چطور هوشمندانه ترین برنامه بازاریابی را برای کسب و کار خود بنویسیم؟

چطور هوشمندانه ترین برنامه بازاریابی را برای کسب و کار خود بنویسیم؟

در عصر دیجیتال و تحلیل همه نوسترادموس اند و دیگر نیازی به چوب جادو نیست! بستر فراهم است و کافی است کمی هوشمندی در استفاده از آمار و ابزارها به خرج دهیم تا بتوانیم همه چیز را پیش بینی کرده و برنامه ای برایش داشته باشیم. به نظر می رسد دیگر زمانی نیست که عبارت …

در عصر دیجیتال و تحلیل همه نوسترادموس اند و دیگر نیازی به چوب جادو نیست! بستر فراهم است و کافی است کمی هوشمندی در استفاده از آمار و ابزارها به خرج دهیم تا بتوانیم همه چیز را پیش بینی کرده و برنامه ای برایش داشته باشیم. به نظر می رسد دیگر زمانی نیست که عبارت « عجب شانسی!» در خصوص بازاریابی کاربرد داشته باشد. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره چوب جادوی برنامه بازاریابی بخوانید:

 • برنامه بازاریابی چیست؟
 • تفاوت استراتژی بازاریابی با برنامه بازاریابی در چیست؟
 • چطور یک برنامه بازاریابی هوشمند بنویسیم؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: اجزای مارکتینگ پلن چیست؟

برنامه بازاریابی چیست؟

یکی از مزایای بزرگ بازاریابی دیجیتال این است که آن قدر جزییات قابل اندازه گیری و قابل پیش بینی است که می توانیم همه چیز را اندازه گیری و مشخص کنیم و با برنامه ها و اهداف مشخص پیش برویم. و البته روی دیگر سکه این است که اگر این کارها را انجام ندهیم محکوم به شکست هستیم.

هیچ قله ای وجود ندارد که قابل صعود نباشد. همه قله های قابل فتح هستند به شرطی که برنامه دقیق، نقشه راه و اطلاعات توپوگرافی و جغرافیایی و تجهیزات موردنیاز را به درستی پیش بینی و برنامه ریزی کرده باشیم. در بازاریابی هم به همین ترتیب اگر یک نقشه استراتژیک دقیق باری سازماندهی، اجرا و پیگیری استراتژی های بازاریابی در بازه زمانی مشخص داشته باشیم هرچیزی را می توانیم به دست بیاوریم.

برنامه های بازاریابی همان نقشه های استراتژیک هستند که ما را به قله های هدف گذاری شده می رسانند. این برنامه ها می توانند برای تیم ها و برندهای مختلف بسیار متفاوت از یکدیگر باشند اما هدف همه آن ها یکی است: متناسب سازی راهبردها با منابع موجود.

هدف از یک برنامه بازاریابی نوشتن تاکتیک ها و استراتژی های شما به صورت سازمان یافته است. این به شما کمک می کند تا در مسیر خود باشید و موفقیت کمپین های خود را بسنجید.

نوشتن یک برنامه بازاریابی به شما کمک می کند تا در مورد مأموریت هر کمپین ، مشخصات خریدار ، بودجه ، تاکتیک ها و موارد قابل تحویل فکر کنید. با در اختیار داشتن تمام این اطلاعات در یک مکان ، برای ادامه کار در یک کمپین ، مشاهده اینکه چه عواملی موثر است و چه عواملی ، و سنجش موفقیت استراتژی خود راحت تر خواهید بود.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

 

برنامه بازاریابی و استراتژی مارکتینگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در واقع برنامه مارکتینگ شما شامل تمام اهداف و استراتژی های بازاریابی تان می شود. و نشان می دهد که چطور کسب و کار شما با استفاده از استراتژی هایی مثل کمپین‌های تبلیغاتی، کانال های بازاریابی و ابزارهای مورد نیاز آن قرار است به اهداقش برسد. این طور بگوییم که استراتژی تنها بخشی از برنامه است نه تمام آن. بنابراین این دو مفهوم تا حد زیادی همپوشانی دارند اما یکسان نیستند.

به طور مثال ممکن است برنامه ای را برای بازاریابی محصول جدید برند خود بنویسید که سه استراتژی ساخت ویدیوهای بررسی محصول و آموزش در یوتیوب، راه اندازی کمپین های تبلیغاتی و همینطور ساخت حساب اینستاگرام برای معرفی محصول را شامل شود. اما برنامه شما چیزی فراتر از آن است و به تمام جزییاتی که باعث می شود این سه استراتژی کار کنند را برآورد می کند. در مراحل نوشتن این برنامه در بخش بعد بهتر این تفاوت را درک خواهید کرد.

مراحل نوشتن یک برنامه بازاریابی هوشمندانه و موثر

1. ماموریت خود را شفاف کنید

شاید فکر کنید که خب ما از قبل ماموریت هر برنامه را به خوبی می دانیم اما باید اشاره کنیم که ماموریت بازاریابی قدری با کاری که قرار است انجام بدهید متفاوت است. در واقع در این مرحله بایستی بیانیه مشخصی برای فعالیت بازاریابی خود ارائه بدهید. یعنی به طور مثال اگر قرار است ایونتی برای معرفی محصول برگزار کنید ممکن است هدف را به صورت خام « برگزاری ایونت غذا برای معرفی چاشنی جدید» اعلام کنید. اما ماموریت شفاف سازی شده تان باید چیزی شبیه به « چگونگی اطلاع رسانی و جذب مخاطب برای شرکت در ایونت، روش های خلاق و جذاب برگزاری ایونت و زمانبندی مناسب دعوت از حضار به دادن اطلاعات و تبدیل آن ها به مشتری» باشد.

2. KPI های این ماموریت را تعیین کنید

برنامه بازاریابی شما بایستی به خوبی تعریف کند که هر ماموریت چطور انجام و اداره می شود. و این مورد نیازمند تعیین شاخص های عملکردی است گجه به خوبی عناصر مختلف بازاریابی را درباره عملکردتان تعیین کنند. پیش از هر اقدامی بدانید که چطور قرار است بازدهی این کمپین را بررسی کنید. لیستی از KPI های مفید و روش دستیابی به اطلاعات آن را در نظر بگیرید تا در پایان کمپین پاسخ خوبی برای صاحبان برند و بازدهی انجام این فرایند داشته باشید. و اگر خودتان صاحب برند هستید بدانید که در مسیر بازاریابی چه عواملی روی برند شما جواب می دهد.

به طور مثال اگر بخشی از ماموریت شما میزان ورودی سایت از طریق یک تبلیغات خاص است بایستی بتوانید بازدیدهای ارگانیک و غیر ارگانیک سایت را رد یابی کنید و برای آن KPI تعیین کنید.

 

شاخص KPI چیست؟

3. اطلاعات و پرسونای دقیق مشتری خود را شناسایی کنید

تشخیص پرسونا همواره خشت اول تمام فعالیت های بازاریابی شماست. هرکاری که در حوزه بازاریابی انجام می دهید اگر بدون شناخت دقیق و درست از مخاطب انجام شود، می تواند کل هزینه ای که صرف آن شده است را هدر بدهد. در این مرحله بایستی هرچیزی که می توانید شامل سن ، جنس ، مکان ، اندازه خانواده ، عنوان شغلی و موارد دیگر را درباره مخاطب هدف به دست بیاورید. هر شخصیت خریدار باید بازتاب مستقیم مشتریان و مشتریان بالقوه کسب و کار شما باشد. بنابراین ، بسیار مهم است که رهبران کسب و کار همه در مورد مشخصات خریدار شما به توافق برسند.

اگر در این مرحله غفلت و بیخیالی به خرج دهید ممکن است فاجعه در انتظارتان باشد. چیزی شبیه به پختن غذایی آلرژی زا برای همسرتان در اولین شب زندگی مشترک!

4- ابتکارات و استراتژی های محتوای خود را توصیف کنید

در این مرحله لازم است هر آنچه که در استراتژی هایتان اتفاق می افتد را بررسی کنید. این که محتوای این استراتژی ها از چه راهی ایجاد و در کجا منتشر می شود و چه تمایز و خلاقیتی در آن به کار رفته است اهمیت دارد.

یک استراتژی محتوا باید تصریح کند:

 • محتوای تولید شده از چه نوعی است؟
  این موارد می توانند شامل پست های وبلاگ ، فیلم های YouTube ، اینفوگرافیک ، کتاب الکترونیکی و موارد دیگر باشند.
 • چه تعداد محتوا در چه بازه زمانی تولید می شود؟
  می توانید حجم محتوا را در فواصل روزانه ، هفتگی ، ماهانه یا حتی سه ماهه توصیف کنید. همه اینها به گردش کار شما و اهداف کوتاه مدت شما برای محتوای شما بستگی دارد.
 • اهداف (و KPI) که برای ردیابی هر نوع استفاده خواهید کرد چیست؟
  KPI ها می توانند شامل ترافیک ارگانیک ، ترافیک شبکه های اجتماعی ، ترافیک ایمیل و ترافیک ارجاع باشند. اهداف شما همچنین باید شامل صفحاتی باشد که می خواهید آن بازدید را به سمت خود هدایت کنید ، مانند صفحات محصول ، صفحات وبلاگ یا صفحه های فرود.
 • کانالهایی که این محتوا را روی آنها توزیع می کنید کدامند؟
  برخی از کانال های معروف در دسترس شما شامل فیس بوک ، توییتر ، لین، یوتیوب ، Pinterest و اینستاگرام است.
 • چه تبلیغات پولی با چه هزینه و بازخوردی در هریک از این کانال ها برگزار می شوند؟

 

 

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

5- حذفیات برنامه خود را به روشنی مشخص کنید

برنامه بازاریابی شما قرار نیست شامل همه چیز بشود و با یک دست نمی توان بیش از یک هندوانه برداشت و همه را سالم به مقصد رساند. پس بهتر است موارد ضروری و غیر ضروری را با SWOT شناسایی کنید. و مواردی که قرار نیست در این برنامه و در بازه زمانی پیش رو به آن ها پرداخته شود را به خوبی تعیین کنید.

اگر جنبه های دیگری از تجارت شما وجود دارد که در این طرح خاص خدمت نمی کنید ، آنها را در این بخش بگنجانید. این حذف ها به توجیه رسالت ، مشخصات خریدار ، KPI و محتوای شما کمک می کند. در یک کار بازاریابی نمی توانید همه را راضی کنید و اگر تیم شما درگیر چیزی نیست ، باید این موضوع را اعلام کنید.

6. بودجه بازاریابی خود را مشخص کنید

اگر کدی وجود داشت که بودجه بی نهایت را فعال کنیم و با خیال راحت به تمام ایده های خارق العاده ای که به سرمان می زند بپردازیم خیلی خوب می شد. اما صبح بخیر اینجا واقعیت است و بودجه همیشه محدود است.

استراتژی محتوای شما ممکن است از بسیاری از کانال ها و سیستم عامل های رایگان استفاده کند ، اما برای یک تیم بازاریابی هزینه های مخفی زیادی وجود دارد که باید حساب شوند.

اعم از هزینه های مستقل ، حمایت های مالی یا اجاره جدید بازاریابی تمام وقت ، از این هزینه ها برای تهیه بودجه بازاریابی استفاده کنید و هر هزینه را در این بخش از برنامه بازاریابی خود ترسیم کنید.

 

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

 

7. رقابت خود را مشخص کنید

بازاریابی فعالیتی مثل مسابقه دو است. برنده شدن یا نشدن شما همیشه به تعداد و کیفیت کار رقبایتان بستگی دارد. پس بهتر است همیشه از وجود و مشخصات و روش کار هریک آگاه باشید. بدانید نقاط ضعف و قوت شان چیست. افراد اصلی تیم شان چه کسانی هستند و چه روشی دارند و به طور کلی بررسی کاملی از آن ها داشته باشید تا بتوانید روی دستشان بلند شوید.

به خاطر داشته باشید که هر رقیبی چالش های یکسانی را برای تجارت شما به وجود نمی آورد. به عنوان مثال ، اگرچه ممکن است یک رقیب در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی که می خواهید وب سایت شما برای آن رتبه بندی کند ، رتبه بالایی کسب کند ، یک رقیب دیگر ممکن است ردپای سنگینی در یک شبکه اجتماعی داشته باشد که در آن قصد دارید یک حساب کاربری راه اندازی کنید.

تحلیل رقابتی بازاریابی

8- مشارکت کنندگان برنامه خود و مسئولیت های آن ها را مشخص کنید

یکی از دلایلی که کارگروهی را بسیار به بی نظمی و دشواری می رساند این است که مرزهای فعالیت به خوبی ترسیم نمی شوند. صرفا به خاطر این که کارمندان تان را با عنوان شغلی مشخصی استخدام کرده اید نباید انتظار داشته باشید که در هر پروژه دقیقا همان کاری را انجام دهند که مدنظر شماست. نتیجه ای که هرکسی باید برایتان رقم بزند را در برنامه بازاریابی‌تان به خوبی مشخص کنید. و روش انجام آن را تا حدودی به خودش و شخصیت و خلاقیتش بسپرید.  لازم نیست خیلی عمیق به پروژه های روزمره کارمندان خود بپردازید ، اما باید مشخص شود که کدام تیم ها و رهبران تیم انواع محتوای خاص ، کانال ها ، KPI و موارد دیگر را بر عهده دارند.

جمع بندی

در این مقاله با برنامه بازاریابی و چگونگی تنظیم آن آشنا شدید. اگر هنوز سوالی در این باره دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات بازاریابی دیجیتال می توانید روی همکاری تیم تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!