سئو سایت فروشگاهی و هرچیزی باید درباره آن بدانید!

سئوی سایت فروشگاهی از مسائل چالشی و دردسرهای هر سئوکار جوان است. در واقعا رسیدن به نتایج بالای صفحه جستجو، برای این سایت ها حیاتی تر و به مراتب چالشی تر است. اما نه عصای جادوی می خواهد نه هوش فرازمینی، کافیست تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:  سئو سایت …

سئوی سایت فروشگاهی

سئوی سایت فروشگاهی از مسائل چالشی و دردسرهای هر سئوکار جوان است. در واقعا رسیدن به نتایج بالای صفحه جستجو، برای این سایت ها حیاتی تر و به مراتب چالشی تر است. اما نه عصای جادوی می خواهد نه هوش فرازمینی، کافیست تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:

 سئو سایت فروشگاهی را چطور انجام بدهیم؟

در این بخش تمام فاکتورهای موثر بر سئوی سایت فروشگاهی را با مثال ها و ابزارهای مورد نیاز آن بررسی خواهیم کرد:

۱. همه چیز با کلمات کلیدی شروع می شود!

مثلا هر سایت دیگری سایت های فروشگاهی هم به جستجوی کلمات کلیدی نیاز دارند. اما تفاوتی در نحوه یافتن کلمات کلیدی وجود دارد. برای این سایت ها ابتدا تمام صفحاتی که قرار است وجود داشته باشند را لیست کرده و براساس محتوای هریک، یک کلمه کلیدی برای آن انتخاب می کنیم.

۱.۱ اما چطور تمام صفحات سایت را پیدا کنیم؟

اگر نقشه سایت داشته باشد به آدرس Exampledomin.com/robots.txt بروید و از این طریق url ها را استخراج کنید.

اگر هنوز سایت تان را راه اندازی نکرده این همین کار را برای سایت های رقیب که نزدیک به شما کار می کنند انجام دهید.

سپس در ابزار Keywords Explorer ده تا ۱۵ کلمه کلیدی در رابطه به محصولات خود را وارد کنید. این ابزار به شما نشان می دهد کدام دامنه ها از این کلمات کلیدی بیشترین استفاده را کرده اند.

۱.۲ صفحات را اولویت بندی کنید

برای صرفه جویی در زمان بهتر است صفحات را براساس اولویت آن ها بهینه کنیم. اگر تنظیمات e-commerce را در گوگل آنالیتیکس را فعال کرده باشید، می توانید صفحات مهم را از مسیر زیر لیست کنید:

Behaviour > Site Content > Landing Pages > sort by revenue

 در صورتی که آنالیتیکس فعال ندارید از مسیر زیر استفاده کنید:

Site Explorer > enter domain > Top Pages

حالا کلمات کلیدی اصلی و فرعی و لانگ تیل را به ترتیب اولویت صفحات برای آن ها تنظیم کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

۲. سئوی داخلی را بررسی کنید

نقش سئو در موفقیت کسب و کارها

۲.۱ عنوان های H1 و متا تایتل و متا توضیحات را بررسی کنید

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای سایت های فروشگاهی ممکن است رخ بدهد، عنوان و URL تکراری است. از ابتدای کار سیستمی برای نام گذاری عناوین و محصولات و توضیحات آن ها در نظر بگیرید که هرگز هیچ دو محصولی مشابه نام گذاری نشوند. یعنی بایستی در تعداد محدود کاراکتر های هر صفحه جزییاتی را جا بدهید که بتوانند از جهات مختلف تمایز ایجاد کنند.

مثلا: کیف چرمی شانه ای زنانه | برند Gucci | ابعاد ۲۵*۱۴

۲.۲ از ابتدا URL بهینه شده به کار ببرید

همانطور که می دانید URL ها یکی از فاکتور های مهم در سئو هستند و بایستی همواره کوتاه ترین اما منظم ترین حالت را داشته باشند. اشتباه ترین کار انتخاب url تصادفی است که احتمالا چنین کاری را نخواهید کرد و اجازه نخواهید داد که url صفحات سایت شما نامرتب و با کاراکتر ها و اعداد بی ربط ظاهر شوند. در عوض url سایت شما باید خوانا و منحصر به فرد و ترجیحا به زبان انگلیسی باشد.
سیستم نام گذاری URLها را از ابتدا به بخش های مختلف تنظیم کنید که مجبور نشوید بعد ها از تگ های کنونیکال کمک بگیرید. یعنی نشانه کوچکی از دسته بندی ها و سپس جزییات محصول را در url بگنجانید که همواره با سایز صفحات متفاوت باشد و در آینده نیز اگر محصولات دیگری اضافه شد، URL تکراری نداشته باشید.

