راهنمای کامل استفاده از هشتگ در اینستاگرام

هنوز هم اصلی ترین راه تعیین محتوای اینستاگرام و ترجمه آن برای هوش مصنوعی این اپلیکیشن هشتگ ها هستند. اما اگر این هشتگ‌ها انقدر تاثیرگذار هستند و تقریبا همه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، چرا نتیجه موردنظر را نمی‌گیریم؟ جواب کوتاه این است که هشتگ گذاری اصول خاص خود را دارد. اما برای پاسخ جامع …

روش هشتگ گذاری در اینستاگرام

هنوز هم اصلی ترین راه تعیین محتوای اینستاگرام و ترجمه آن برای هوش مصنوعی این اپلیکیشن هشتگ ها هستند. اما اگر این هشتگ‌ها انقدر تاثیرگذار هستند و تقریبا همه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، چرا نتیجه موردنظر را نمی‌گیریم؟ جواب کوتاه این است که هشتگ گذاری اصول خاص خود را دارد.
اما برای پاسخ جامع و راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • هشتگ اینستاگرام چیست و چطور کار می‌کند؟
  • رایج ترین انواع هشتگ در اینستاگرام
  • چطور هشتگ اینستاگرام را پنهان کنیم؟
  • چطور هشتگ‌های ترند را پیدا کنیم؟
  • تعداد مناسب هشتگ برای هر پست 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

چطور تیک آبی اینستاگرام را دریافت کنیم؟

هشتگ اینستاگرام چیست و چطور کار می‌کند؟

هشتگ ها کلمات و عباراتی هستند که با نشانه # در اینستاگرام و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند و به کاربران کمک می‌کنند پست‌های مورد نظر خود را ساده‌تر بیابند.

رایج ترین و محبوب‌ترین انواع هشتگ‌ها در اینستاگرام

به طورکلی برخی انواع و الگوهای هشتگ، در اینستاگرام کاربرد بیشتری دارند. در این بخش، محبوب ترین دسته‌ها را بررسی می‌کنیم:

هشتگ‌های محصول یا خدمات

بیشترین تعداد هشتگ ثبت شده در اینستاگرام در این دسته جای می‌گیرند. یکی از روش‌هایی که مشتریان بالقوه برندها در دنیای دیجیتال به دنبال محصول و خدمات موردنظر را جستجو می‌کنند، وارد کردن نام محصول موردنظر به دنبال # در شبکه‌های اجتماعی است. یعنی اگر من درنظر داشته باشم که یک کیف چرم عسلی خریداری کنم، پس از جستجو در گوگل، در فضای اینستاگرام هشتگ‌های #کیف ـ چرم ـ زنانه یا #کیف ـ چرم ـ عسلی و هشتگ‌های مشابه استفاده می‌کنم.

هشتگ‌های صنفی

کاربران گاهی برای پیدا کردن گروه‌ها و دسته‌های مختلف از هشتگ استفاده می‌کنند. به طور مثال «کوهنوردهای شیرازی» یا «طراحان UI» را جستجو کنند و به فرد یا گروه خدمات رسان دسترسی پیدا کنند. یعنی علاوه بر هشتگ‌های دسته اول که مستقیما کالا و خدمات را پل ارتباطی قرار می‌دهند، گاهی لازم است از این عناوین نیز استفاده کنیم.

هشتگ‌های موقعیت جغرافیایی

درست است که در اینستاگرام با ویژگی Location می‌توانیم موقعیت جغرافیایی پست را مشخص کنیم. اما گاهی بعضی مواردی که کمتر شناخته شده‌اند را نمی‌توان پیدا کرد. به طور مثال دره ویژدرون در ایلام موقعیت مکانی ثبت شده‌ای در اینستاگرام ندارد. افرادی که می‌خواهند به این نقطه سفر کنند می‌توانند پیش از سفر  با استفاده از هشتگ‌ها، به تصاویر و اطلاعات مربوط به آن دسترسی داشته باشند.

هشتگ‌های مناسبتی

گاهی کاربران برای یافتن رویدادهای مناسبتی از هشتگ‌های این دسته استفاده می‌کنند.   ممکن است کاربران برای اطلاع یافتن از تخفیف‌های ویژه یلدا «تخفیف یلدایی» را هشتگ بزنند یا این که برای پیدا کردن پست تبریک، هشتگ «شب یلدا» را جستجو کنند و لابه لای تمام آن‌ها به پست‌های تبلیغاتی شما نیز بربخورند.

هشتگ‌های روزمره

این دسته هشتگ‌ها بیشتر در  حساب های کاربری شخصی منتشر می‌شوند و چندان کاربرد تجاری ندارند. مگر این که در موارد خاص هشتگ‌های پرتکرار روزمره که مستقیما به محصول یا خدمات شما مرتبط می‌شود را شناسایی کرده و از آن استفاده کنید.

 

بهترین تعداد هشتگ اینستاگرام چه قدر است؟

طبق قانون اینستاگرام شما می‌توانید ۳۰ هشتگ زیر هر پست و ۱۰ عدد در هر استوری استفاده کنید. اما واقعیت این است که نیازی به این همه ریخت و پاش نیست. تعداد بیش از ۱۱ هشتگ برای پست‌ها اصلا توصیه نمی‌شود چرا که بیشتر از آن که مفید واقع شود، ارتباط معنایی هشتگ‌ها برای اینستاگرام را مخدوش می‌کند.

برخی منابع تعداد ۱تا ۳ هشتگ را هم کافی می‌دانند اما توصیه ما این است که بین ۳تا حداکثر ۸ هشتگ در هر پست استفاده کنید. ۲ یا سه هشتگ اصلی و منطبق با پست و مابقی را از میان عبارات مرتبط با مفهوم پست انتخاب کنید.

به این دلیل که گاهی مخاطبان از نام دقیق محصول یا خدمات آشنایی ندارند و آن را با درک و زبان و کلمات خاص خود جستجو می‌کنند که این کلمات بایستی در هشتگ‌های فرعی شما وارد شوند. در نهایت پس از مدتی فعالیت خودتان تشخیص خواهید داد که چه تعداد و چه انواعی از هشتگ برای کسب و کار شما بهتر کار می‌کند.

چطور هشتگ اینستاگرام را مخفی کنیم؟

گاهی چنان کپشن خوبی برای اینستاگرام نوشته‌اید که دلتان نمی‌آيد با چندتا مربع آبی و کلمه،نازیبایش کنید. اگر به هردلیلی نمی‌خواهید هشتگ‌هایتان قابل رویت باشند از روش‌های زیر کمک بگیرید:

۱. مخفی کردن هشتگ در پست اینستاگرام

برای این کار دوروش وجود دارد. اولین و ساده‌ترین راه این است که پست را بدون هشتگ منتشر کنید سپس هشتگ‌های موردنظر خود را در کامنت اول منتشرکنید. برای استفاده از روش دوم مراحل زیر را طی کنید:

  • در پایین کپشن روی گزینه Return یا Enter ضربه بزنید. 
  • یکی از علائم نگارشی مثل نقطه، بولت یا خط تیره را وارد کنید. 
  • مراحل بالا را دوسه بار تکرار کنید. 
  • حالا هشتگ‌ها را وارد کنید. 

از آنجایی که اینستاگرام فقط سه خط اولیه هر کپشن را نشان می‌دهد، کاربران وقتی پست شما را ببینند فقط باید روی گزینه‌ی «بیشتر» ضربه بزنند تا هشتگ‌هایتان را ببینند.

 

۲. مخفی کردن هشتگ در استوری اینستاگرام

مخفی کردن هشتگ در استوری کار بسیار ساده ای است. فقط لازم است اندازه هشتگ را به اندازه کافی کوچک کنید. سپس رنگ نوشته را به رنگ قسمتی از پس زمینه تغییر دهید و هشتگ را در آن مخفی کنید.

نکته: ممکن است لیست ترندهای هرسال هشتگ‌ها شما را به وسوسه بیندازد که گاهی بدون هیچ ارتباط خاصی از آن‌ها استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که این هشتگ‌ها فقط پرتکرارترین‌ها هستند نه مفیدترین‌ها!

هشتگ اینستاگرام در استوری

چطور هشتگ‌های ترند برای زمینه کاری خود را پیدا کنیم؟

۱. بررسی هشتگ‌های اینستاگرام رقبا

همیشه و در هر زمینه‌ای از فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ، فعالیت رقبای خود را بررسی کنید. قرار نیست دقیقا مطابق روش هشتگ‌گذاری آن‌ها عمل کنید. فقط لازم است از آن‌ها سرنخ بگیرید.

۲. از قابلیت Related Hashtags اینستاگرام استفاده کنید

این ویژگی دقیقا برای پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط و هدفمند طراحی شده‌است. هشتگ‌هایی که ممکن است شما به طور پیش فرض به آن‌ها فکر نکنید اما نتیجه بخشی آن‌ها ثابت شده است. هشتگ‌هایی که از این ابزار به دست می‌آورید بسیار در رقابت شما تاثیرگذار خواهند بود. چرا که شما براساس لیست کلمات کلیدی خودتان هشتگ تعیین می‌کنید اما هوش مصنوعی اینستاگرام ارتباط معنایی و نوع جستجوی کاربران را محور این پیشنهادات قرار می‌دهد.

۳. از هشتگ برند استفاده کنید

یکی از بهترین هشتگ ها در صفحه اینستاگرامتان نام برند خودتان است. سپس می توانید با قرار دادن هشتگ در بیوگرافی اینستاگرام و برجسته سازی آن در کپشن ها و استوری های اینستاگرام ، به مخاطبان خود اطلاع دهید. شما همچنین می توانید مسابقه‌ای را در سطح اینستاگرام راه‌اندازی کنید که شرکت کنندگان نام برند شما را در هشتگ پست‌هایشان قرار دهند و به این ترتیب هشتگ برند خود را محبوب‌تر کرده و همچنین محتوای تولید شده توسط کاربر را نیز در اختیار بگیرید. فراموش نکنید پس از هشتگ گذاری با نام برند، این هشتگ را دنبال کنید تا بهتر بتوانید آن را مدیریت کنید.

۴. هشتگ‌های مخاطبان تاثیرگذار خود را دنبال کنید

در ابزار Search tool اینستاگرام وقتی هشتگ‌های مرتبط با زمینه فعالیت خود را جستجو می‌کنید به شما نشان داده می‌شود که سایر مخاطبان شما آن را دنبال می‌کنند یا خیر. هوشمندی لازم را به خرج بدهید و هرچه بیشتر هشتگ‌های مورد علاقه مخاطبان اصلی خود را شناسایی کنید. سپس با لیستی که تهیه کرده‌اید فکر کنید و تشخیص دهید بهترین و مرتبط ترین و مفیدترین‌های آن لیست که شایستگی ورود به پست‌های شما را دارند کدامند.

ترفندهای هشتگ گذاری در اینستاگرام

 

ترفندهای استفاده از هشتگ اینستاگرام:

1. از Insights برای دیدن بهترین برچسب ها استفاده کنید

حساب های کاربری بیزینسی در اینستاگرام می‌توانند اطلاعات آماری دقیق‌تری درباره پست، هشتگ‌ها و فعالیت کاربران داشته باشند.  پستی را که می خواهید روی آن اطلاعات انتخاب کنید انتخاب کرده و روی View Insights در زیر پست سمت چپ ضربه بزنید. برای دیدن همه اطلاعات آماری مربوط به آن پست، از جمله تعداد نمایش از هشتگ ها، صفحه را به سمت بالا بکشید.
این داده ها به شما کمک می کند بفهمید کدام هشتگ ها برای بهبود دسترسی موثر هستند.

2. در استوری‌ها هم هشتگ بزنید

در گوشه سمت چپ بالای صفحه‌ی هشتگ‌ها، آيکون استوری وجود دارد که کاربران با کلیک کردن روی آن می‌توانند استوری‌های مرتبط با هشتگ خود در صفحه‌های عمومی را ببینند. با استفاده از این قابلیت شما جستجوی و نمایش روزانه خود را چند برابر می‌کنید.  دو روش برای افزودن هشتگ به استوری وجود دارد. روش اول استفاده از برچسب هشتگ است. یا می توانید به سادگی از ابزار متن و نماد # استفاده کنید تا هشتگ را به همان روشی که روی عکس یا پست ویدیویی تایپ می کنید ، تایپ کنید.

3. از هشتگ های ممنوعه و هشتگ های اسپم اجتناب کنید

وقتی محتوای نامناسب به هشتگ مرتبط شود ، اینستاگرام ممکن است آن هشتگ را ممنوع کند. این بدان معنا نیست که شما به هیچ وجه نمی توانید از آن استفاده کنید. به این معنی است که اگر بر روی برچسب کلیک کنید ، فقط پست های برتر را مشاهده خواهید کرد. پست های اخیر را نخواهید دید و هیچ داستانی در رابطه با هشتگ وجود نخواهد داشت.

 

تنها راه برای دانستن اینکه هشتگ ممنوع است ، این است که قبل از استفاده آن را بررسی کنید. یعنی هربار آن را تست کنید و ببینید به نتایج درستی می‌رسید یا خیر.  استفاده از هشتگ های ممنوع می تواند باعث کاهش تعامل شود ، زیرا ممکن است استفاده شما از هشتگ های قانونی نیز کمتر شود زیرا ممکن است در الگوریتم جریمه شوید.

بهتر است از هشتگ‌هایی که مستقیما در خواست لایک و فالو می‌کنند نیز استفاده نکنید، حتی اگر فعلا در لیست ممنوعه ها نباشند.

جمع‌بندی

با دانش کنونی خود از دنیای هشتگ‌ها و قوانین حاکم بر آن‌ها می‌توانید لیستی از بهترین هشتگ‌ها در حوزه کسب و کار خود را تعیین کنید و سپس بر اساس یک پرسپکتیو طولانی مدت برنامه چگونگی استفاده از آن‌ها را تنظیم کنید و مطابق با آن عمل کنید. اگر سوالی در این باره دارید می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره می‌توانید برای کلیه خدمات بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از جمله مدیریت پیج اینستاگرام روی تاس حساب کنید.