به فکر سئو نباشید، بدون شک رقیبانتان آن را دنبال خواهند کرد. بهتر است بازار را به آنها نسپارید و از سیر مشتری‌های اینترنتی غافل نشوید. در واقع موفقیت و پیشی گرفتن شما در برابر رقبایتان در گرو سئو و بهینه‌سازی وب سایتتان است.
 • سئو کسب و کار شما را برند می‌کند. فرض کنید همه روزه هزاران نفر با برند شما، خدماتی انجام می‌دهید، محتوایتان و محصولاتتان آشنا شوند. آیا با گذشت زمان سر زبان‌ها نمی‌افتید؟ این را به باد داشته باشید که سئو، سرمایه‌گذاری بر روی برند و کسب و کارتان است.
 • 60% کلیک‌های گوگل، برای وب سایت اول است و تنها 40درصد باقی مانده راهی صفحات بعدی می‌شوند. چه می‌شود اگر شما آن نتیجه اول باشید؟
 • ورودی‌های بیشتر، شما را به درک بیشتری از نیازهای مخاطبانتان می‌گذارد. به عنوان مثال متوجه می‌شوید چه ایراداتی در محصولتان وجود دارد، کاربر چه عبارت‌های دیگری را جست و جو می‌کند، چه محتواهایی مورد علاقه او واقع شده‌است و … .
 • هر نتیجه ای که از سئو دریافت کنید، ماندنی است و به راحتی از بین نمی‌رود. این را بدانید سرمایه گذاری روی سئو یعنی سرمایه‌گذاری بر روی کسب و کار برای مابقی عمرش!

 

 و در نهایت …

سپاسگذاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف کردید.  در نهایت به عنوان جمع‌بندی کوتاهی باید بگوییم در این مطلب به شما یاد دادیم سئو چیست و چرا باید برای آن ارزش قائل باشیم. در ادامه با انواع تکنیک‌های سئو، الگوریتم‌های گوگل و اطلاعات دیگر آشنا شدیم. در همین لحظه که به اینجای مطلب رسیدید، دیگر مبتدی نیستید و دانستنی‌های زیادی را با خود به همراه دارید! اگر می خواهید این مسیر را ادامه دهید، در نظر داشته باشید برای سئوکار حرفه ای بودن باید همواره به روز باشید و طبق آخرین آپدیت های گوگل پیش بروید؛ بدین منظور آموزش‌های دیگر آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را دنبال کنید و هر گونه سؤالی دارید در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید!

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید