چطور با تحلیل رقابتی بازاریابی پیروز میدان شویم؟

چطور با تحلیل رقابتی بازاریابی پیروز میدان شویم؟

هر کسب و کاری با اهداف و انگیزه های خاص خودش شروع به کار کرده و در طی فعالیت خود با توجه به فاکتورهای رقابت شکل می‌گیرد. به این معنا هسته اصلی فعالیت‌های بازاریابی شما اهداف و ارزش‌های برند شما هستند، اما باقی روند به میزان و کیفیت رقابت وابسته است. بنابراین عامل رقابت نقش …

هر کسب و کاری با اهداف و انگیزه های خاص خودش شروع به کار کرده و در طی فعالیت خود با توجه به فاکتورهای رقابت شکل می‌گیرد. به این معنا هسته اصلی فعالیت‌های بازاریابی شما اهداف و ارزش‌های برند شما هستند، اما باقی روند به میزان و کیفیت رقابت وابسته است. بنابراین عامل رقابت نقش پررنگی در تعیین استراتژی و فعالیت‌های مارکتینگ دارد. یکی از موثرترین روش‌ها برای این که بتوانیم در این نوع رقابت‌ها پیروز شویم استفاده از مفهوم تحلیل رقابتی بازاریابی است. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و در این باره بخوانید:

 • تحلیل رقابتی بازرایابی چیست؟
 • چطور تحلیل رقابتی بازاریابی انجام بدهیم؟
 • تحلیل رقابتی در سئو و تبلیغات کلیکی 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

تحلیل رقابتی بازاریابی چیست؟

تجزیه و تحلیل رقابتی بازاریابی، شامل فرآیند مداوم بررسی دقیق رقبا در رابطه با مشاغل شخصی شما است. این عمل بررسی هر شرکتی در بازار شما و تعیین چگونگی جمع شدن شما از نظر محصول ، بازاریابی ، فروش ، کپی و موارد دیگر است.

هدف این است که نتیجه گیری کنیم که روند تصمیم گیری را ساده کند. اگر تحلیل شما از رقیب A شما را به این نتیجه برساند که شما در جستجوی ارگانیک یک مزیت بارز دارید، ممکن است تصمیم بگیرید – در حال حاضر – بر ایجاد پیشرفت در استراتژی رسانه به خصوصی از زیر شاخه‌های فعالیت خود تمرکز کنید. اگر وقتی را به نتیجه گیری از این قبیل تحلیل ها اختصاص ندهید ممکن است برخی منابع مارکتینگ خود را هدر بدهید یا امکان استفاده بهینه از آن از دست می‌دهید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

تجزیه و تحلیل رقابتی می تواند (و باید) در هر جنبه از فعاللیت های کسب و کار شما اعمال شود. اما در مطلب فعلی ما این مساله را فقط در حوزه دیجیتال مارکتینگ بررسی خواهیم کرد. اگر بتوانید ایده‌هایی که در بخش بعدی ذکر می‌کنیم را آموخته و با استفاده از فرایندها و الگوها آن را به کار بگیرید، تمام فعالیت‌های دیگر کسب و کار نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

تجزیه و تحلیل رقابتی بازاریابی: بازاریابی موتور جستجو

PPC و سئو هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. به طور کلی، حفظ تعادل بین این دو لازم است. به علاوه، می‌توانم چشم بسته بگویم که هریک از رقبای شما حداقل روی یکی از این دوموضوع سرمایه گذاری کرده است.

  تحلیل رقابتی برای PPC

تجزیه و تحلیل رقابتی PPC ما شامل سه زمینه اصلی است: کلمات کلیدی ، موقعیت و پیشنهادات.

کلمات کلیدی

نزدیکترین رقیب شما به این دلیل نزدیکترین رقیب شماست که محصولی یا خدماتی را می فروشد که مشابه محصول و خدمات شما است. پس احتمالا در سئو و تبلیغات کلیکی خود از همان کلمات کلیدی شما استفاده می‌کنند. حتی گاهی ممکن است نام برند شما را نیز به عنوان کلمه کلیدی هدف بگیرند. پیش از شروع تجزیه و تحلیل رقابتی خود، چند سوال وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ بدهید:

 • در کدام  کلمات کلیدی شانس برنده شدن دارید؟ 

همانطور که کلمات کلیدی مشترک خود را با رقیب خود مرور می کنید ، قوی ترین های خود را یادداشت کنید. این که از کدام معیار برای شناسایی قوی ترین عملکرد خود استفاده می کنید کاملاً به خود شما بستگی دارد. به هیچ وجه نباید از این کلمات کلیدی رضایت خاطر را بدست آورید – در هر روز رقبای شما ممکن است طوفان فکری روش های مختلفی برای پیشی گرفتن از شما در نتایج جستجو  را برگزار کند – اما اینکه وقت خود را صرف تلاش برای اصلاح چیزی که اصلا وجود ندارد بکنید ، منطقی نیست.

 • کدام کلمات کلیدی را از دست می دهید؟

با استفاده از همان متریک‌هایی که برای شناسایی قوی ترین کلمات  خود استفاده کرده اید ، کلمات نه چندان قوی خود را یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی برتر شما شاهدی بر توانایی شما در شکست دادن رقیب خود در نتایج جستجوی پرداخت شده است. خوب ، اینجا چه مشکلی پیش می آید؟ چه بخواهید گروه های تبلیغاتی خود را تشدید کنید و چه کپی صفحه مقصد خود را تازه کنید ، مطمئن شوید که حداقل یک روش مشخص را برای به دست آوردن ارزش بیشتر از این کلمات کلیدی کم عملکرد مشخص کرده اید.

 • کدام کلمات کلیدی مناسب است؟

از آنجا که چشم اندازهای شما هر روز درخواست های پیشین را هرگز در نوار جستجوی Google تایپ می کنند ، بنابراین باید همیشه منتظر کلمات کلیدی جدید باشید که نه شما و نه رقبا از آنها بهره نمی گیرید. خود را تصدیق کنید که در جایگاه اصلی یک کلمه کلیدی قرار دارد که حتی در رادار رقیب شما نیست. چه چیزی بهتر از این؟

 

تثبیت موقعیت

اگر نتوانید به طور موثر محصول یا خدمات خود را موقعیت یابی کنید ، شکست دادن نزدیکترین رقیب خود در نتایج جستجوی پرداخت شده برای بهترین کلمات کلیدی بی معنی است. بعلاوه ، اگر پیام کم هزینه شما به نرخ کلیک پایین تبدیل شود ، طولی نمی کشد که سهم شما از رتبه برتر نمایش  شروع به کاهش می کند. در اینجا چند سوال  وجود دارد که باید در بخش موقعیت یابی تجزیه و تحلیل رقابتی خود در نظر بگیرید:

 • رقیب شما در  آگهی خود بر چه مواردی تأکید دارد؟

این که آیا پیام آنها تمرکز بر ویژگی ها یا نتایج دارد ، درک نحوه موقعیت دهی به شما این امکان را برای شما ایجاد می کند که محصول یا خدمات خود را از یکدیگر متمایز کنید. اگر به عنوان مثال ، رقیب شما بر جامع بودن راه حل خود تأکید دارد ، ممکن است تأکید بر شهودی بودن راه حل خود را در نظر بگیرید. آنچه مهم است این است که شما از تجزیه و تحلیل رقابتی استفاده می کنید تا اطمینان حاصل کنید که پیام رسانی شما کار نمی کند.

 • آیا رتبه رقیب شما اخیرا تغییر کرده است؟

اینجا جایی است که قسمت تجزیه و تحلیل رقابتی واقعاا وارد عمل می شود. بالا بودن در موقعیت رقبا در نتایج جستجو شما را قادر می سازد هر تغییری را که قرار است ایجاد کنید،  انتخاب کنید – تغییراتی که ممکن است نشان دهنده جهت جدید و / یا جریان درآمد باشد. همانطور که برخی از شما ممکن است از روی تجربه بدانید ، کورکورانه بودن آخرین چیزی است که هرکدام از ما می خواهیم.

 • نقاط ضعف  رقیب شما کجاست؟

همانطور که با تجزیه و تحلیل رقابتی بهتر و بهتر می شوید ، ممکن است شکاف هایی را در موقعیت رقیب خود مشاهده کنید – نقاط درد خاص یا نتایج یا ویژگی هایی که آنها نمی توانند با کپی تبلیغات PPC خود برطرف کنند. به سوالات جستجو که هم تبلیغات شما را تبلیغ می کنند و هم تبلیغات رقبا را نگاهی بیندازید. آیا چشم اندازهای شما به دنبال چیزی هستند که هیچ کجا در نسخه تبلیغات رقبا پیدا نشود؟ چیزی است که می توانید با آن صحبت کنید و از آن برای هدایت ترافیک استفاده کنید؟

پیشنهادات

موقعیت یابی ، اگرچه مهم است ، تنها عاملی نیست که چشم انداز شما هنگام ارزیابی نتایج جستجوی پرداخت شده در نظر می گیرد. اگر می خواهید آن برداشت ها را به کلیک تبدیل کنید – و کلیک را مستقیماً از رقبایتان دور کنید – باید پیشنهادهای ارزشمند و متفاوتی ایجاد کنید.

تجزیه و تحلیل رقابتی ارائه می دهد
موارد زیر را در نظر بگیرید:

کدام پیشنهادات مشترک شما و رقیبتان است؟

احتمالاً دو کسب و کار با کلمات کلیدی مشابه یکی دیگر از پیشنهادات مشابه را تکیه می کنند: حمل رایگان (وب سایت های تجارت الکترونیکی) ، آزمایش های رایگان (مارک های D2C) ، نسخه های نمایشی (شرکت های B2B) و غیره مشاغل ، اجتناب ناپذیر است که شما تا حدی با هم تداخل داشته باشید. یادداشت برداری از پیشنهادهایی که هم شما و هم رقبا از آن استفاده می کنید ، شما را قادر می سازد تا تبلیغات PPC خود را تجربه کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

آیا فرصت هایی برای آزمایش با کپی تبلیغات خود می بینید؟

تبلیغات PPC امروز برای کسی که از سال 2012 تاکنون از اینترنت استفاده نکرده است بسیار خارجی به نظر می رسد. عناوین طولانی تر ، توضیحات غنی تر و پسوندها متنوع ترند. با گسترش تبلیغات جستجو ، بازاریابان فرصت های بیشتری برای امتحان جایگاه های جدید پیشنهادات خود پیدا می کنند – و در این میان ، خود را از رقبای خود متمایز می کنند. اگر رقیب شما دائماً پیشنهادات خود را در انتهای عناوین خود قرار می دهد ، کاری متفاوت انجام دهید! همه آزمایشات موفقیت آمیز نخواهند بود ، اما عدم موفقیت در برجستگی سرنوشت بسیار بدتری است.

آیا پیشنهادهای رقیب شما با هدف کلمه کلیدی مطابقت دارد؟

اثر بخشی یک پیشنهاد ، تا حدی توسط میزان همسو بودن (یا ضعیف) آن با هدف احتمالی تعیین می شود. اگر بیمه اتومبیل را بازاریابی می کنید ، پیشنهاد یک پیشنهاد رایگان به شخصی که “چگونه بیمه اتومبیل کار می کند” بسیار منطقی نیست. به مواردی که پیشنهاد رقیب شما با هدف کلمه کلیدی هماهنگ نیست توجه داشته باشید – این فرصت ها برای قرار دادن پیشنهادهای مناسب و متمایز در تبلیغات PPC شما هستند.

تجزیه و تحلیل رقابتی بازاریابی برای سئو

تجزیه و تحلیل رقابتی SEO ما همچنین شامل سه حوزه اصلی است: کلمات کلیدی ، بک لینک و ویژگی های صفحه نتایج جستجو.

درباره بخش کلمات کلیدی پیش تر صحبت کرده ایم. در حوزه بک لینک این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه کسی به رقیب شما پیوند می دهد ، و چرا؟
 • حجم بک لینک‌های شما و رقبایتان نسبت به یکدیگر چگونه است؟ ارزش آن‌ها چطور؟
 • آيا موقعیت‌های تازه ای که رقیب شما روی آن دست نگذاشته باشد وجود دارد؟

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

درباره نتایج جستجو نیز به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • شما برای کدام کلمات کلیدی در نتایج جستجو رتبه خوبی گرفته اید؟
 • رقبایتان برای کدام کلمات کلیدی رتبه خوبی گرفته اند؟
 • آیا با ویرایش محتواهای قبلی خود می‌‌توانید رتبه های تازه ای بگیرید؟

جمع بندی

در این مطلب با مفهوم و نمودهای تحلیل رقابتی بازاریابی آشنا شدید. اگر سوالی در ذهن شما باقی مانده یا تجربه ای در این زمینه دارید می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!