چطور تولید محتوا را در سال ۲۰۲۱ شروع کنیم؟ | رازهای یک تولید کننده محتوا

درست است که تولید محتوا تا حد زیادی با توانایی نوشتن و خوب نوشتن مرتبط است. اما یک نویسنده خوب لزوما نمی تواند تولید کننده محتوای خوبی هم باشد. چرا که تولید محتوا یکی از مراحل فروش و بازاریابی است که این یعنی به مهارت هایی نیاز دارد که ممکن است روح نویسنده هم از …

تولید کننده محتوا

درست است که تولید محتوا تا حد زیادی با توانایی نوشتن و خوب نوشتن مرتبط است. اما یک نویسنده خوب لزوما نمی تواند تولید کننده محتوای خوبی هم باشد. چرا که تولید محتوا یکی از مراحل فروش و بازاریابی است که این یعنی به مهارت هایی نیاز دارد که ممکن است روح نویسنده هم از آن بی خبر باشد. با این حال اگر خوب می نویسید، اگر به اصول نگارش و ادبیات فارسی (یا هر زبانی که به آن محتوا تولید می کنید) یا صرفا بدون هیچ تجربه ای به این حرفه علاقه مند هستید، جای هیچ نگرانی نیست! تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و زیر و بم آن را بخوانید:

 • تولید محتوا چیست؟
 • وظایف تولید کننده محتوا چیست؟
 • کار تولید محتوا را از کجا شروع کنیم؟
 • ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای تولید محتوا

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

بهترین کتاب های بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۱

تولید محتوا دقیقا یعنی چه؟

به طور کلی محتوا همان مفهوم و اطلاعات و خوراکی است که به مخاطبان رسانه‌های دیجیتال خود ارائه می دهید. بسته به این که چه بستری را برای تولید محتوا انتخاب کرده اید و چه نوع محتوایی قرار است در آن منتشر کنید وظایف و مهارت های شما متفاوت خواهد بود.

رایج ترین نوع محتوا، پست وبلاگ است که در قالبی شبیه به چیزی که هم اکنون می خوانید ارائه می شود. در این مطلب درباره روش تولید محتوای متنی در وبلاگ سایت را به طور کامل بررسی می کنیم. و به سایر انواع محتوا نیز اشارات لازم را می کنیم.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

وظایف یک تولید کننده محتوا چیست؟

به طور کلی وظایف تولید کننده محتوا تا حدود کم و زیادی با موضوعات زیر گره خورده است و بایستی توانایی های زیر را در خود سراغ داشته یا ایجاد کنید:

 • تبلیغات
 • ایجاد سرنخ فروش
 • ایمیل مارکتینگ
 • مقاله نویسی
 • کپی رایتینگ
 • تحلیل محتوا و آشنایی با ابزارهای آن
 • سئوی محتوا و شناخت قوانین و الگوریتم‌های سئو
 • آشنایی ابتدایی به ابزارهای گرافیک
 • آشنایی به شبکه های اجتماعی و الگوریتم‌های هوش مصنوعی

بیایید این طور به قضیه نگاه کنیم که قلم شما راه جذب و کسب اعتماد مشتریان است. فرقی نمی کند کجا و با چه کسب و کاری همکاری می کنید. شما بایستی مخاطبانی را که دیجیتال مارکترها (شاید هم با کمک شما) شناسایی کرده اند را به موضوعاتی که ( با تحلیل و تحقیق کسب شده) جذب کنید. سپس اطلاعات موردنیازشان را به بهترین شکل به آن ها بدهید. و به این ترتیب اجازه بدهید بدانند با یک تیم حرفه‌ای که می داند آن ها چه می خواهند روبه‌رو هستند.

سپس در قالب محتوایی که ارائه می دهید سرنخ‌هایی ایجاد کنید که باعث شود مخاطبان به خواست خود و با کمک شما به مشتریان برند تبدیل شوند. بنابراین اعتماد به برند در دستان شماست. و در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور در حفظ این امانت فعالیت کنید.

