ساب دامین یا زیر دامنه چیست؟ | اثر ساب دومین بر سئو سایت

ساب دامین یا زیر دامنه چیست؟ | اثر ساب دومین بر سئو سایت

ساب دامین در نوع خود چیز بدی نیست و حتی می تواند برای اهداف سئویی ایجاد شود. اشکال از جایی شروع می شود که زیر دامنه را راه اندازی کنیم و سپس نسبت به عواقب کارمان آگاه شویم. بهتر است پیش از هر تصمیمی درباره این قابلیت سایت و دلایل و روش های انجام آن …

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

ساب دامین در نوع خود چیز بدی نیست و حتی می تواند برای اهداف سئویی ایجاد شود. اشکال از جایی شروع می شود که زیر دامنه را راه اندازی کنیم و سپس نسبت به عواقب کارمان آگاه شویم. بهتر است پیش از هر تصمیمی درباره این قابلیت سایت و دلایل و روش های انجام آن و تاثیراتش بر سئو اطلاعاتی کسب کنیم. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:

  • زیردامنه چیست؟
  • در چه مواردی بایستی ساب‌دامین در نظر بگیریم؟
  • تاثیرات سئویی انتخاب زیر دامنه بر سایت چیست؟
  • از ساب دامین استفاده کنیم یا ساب دایرکتوری؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: چطور نرخ کلیک سایت را افزایش بدهیم؟

ساب دامین چیست؟

زیردامنه بخشی است که در آدرس سایت اضافه می شود، یعنی بین دامنه اصلی و پسوند قرار می گیرد. و به صاحبان سایت کمک می کند تا بخش های مختلف سایت خود را ساماندهی کنند. به طور مثال یک وبسایت با دامنه اصلی Example.com می تواند با اضافه کردن کلمه Docs به صورت Exmple.docs.com قسمت مربوط به اسناد قابل دانلوذ را از سایت اصلی جدا کند.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

موارد استفاده از دامنه فرعی

رایج ترین مورد استفاده از زیر دامنه ایجاد نسخه آزمایشی یا مرحله ای از سایت است. توسعه دهندگان معمولا قبل از انتشار مستقیم این قسمت ها در سایت، افزونه ها و به روز رسانی ها را در دامنه های فرعی آزمایش می کنند.

۱. ایجاد فروشگاه آنلاین

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود از زیر دامنه استفاده شود این است که سایتی در نظر داشته باشد فروشگاه آنلاین راه اندازی کند. اغلب شرکت ها ترجیح می دهند برای تجارت آنلاین، یک بخش جداگانه در نظر بگیرند تا بتوانند تنظیمات پیچیده تری را در آن اعمال کنند.

سئو کردن وبسایت فروشگاهی ممکن است نیاز به برخی برنامه ریزی ها داشته باشد که با برنامه های سایت اصلی متفاوت باشند. برای همین توصیه می‌شود برای اینکه هم سایتتان ازنظر سرعت کند نشود و یک بخش فروشگاهی اما همنام با دامنه اصلی داشته باشید، یک سابت دامین برای آن ایجاد کنید.

 

استفاده از ساب دامین برای سایت فروشگاهی

۲. جدا کردن نسخه موبایلی

برخی افراد ترجیح می دهند که به جای ریسپانسیو کردن وبسایت خود به طور کامل از زیر دامنه مجزایی برای نسخه موبایلی خود استفاده کنند. گرچه این روش با درنظر گرفتن رویکرد سئویی پیشنهاد نمی شود، اما برخی از آن استفاده می کنند. استفاده از ساب دامین برای نسخه موبایلی سایت مثل (m.yoursite.com) نمایش داده می شود.

۳. در نظر گرفتن ساب دامین برای مناطق جغرافیایی خاص

اگر وبسایتی داشته باشید که نیاز باشد برای مخاطبانی با زبان های مختلف یا از محل زندگی هایی در کشورهای مختلف مخاطب آن باشند ممکن است نیاز باشد از زیر دامنه های فرعی کمک بگیرید. چرا که با هر زیردامنه فضای هاست مستقلی خریداری می کنید و نیازی نیست که با صفخات تکراری زیادی سرعت سایت اصلی خود را پایین بیاورید. به طور مثال ساب دومین (uk.yoursite.com)  نسخه ای از سایت است که برای مخاطبان در کشور انگلیش طراحی شده است.

حتی می توان وردپرس را در زیر دامنه نصب کرد و به عنوان یک نصب جداگانه از سایت اصلی از آن استفاده کرد.

شما می توانید از زیر دامنه برای خدمت به گروه خاصی از کاربران در سایت خود مانند “guest.yourwebsite.com” ، “user.yourwebsite.com” و موارد دیگر استفاده کنید. اینگونه است که سیستم عامل های وب سایت ساز مانند WordPress.com ، blogger.com و دیگران وب سایت های سفارشی را به کاربران ارائه می دهند.

در نظر داشته باشید که دامنه های فرعی می توانند در سازماندهی موثرتر محتوای وب سایت شما بسیار مفید واقع شوند. استفاده صحیح از زیر دامنه برسئو وب سایت اصلی شما تأثیر نمی گذارد. با این حال ، اگر شک دارید ، توصیه می کنیم همه موارد را در یک دامنه نگه دارید و از استفاده از زیر دامنه برای سایت های عمومی خودداری کنید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

چطور ساب دامین ایجاد کنیم؟

شما به راحتی می توانید یک ساب دامنه را در ثبت دامنه یا حساب هاست  وردپرس خود ایجاد کنید. در این مثال ، ما با استفاده از شرکت میزبان Bluehost یک زیر دامنه ایجاد خواهیم کرد ، اما روند کار در همه سیستم ها مشابه است.

برای ایجاد زیر دامنه در Bluehost، باید وارد حساب هاست سایت خود شوید. سپس روی برگه “Domains” در سمت چپ کلیک کنید. با این کار یک زیرمنو با چندین گزینه باز می شود.

ایجاد ساب دامین

اکنون ، روی برگه “Subdomains” در لیست کلیک کنید. در یک فیلد نام دامنه تان به چشم می خورد. اگر فقط یک دامنه در حساب هاست خود ثبت کرده باشید مشکلی نیست. اما اگر بیش از این باشد بایستی دامنه را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

در مرحله بعد نامی برای زیر دامنه خود انتخاب کنید. و آن را در کادری با نام Subdomain وارد کنید. بسته به این که ساب دومین را برای چه کاری استفاده می کنید می توانید یکی از نام های blog, gallery, shop  یا هرچیز دیگری که به کارتان می آید و البته تعداد کاراکترهای زیادی را شامل نمی شود را انتخاب کنید.

هنگامی که نام زیر دامنه خود را وارد کردید ، روی دکمه “create” یا چیزی شبیه به آن کلیک کنید.

بلافاصله پس از انجام این مراحل زیر دامنه شما آماده است. مثلا اگر دامنه  “yourdomain.com” را داشته اید و اقدام به ساخت یک نسخه آزمایشی کرده اید بلافاصله “demo.yourdomain.com” ایجاد می شود. توجه داشته باشید که ساب دامنه جدید شما به صورت خودکار در پوشه home مربوط به زیر دامنه شما قرار می گیرد.

ساب دامین برای سئو مناسب تر است یا ساب دایرکتوری؟

موتورهای جستجو زیر دامنه ها و ساب دایرکتوری ها را متفاوت می بینند. بیایید بررسی کنیم که چرا اینطور است و اینکه چگونه استفاده از ساب دامین و ساب دایرکتوری بر سئو تأثیر می گذارد.

تاثیر زیر دامنه بر سئوی سایت

زیر دامنه ها توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو به عنوان یک وب سایت متفاوت مشاهده می شوند. این بدان معنی است که موتورهای جستجو بایددر  هر زیر دامنه به صورت جداگانه خزش و ایندکس را انجام بدهند.

لازم به یادآوری است که “link juice” ایجاد شده از بک لینک ها به سایت اصلی شما بین دامنه و زیر دامنه های شما به اشتراک گذاشته نمی شود.  رتبه بندی صفحه برای کلمات کلیدی برای یک زیر دامنه دقیقا به اندازه  یک وب سایت کاملاً جداگانه دشوار است.

بنابراین فقط در صورتی باید از زیردامنه ها استفاده کنید که دلیل خوبی برای این کار داشته باشید. به طور مثال می توانید از ساب دامین برای رتبه بندی کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید و یک بازار خاص را هدف قرار بدهید. یا این که خدمات سایت خود را برای مکان جغرافیایی یا زبان خاص دیگری نیز تامین کنید.

ساب دایرکتوری ها و تاثیر آن ها بر سئو

زیرشاخه ها یا ساب دایرکتوری پرونده هایی هستند که در دامنه اصلی شما یافت می شوند. گوگل و سایر موتورهای جستجو ساب دایرکتوری ها را به عنوان سایت های جداگانه نمی بینند، بنابراین تمام کاری که درسایت خود در زمینه بک لینک ها یا فعالیت های سئو انجام داده اید برای این ساب دایرکتوری‌ها نیز اعمال می شود. برای وبلاگ نویسان ، استارتاپ ها یا مشاغل کوچک با زمان و منابع محدود ، استفاده از زیرشاخه ها به شما کمک می کند وب سایت خود را سریعتر از استفاده از زیر دامنه رتبه بندی کنید.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

جمع بندی

به نظر می رسد حالا که درباره اثرات و کارکردهای زیر دامنه های می دانید بهتر بتوانید درباره راه اندازی آن ها تصمیم بگیرید. در صورتی که سوالی در این باره دارید اما پاسخ آن را در این مطلب نیافته اید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرد. اگر تجربه مفیدی دارید هم می توانید از همین قسمت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می توانید روی همکاری تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!