چطور موفقیت در سئو را ارزیابی کنیم؟

با گسترش سئو و افزایش رقابت کسب و کارهای آنلاین برای گرفتن رتبه در گوگل، شاهد بروز بیماری جدیدی به نام  «اختلال پس سئو جواب داده یا نه؟» در صاحبان برند و وبمستران هستیم. برخی از صاحبان برند فکر می‌کنند سئو برایشان سودآوری نداشته و به هیچ دردی نخورده است. برخی از وبمستران نشانه‌های کوچک …

ارزیابی موفقیت در سئو

با گسترش سئو و افزایش رقابت کسب و کارهای آنلاین برای گرفتن رتبه در گوگل، شاهد بروز بیماری جدیدی به نام  «اختلال پس سئو جواب داده یا نه؟» در صاحبان برند و وبمستران هستیم. برخی از صاحبان برند فکر می‌کنند سئو برایشان سودآوری نداشته و به هیچ دردی نخورده است. برخی از وبمستران نشانه‌های کوچک پیشرفت در سئو را موفقیت تمام و کمال می‌دانند. از آن جایی که شاخصی به نام موفقیت در سئو هنوز تعیین نشده است، این گیجی و تحلیل‌های متنوع پیش می‌آيد. در این مطلب روش ها و فاکتورهای ارزیابی موفقیت در سئو را تشریح خواهیم کرد. توصیه می‌شود بیماران با علائم تردید در اثربخشی کمپین‌های سئو، وجود ترافیک بالا و نرخ پرش پایین، ناتوانی در تحلیل موفقیت‌های سئو تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشند و بخوانند:

  • ارزیابی موفقیت در سئو چگونه است؟
  • چه عواملی در موفقیت سئو وبسایت تاثیرگذار و قابل ارزیابی هستند؟
  • فاکتورهای موفقیت در سئو را با چه ابزاری ارزیابی کنیم؟

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

سئو سایت چقدر زمان می‌برد؟

 

ارزیابی موفقیت در سئو تا حد زیادی به نوع و اهداف کسب و کار شما بستگی دارد. اما سه شاخص کلیدی عملکرد یا KPI وجود دارد که می‌توان در هر کمپینی آن‌ها را معیار قرار داد و میزان کارایی کمپین را با استفاده از آن‌ها سنجید. این شاخص‌ها عبارتند از:

  • رتبه بندی 
  • ترافیک 
  • تبدیل‌‌‌

اطلاعات حاصل از این سه KPI، نه تنها می‌تواند به شما کمک کند عملکرد دقیق کمپین‌های خود را بررسی کنید، بلکه می‌تواند داده‌های عملیاتی برای بهبود کمپین‌ها در طول زمان را در اختیار شما قرار بدهد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۱. نقش عامل رتبه بندی در موفقیت سئو

رنکینگ و رتبه بندی کلمات کلیدی رایج ترین و البته مشخص ترین KPI برای سئو است.  به ویژه اگر بدانید که مطالعات نشان می دهد وب سایت هایی که صفحه اول گوگل قرار می‌گیرند تا 92 درصد از سهم بازدید را دریافت می کنند. ردیابی رتبه بندی کلمات کلیدی در طول زمان به شما این امکان را می دهد که استراتژی سئو خود را در اطراف کلمات کلیدی که بیشترین توجه را می طلبد و بیشترین سود را ایجاد می کند، بسازید.

به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما 20 کلمه کلیدی را ردیابی می کنید و همه اینها به جز پنج مورد در صفحه اول گوکل است. شما می‌دانید که برای قرار دادن این پنج کلمه کلیدی در صفحه اول ، باید تلاش های بهینه‌سازی بیشتری روی آنها انجام دهید.

از طرف دیگر ، ممکن است دریابید که این کلمات کلیدی ببیش از حد رقابتی هستند و بر اساس تحقیقات شما، آن قدر سودآوری ندارند که بخواهید زمان زیادی بهشان اختصاص بدهید. بنابراین به این نتیجه می‌رسید که تمرکز روی ۱۵ کلمه کلیدی باقی، که کارکردن روی آن‌ها نتیجه بخش و مفید خواهد بود، اولویت بیشتری دارد. این تصمیمات استراتژیک گاهی بسیار سخت و حساس می‌شوند.

رتبه گرفتن در گوگل

در حالی که ارزیابی رتبه بندی بسیار مهم است، اما کافی نیست. همچنین باید درک کنید که چگونه این کلمات کلیدی به افزایش کیفیت بازدید تبدیل می شوند.

۲. نقش عامل ترافیک در موفقیت سئو

حجم ترافیک

حجم ترافیک باید براساس تعداد بازدیدهایی که از جستجوی ارگانیک حاصل می شود ، اندازه گیری شود. با داشتن یک استراتژی موفقیت آمیز برای موتورهای جستجو، باید به مرور شاهد افزایش قابل توجه حجم در ترافیک جستجوی ارگانیک باشید.

حجم ترافیکی که باید انتظارش را داشته باشید به جامعه هدف و جمعیت مخاطبان شما بستگی دارد. به طور مثال کمپین موفق سئو درباره کسب و کاری که حوزه محصولات گرافیکی فعالیت می‌کند به طرز قابل توجهی با حجم ترافیک مورد انتظار برای کمپین یک دندانساز محلی متفاوت است.