۲.۳ توضیحات بهینه بنویسید

کلمه کلیدی اصلی خود را در متا توضیحات بیاورید. سپس کلمات کلیدی جانبی که معمولا در پیشنهادات گوگل قرار می گیرند را نیز وارد کنید. به طور مثال صندلی چوب روسی، قیمت صندلی راک چوبی و…

۳. مشکلات سئوی تکنیکال را بر طرف کنید

سایت های فروشگاهی در معرض چند مشکل رایج سئوی فنی هستند که در این بخش بررسی خواهند شد:

۳.۱ مشکلات محتوای تکراری

ممکن است برخی صفحات شما از نظر خزنده ها محتوای یکسانی داشته باشند در صورتی که صفحات متفاوتی هستند. برای اطلاع از وجود چنین صفحاتی در ابزار Site Audit مسیر زیر را طی کنید:

Site Audit > Internal Pages > Content Quality

محتوای تکراری یا duplicate content

۳.۲ ساختار صحیح و ساده دسترسی به صفحات

برای یک سایت فروشگاهی مهم است که کاربران آن بتوانند به سادگی و سرعت به صفحات محصولات دسترسی داشته باشند. به طور کلی توصیه می شود که فاصله صفحات از صفحه اصلی بیش از سه کلیک نباشد. به مثال های زیر توجه کنید:

  • ساختار خوب = صفحه اصلی> دسته ها> زیر مجموعه ها> محصولات
  • ساختار بد = صفحه اصلی> دسته> دسته و غیره

۴. لینک سازی سایت فروشگاهی

۴.۱ سایت هایی که به رقبایتان لینک می دهند را بیابید

کافی است وارد ابزار ahrefs شوید و با استفاده از داشبورد تحلیل رقبا سایت هایی که به رقبای شما لینک می دهند را پیدا کنید. اگر بدون دریافت هزینه این اتفاق افتاده است کافی است ایمیل بزنید و مطالب و محصولات خوب خود را به عنوان یک گزینه ( که البته از سایت رقیب بهتر عمل کرده است) معرفی کنید.

۴.۲ از سایت های معرفی لینک بگیرید

برخی سایت ها مثل «کجا خوبه» به معرفی همگانی و فهرستی مراکز و کسب و کارها می پردازند. بهتر است در این صفحات نیز لینک شما به چشم بخورد. بسته به موضوع فعالیت خود موارد زیادی وجود دارند. کافی است حرفه خود را به همراه کلمه بهترین سرچ کنید تا به این سایت ها برسید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

 ۵. بازاریابی محتوا برای سئو سایت های فروشگاهی

 

از آن جایی که لینک گرفتن برای سایت های محصول محور کمی سخت‌است و همچنین بسیاری از مخاطبان ممکن‌ است به طور دقیق ندانند به چه محصولاتی نیاز دارند، بسیار بهتر است که سایت های فروشگاهی وبلاگ داشته باشند.

۵.۱. چیزی بنویسید که ارزش لینک دهی داشته باشد

بک لینک ها هنوز اصلی ترین فاکتور سئو به حساب می آیند و هر صفحه ای که ایجاد می کنید بایستی مطالب تخصصی و ارزشمندی را در اختیار کاربران بگذارد و سایت های دیگر را مجاب کند که به آن لینک بدهند. مطالب دسته اول با ترتیب پیلار و کلاستر را در استراتژی قرار دهید.

۵.۲ .لینک سازی داخلی را در استراتژی خود بگنجانید

صفحات سایت به خصوص مطالب پر مخاطب وبلاگ به صفحه محصولات را به یکدیگر متصل کنید. قرار دادن لینک محصولات در صفحه های پرمخاطب یکی از سرنخ های خوب شماست و هرچی هوشمندی بیشتری در چطور معرفی کردن آن به کار بگیرید، موفق تر خواهید بود.

 

جمع بندی

در این مطلب با اصلی ترین قواعد سئو سایت فروشگاهی آشنا شدید. اگر سوالی در این باره در ذهن دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره می توانید برای تمام خدمات سئو روی تاس حساب کنید.