چطور بهترین متا تایتل ممکن را بنویسیم؟ | ۷ قانون طلایی سئو تایتل

چطور بهترین متا تایتل ممکن را بنویسیم؟ | ۷ قانون طلایی سئو تایتل

وبسایت و سئو یک زوج افسانه‌ای از هم جدانشدنی رسمی هستند. درست مثل شیرین و فرهاد و رومئو و ژولیت! یعنی فرقی نمی‌کند موضوع کسب و کار و وبسایت شما چه باشد، در هر صورت باید سئو را پیاده کنید تا بتوانید به مخاطبان خود در سطح اینترنت برسید. و این سئو آشی است که …

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

وبسایت و سئو یک زوج افسانه‌ای از هم جدانشدنی رسمی هستند. درست مثل شیرین و فرهاد و رومئو و ژولیت! یعنی فرقی نمی‌کند موضوع کسب و کار و وبسایت شما چه باشد، در هر صورت باید سئو را پیاده کنید تا بتوانید به مخاطبان خود در سطح اینترنت برسید. و این سئو آشی است که با انواع حبوبات و ادویه‌ها پخته می‌شود. اما در این مطلب ما فقط یکی از مهم ترین فاکتورها را بررسی می‌کنیم: سئو تایتل! ممکن است این نخود هر آش را با نام‌های دیگری مثل برچسب عنوان، متا تایتل یا تگ عنوان و موارد مشابه دیگری بشناسید اما همه‌ی آن‌ها یک چیز هستند. عنوانی دلفریب که شما انتخاب می‌کنید تا در صفحه نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود! دقیقا مثل عنوان فیلم یا کتاب که مخاطب را به خرید تحریک می‌کند. ساده به نظر می‌رسد؟ کاش این طور بود! حالا چطور برخی عناوین تا این حد جذاب می‌شوند و ترافیک بالایی به سمت سایت روانه می‌کنند را در ادامه مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس بخوانید:

  • تگ تایتل سئو چیست؟
  • چرا تگ تایتل سئو  اهمیت دارد؟
  • چطور تگ تایتل سئوی خوب بنویسیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

بهترین روش نوشتن متا توضیحات در سال ۲۰۲۱

تگ تایتل سئو چیست؟

هر صفحه‌ای که در وب ایجاد می‌کنیم به نوعی فرزند ما به حساب می‌آيد. همانطور که نمی‌توانیم فرزند خود را بی نام در جامعه رها کنیم، صفحه را هم به حال خود نمی‌گذاریم. تگ عنوان در حقیقت قطعه‌ای از کد HTML است که نام صفحه را برای موتورهای جستجو و کاربران روشن می‌کند. در واقع اولین چیزی که موتورهای جستجو از صفجات شما دریافت می‌کنند همین متا تایتل است.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

از طرفی زمانی که کاربران در صفحات جستجو اولین بار به سایت شما برمی‌خورند، تنها چیزی که می‌بینند تگ عنوان و متا توضیحات است. بنابراین قابل درک است که چرا این دو تا این حد مهم هستند. همانطور که در تصویر می‌بینید نوشته کوتاه تر بالای URL که معمولا در نتایج جستجو به رنگ آبی زیر خط دار دیده می‌شود متا تایتل یا برچسب عنوان است.

متا تایتل در صفحه نتایج جستجو

 

 

نکته مهم: توجه کنید که متا تگ تایتل با H۱ یا عنوان دیداری صفحه تفاوت دارد. برچسب های عنوان (از H1 تا H6) عناوینی هستند که در صفحه شما قابل مشاهده اند. و شما بر اساس آن‌ها عنوان پاراگراف ها و مطلب در وبسایت را تعیین می‌کنید. اما تگ تایتل در واقع تبلیغاتی است که برای صفحه در نتایج جستجو می‌نویسید. اگر صفحه شما مقاله یا محتوای وبلاگ باشد، عنوان H1 تیتر مقاله است و اگر صفحاتی غیر از آن باشد عناوینی مثل «محصولات ما» ، «تماس با ما» و… است. اهمیت عنوان‌ H1 در سئو به مراتب پایین‌تر از تگ تایتل است.

به این مثال توجه کنید:

من صفحه‌ای با عنوان H1 «چطور استراتژی سئو موفق تعیین کنیم؟» ایجاد می‌کنم. برای این که افراد در نتایج جستجو متوجه شوند که در این مقاله چه مطالبی وجود دارد سئو تایتل را به این صورت می‌نویسم:  «تعیین استراتژی موفق سئو| روش‌ها + ابزار + ۵ قانون طلایی تعیین استراتژی »

چرا متا تایتل سئو مهم است؟

تگ تایتل سئو بسیار مهم است. اما برای آن که دقیقا بدانید اهمیت آن در چیست به موارد زیر توجه کنید:

سیگنال رتبه بندی

تا کنون حدود ۲۰۰ سیگنال شناسایی شده‌اند که به الگوریتم‌های گوگل کمک می‌کنند ارزشمندترین سایت‌ها را برای رتبه بندی تعیین کنند. یکی از مهم ترین سیگنال‌های محتوا و سئوی داخلی تگ تایتل سئویی است. این تگ شناسایی محتوای سایت شما را برای گوگل ساده‌تر می‌کند و اجازه می‌دهد ارتباط بین صفحات را بیابد. بنابراین سئوی داخلی سایت برای گوگل واضح تر می‌شود. و اگر خوب کار کرده باشید، شانس بالایی برای رتبه گرفتن را در اختیار شما می‌گذارد.

نتایج موتور جستجو

همانطور که اشاره کردیم ، عنوان شما در نتایج موتور جستجو ظاهر می شود. تگ تایتل اولین و بارزترین متن در یک نتیجه جستجو است و نقش مهمی در اینکه آیا کسی روی نتیجه کلیک خواهد کرد یا نه دارد. هدف شما از تمام فعالیت‌های سئویی‌تان گرفتن ترافیک و بازدید بیشتر است. تگ تایتیل نقش مهمی در متقاعد کردن کاربران برای کلیک کردن روی سایت شما بازی می‌کند. یا بهتر است بگوییم اصلی ترین عامل برای گرفتن کلیک است.

شبکه های اجتماعی و مرورگرهای وب

برچسب عنوان شما به جز نتایج جستجو در دوجای مهم دیگر نمایش داده می‌شود. اولین آن‌ها، زمانی نمایش داده می‌شود که لینک صفحه را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید. که البته می‌خواهید ظاهر خوبی داشته باشد. دیگری تب‌های بالای مرورگرهاست. یعنی کاربران با کلیک روی لینک صفحه و باز کردن آن در مرورگر در بالای تب عنوان سئویی یا متا تایتل را می‌بینند. گرچه در خود صفحه عنوان H1 برایشان نمایش داده می‌شود. پس نوشتن یک متا تایتل خوب که هم وجهه تبلیغاتی داشته باشد و هم برای نمایش داده شدن جذاب باشد، بسیار اهمیت دارد. در بخش بعدی چطور ممکن شدن این مورد را بررسی خواهیم کرد.

برچسب عنوان یا متا تایتل در کجای سیستم مدیریت محتوای من وجود دارد؟

اگر سایت وردپرسی دارید می‌توانید افزونه Yoast را به آن اضافه کنید و در قسمت «عنوان سئو» یا SEO title متا تایتل خود را وارد کنید.

اگر از وردپرس استفاده نمی‌کنید به طور عمومی می‌توانید صفحه مورد نظر را در ادیتور بازکنید. از قسمت ‘Page SEO’ روی گزینه ‘Advanced’  کلیک کنید و ‘Meta Title’  را انتخاب کنید.

اگر نمی‌خواهید از ادیتور وارد شوید، افزونه MOZ را به کروم اضافه کنید. به هر وبسایت و هر صفحه‌ای که سربزنید می‌توانید با ابزار MOZ متا تایتل و متا توضیحات آن را ببینید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

چطور متا تایتل یا برچسب عنوان سئویی خوب بنویسیم؟

خب به بخش جذاب ماجرا رسیدیم. در این قسمت هفت نکته برای نوشتن عنوان سئویی خوب را معرفی می‌کنیم:

تحقیق کنید

برای نوشتن یک متا تایتل خوب باید یک کلمه کلیدی خوب پیدا کنید. یعنی عبارات دو تا پنج کلمه ای که کاربران هنگام جستجو  درباره محتوای شما در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند را بیابید. برای یافتن بهترین کلمات کلیدی لازم است خود را جای مخاطب بگذارید. ببینید برای چه نیازی چه چیزی را تایپ خواهد کرد. سپس لیست منتخب خود را در ابزار Google Trends با یکدیگر مقایسه کنید. ابزارهای دیگری هم برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارند که به طور مفصل در مقاله آموزش تحقیق کلمات کلیدی درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

کلمات کلیدی را اول بیاورید

خزنده‌های گوگل هم مثل ما عادت دارند نتایج انگلیسی را از چپ به راست و فارسی را از راست به چپ بخوانند. بنابراین هرچه کلمه کلیدی منتخب شما به شروع عنوان نزدیک تر باشد از نظر سئویی کار عاقلانه‌تری انجام داده‌اید.

قالب درستی را انتخاب کنید

برچسب عنوان صفحه شما بایستی شامل موارد مهم باشد. مهم ترین مواردی که می‌توانید ذکر کنید عبارتند از: نام برند یا نام سایت، کلمه کلیدی منتخب، منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید( اگر اهمیت خاصی دارد) و اطلاعاتی که کاربران دنبال آن هستند. برای صفحات غیر وبلاگ می‌توانید از کاراکتر | استفاده کنید تا خوانایی ساده تر و جلوه بصری بهتری داشته باشد. مثلا:

ارائه مشاوره و استراتژی سئو | سئو در مشهد | آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس

برای انسان بنویسید نه ربات!

بله درست است. همین چند سطر پیش گفتیم که کلمات کلیدی را وارد عنوان کنید تا برای خزنده‌ها مناسب تر شود. اما حواستان باشد مخاطبان اصلی شما افرادی شبیه به شما هستند. با افراط در گنجاندن کلمات کلیدی در تگ تایتل، حتی اگر بتوانید توجه خزنده‌ها را جلب کنید، مخاطبان خود را از دست خواهید داد. اگر کلمات کلیدی ضروری‌ دیگری دارید که تشخیص داده اید باید استفاده شوند آن ها را در توضیحات متا بیاورید.

نتایج جستجو

طول متا تایتل را کنترل کنید

گرچه گوگل تا سقف ۷۰ کاراکتر به متا تایتل اختصاص می‌دهد، اما دلیل نمی‌شود که از تمام آن استفاده کنید. گاهی طول برخی کاراکترها بیشتر است و گرچه تعداد را رعایت کرده باشید اما بازهم در نمایش مناسب خلل ایجاد می‌کند. توصیه ما نوشتن چیزی بین ۵۵ تا ۶۰ کاراکتر است. اگر این تعداد برایتان کم است بهتر است حرف اضافه و قسمت‌های غیر ضروری جمله را حذف کنید. و به جای آن عبارات را با علائمی مثل + به یکدیگر متصل کنید. افزونه SEOmofo می‌تواند برای سنجیدن متا تایتل و متا توضیحات مبتدیان مفید باشد.

متا تایتل منحصر به فرد بنویسید

یکی از وسوسه انگیزترین افکاری که ممکن است به ذهن تان خطور کند این است که وقتی قالب موفق و نتیجه بخش را پیدا کردید آن را در تمام صفحات تان اعمال کنید. یا این که متا تایتل صفحات رقبا را کپی کنید. در نظر داشته باشید که اگر همه برچسب های عنوان شما یکسان باشد، ربات های موتور جستجو ممکن است گیج شوند و نتوانند تشخیص بدهند چگونه صفحات را رتبه بندی کنند. به همین دلیل است که کاملاً باید عناوین منحصر به فرد را برای هر صفحه خود بنویسید. امیدوارم که شما تاکنون درک کرده باشید که متا تایتل بد این قدرت را دارد که سایت شما را ویران کند.

هرچه جذاب تر بهتر

گرچه دستتان در طول عنوان چندان باز نیست اما بایستی هوشمندی به خرج بدهید و از صفات و کلماتی استفاده کنید که مخاطبان را به خواندن ترغیب می‌کند. وارد کردن سال مثل «بهترین گوشی‌های موبایل در سال ۲۰۲۱» یا صفت هایی که «ترین» دارند تا کنون عملکرد بسیار خوبی داشته اند. ممکن است صفات و کلمات دیگری به طور خاص برای سایت شما وجود داشته باشند که جذابیت لازم برای مخاطبان را ایجاد می‌کند.

 

جمع بندی

این هم از تمام مواردی که به شما کمک می‌کند بهترین عنوان سئویی را بنویسید. این گوی و این میدان! اگر سوالی در مورد این مساله در ذهن شماست که ما به آن پاسخ نداده‌ایم یا تجربه ای دارید که ممکن است برای سایر کاربران جذاب باشد می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات سئو مثل دریافت مشاوره یا استراتژی می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!