معرفی 4 ابزار رایگان تست سرعت سایت

معرفی 4 ابزار رایگان تست سرعت سایت

به دنبال ابزارهای تست سرعت سایت می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! تجربه کابری در استفاد از وبسایت‌ها بسیار حائز اهمیت است. برای طراحی سایت‌های مختلف باید به عوامل مختلف برای بهبود تجربه کاربری، توجه داشت. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در تجربه کاربری، سرعت سایت است. تمامی کاربران انتظار دارند هنگامی ک …

۱۸ بهمن ۱۳۹۹

به دنبال ابزارهای تست سرعت سایت می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! تجربه کابری در استفاد از وبسایت‌ها بسیار حائز اهمیت است. برای طراحی سایت‌های مختلف باید به عوامل مختلف برای بهبود تجربه کاربری، توجه داشت. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در تجربه کاربری، سرعت سایت است. تمامی کاربران انتظار دارند هنگامی ک یک عبارت را در اینترنت جستجو می‌کنند در کمترین زمان ممکن، سایت‌های مرتبط با آنچه جستجو نموده‌اند برای آن‌ها نمایش داده شود. هم‌چنین هنگامی که از میان سایت‌های نمایش داده شده توسط گوگل، یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند، اصلا دوست ندارند که معطل شوند. بنابراین لازم است که برای راه‌اندازی وبسایت، اقدامات لازم را برای افزایش سرعت سایت خود انجام دهید. برای اندازه‌گیری سرعت سایت خود می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده نمایید. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

  • بهترین ابزار های تست سرعت سایت کدامند؟
  • کدام ابزار برای تست سرعت سایت، دقیق‌تر است؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

حتما مطالعه کنید: سئو و همه آنچه برای شروع نیاز دارید(برای مبتدی ها+آپدیت 2021)

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت کدامند؟

بهترین-ابزارهای-تست-سرعت-سایت-کدامند؟

ابزارهای مختلفی برای تعیین سرعت سایت وجود دارد. برخی از این ابزارهای رایگان هستند و برخی از آن‌ها در ازای دریافت مبلغی به صورت ماهیانه و یا سالیانه به کاربران خود، خدمات ارائه می‌دهند. ما قصد داریم بهترین ابزارهای تست سرعت وبسایتی را که رایگان هستند، معرفی کنیم. این ابزارها عبارتند از:

page speed insights

یکی از بهترین ابزارهای رایگان برای تست سرعت سایت، page speed insights است که از شاخص‌های مختلفی برای تست سرعت وبسایت استفاده می‌کند. شاخص‌های مورد استفاده در page speed insights، مبتنی بر استانداردهایی است که گوگل از آن‌ها برای رتبه‌بندی وبسایت‌ها استفاده می‌کند. البته لازم به ذکر است که تاثیر هر یک از این شاخص‌ها با یکدیگر، متفاوت است. در این نرم‌افزار کاربردی برای تست سرعت سایت، میزان تاثیر هر یک از شاخص‌ها، مشخص است و در نهایت از مجموع آن‌ها و میزان تاثیری که در تعیین سرعت سایت دارند، عددی بین 1 تا 100 بدست می‌آید که هر چه به 100 نزدیک‌تر باشد، بیانگر سرعت بالای سایت است.

Gtmetrix (جی تی متریکس)

Gtmetrix، یکی دیگر از بهترین ابزارهای تست سرعت سایت است که از سه روش مختلف برای اندازه‌گیری سرعت سایت استفاده می‌کند و در نهایت سه نمره مختلف ناشی از این سه روش را گزارش می‌دهد.

این سه روش عباتند از:

PageSpeed Score

این نمره به صورت درصدی نمایش داده می‌شود و مقدار آن بین 0 تا 100 متغیر است که هر چه به 100 نزدیک‌تر باشد، نشان از سرعت بیشتر سایت مورد نظر دارد. Gtmetrix، در کنار این عدد از یک رتبه‌بندی براساس حروف لاتین نیز استفاده می‌کند.

YSlow Score

Gtmetrix در این روش از 23 شاخص عملکردی برای اندازه‌گیری تست سرعت سایت استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که شرکت یاهو از این روش برای اندازه‌گیری سرعت و عملکرد وبسایت‌ها استفاده می‌کند.

Fully Loaded Time

روش دیگر تعیین سرعت سایت براساس زمان است.  شاخص زمانی را که Gtmetrix برای این روش در نظر گرفته است مربوط به مدت زمانی است که طول می‌کشد تا صفحه سایت مورد نظر به طور کامل، بارگذاری شود.

Webpagetest

Webpagetest یکی دیگر از ابزارهای رایگان تست سرعت وبسایت‌هاست. با استفاده از این ابزار می‌توانید اطلاعات مفیدی در رابطه با عواملی که در کندی سایت شما، تاثیرگذار هستند را کسب کنید. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید تمامی مشکلات امنیتی سایت خود، تصاویر با حجم زیاد، منابع اضافی داخل سایت، پردازش‌های زمان‌بر و … را بشناسید.

لازم به ذکر است که روش اندازه‌گیری تست سرعت سایت با این ابزار براساس روش Page Speed گوگل کار می‌کند.

سرچ کنسول

یکی دیگر از ابزارهای تست سرعت سایت، سرچ کنسول است. البته لازم به ذکر است که تنها کاربرد سرچ کنسول برای اندازه‌گیری سرعت سایت نیست، بلکه ابزاری است که برای سنجش عملکرد سایت‌ها و رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج گوگل نیز کاربرد دارد.

سرچ کنسول برای تعیین سرعت سایت، به جای استفاده از عدد از کلمه‌های توصیفی ضعیف، نیازمند بهینه‌سازی و خوب استفاده می‌کند.

کدام ابزار برای تست سرعت سایت بهتر است؟

کدام-ابزار-برای-تست-سرعت-سایت-بهتر-است؟

برای استفاده از سایت‌های مختلف باید به این نکته توجه داشته باشید که سرعت اینترنت، تاثیر مستقیمی بر سرعت بارگذاری صفحات سایت دارد. هم‌چنین صفحات مختلف یک سایت، ممکن است که سرعت بازگذاری متفاوتی داشته باشند و برای تعیین سرعت یک سایت، سرعت بارگذاری تمامی صفحات آن، ملاک است. بنابراین لازم است که به سه روش، تست سرعت سایت را انجام داد؛ به این صورت که یکبار سایت مورد نظر را با رایانه و اتصال اینترنت خود تست کنید، یکبار آن را با یک سرور و در نهایت یکبار تست میانگین سرعت سایت از جمعیت بزرگی از کاربران را بگیرید.

ممکن است که سه نتیجه متفاوت از این روش‌ها کسب کنید، اما در نهایت چیزی که اهمیت دارد، میانگین سرعت و تجربه کاربران از استفاده از سایت شماست. این دقیقا همان چیزی است که ابزار page speed insights به ما می‌دهد.

اولویت اول برای تعیین سرعت سایت، page speed insights و هم‌چنین گزارشی است که Core web vitals در سرچ کنسول می‌دهد. این ابزار به این دلیل که گوگل نیز از همان برای اندازه‌گیری و تست سرعت سایت‌ها استفاده می‌کند، اولویت دارد.

تست‌هایی که با سرور انجام می‌شوند، اولویت دوم را برای اندازه‌گیری سرعت سایت دارند. برای تعیین سرعت سایت به این روش، بازه‌های زمانی مختلف را در نظر بگیرید.

در آخر تست‌هایی که با استفاده از رایانه و اتصال اینترنتی شخصی صورت می‌گیرد، اولویت آخر را دارند. از این تست‌ها می‌توان برای یافتن عوامل مختلف که موجب کندی سرعت سایت شده‌اند، استفاده نمود.

و در نهایت …

و در نهایت، این هم از ابزارهای تست سرعت سایت!

سعی کردیم در این مطلب، سیر تا پیاز ابزارهای تست سرعت سایت را ساده، کاربردی و خلاصه بیان کنیم. اکنون به راحتی می‌توانید از آن‌ها برای تعیین و اندازه‌گیری سرعت سایت خود، استفاده کنید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