چطور نرخ کلیک سایت را افزایش بدهیم؟ | ترفندهای افزایش CTR وردپرس

چطور نرخ کلیک سایت را افزایش بدهیم؟ | ترفندهای افزایش CTR وردپرس

این که شما محتوای مفید و ارزشمندی تولید کنید که اصلا بر اصول سئو هم تکیه داشته باشد و در بهترین حالت به صفحه اول نتایج گوگل هم برسید. اما نتوانید نظر مخاطبان را برای کلیک روی آن جلب کنید بزرگترین نشانه ی ممکن برای ناکارآمدی را به گوگل نشان داده اید. در این مطلب …

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

این که شما محتوای مفید و ارزشمندی تولید کنید که اصلا بر اصول سئو هم تکیه داشته باشد و در بهترین حالت به صفحه اول نتایج گوگل هم برسید. اما نتوانید نظر مخاطبان را برای کلیک روی آن جلب کنید بزرگترین نشانه ی ممکن برای ناکارآمدی را به گوگل نشان داده اید. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس راه های افزایش نرخ کلیک یا CTR را بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: ۵ عادت موثر سئو کاران موفق!

 

نرخ کلیک یا CTR چیست؟

منظور از نرخ کلیک درصد کاربرانی است که پس از دیدن وبسایت شما روی آن کلیک می کنند. به طور مثال اگر یکی از مقالات شما صد بار در ماه در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود و سه بار روی لینک آن کلیک شده باشد، نرخ کلیک یا CTR آن معادل ۳٪ است.

الگوریتم های موتور جستجو از CTR ارگانیک برای تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت شما در نتایج جستجو استفاده می کنند. صفحاتی که نرخ کلیک بالاتری دارند در نتایج جستجو دارای رتبه بالاتری هستند. بسیاری از کارشناسان سئو معتقدند که بهبود CTR سریعترین راه برای بهبود رتبه بندی در سئو سایت است.

صفحاتی از سایت شما که نرخ کلیک بالاتری دارند می توانند راهنمای خوبی برای سایر صفحات تان باشند. همچنین می توانید بفهمید که کدام صفحه ها هیچ کلیک نمی شوند و سپس در بهبود آنها کار کنید ، بنابراین می توانند نرخ کلیک بالاتری داشته باشند.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

چطور نرخ کلیک صفحات سایت را به دست بیاوریم؟

ساده ترین راهی که برای اطلاع از نرخ کلیک وجود دارد مراجعه به ابزار گوگل سرچ کنسول است. این ابزار رایگان داشبوردی دارد که در قسمت Performance آن می توان به اطلاعات مربوط به نرخ کلیک دست پیدا کرد. کافی است روی آن کلیک کنید و نمایه Average CTR را فعال کنید.

نرخ کلیک در ابزار سرچ کنسول

برای دسترسی به اطلاعات دقیق تر بایستی اسکرول کنید و زیر این گزارش اطلاعات مربوط به هر بخش را با جزییات بیشتری ببینید.

 

 

۱. عنوان جذاب بنویسید

جذاب بودن یا نبودن عنوان شما می تواند در جذب مخاطب و بالا بردن نرخ کلیک تاثیر مستقیم داشته باشد. یک عنوان خوب بایستی کلمات کلیدی را در بربگیرد و به خوبی محتوای شما را خلاصه کند. اما این تمام ماجرا نیست. کاربران در صفحه جستجو با تعداد زیادی عنوان طرف هستند یعنی انتخاب های زیادی دارند و شما بایستی دلیلی به آن ها بدهید که از بین آن همه انتخاب روی سایت شما کلیک کنند.

بنابراین باید جذابیتی برایش به وجود بیاورید. تجربه نشان داده که برخی کلمات مثل بهترین و صفات عالی، یا سال جاری مثل ۲۰۲۱ در عنوان می توانند جذابیت زیادی ایجاد کنند. مثلا اگر درباره آموزش فتوشاپ جستجو می کنید، کدام عنوان نظرتان را بیشتر به خود جلب می کند:

  • آموزش فوتوشاپ و تکنیک های ادیت تصویر
  • موثرترین تکنیک های ادیت تصویر در سال ۲۰۲۱ 

یکی دیگر از راه های جذابیت عنوان سوالی کردن آن است. یعنی به جای این که یک عنوان خشک و رسمی بنویسید سوالی از زبان خواننده را جایگزین کنید که در محتوای صفحه به آن پاسخ داده می شود.

یکی از بهترین ابزارهایی که برای سنجیدن مناسب بودن یا نبودن عنوان وجود دارد، افزونه MonsterInsights برای وردپرس است. این افزونه دارای یک تجزیه و تحلیل عنوان داخلی است و یکی از بهترین افزونه های  Google Analytics است و به شما کمک می کند ببینید بازدید کنندگان شما از کجا می آیند و در وب سایت شما چه کار می کنند. پس از نصب و فعالساری این افزونه در وردپرس در مرحله بعدی ، باید پلاگین را به حساب Google Analytics خود متصل کنید.

پس از راه اندازی ، می توانید هر پست یا صفحه ای را که می خواهید عنوان را بهینه کنید ویرایش کنید. در صفحه ویرایش پست ، روی دکمه تحلیلگر عنوان در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۲. متاتایتل مناسب برای سئو در نظر بگیرید

تایتل سئویی صفحه چیزی جدا از عنوان ادبی و نگارشی آن است. بهتر است در این عنوان در کنار کلمات کلیدی اصلی کلمات و عباراتی را جا بدهید که کاربران را متقاعد می کند که مطلب مفید تری در سایت شما نسبت به سایت رقبا وجود دارد. به طور مثال اگر به همان مثال فتوشاپ بازگردیم یک متا تایتل به صورت « کاربردی ترین آموزش فتوشاپ در ۲۰۲۱ | ابزارها + ترفندها » می تواند مناسب باشد.

چرا که علاوه بر کلمات کلیدی شامل مواردی است که نشان می دهد مطلب شما جامع است و آموزنده است و ارزش خواندن دارد.

 

۳. متا توضیحات اصولی بنویسید

متا توضیحات خلاصه ای از تمام چیزی است که در مطلب گردآوری کرده اید. در این توضیحات چند خطی بایستی بدون لو دادن نکات اصلی سرتیترها و مواردی که در محتوا آمده است را نام ببرید. مثلا اگر مطلبی با عنوان «نرخ کلیک یا CTR چیست؟» نوشته اید نباید در متا توضیحات در یک خط این مفهوم را توضیح داده باشید چرا که مخاطب بدون این که روی سایت کلیک کند از محتوای شما استفاده کرده است.

بنابراین علی رغم این که محتوایتان برای مخاطب مفید بوده و زیاد هم جستجو شده اما نتوانسته است کلیک مناسبی دریافت کند و این از نظر گوگل یعنی کم ارزش بودن محتوا!

اگر برای صفحه خود متا توضیحات درنظر نگیرید به صورت پیش فرض پاراگراف اول متن شما در این بخش نشان داده می شود که در نرخ کلیک شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بهتر است تعداد کاراکتر های متا توضیحات را زیر ۱۲۵ تا نگه دارید تا تمام متنی که درنظر گرفته اید نمایش داده شود. در غیر این صورت قسمتی از آن به صورت … نمایش داده خواهد شد.

 

۴. از Slugs URL معنی دار استفاده کنید

در تنظیمات پیش فرض وردپرس،  قسمت آخر URL صفحه ها URL slug نامیده می شود و به طور خودکار براساس عنوان پست / صفحه شما ایجاد می شود. بهتر است این Slug ها را خودتان به صورت دستی تنظیم کنید چرا که وجود اعداد و سال و یا حتی طولانی شدن URL از محبوبیت آن صفحه بین کاربران می کاهد.

اگر تا کنون برای محتواهای فعلی خود این کار را انجام نداده اید، از تنظیمات وردپرس به تب Post بروید و سپس گزینه Permalink را گسترش دهید. در اینجا می توانید slug URL پیش فرض را با جایگزینی که خودتان درنظر گرفته اید، تغییر دهید. مطمئن شوید که Slug URL شما شامل  هیچ حرف بزرگی نیست و کلمات را با خط تیره از هم جدا می کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

۵. از نشانه گذاری های اسکیما برای متمایز شدن استفاده کنید

کدهای اسکیما می توانند به گوگل اطلاعات اضافی درباره محتوا، صفحه و سایت شما بدهند. در واقع این داده های ساختار یافته باعث می شوند که محتوای شما به خوبی از صفحات رقیب متمایز شود. یکی از بهترین روش ها برای استفاده از نشانه های اسکیما پلاگین All in One SEO است.

این افزونه با پشتیبانی داخلی و کامل از کدهای اسکیما به شما اجازه می دهد که برای تمام پست های متنی، محصولات، نظرات و… نشانه گذاری را انجام بدهید.

اسکیما در وردپرس

۶. محتوای محلی تولید کنید

در سال های اخیر بحث سئوی محلی بسیار داغ تر از گذشته شده است و به کسب و کارها پیشنهاد می شود روی این کلمات کلیدی بومی محلی خود فعال تر شوند. چرا که هم در نمایش سایت در نتایج جستجو هم در افزایش نرخ کلیک تاثیرگذار است. کلمات کلیدی محلی عموما توسط افرادی جستجو می شوند که در یک لوکیشن حاضر هستند و به دنبال کسب و کاری در آن محدوده می گردند.

بنابراین با استفاده از کلمات کلیدی بومی می توانید از رقبای خود به واسطه جغرافیا نیز متمایز شوید و کلیک بیشتری بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب با ۶ روش افزایش نرخ کلیک آشنا شدید. اگر هنوز در این باره سوالی دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما درمیان بگذارید. اگر تجربه مفیدی در این زمینه دارید نیز می توانید از همین قسمت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می توانید روی تاس حساب کنید.

 

 

 

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!