بهترین روش برای نوشتن متا دیسکریپشن یا توضیحات متا در ۲۰۲۱

بهترین روش برای نوشتن متا دیسکریپشن یا توضیحات متا در ۲۰۲۱

شما به عنوان کارشناس تولید محتوا برای استخدام شدن در مجموعه موردنظرتان به آن‌ها رزومه‌ای فرستاده‌اید که خلاصه ای از فعالیت‌های کازیتان را ارائه می‌کند. توضیحات متا هم رزومه‌ای است که از صفحات وبسایت خود به مخاطبان ارائه می‌دهید. یعنی خلاصه‌ای از تمام چیزی که هستند برای مقایسه با سایر رقبا و انتخاب شدن. اگر …

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

شما به عنوان کارشناس تولید محتوا برای استخدام شدن در مجموعه موردنظرتان به آن‌ها رزومه‌ای فرستاده‌اید که خلاصه ای از فعالیت‌های کازیتان را ارائه می‌کند. توضیحات متا هم رزومه‌ای است که از صفحات وبسایت خود به مخاطبان ارائه می‌دهید. یعنی خلاصه‌ای از تمام چیزی که هستند برای مقایسه با سایر رقبا و انتخاب شدن. اگر تولید محتوا را تازه شروع کرده‌اید یا هنوز نمی‌دانید چطور باید متا دیسکریپشن خوب و قوی بنویسید تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

 

 

  • متا دیسکریپشن چیست؟ 
  • جرا باید متا توضیحات بنویسیم؟
  • ویژگی‌های متا توضیحات خوب 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

بهترین کتاب های بازاریابی محتوا که باید در ۲۰۲۱ بخوانید!

متا توضیحات یا تا دیسکریپشن چیست؟

توضیحات متا یک برچسب HTML است که می توانید برای یک پست یا صفحه از وب سایت خود تنظیم کنید. در آن می توانید توصیف کنید که صفحه شما چیست. اگر خوش شانس باشید، گوگل آن را در زیر عنوان صفحه شما در نتایج جستجو نشان می دهد. این فرصتی برای شما فراهم می کند تا کاربران موتور جستجو را متقاعد کنید که صفحه شما آن چیزی را که کاربران به دنبال آن هستند، ارائه می دهد. اگر این توضیحات را برای هرصفحه‌ای از محتوای وبسایت ننویسید، چند سطر اول مقدمه محتوا به صورت خودکار به جای آن نمایش داده می‌شود که ممکن است چندان مناسب نباشد. کد توضیحات متا چیزی شبیه به نمونه زیر است:

<meta name=”description” content=”This ultimate guide cover all the important aspects of blogging. Find out how to set up a succesful blog or to make yours even better!”/>

به تضویر زیر دقت کنید. چیزی که در زیر قسمت  URL می‌بینید همان متا توضیحات است که به کاربران در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می‌شود:

متا توضیحات چیست

چرا باید متا توضیحات تنظیم کنیم؟

پاسخ ساده است. هربار کاربری در گوگل جستجو می‌کند با لیستی از لینک‌ها مواجه می‌شود که به تنهایی با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند. اما اگر در یک توضیحات مختصر و مناسب، مشخص شود در صفحه سایت‌ها چه محتوایی وجود دارد، تصمیم گیری بسیار ساده تر می‌شود. و اگر شما محتوای برتر را ایجاد کرده باشید، شانس گرفتن کلیک بیشتر می‌شود.

گرچه موتورهای جستجو اعلام می‌کنند که نوشتن متا توضیحات هیچ تاثیر مستقیمی روی سئو ندارد، اما مزیت غیرمستقیم آن، به قدری ارزشمند هست که نتوان از آن چشم پوشی کرد. یکی از راه‌هایی که گوگل می‌تواند میزان بهره وری سایت شما برای کاربران را اندازه بگیرد نرخ کلیک یا CTR است. هرچه افراد بیشتری متقاعد شوند که روی سایت شما کلیک کنند، گوگل بهره‌وری سایت شما را بالاتر فرض می‌کند و رتبه بهتری نصیب شما می‌شود. بنابراین روشی که شما برای متقاعد کردن کاربران به کلیک استفاده می‌کنید، اهمیت بالایی در سئو دارد.

 

متأسفانه ، هیچ تضمینی وجود ندارد که گوگل توضیحات متای نوشته شده شما را نمایش دهد. اما ، به عنوان فرصتی که وجود دارد ، همیشه ارزش آن را دارد که آن را به پست یا صفحه خود اضافه کنید.

ویژگی‌های یک متا توضیحات خوب و مفید

هیچ قانون نوشته شده‌ای درباره بهترین روش نوشتن متا توضیحات وجود ندارد. اما مواردی که در این لیست معرفی می‌کنیم حاصل تچربه و بررسی کارشناسان سئو طی سال‌هاست.

1. تعداد کاراکترها اهمیت دارد!

ظول مناسب متا توضیحات خوب به پیامی که قرار است منتقل کند بستگی دارد. اما در مجموع بایستی توضیحات شما مختصر و مفید باشد. بهترین طول برای این توضیحات بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کاراکتر با احتساب فاصله است. هنگامی که تعداد کاراکترها از ۱۵۵ بیشتر شود، باقی متن به صورت … نمایش داده می‌شود که البته این چیزی نیست که شما بخواهید. ممکن است با وجود این که تعداد کاراکترها را رعایت کرده اید متوجه شوید که همچنان متا توضیحات شما به صورت سه نقطه نشان داده می‌شود. این مشکل ممکن است به دلیل طول کاراکترها باشد. برخی حروف مثل ب و ت طول بیشتری نسبت به ««و» یا «ر» دارند. و در نمایش فضای بیشتری اشغال می‌کنند. بنابراین بهتر است احتیاط کنید و تعداد این کاراکترها تا نزدیک مرز، بالا نبرد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

2. از ضمیر مخاطب استفاده کنید

بازهم تاکید می‌کنیم که نوشتن متاتوضیحات هر صفحه، بسته به محتوای آن استانداردهای متفاوتی دارد. اما به طور کلی توضیحاتی که با فعل  مجهول نوشته می‌شوند کمتر از آن‌هایی که با حالت معلوم و به خصوص مخاطب هستند، مورد استقبال قرار می‌گیرند. مثلا اگر قرار است درباره انواع پسته توضیحاتی بنویسید بهتر است به جای « آشنایی با انواع پسته» بنویسید: «با انواع پسته آشنا شوید».

مخاطبان شما دوست دارند به ساده‌ترین و سلیس ترین روش بدانند در صفحه‌ای که ارائه کرده‌اید چه چیزی دستگیرشان می‌شود. بنابراین بهتر است سوالی که در ذهن‌شان دارند را با پاسخی که توقع دارند بشنوند بدهید. متا توضیحات کسل کننده، کلیشه‌ای، دشوار و رمزآلود بدترین انواعی هستند که می‌توانید بنویسید. کاربران را مخاطب قرار بدهید و ساده با آن‌ها صحبت کنید تا بیشتر بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

3- فراخوان اقدام را فراموش نکنید

یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید فراخوان اقدام را درج کنید همین متا دیسکریپشن است. توضیحات متا، متن فروش شماست. پس بهتر است در جایی از این متن درخواست‌های خود را بگنجانید. به نمونه‌های زیر توجه کنید:

«ما فلان محصول جدید که در جستجوی آن هستید را داریم. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید. »

«کلیک کنید و PDF رایگان … را دانلود کنید.»

4- از کلمه کلیدی اصلی  خود استفاده کنید

اگر کلمه کلیدی جستجو با بخشی از متن موجود در توضیحات متا مطابقت داشته باشد ، گوگل تمایل بیشتری به استفاده از آن و برجسته کردن آن در نتایج جستجو دارد. با این کار پیوند به سایت شما جذابیت بیشتری خواهد داشت. گوگل حتی گاهی اوقات مترادف را برجسته می کند. تأکید بر نتایج خود به این ترتیب باعث برجستگی بیشتر آنها می شود.

چطور متا توضیحات خوب بنویسیم
5- در صورت امکان ویژگی‌ها را وارد کنید

گاهی لازم است درباره مشخصات و ویژگی‌ها در توضیحات اشاره کنید. اگر محصولی برای فن آوری در اختیار دارید ، خوب است که به مشخصات فنی بپردازید. به عنوان مثال ، شما می توانید سازنده، قیمت ، مواردی از این دست را وارد کنید. اگر بازدید کننده به طور خاص به دنبال آن محصول است ، به احتمال زیاد مجبور نخواهید شد آنها را متقاعد کنید.

6. اطمینان حاصل کنید که با محتوای صفحه مطابقت دارد

این یک مورد، بسیار مهم است. گوگل متوجه خواهد شد که آیا شما برای توصیف بازدیدکنندگان از کلیک کردن روی نتیجه خود ، از توضیحات متا استفاده می کنید. در صورت انجام این کار حتی ممکن است شما را جریمه کنند. اما علاوه بر این ، توصیفات گمراه کننده احتمالاً نرخ پرش شما را نیز افزایش می دهد. که همچنین باعث کاهش اعتماد مردم به شرکت شما خواهد شد. فقط به همین دلیل ایده بدی است به همین دلیل می خواهید توضیحات متا با محتوای صفحه مطابقت داشته باشد.

7. آن را منحصر به فرد کنید

مردم از آن چیزی که شما فکر می‌کنید باهوش‌تر هستند و بعد از این همه جستجویی که در طول روز انجام می‌دهند به راحتی می‌توانند توضیحاتی که صرفا جهت خالی نبودن عریضه نوشته شده‌اند را از توضیحات واقعی تشخیص بدهند.

اگر توضیحات متای شما همانند توضیحات سایر صفحات باشد ، تجربه کاربر در گوگل مختل می شود. اگرچه عناوین صفحه شما ممکن است متفاوت باشد ، اما به نظر می رسد همه صفحات یکسان هستند زیرا همه توضیحات یکسان هستند. بهتر است به جای ایجاد توضیحات متنی تکراری ، آن را خالی بگذارید. گوگل یک قطعه از صفحه حاوی کلمه کلیدی مورد استفاده در پرس و جوملا انتخاب خواهد کرد. همانطور که گفته شد ، نوشتن یک توصیف متا منحصر به فرد برای هر صفحه ای که می خواهید با آن رتبه بندی کنید ، همیشه بهترین روش است.

 جمع بندی

در این مطلب بهترین روش‌ها و نکات برای نوشتن متا توضیحات خوب را به شما عرضه کردیم. اما همیشه این خلاقیت و هوشمندی نگارنده محتواست که حرف آخر را می‌زند. اگر در این مورد یا سایر موارد مربوط به محتوا و سئو سوالی دارید که ما در وبلاگ تاس به آن پاسخی نداده‌ایم می‌تواند از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ مثل تولید محتوا همیشه می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!