سئو سایت چقدر زمان می‌برد؟

سئو کردن سایت چیزی شبیه به کاشت بذر و رشد دادن آن تا میوه دادن درخت است. ما بذرها را می‌کاریم، شرایط را فراهم می‌کنم و زمان می‌دهیم تا رشد کار خودش را بکند. سپس از نتایج آن استفاده می‌کنیم. چیزی که این وسط ممکن است برای بسیاری از صاحبان وبسایت و حتی برخی سئوکاران …

مدت زمان سئو سایت

سئو کردن سایت چیزی شبیه به کاشت بذر و رشد دادن آن تا میوه دادن درخت است. ما بذرها را می‌کاریم، شرایط را فراهم می‌کنم و زمان می‌دهیم تا رشد کار خودش را بکند. سپس از نتایج آن استفاده می‌کنیم. چیزی که این وسط ممکن است برای بسیاری از صاحبان وبسایت و حتی برخی سئوکاران سوال باشد این است که پروسه جوانه زدن و رشد بذرها چقدر طول می‌کشد. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس با بررسی عوامل تاثیرگذار در زمان لازم برای سئو سایت به این سوال پاسخ خواهیم داد. در این مطلب با ما همراه باشید و بخوانید:

  • تاثیر میزان رقابت در مدت زمان لازم برای سئو سایت
  • تاثیر لینک های ورودی در مدت زمان لازم برای سئو سایت
  • تاثیر محتوا بر مدت زمان لازم برای سئو سایت
  • زمان سئو شدن سایت از زبان کارکنان گوگل

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

سئوی منفی چیست؟

یکی از ناامیدکننده‌ترین لحظاتی که سئوکاران تجربه می‌کنند آن جایی است که مشتریان از آن‌ها می‌پرسند «خوب همه‌ی این‌ها به کنار، سئو شدن سایت من چقدر طول می‌کشه؟» . پاسخ دادن به این سوال، هیچ خوشایند نیست، چرا که در واقع پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. دلیلش هم این است که بهینه شدن وبسایت به متغییرهایی وابسته است که زمان‌بندی مشخصی ندارند و از طرف دیگر حتی اگر بشود این متغییرها را محدود کرد، بازهم سئو تحت تاثیر رفتار و عملکرد رقبا قرار می‌گیرد. این عامل باعث می‌شود پاسخ دادن به سوال از قبل هم سخت‌تر بشود. اما اگر بخواهیم یک جواب کلی بدهیم باید بگوییم مدت زمان لازم برای سئو وبسایت بین چهارماه تا یک سال است. این اختلاف زمان به سه عامل زیر بستگی دارد:

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

  • میزان رقابت
  • لینک‌های ورودی 
  • محتوا

گرچه فرمول دقیق و مشخصی برای تعیین زمان وجود ندارد، اما راه‌هایی هست که این سه مورد را بررسی کنیم و به نتیجه‌ای فراتر از یک حدس ساده برسیم.

۱. تاثیر میزان رقابت در مدت زمان سئو سایت

تنها حالتی که امکان دارد که فعالیت شما در سطح دیجیتال با هیچ رقابتی مواجه نباشد این است که سرویس تحویل مرسوله با اسب تک شاخ را راه‌اندازی کنید. در غیر این صورت در هر شاخه و زمینه‌ای که فعالیت واقعی با مخاطبان واقعی داشته باشید رقبای کم و زیاد، مستقیم و غیرمستقیمی وجود دارد. به طور مثال حرفه خراطی رقبای کمتری از کارگزاری بورس دارد، اما بازهم در کلمات کلیدی مخصوص خود رقبایی دارد.

این که سایت شما در چه مدت زمانی سئو شود، مستقیما به کمیت رقبا و کیفیت فعالیت دیجیتال آن‌ها بستگی دارد. هرچه رقبای قوی‌تری در زمینه کاری خود داشته باشید مدت زمان طولانی تری برایتان پیش‌بینی می‌شود. چرا که علاوه بر محبوبیت و شناخته شدن برند و تبدیل شدن نام برند به یک کلمه کلیدی، این شرکت‌ها معمولا بهترین سئوکاران را در اختیار دارند و رقابت با آن‌ها نیازمند زمان و انرژی بیشتری است.

اگر رقبای شما تیم‌های قوی و شناخته شده‌ای هستند، هر تلاشی که آن‌ها می‌کنند برای شما +۱ می‌شود. اگر قرار است از نفر اول سبقت بگیرید بایستی از همه سریع‌تر بدوید. بنابراین بایستی تمام فعالیت‌های سئویی رقبا را در چند ماه اخیر زیرنظر بگیرید و چیزی فراتر از آن ارائه کنید. به طور مثال اگر قرار است سایت خرید آنلاین بلیط را راه‌اندازی کنید، بایستی در ایام تعطیلات بتوانید از آن مقداری که علی بابا و مستربلیط در کمپین‌های کلیکی خود هزینه کرده‌اند بیشتر هزینه کنید. زمان نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. هرچه رقیب قوی‌تر کار کند زمان سئو شدن وبسایت بیشتر می‌شود.

۲. تاثیر لینک ورودی در مدت زمان سئو سایت

این که لینک‌های ورودی سرعت سئو شدن سایت را بالا می‌برد برای همه مشخص است. به طور کلی لینک‌های کم اما با کیفیت، بسیار بیشتر از لینک‌های زیاد اما کم کیفیت در سئو تاثیرگذار هستند. از آن جایی که به دست آوردن لینک‌های با کیفیت معمولا سخت‌تر و گاهی هزینه بر است، ارزش بیشتری برای سئو دارد. این لینک‌ها همچنین از لینک‌هایی که به صورت خودکار ایجاد می‌شوند تاثیرات طولانی مدت تری نیز دارند.