 

کیفیت ترافیک

ارزیابی کیفیت ترافیک کمی پیچیده‌تر است زیرا به تجزیه و تحلیل دقیق تر نیاز دارد. برخی از معیارهایی که می توانند برای تعیین کیفیت ترافیک استفاده شوند عبارتند از:

  • تعداد صفحات در هر بازدید
  • میانگین مدت زمان بازدید
  • نرخ پرش

اگر متوجه شدید که متوسط تعدا صفحات مورد بازدید و میانگین زمان سپری شده در صفحات سایت شما پایین و نرخ پرش بالاست، باید بدانید که کیفیت ترافیک خوبی ندارید.

اگر بخواهیم عامل بروز این مشکل را به طور دقیق ذکر کنیم، می‌توانیم به موضوع عدم ارتباط کلمه کلیدی با ترافیک موردنظر شما اشاره کنیم. به این معنا که شما نتوانسته‌اید ارتباط درستی بین کلمات کلیدی و مخاطبان آن ایجاد کنید و ترافیک اشتباهی را روی سایت آورده‌اید. مثلا ممکن است سئو وبسایت یک وکیل را به عهده گرفته باشید. مخاطب و مشتریان هدف این وکیل افرادی هستند که در شرف از دست دادن مالکیت خانه و سایر املاک هستند. شما روی این سایت صفحه‌ای با کلمه کلیدی « جلوگیری از سلب مالکیت» صفحه‌ای ایجاد می‌کنید.

ترافیک وبسایت ـ ارزیابی موفقیت در سئو

افرادی که در شرف از دست دادن مالکیت هستند ممکن است تمایل داشته باشند وکیل استخدام کنند یا از روش‌های رایگان جلوگیری از سلب مالکیت مطلع شوند. بنابراین هنگامی که شما کلمه کلیدی «جلوگیری از سلب مالکیت» را انتخاب می‌کنید، دسته دوم هم به سایت شما می‌آیند اما به زودی می‌فهمند چیزی که می‌خواهند آن جا نیست و وبسایت شما را ترک می‌کنند. در صورتی که اگر  کلمه کلیدی «وکیل مدافع سلب مالکیت» را انتخاب می‌کردید، دسته اول روی سایت شما کلیک می‌کردند و چه بسا مطالب مرتبط دیگری را نیز می‌خواندند و در نهایت به مشتری تبدیل می‌شدند. بنابراین تنها مخاطبان هدف و مشتریان واقعی‌تان به سراغ وبسایت شما می‌آمدند و سایت شما ترافیک کم حجم تر اما با کیفیت‌تری داشت.

۳. نقش عامل تبدیل در موفقیت سئو

تبدیل باید براساس اهداف خاص شما تعریف شود. بسته به شرایط و نیاز زمان و کمپین، ممکن است شما تبدیل درخواست تماس، به اشتراک گذاری، تبدیل درخواست قرار ملاقات، دانلود یا هرچیز دیگری را در سایت استفاده کنید. هدف از تمامی انواع تبدیل افزایش نرخ سود و بازدهی است.

توجه  داشته باشید که همه بازدیدکنندگان وبسایت شما آماده خرید نیستند و بایستی با یک روند از تبدیل ها به سمت خرید سوق داده شوند. شما بایستی مسیر سفر مشتری را به خوبی بشناسید و تبدیل مناسبی برای آن در نظر بگیرید. مواردی مثل عضویت در خبرنامه، اشتراک گذاری، دانلود فایل و سایر اقدامات بازدیدکنندگان به شما نشان می‌دهد که به فعالیت های شما علاقه مند هستند اما هنوز برای خرید آمادگی ندارند. بنابراین در نظر گرفتن فاکتور تبدیل می‌توند به عنوان یک شاخص عالی برای کیفیت کار سئو شما استفاده شود.

با ردیابی تبدیل ، می توانید بفهمید کدام کلمات کلیدی به این تبدیل‌ها منجر می‌شوند و در برنامه ریزی های بعدی درباره استراتژي و کمپین‌ها از آن استفاده کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

تعیین ROI

برای سنجیدن ارزش تبدیل‌ها نسبت به زمان و هزینه‌هایی که کرده‌اید می‌توانید از مفهوم نرخ بازگشت سرمایه استفاده کنید.  می توانید این مرحله را یک گام جلوتر بردارید و میزان بازگشت سرمایه خود را بر اساس ارزش طول زمان وفاداری مشتری تعیین کنید (درآمد یا سود مورد انتظار شما دراین بازه از آن مشتری). اما به این نکته توجه کنید که در نظر گرفتن اولین خرید مشتری و بی‌توجهی به خریدهای مکرر آتی می‌تواند نتیجه‌ای که از نرخ بازگشت سرمایه می‌گیرید را از واقعیت منحرف کند.

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

جمع بندی

در این مقاله سه شاخص اصلی برای سنجیدن موفقیت در سئو را بررسی کردیم و روش‌ها و ابزارهای ارزیابی هریک را برشمردیم. اگر هنوز در این مورد سوالی در ذهن دارید که ما در این مطلب به آن نپرداخته ایم می‌توانید از قسمت نظرات از ما بپرسید. اگر تجربه جدیدی دارید که ممکن است سایر کاربران از آن بی‌خبر باشند هم می‌توانید از همین قسمت به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات سئو و دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.