 

مراحل تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا:

۱. به روش تحقیق و مقاله نویسی مسلط شوید

اگر این حرفه را انتخاب کرده اید باید بدانید که قرار است در هرروز کاری خود به سوالاتی پاسخ کامل و قانع کننده بدهید که به احتمال زیاد خودتان هم جوابشان را نمی دانید. بنابراین بایستی این توانایی را در خود ایجاد کنید که به سرعت بالا درباره یک موضوع که شاید در حد یک عبارت یا یک جمله به شما داده می شود، اطلاعاتی مدون را کسب و جمع آوری کنید و در قالب یک مقاله تمیز و مرتب به مخاطب ارائه کنید.

درواقع وظیفه شما قطره قطره جمع کردن و رودخانه ایجاد کردن است. محتوای شما فقط در صورتی ارزش دارد و می تواند اعتبار برای سایت و بازدیدکننده ها را جلب کند که در عین مفید بودن ساده و روان هم باشد. اگر زبان دوم یا سومی را بلد باشید که نورعلی نور! پروسه تحقیق می تواند بسیار حرفه ای تر انجام شود.

9 آموزش حیاتی برای جستجوی کلمات کلیدی وب سایتتان! (برای مبتدی ها)

  با نگارش مقاله آشنایی داشته باشید. مهم ترین اجزا مقاله یعنی مقدمه بدنه و نتیجه را بشناسید. اصول پاراگراف بندی و عنوان نویسی را بدانید و بتوانید در یک مطلب هزار و اندی کلمه ای سوالات اساسی مخاطبان را پاسخ بدهید.

نکته: توجه داشته باشید که ممکن است در یک روز کاری مجبور باشید درباره موضوعات بسیار متنوعی محتوا تولید کنید. به خصوص اگر با کارفرماهای متعددی کار می کنید یا فریلنسر پروژه ای هستید. مثلا یک مقاله درباره «راهنمای خرید لنز دوربین» بنویسید و در همان روز درباره «روش تحلیل روند قیمت پروفیل در بازار جهان». پس لازم است ذهن خود را باز نگه دارید. درباره موضوعات مختلفی مطالعه کنید.

۲. درباره سئو و الگوریتم‌های گوگل اطلاعات به روز داشته باشید

منظور از سئو روش بهینه سازی صفحات یک وبسایت برای موتورهای جستجو است. درواقع هر مطلبی که شما منتشر می کنید خط به خط توسط خزنده‌های گوگل بررسی می شود تا اصول سئو را رعایت کرده باشید. هدف موتورهای جستجو از سئو، رضایت کاربران از محتوای منتشر شده است. بنابراین موتورهای جستجو دقت می کنند که چه صفحاتی را به صفحه نتایج جستجو بفرستند که بتواند بازدید کننده را راضی کند.

خوشبختانه قوانین سئو گرچه به صورت علنی بیان نمی شوند اما مسیر مشخصی دارند. مثلا برخی فعالیت های سئوی محتوا شامل  تحقیق کلمه کلیدی و سپس ساخت محتوا با عنوان و توضیحات مناسب و url سئویی و تصاویر مناسب است. که در قسمت های بعدی به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

۳. ابزارهای کار را بشناسید و به آن ها مسلط شوید

در مسیر تولید محتوا شما با چند ابزار اصلی سروکار دارید:

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

این ابزارها به شما کمک می کنند صفحه های وبسایت را بسازید و روی آن محتوا بنویسید و در هرلحظه تغییرات آن را ببینید. از آن جایی که وردپرس اصلی ترین CMS در ایران است پیشنهاد می کنیم در ابتدا به آن مسلط شده سپس سراغ جوملا و سایر موارد بروید. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید مقاله ای که درباره سیستم مدیریت محتوا منتشر کرده‌ایم را بخوانید.

سیستم مدیریت محتوا وردپرس

ابزارهای تحقیق و بررسی کلمات کلیدی

این ابزارها به شما کمک می کنند تشخیص بدهید کدام کلمات کلیدی برای مقالات وبسایت شما طرفداران بیشتری دارند. یا این که یک کلمه کلیدی به چه صورت بیشتر جستجو می شود. مثلا اگر نمی دانید که عبارت «کلمه کلیدی لانگ تیل» در ایران بیشتر جستجو می شود یا «کی ورد longail» می توانید از ابزار گوگل ترندز استفاده کنید. یا برای پیدا کردن کلمات کلیدی پر مخاطب از ابزارهایی مثل KWfinder یا keywordtool استفاده کنید.

ابزارهای تحلیل روند محتوا

برای این که بتوانید محتواهای منتشر شده خود را بررسی کنید و نقاط ضعف و قدرت آن ها را بشناسید بایستی به برخی از ابزارهای گوگل مثل سرچ کنسول و در مراحل حرفه ای تر و بعدتر به آنالیتیکس نیز مسلط شوید.

ابزارهای تولید محتوای تصویری

اگر فقط روی وبلاگ سایت کار می کنید و محتوای متنی ارائه می کنید تسلط نسبی به ابزار فتوشاپ برای تولید تصاویر میانی و تصاویر شاخص محتوا کافی است. اما اگر روی شبکه‌های اجتماعی هم کار می کنید و تولید محتوای تصویری یا ویدیویی هم برعهده شماست بهتر است به ابزارهایی مثل Illustrator یا ابزار ویدیوساز Canva  مسلط شوید. دوره های آنلاین این موارد در سایت های آموزشی موجود هستند و قیمت بالایی هم ندارند.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

یک تولید کننده محتوا چطور کار پیدا می کند؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی بستگی به نوع فعالیت شما دارد. اگر مایلید با شرکت‌هایی به صورت حضوری و تمام وقت کار کنید پیشنهاد می کنیم از سایت‌هایی شغل یابی مثل جابینجا کمک بگیرید و رزومه خود را از آن جا برای کارفرمایان ارسال کنید.

اما اگر ترجیج می دهید تولید کننده محتوای فریلنسر باشید و پروژه‌ای کار کنید سایت های پونیشا و انجام می دم بسترهای مناسبی برای این کار به وجود آورده اند.

دستمزد تولید محتوا چه قدر است؟

مثل تمام سوالاتی که به مبلغ و قیمت می رسند این سوال را هم نمی توان چندان دقیق پاسخ داد. به این دلیل که موضوعات و طول محتوا با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. مثلا ممکن است وظیفه شما در یک تیم، به صورت روزانه تولید دو محتوای متنی ۳ هزار کلمه در یک حوزه بسیار تخصصی مثل بازارهای مالی یا دنیای نرم افزار باشد.

یا این که روزی سه محتوای هزار کلمه ای درباره موضوعات عام روانشناسی و سلامتی بنویسید. به این ترتیب کیفیت و کمیت کار تعیین کننده است. اگر بخواهیم جواب عدد ورقمی بدهیم باید بگوییم حقوق ماهانه متوسط تولید محتوا بین ۲ تا ۷ میلیون تومان است. و به صورت پروژه‌ای بسته به موضوع و طول محتوا بین ۳۰ تا ۱۵۰ هزارتومان برای مقاله دریافت کنید.

جمع بندی

در این مقاله تمام جوانب کار تولید محتوا را بررسی کردیم. و مقالات جانبی که می‌توانند برایتان مفید باشند را معرفی کردیم. اگر همچنان سوالاتی در ذهن شما باقی است می توانید از بخش نظرات زیر همین پست برایمان ارسال کنید. یا تجربیات جالب و مفید خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله تولید محتوا و سئو در مشهد می توانید روی تاس حساب کنید.