سئو یوتیوب چیست؟ چطور کانال یوتیوب خود را سئو کنیم؟

بیایید قبول کنیم که محتوای ویدیویی از هرلحاظ جذاب تر از سایر محتواست و این که یوتیوب هرروز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند مساله عجیبی نیست. آمارها نشان می‌دهند که مردم به طرز چشمگیری به محتوای ویدیویی و یوتیوب تمایل پیدا کرده‌اند و هر دیجیتال مارکتر باهوشی می‌داند که باید بهینه‌سازی یوتیوب را نیز شروع کند. …

سئو یوتیوب

بیایید قبول کنیم که محتوای ویدیویی از هرلحاظ جذاب تر از سایر محتواست و این که یوتیوب هرروز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند مساله عجیبی نیست. آمارها نشان می‌دهند که مردم به طرز چشمگیری به محتوای ویدیویی و یوتیوب تمایل پیدا کرده‌اند و هر دیجیتال مارکتر باهوشی می‌داند که باید بهینه‌سازی یوتیوب را نیز شروع کند. اما سئو یوتیوب چه تفاوتی با سئو سایت دارد و بهینه سازی یوتیوب چطور انجام می‌شود؟ با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • مراحل سئو یوتیوب 
  • بهترین ابزارهای سئو یوتیوب

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

پروسه سئو چقدر زمان می‌برد؟

 

۱. جستجوی کلمات کلیدی

هر وقت نام سئو به چیزی ضمیمه می‌شود، بی‌برو برگرد کلمات کلیدی و جستجوی آن‌ها به داستان اضافه می‌شود. جستجوی کلمات کلیدی برای یوتیوب هم مانند وبسایت از طریق ابزارهای آن انجام می‌شود. ابزارهایی مثل گوگل تدرند و Keyword tool و هر ابزار دیگری که با آن راحت هستید را استفاده کنید. اگر نمی‌دانید چطور کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنیم مقاله « آموزش جستجوی کلمات کلیدی برای مبتدیان » را مطالعه کنید.

یکی از بهترین روش‌های اختصاصی برای کلمات کلیدی یوتیوب استفاده از ویژگی YouTube’s Search Suggest است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عبارت موردنظر خود را جستجو کنید، یوتیوب پیشنهادهای مشابهی به شما می‌دهد که می‌توانید مطمئن باشید که این عبارات صد در صد جستجوی بالایی دارند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

لیستی از کلمات کلیدی با جستجوی بالا را تهیه کنید و از میان آن‌ها کم رقابت ترین ها را انتخاب کنید. براساس لیست نهایی استراتژي تهیه کنید. توجه داشته باشید که یوتیوب نمی‌تواند ویدیوهای شما را تماشا کند. پس بهتر است با استفاده از کلمات کلیدی و کپشن‌ها موضوع و محتوای ویدیو را واضح و شفاف کنید.

جستجوی کلمات کلیدی یوتیوب

۲. ویدیوی مفید و جذاب خود را با کلمات کلیدی مرتبط کنید

اگر ویدیویی که بارگزاری می‌کنید بتواند افراد را در یوتیوب نگه دارد، ویدیوی شما رتبه بهتری می‌گیرد. همچنین ویدیوی خوب می‌تواند اشتراک‌گذاری و کلیک بالایی را برایتان به همراه بیاورد که به طور قطع باعث بهبود سئو می‌شود. بنابراین کیفیت ویدیو اصلی ترین عامل برای بهبود سئو است. اما تنها عامل تاثیرگذار نیست.

کلمه کلیدی را در عنوان ویدیو قراردهید اما فراموش نکنید که کلمات کلیدی را به چه دلیل انتخاب کرده بودید! هرچند ویدیوی مفید با زیرنویس خوبی را تهیه کرده باشید اگر با کلمه کلیدی شما مرتبط نباشد، در همان چند ثانیه اول بسته خواهد شد. و این یعنی نرخ پرش شما بالا می‌رود و یوتیوب این طور فرض می‌کند که محتوای مفیدی در اختیار مخاطب قرار نداده‌اید و اهمیت کمتری به کانال شما می‌دهد.

یوتیوب بر خلاف گوگل پروسه‌های پیچیده‌ای مثل بک لینک را برای رتبه بندی لحاظ نمی‌کند. بنابراین تنها چیزی که به آن اعتماد می‌کند واکنش کاربران است. ویدیوهای خود را طوری انتخاب و تنظیم کنید که بتواند برای مدتی طولانی پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. و هرچند هم طولانی باشد اما کاربران تا انتها با آن همراه بمانند.

یوتیوب از بررسی موارد زیر تشخیص می‌دهد که ویدیوها چه میزان رضایت کاربر را فراهم کرده اند:

  • نرخ کلیک
  • به اشتراک گذاری 
  • کامنت 
  • لایک 
  • طولانی بودن ویدیو

۳. توضیحات یا Description را بهینه کنید

توضیحاتی که برای هر ویدیو می‌نویسید به کاربران و یوتیوب اجازه می‌دهد بدون دیدن ویدیو بدانند قرار است به چه مواردی در آن پرداخته شود. گرچه توضیحات ویدیو می‌تواند تا سقف ۱۰۰۰ کاراکتر باشد اما یادتان نرود که کاربران برای دیدن ویدیو به یوتیوب می‌آيند نه خواندن متن طولانی! از آن جایی که ۱۰۰ کاراکتر اول توضیحات در یوتیوب نمایش داده می‌شود و کاربران برای خواندن بیش از آن بایستی کلیک کنند، بهتر است مهم‌ترین نکات مثل کلمات کلیدی، فراخوان اقدام و لینک‌های مهم را در همان صد کاراکتر جا بدهید.

مورد دیگری که در بهینه‌سازی توضیحات باید مد نظر داشته باشید این است که حتی اگر ویدیویی با زبان فارسی برای مخاطبان فارسی زبان منتشر می‌کنید، از زیرنویس غافل نشوید. ممکن است مخاطب تصمیم بگیرد که ویدیو را بدون صدا ببیند. اگر زیرنویس تهیه کرده باشید چنین مخاطبانی را نیز تا پایان در یوتیوب نگه می‌دارید.

اگر برای فایل خود زیرنویس در نظر نگیرید یوتیوب از زیرنویس خودکار استفاده می‌کند. و حواستان باشد این زیرنویس خودکار منبعی می‌شود تا یوتیوب تشخیص بدهد که ویدیو با کلمات کلیدی شما مرتبط است یا خیر.

۴. از تگ یا برچسب استفاده کنید

برچسب یا تگ‌ها به یوتیوب کمک می‌کنند محتوای شما را بهتر درک کند. و بداند چگونه ویدیوی شما را با موارد مشابه مرتبط کند. این ارتباط  می تواند دامنه محتوای شما را گسترش دهد. اما برچسب های خود را هوشمندانه انتخاب کنید. از برچسب نامربوطی که فکر می کنید باعث بازدید بیشتر می‌شوند استفاده نکنید. زیرا ممکن است Google شما را به خاطر آن جریمه کند. بهتر است. دو سه برچسب اول را به خود کلمه کلیدی و عبارات مشابه یا مرتبط با آن اختصاص دهید. ممکن است در استفاده از برچسب هایی که رقبا نیز انتخاب کرده‌اند تردید داشته باشید. اما خیالتان راحت استفاده از برچسب‌های تکرار بد نیست و می‌تواند باعث شود ویدیوی شما در ساید بار آن‌ها نیز نشان داده شود.

۵. دسته بندی مناسب را اعمال کنید

پس از انتشار ویدیوی خود به تنظیمات پیشرفته بروید و آن را در دسته بندی مناسب قرار دهید. لیست پخش‌هایی که در یوتیوب دارید می‌توانند بر اساس استراتژی طولانی مدت شما نام گذاری و طبقه بندی شوند.

۶. تصویر Thumbnail برای ویدیو بسازید

تامب نیل تصویر کوچکی است که کاربران پیش از بازکردن ویدیوی شما می‌بینند. این تصویر کوچک نقش بزرگی در ایجاد اشتیاق در کاربران بازی می‌کند. در واقع تامب نیل سیگنالی به مخاطب می‌دهد که اگر درست باشد به بازدید منجر می‌شود و می‌تواند روی کلیک و نرخ بازدید شما تاثیر بگذارد.

گرچه تعیین تصویر تامب نیل ضروری و اجباری نیست اما آمارها نشان می‌دهند که ۹۰ درصد از بهترین ویدیوهای یوتیوب عکس تامب نیل داشته اند. بهترین ابعاد برای این تصاویر 1280×720 و حجمی کمتر از ۲ مگابایت با فرمت jpg  است. (فرمت های gif ، .bmp یا .png هم مشکلی ندارند.)

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

تصویر کوچک ویدئو اصلی ترین تصویری است که بینندگان هنگام پیمایش در لیست نتایج ویدئو مشاهده می کنند. همراه با عنوان ویدیو ، آن تصویر کوچک سیگنالی را به محتوای ویدیو به بیننده ارسال می کند ، بنابراین می تواند بر تعداد کلیک ها و بازدیدهای ویدیوی شما تأثیر بگذارد.

یوتیوب مارکتینگ
۷. ویدیو را همه جا منتشر کنید

پس از طی کردن این مراحل نوبت به انتشار ویدیو می‌رسد. در این مرحله هرجایی که ممکن است ویدیو را منتشر کنید. در پست‌های پربازدید وبلاگ، در فروم‌های پرسش و پاسخ، در شبکه‌های اجتماعی و… ویدیو را به اشتراک بگذارید و اجازه بدهید کار خودش را بکند.

 

بهترین ابزارهای سئو یوتیوب

برای این که از ابتدا تا انتهای فعالیت خود در یوتیوب را بهینه کنید به ابزارهایی نیاز پیدا می‌کنید که در اینجا به صورت مختصر معرفی می‌کنیم:

۱. Ahrefs Keywords Explorer

Ahrefs یک پلتفرم جامع سئو است که به شما امکان می‌دهد رتبه بندی وبسایت را مدیریت کنید، تحقیق کلمات کلیدی انجام بدهید و ارگانیک دریافتی را تحلیل کنید. Ahrefs Keywords Explorer حجم جستجوی ماهانه یک کلمه کلیدی ، تعداد کلیک دریافتی توسط رتبه بندی فیلم ها برای آن کلمه کلیدی ، کلمات کلیدی مرتبط و موارد دیگر را به شما می دهد.

۲. Canva

Canva یک ابزار گرافیکی جامع است که برای ساخت تصاویر جذاب تامب نیل می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین ویژگی‌های ویدیویی کوچکی را ایجاد کنید و  به ابتدا و انتها و میانه ویدیوی خود بیفرایید.

۳. vidIQ Vision

این ابزار در واقع افزونه‌ای برای کروم است که از طریق آن می‌توانید کانال یوتیوب و ویدیوهایتان را آنالیز کنید. یعنی عملکرد ویدیو براساس برچسب‌ها، میانگین زمان تماشا شده از ویدیو، سرعت جذب آن از میان گزینه های موجود و… را اندازه گیری کنید.

۴. TubeBuddy

TubeBuddy یک پلت فرم ویدیویی همه در یک است که به شما کمک می کند تولید ، بهینه‌سازی و تبلیغ محتوای YouTube خود را مدیریت کنید. از ویژگی های آن می توان به مترجم زبان خودکار (که به شما کمک می کند برای کلمات کلیدی غیر انگلیسی رتبه بندی کنید) ، جستجوگر کلمات کلیدی، پیشنهادهای برچسب، ردیاب رتبه بندی برای فیلم های منتشر شده خود و موارد دیگر اشاره کرد.

۵. Cyfe

یک مجموعه نرم افزاری بزرگ است که در کنار سایر موارد ، یک بستر تجزیه و تحلیل وب را نیز ارائه می دهد. در این سیستم عامل ، می توانید عملکرد صفحه را در تمام دارایی های وب سایت که در آن محتوا دارید – از جمله YouTube – و مکان بازدید ترافیک هر صفحه ، ردیابی کنید. علاوه بر تجزیه و تحلیل ترافیک ، Cyfe می تواند به شما نشان دهد که کدام کلمات کلیدی را رتبه بندی می کنید و کدام یک از آنها در بین موتورهای جستجوی مختلف محبوب ترین هستند. این ابزار عملکردی مشابه  Google Analytics یا Moz در سئو وبسایت دارد.

جمع‌بندی

اگر گام‌های نام برده شده در این مطلب را طی کنید و محتوای باکیفیت روی وبسایت قرار دهید، بعید است که نتیجه‌ای حاصل نکنید. حتی مهم نیست که با چه ابزاری در زمینه سئو یوتیوب کار می کنید، یک کانال موفق YouTube با محتوای خوب شروع می شود. اطمینان حاصل کنید که بینندگان شما وقتی شما را پیدا می کنند چیزی با کیفیت و مرتبط برای تماشا دارند. اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید