به روزترین ترفندهای کلوز فرند در اینستاگرام که همه نمی‌دانند!

گاهی در لیست استوری‌های خود که معمولا با طیف قرمز و نارنجی و بنفش اینستاگرام نمایش داده می‌شود، به دایره‌های سبزی بر می‌خورید. همانطور که می‌دانید این دایره‌های سبز نشان دهنده این هستند که فرد از میان تمام دنبال کنندگان لیستی که به او نزدیک تر هستند را انتخاب کرده و آن‌ها را به Close …

کلوز فرند اینستاگرام

گاهی در لیست استوری‌های خود که معمولا با طیف قرمز و نارنجی و بنفش اینستاگرام نمایش داده می‌شود، به دایره‌های سبزی بر می‌خورید. همانطور که می‌دانید این دایره‌های سبز نشان دهنده این هستند که فرد از میان تمام دنبال کنندگان لیستی که به او نزدیک تر هستند را انتخاب کرده و آن‌ها را به Close Friend در اینستاگرام اضافه کرده است. چیزی که نمی‌دانید این است که استوری کلوز فرند جز محدود کردن لیست بینندگان استوری چه کاربردی برایمان دارد؟ تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و ترفندهای کلوز فرند را بخوانید.

 

 • ویژگی کلوز فرند اینستاگرام به طور کلی چیست؟
 • جطور ویژگی کلوز فرند اینستاگرام را فعال کنیم؟ 
 • چطور لیست کلوز فرند اینستاگرام را حذف کنیم؟
 • کاربرد کلوز فرند اینستاکرام در بیزنس اکانت‌ و حساب تجاری

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

چطور کامنت‌ها و کپشن‌های اینستاگرام را کپی کنیم؟

نحوه استفاده از لیست کلوز فرندز در اینستاگرام

آیا تا به حال شده است که بخواهید یک پست یا استوری اینستاگرام  را با دوستان صمیمی یا فقط چند نفر محدود از دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارید؟ خوب، هیچ مانعی ندارد، با استفاده از ویژگی کلوز فرند به راحتی می‌توانید این کار را انجام بدهید.  ویژگی Close Friends برای استوری‌های اینستاگرام به شما امکان می دهد گروهی از دوستان یا دنبال کنندگان را انتخاب کنید و برخی استوری‌های خصوصی تان را فقط به آن ها نمایش بدهید. با این کار وقتی استوری شما منتشر بشود آن ها به جای دایره قرمز دایره سبز را مشاهده می‌کنند و می‌فهمند که به لیست دوستان نزدیک شما در اینستاگرام اضافه شده اند.

اگر روی آیدی افرادی که به لیست کلوز فرندهای خود اضافه کرده‌اید ضربه بزنید و پروفایلشان را مشاهده کنید، عبارت Following روی پروفایل آن‌ها به جای رنگ قرمز با رنگ سبز نمایش داده می‌شود.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

چطور لیست کلوز فرند تشکیل دهم؟

 • برای این کار کافی است به تنظیمات استوری بروید. 
 • از دومسیر می‌توانید به این تنظیمات برسید. یا از صفحه پروفایل روی آیکون همبرگری ضربه بزنید، سپس به Setting بروید. 
 • از منوی Setting گزینه Privacy را انتخاب کنید. 
 • در ردیف چهارم یا بعضی وقت‌ها پنجم لیست Privacy روی آيکون استوری ضربه بزنید. 
 • در این قسمت روی Close Friends کلیک کرده و افرادی که دوست دارید به لیست دوستان صمیمی‌تان اضافه شوند را انتخاب کنید. 

حالا هر وقت خواستید استوری خصوصی تری را منتشر کنید می‌توانید روی گزینه add to close friends در پایین صفحه ضربه بزنید و بالیست خصوصی خود به اشتراک بگذارید.

توجه داشته باشید که اگر فردی را اشتباهی وارد لیست کلوز فرند اینستاگرام خود کردید جای نگرانی نیست. به راحتی می‌توانید او را از لیست بردارید. و از آن جایی که بابت اضافه شدن و کسر شدن افراد از این لیست هیچ نوتیفیکشنی به آن ها فرستاده نمی‌شود، تا زمانی که استوری کلوز فرند نگذارید افراد نمی‌توانند تشخیص دهند که به لیست شما اضافه شده‌اند.

در مقابل افرادی که در لیست سبز دوستان نزدیک شما نیستند، اصلا نمی‌توانند تشخیص دهند  شما کلوزفرندز دارید یا نه!

اضافه کردن دوستان به کلوز فرند اینستاگرام

چطور افراد را از لیست کلوز فرند خود حذف کنم؟

برای حذف افراد از لیست منتخب خود مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از همان مسیر قبلی به لیست کلوز فرندهای خود بروید. 
 • اگر در حین انتشار استوری هستید و یادتان می‌افتد کسی هست که دیگر نمی‌خواهید در لیست دوستان نزدیکتان بماند، نیازی نیست برگردید.
 • همان حین انتشار استوری روی آیکون چرخ دنده ( تنظیمات) در بالای صفحه استوری ضربه بزنید و مسیری که در قسمت قبل عنوان کردیم را از آیکون استوری ادامه بدهید. 
 • به هریک از دوروش که به لیست دوستان نزدیکتان رسیدید، می‌بینید که جلوی نام هریک از آن ها گزینه Remove وجود دارد. 
 • هر کدام از دوستانتان که می‌خواهید را می‌توانید از این لیست Remove کنید. 

توجه کنید که پاک کردن این افراد از لیست کلوزفرند به معنای این نیست که از لیست دنبال کنندگان شما هم پاک شده باشند. یعنی بازهم می‌توانند استوری های عمومی و پست‌هایتان را ببینند.

 

نکته: اگر استوری کلوز فرند را به هایلایت اضافه کنید برای همه قابل مشاهده می‌شود!

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

استفاده از ویژگی کلوز فرند اینستاگرام در حساب‌های بیزنسی

اگر هنوز نمی‌دانید که لیست دوستان نزدیک اینستاگرام چه موقعیت‌هایی در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد به این بخش توجه کنید. اول از همه ، بگذارید برخی از آمارها را به اشتراک بگذارم تا بر اهمیت اینستاگرام در بازاریابی تأکید کنم: بیش از نیمی از مارک ها از اینستاگرام استفاده می کنند و 90 درصد از 100 مارک برتر جهان دارای یک حساب اینستاگرام هستند. در ایالات متحده آمریکا ، 96٪ از مارک های مد در اینستاگرام قرار دارند. با این گفته ها ، بدون شک اینستاگرام یکی از اصلی ترین ابزارهای بازاریابی و تاکتیک های تبلیغاتی است.

استفاده از لیست دوستان بستن هنگام به اشتراک گذاشتن استوری اینستاگرام در حساب کاربری شما ، روابط شما را با تیم ، شرکا و تأثیرگذارانی که برند شما را تبلیغ می کنند تقویت می کند.

1. ارسال مطالب و پیشنهادات اختصاصی

مانند هر کسب و کار موفق ، ممکن است فکر کنید که بتوانید برای مشتریان و پیروان ثابت خود ، عضویت VIP ارائه دهید یا گروه های خصوصی ایجاد کنید تا از آنها مراقبت های ممتازی داشته باشید.

هنگامی که از فهرست دوستان نزدیک استفاده می کنید ، می توانید محتوای اختصاصی را فقط برای گروه خاصی از افراد مانند کدهای تخفیف ، پیشنهادات مشارکت ، دسترسی ویژه به محصولات قبل از عرضه واقعی آنها ، اعلامیه های ویژه و پیام ها یا ویدیوهای شخصی ارسال کنید.

چرا پیشنهاد را در استوری قرار ندهید؟

چون دیوانه نیستید! به طور مثال اگر متخصص تغذیه هستید، ممکن است بخواهید از بین افرادی که از شما رژیم تغذیه سالم خریداری کرده اند، قرعه کشی کرده و یک جایزه کوچک تازه به آن ها بدهید. استفاده از کلوزفرندز خیلی کار را راحت تر می‌کند.

2. برای فالوورهای برتر پاداش در نظر بگیرید

پیرو وفاداری که – همیشه با مارک شما مطابقت دارد ، پست های شما را به اشتراک می گذارد ، نظر می دهد و محصولات خود را تبلیغ می کند – مانند یک قدم کوچک در پله های موفقیت است.از آنجا که پاداش ها همیشه تأثیر بسزایی در انگیزه همه دارند ، ممکن است در صورتی که پاداش های ویژه خود را به لیست بستن دوستان خود اضافه کنید ، جوایز ویژه ای را در نظر بگیرید. حالا اگر بخواهید این فالوور های برتر را محدود کنید چه جایی بهتر از لیست دوستان نزدیک؟

 

3. با اینفلوئنسرها همکاری کنید

این یک روند جدید در بازاریابی شبکه های اجتماعی است و می تواند تنها در طی چند ماه به رشد اقتصادی کسب و کار شما کمک کند. تمام اینفلوئنسرهایی که با آنها کار می کنید را به لیست بستن دوستان خود اضافه کنید و به آنها امکان دسترسی به پیشنهادات ویژه ، جزئیات مربوط به محصولات جدید ، به روزرسانی ها ، تخفیف ها یا اطلاعاتی را که می توانند برای تبلیغ موثر برند شما استفاده کنند ، بدهید.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

4. محتوای خصوصی را فقط با افرادی که اعتماد دارید به اشتراک بگذارید

ممکن است شما بخواهید تکنیک‌هایی را به کسانی که از شما دوره آموزشی خریداری کرده اند یاد بدهید اما رقبایتان هم بتوانند ببینند. اینجاست که ستاره سبز شما را از شرشان خلاص می‌کند و بهتان اجازه می‌دهد که محتوای تولید شده خود را فقط با افرادی که باید به اشتراک بگذارید.
و برعکس گاهی هم لازم است با شرکا و رقبای خود درباره مسائلی سخن بگویید یا نکاتی را به اطلاعشان برسانید که نباید به گوش مشتریان و مخاطبانتان برسد. به همین راحتی!

کلوز فرند اینستاگرام و محتوای خصوصی

5. به هواداران وفادار خود قدرشناسی نشان دهید

قدردانی منبع رونق است و این قانون در مورد حساب اینستاگرام شما نیز صدق می کند. ممکن است گاهی اوقات بیش از حد مشغول ارسال یادداشت های دست نویس یا نوشتن DM خصوصی برای هر یک از پیروان و مشتریان وفادار خود باشید.

می توانید همه آنها را به لیست بستن دوستان خود اضافه کنید و برخی از پیام ها یا فیلم های “متشکرم” را به اشتراک بگذارید تا به آنها بفهمانید که برای برند شما چقدر ارزشمند هستند. البته ، شما می توانید خلاقیت بیشتری نسبت به این داشته باشید ، ایده های زیادی در مورد اینکه چگونه می توانید قدردانی خود را نسبت به طرفداران وفادار خود نشان دهید وجود دارد. همچنین می توانید از چنین مشتریانی نظر خود را بخواهید – خواه در مورد افزایش قیمت محصول شما و یا معرفی سرویس جدید باشد.

6. نظر صاحب نظران را بپرسید

گاهی برای فیدبک گرفتن لازم است از دنبال کننده‌هایمان نظراتی بخواهیم. اما می‌دانیم که همه آن ها مخاطبان اصلی مان نیستند. مثلا می‌خواهیم برای یکی از محصولات مخصوص نوجوان‌های خود نظر سنجی برگزار کنیم. به سادگی هرچه تمام افرادی که اطلاعاتشان نشان می‌دهد در رنج سنی مدنظر ما هستند را انتخاب کرده و نظر سنجی را برگزار می‌کنیم.

جمع بندی

یک کاربرد جذاب دیگر این ویژگی اینستاگرام برگزاری جشن تولدهای سورپرایزی و مخفیانه است 🙂 می‌توانید تمام دوستانتان به جز خود متولد را به لیست اضافه کنید و با آن ها درباره سورپرایز صحبت کنید. اگر سوالی درباره کلوزفرند و کاربردهای تجاری آن ( نه تولدی) در ذهن دارید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسیذ و فراموش نکنید که برای تمامی خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی از جمله مدیریت پیج اینستاگرام خود می‌توانید روی تاس حساب کنید.