چطور برای خودمان بیوگرافی حرفه ای بنویسیم؟

متاسفانه هنوز تکنولوژی آن قدر پیشرفت نکرده که یک سری توانمندی ها لازم مثل نوشتن رزومه و بیوگرافی و انگیزه نامه را بریزند توی چیپ و از همان بدو تولد وارد مغزمان کنند. حاصل این کوتاهی دانشمندان را ما به عهده می گیریم و در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به مراحل نوشتن …

۳۰ خرداد ۱۴۰۰

متاسفانه هنوز تکنولوژی آن قدر پیشرفت نکرده که یک سری توانمندی ها لازم مثل نوشتن رزومه و بیوگرافی و انگیزه نامه را بریزند توی چیپ و از همان بدو تولد وارد مغزمان کنند. حاصل این کوتاهی دانشمندان را ما به عهده می گیریم و در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به مراحل نوشتن بیوگرافی برای خودمان می پردازیم.

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: چطور سوالات متداول حرفه ای بنویسیم؟

بیوگرافی چیست؟

نوشتن بیوگرافی حرفه ای و  جالب توجه می تواند مشکل باشد. و بهینه سازی آن برای دید بیشتر در موتورهای جستجو می تواند کار شما را حتی سخت تر کند. در بسیاری از موارد ، وقتی کارفرمایان نام شما را در گوگل جستجو می کنند ، بیوگرافی شخصی شما اولین تأثیر آنلاین شما را تعریف می کند. اگر شرکت یا فردی بخواهد با شما کار کند شما باید این راه را برایش هموارتر کنید و با داشتن یک بیوگرافی مناسب به او انگیزه لازم را بدهید. با نوشتن یک بیوی خوب می توانید چیزی که از خود سراغ دارید به دیگران نیز نشان بدهید.

چطور بیوگرافی خود را بنویسیم که برای همه گویا باشد؟

وقتی نوبت به نوشتن یک بیو شخصی یا حرفه ای می رسد ، چند مورد وجود دارد که استاندارد هایی را تعریف می کنند. اگرچه یک بیوگرافی خوب ممکن است همه این موارد را نداشته باشد، اما تا حد ممکن بهتر است بیوگرافی خود را کامل نگه دارید. برای نوشتن لیستی از اطلاعات مربوط به خود از موارد زیر استفاده کنید.سپس در صورت تمایل می توانید درباره هر بخش توضیح مختر یک خطی هم بدهید.

 • نقش شما در محل کار  فعلی تان
 • زادگاه / محل اقامت فعلی
 • تجربه کاری
 • تاریخچه آموزش
 • مهارت ها و ویژگی های خاص
 • دستاوردهای حرفه ای
 • دستاوردهای شخصی
 • اهداف و آرزوهای شخصی سطح بالا
 • دستاوردهای حرفه ای سطح بالا
 • سرگرمی ها و سرگرمی ها
 • احساسات شخصی
 • جوایز یا افتخارات
 • رسانه ها و نوشته ها
 • متفرقه (چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند!)
 • شروع با لیست تضمین می کند که چیزی را کنار نخواهید گذاشت!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 1. خود را مثل یک آدمیزاد واقعی معرفی کنید!

خیلی مهم است که بیوگرافی را با معرفی خود شروع کنید. بسیاری از افراد وقتی شروع به یادگیری نحوه نوشتن بیو می کنند ، از این قسمت مهم صرف نظر می کنند. افراد پیش از این که درباره شغل و مقام و تحصیلات شما بدانند می خواهند اسمتان را بشناسند.  به یاد داشته باشید که مهمترین جزئیات شما باید در همان جمله اول باشد.

جمله اول را کوتاه و شیرین نگه دارید و به یک توضیح مختصر بسنده کنید. اسم و نقش و اطلاعات ضروری اما انسانی خود را بیان کنید.

نوشتن بیو

 1. تعداد کلمات خود را چک کنید.

ممکن است این طور به نظر برسد که هرچه بیوگرافی طولانی تری بنویسیم خود را بهتر معرفی می کنیم. درواقع اغلب ما وقتی دهان به تعریف از خود می گشاییم به سختی متوقف می شویم. اما بهتر است برای کلماتی که می نویسید حد و اندازه ای تعریف کنید و از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

 

از دیدگاه سئو ، هرچه کلمات بیشتری را در بیوگرافی شخصی خود استفاده کنید ، بهتر است. اگر در حال پر کردن بخش بیوگرافی یک نمایه هستید ، از حد کلمه یا کاراکتر مطلع شوید. این مدت زمانی است که بایگانی شما طول می کشد. اگر در وب سایت شخصی خود در حال نوشتن بیو هستید ، هرچه طولانی تر ، بهتر است. به طور معمول بهتر است زیر 500 کلمه ننویسید و اگر در پلتفرم مهمان هستید بین 1500 تا 2000 کلمه می تواند کافی باشد.

 

از دیدگاه برندینگ ، ممکن است نظر شما در مورد طول زندگی نامه متفاوت باشد. شاید شما ترجیح می دهید همه چیز را کوتاه و شیرین نگه دارید یا نیاز فوری به تعداد 1500 کلمه را احساس نکنید. اگر چنین است ، خوب است بیوگرافی شخصی خود را با اهداف خود برآورده سازید. از کم شروع کنید پیشنهاد طول می تواند بر اساس شرایط و اهداف نهایی شما تغییر کند.

 

 1. بیوگرافی خود را به صورت سوم شخص بنویسید.

این یکی از متداول ترین مراحل است که ممکن است هنگام یادگیری نوشتن بیوگرافی درباره خود با آن دست و پنجه نرم کنید. اگرچه در ابتدا صحبت کردن در مورد شخص سوم در مورد خودتان عجیب است ، اما انجام این کار فواید بسیار واضحی دارد:

 

از دیدگاه سئو ، نوشتن یک بیو به صورت سوم شخص به شما امکان می دهد نام کامل خود را در کل بیوگرافی وارد کنید. این به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا بدانند که این مطالب طولانی ، اصیل و خوب نوشته شده مربوط به شما است.

صحبت نکردن از «من» کمی برای ما ایرانی ها سخت است. اما با توجه به امکاناتی که صیغه سوم شخص برای سئو به ما می دهد قطعا بهتر است از این روش استفاده کنیم. اما حواستان باشد که اغراق نکنید و از عبارات خیلی منسوخ شده ای مثل «وی در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود» و حتی موارد کمتر اغراق شده استفاده نکنید. یک متن ساده و قابل درک برای همه و در عین حال دارای جاذبه کافی است.

هرگز هنگام نوشتن بیو از نام خود استفاده بیش از حد نکنید و متن را کاملا طبیعی بنویسید.یعنی فقط جاهایی که در نوشته معمولی پیش می آید که نام را بیاورید از آن استفاده کنید. چرا که ممکن است درگیر کی ورد استافینگ با نام خود بشوید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 1. داستان بنویسید نه چک لیست انجام شده ها!

هنگام نوشتن یک بیوگرافی شخصی ، به راحتی می توانید در دام موفقیت های سخت گیر بیفتید، اما رزومه شما برای همین است. بیوگرافی شما باید چیزی فراتر از لیست موفقیت هایتان باشد. یعنی کمی داستانی و انسانی و احساسی و شخصی تر باشد.

ممکن است این طور به نظر برسد که کار سخت یا مسخره ای است، اما با کمی برنامه ریزی می توانید آن را کنار بگذارید. شما می توانید نحوه نوشتن یک بیوگرافی از نقطه نظر فنی را درک کنید ، اما اضافه کردن دید انسانی به آن در تاثیرگذاری آن بسیار نقش دارد و به پیشبرد کار شما کمک می کند. از خود سوالاتی بپرسید :

 • مخاطب شما چه کسی است؟
 • اصلی ترین اقدامات خواننده شما چیست؟
 • چه اتفاقاتی در زندگی شما این نکات اصلی را به بهترین وجه نشان می دهد؟

 

بیوگرافی خود را به داستانی تبدیل کنید که خواننده را درگیر خود کند. کسانی که در مراحل چگونگی نوشتن بیو تسلط دارند ، وقت زیادی را صرف این کار کرده اند. اگر مانند یک داستان به نوشتن یک بیوگرافی نزدیک می شوید ، به خود این فرصت را می دهید که خود را از دیگران متمایز کرده و با خواننده ارتباط برقرار کنید.

6. بی رحمانه ویرایش کنید، با ابزار رایگان آنالیز کنید و مدام به روز کنید.

بیو آنلاین شما منبع معتبری برای شماست. این بدان معنی است که باید شما را در بهترین نور ممکن منعکس کند. وهمچنین بدان معنی است که باید تا حد ممکن به روز نگه داشته شود.دقیقا به همین دلیل است که هنوز رباتی برای نوشتن بیوگرافی طراحی نشده است. چون خودتان شخصا باید یک متن خوب بنویسید و ویرایش کنید و مدام آن را به روز کنید.

محتوای طولانی ، مدون و مرتباً به روز شده خوراک خوبی برای موتورهای جستجو است. همانطور که تجربه بیشتری کسب می کنید یا شاید تمرکز حرفه ای خود را تغییر می دهید ، این تغییرات را در بیوگرافی خود وارد کنید. و مدام از دیگران بخواهید که به آنها اعتماد دارید که برای ویرایش آنها به بیوگرافی اصلی خود نگاهی بیندازید. نوشتن بیو فرایندی مداوم است که هرگز نباید برای مدت طولانی آن را نادیده بگیرید.

بیو خود را با صدای بلند بخوانید ، از ابزارهای ویرایش رایگان مانند برنامه همینگوی ، Slickwrite یا هر تعداد دیگر از منابع رایگان استفاده کنید که به شما کمک می کند یک بیوگرافی عالی درباره خود بنویسید که خوانندگان را علاقه مند می کند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

7. خود را به موضوع پیوند بدهید

صرف نظر از حرفه شما ، به احتمال زیاد شما نمونه هایی از کار خود را دارید که مربوط به مخاطبی است که در مورد شما می خواند. علاوه بر اینکه مقدمه ای برای اینکه چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید ، اجازه دهید بیوگرافی شخصی شما به عنوان یک ابزار بازاریابی عمل کند. بسیاری از افراد می خواهند یاد بگیرند که چگونه بیو به طور موثر بنویسند ، اما وقت کافی را صرف یادگیری استفاده از آن به عنوان تبلیغ نمی کنند.

می توانید این کار را با درج پیوندهایی به محصول ، شرکت یا خدمات خود انجام دهید. از انجام این کار به صورت سنگین اجتناب کنید زیرا هیچ کس نمی خواهد هنگام فروش یک انسان یک میدان فروش مستقیم را بخواند. از محصول ، شرکت یا خدمات بگویید که به شما کمک کند داستان خود را به روشی طبیعی بیان کنید.

این پیوندها باید آنچه را که قبلاً خودتان توصیف کرده اید تقویت و نشان دهند. این نباید باعث حواس پرتی شود یا چیزی را از محور اصلی روایت شخصی شما دور کند.

اگر کار و موفقیت زیادی برای انتخاب دارید ، انتخاب کنید! کارهای برجسته ای برجسته ، مرتبط ، داستان شما را بیان می کند و باعث افتخار شما می شود.

 

اگر در حال حاضر چیز زیادی برای پیوند دادن در زندگی نامه شخصی خود ندارید ، نگران نباشید. با یادگیری بیشتر در مورد برند شخصی شروع کنید. در تقویم ، برنامه ریز یا مجله خود یادداشت کنید که این چیزی است که باید خارج از ایجاد بیوگرافی شخصی خود روی آن کار کنید. اما اجازه ندهید که این سقوط کنار جاده باشد ، در چند هفته آینده کمی وقت بگذارید تا به طور فعال در زمینه رفع این مشکل کار کند.

8. فراموش نکنید که اطلاعات تماس خود را به اشتراک بگذارید.

حتی اگر یک صفحه تماس در سایت خود دارید ، یا شاید ابزارک هایی در وب سایت خود دارید که به سایت های رسانه های اجتماعی شما لینک می شوند ، نکته ای را ذکر کنید که مستقیم ترین حالت اتصال را در انتهای بیوگرافی شخصی خود بگنجانید. این می تواند آدرس ایمیل شما باشد ، پیوندی به صفحه مخاطبتان باشد ، یا پیوندی به حساب LinkedIn شما باشد. وقتی صحبت از آن می شود ، درک چگونگی نوشتن بیوگرافی به شما در ایجاد ارتباطات جدید و ارزشمند کمک می کند.

نکات نوشتن بیوگرافی برای خود

با درج این نوع اطلاعات در انتهای بیوگرافی خود ، نه تنها به مخاطب خود اطلاع می دهید که چطور ترجیح می دهید با شما تماس بگیرند بلکه او را به مرکز دیگری هدایت می کنید که به وی اجازه می دهد حتی اطلاعات بیشتری در مورد شما بداند. کمی فکر کنید که می خواهید مخاطبان شما پس از اینکه از طریق بیوگرافی شخصی شما به شما معرفی شدند ، چه کار کنند.

جمع بندی

در این مقاله همه چیز درباره بیوگرافی نوشتن برای خود را با شما در میان گذاشتیم. اگر سوالی درباره هریک از قسمت های آن دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می توانید روی همکاری تاس حساب کنید.

 

نعیمه نخعی
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!

پیام شما

name
امیر محمدی

16:23 - 99/12/4

از این که تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس بودید، سپاسگذاریم حالا می‌توانید آزمون AB خود را به بهترین شکل بسازید و مدیریت کنید. اگر سوال یا تجربه ای درباره این آزمون دارید می‌توانید از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

name
امیر محمدی

16:23 - 99/12/4

از این که تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس بودید، سپاسگذاریم حالا می‌توانید آزمون AB خود را به بهترین شکل بسازید و مدیریت کنید. اگر سوال یا تجربه ای درباره این آزمون دارید می‌توانید از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.