اما توجه داشته باشید که تعداد بالای لینک ورودی همیشه هم قرار نیست به نفع شما عمل کند و اگر تعداد آن بیش از حد بشود، برای موتورهای جستجو به این معنا تلقی می‌شود که سایت شما در حال دور زدن قوانین و تلاش برای دست کاری در رتبه بندی از روش‌های کلاه سیاه است.

این اتفاق چطور می‌افتد؟ دقیقا از روی سرعت پیشرفت سئوی سایت در فاصله زمانی لینک دهی. به نمودار زیر توجه کنید. اگر این نمودار سرعت طبیعی یک سایت محتوا محور باشد:

رشد طبیعی سئو

این نمودار هم سرعت رشد طبیعی سایت کلاه سفید با استفاده از روش‌های معمول لینک دهی مثل رپورتاژ را نشان می‌دهد:

رشد طبیعی سئو با کمک بک لینک

 

درحالی که این نمودار به طرز واضحی در حال دور زدن قوانین و لینک سازی غیر طبیعی است:

رشد غیر طبیعی سئو سایت

 

اگر این موارد با یک نمودار ساده و باچشم غیرمسلح برای شما واضح و آشکار است، چرا برای الگوریتم‌های موتورهای جستجو این طور نباشد؟

بنابراین توصیه ما برای افزایش سرعت بهبود سئو، ادامه روند طبیعی محتوا نویسی و سئوی کلاه سفید و استفاده از چند رپورتاژ قوی با سایت مبدا معتبر است.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۳. تاثیر محتوا در مدت زمان لازم برای سئو

تولید محتوای درست و اصولی ایمن‌ترین راه برای کاهش زمان سئو وبسایت است. منظورم این نیست که روزی ۳۰ مقاله ۳۰۰ کلمه روی پونیشا سفارش بدهید و فکر کنید کار تمام است. دوران مقالات کوتاه به پایان رسیده و محتوا نویسی نیز اصول سئویی جدیدی دارد. گرچه مقالات پی در پی ۳-۴ هزار کلمه‌ای هم نمی‌توانند چاره ساز باشند، اما محتوا با طول حداقل ۱۵۰۰ کلمه که به طور مرتب و مطابق با استراتژي تنظیم و منتشر شود می‌تواند کمک شایانی به رتبه‌گیری وبسایت بکند.

اما آیا صرفا تولید محتوا چاره‌ساز است؟ البته که خیر.

هنوز هم زمزمه‌هایی از افسانه‌ای درباره محتوا می‌شنوم که دقیقا نمی‌دانم از کجا سر زبان‌ها افتاده است. این افسانه می‌گوید که اگر محتواهای با کیفیت زیادی دارید، به آهستگی و در طولانی مدت آن را منتشر کنید، به این دلیل که انتشار تعداد زیاد محتوا می‌تواند به گوگل این پیام را بدهد که شما روند غیر طبیعی را شروع کرده‌اید! خب، گفتن ندارد که این افسانه واقعیت ندارد و گوگل هم آن را رد کرده است.

من می‌گویم اگر محتوای مفید و با کیفیتی دارید به سرعت آن را منتشر کنید. چرا که با انتظار کشیدن فقط زمانتان را از دست می‌دهید. بگذارید محتوا هرچه سریعتر به مخاطبانش برسد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که فعالیت یک باره و سپس بی محتوا رها کردن سایت برای مدت طولانی هم کار اشتباهی است. بایستی بتوانید حداکثر محتوای ممکن را به طور مرتب تولید کنید و برای حشره‌های خزنده گوگل طعمه‌های لذیذی در تورهای سایت خود قراربدهید.

گاهی هم راه‌حل افزایش سرعت سئو تولید محتوا نیست، بلکه حذف محتوا است!

اگر مدتی از انتشار مقالاتی گذشته و کارکرد خوبی برای سایت نداشته است یا آن را بازنگری و تقویت کنید و یا این که حذف کنید! سایت شما سبد میوه‌ی روی میز پذیرایی شماست، فقط میوه‌های تازه و سالم در آن جا دارند! این حرفی نیست که صرفا از روی تجربه زده باشیمَ، بلکه دنی گودوین در سمینار سئو ژورنال صراحتا اعلام کرد که حذف صفحات کم عملکرد می‌تواند تا حد قابل توجهی به پروسه سئو کمک کند!

پاسخ گوگل به پرسش مدت زمان سئو سایت چه قدر است؟

طبق اعلام گوگل به طور میانگین با فعالیت اصولی سئو کلاه سفید، چیزی بین ۴ماه تا یکسال طول می‌کشد یک وبسایت سئو شود. این در حالی است که تنها ۵.۷٪ از کل وبسایت‌هایی که ایجاد می‌شوند در طول بازه زمانی حداکثر یک ساله سئو می‌شوند.

نتیجه گیری

با وجود تمام مواردی که برشمردیم همچنان نمی‌توان دقیقا پیش بینی کرد سئو چقدر زمان می‌برد تا وقتی که کار را شروع کنید! با شروع به کار و گذشت زمانی کوتاه خودتان بر اساس تحلیل‌هایتان می‌توانید تا حدودی تعیین کنید این بازه زمانی چقدر خواهد بود. اگر سوالی درباره سئو سایت در ذهن شما هست که ما در این مقاله یا سایر مقالات سئو سایت به آن پاسخ نداده‌ایم می‌توانید از قسمت نظرات زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو در مشهد می‌توانید روی همکاری، مشاوره و ارائه استراتژی تیم تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید