آشنایی با فرمت فایل‌ های لوگو و چگونگی استفاده از آن‌ها

آشنایی با فرمت فایل‌ های لوگو و چگونگی استفاده از آن‌ها

همانطور که فرق رنگ‌های  تیفانی و فیروزه‌ای و کله غازی و آکوا و… آقایان را دچار سردگمی می کند، ممکن است طراحان تازه کار هم در دام فرق SVG،‌ EPS, PNG, PSD, TIF و وکتور و رستر و… در فایل‌های آماده لوگو بشوند. و ندانند کاربرد هریک چیست. ممکن است گاهی اوقات روی یک لوگوی …

۱۷ اسفند ۱۳۹۹

همانطور که فرق رنگ‌های  تیفانی و فیروزه‌ای و کله غازی و آکوا و… آقایان را دچار سردگمی می کند، ممکن است طراحان تازه کار هم در دام فرق SVG،‌ EPS, PNG, PSD, TIF و وکتور و رستر و… در فایل‌های آماده لوگو بشوند. و ندانند کاربرد هریک چیست. ممکن است گاهی اوقات روی یک لوگوی خوب مدت‌ها زمان بگذارید و وقتی آن را برای چاپ در ابعاد بنر به چاپخانه می‌فرستید با سایه‌های ناخواسته و دندانه‌‌ها و پیکسل‌های ناخواسته مواجه شوید. اگر نمی‌دانید مشکل از کجاست این مقاله برای شما مناسب است. در این بخش از مقالات آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به معرفی فرمت‌ها و فایل های لوگو  و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و بخوانید:

  • فرمت فایل‌ های لوگو چیست؟
  • معرفی انواع فایل‌ های لوگو
  • تفاوت تصاویر وکتور و رستر در چیست؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

ده قانون طلایی در طراحی لوگو 

فایل‌ های لوگو رستر Raster چه هستند؟

فایل‌های رستر به صورت داده‌های خطی روی بردارد X و Y تشکیل می‌شوند. یعنی از کنارهم قرار گرفتن پیکسل‌ها کنار هم ساخته می‌شوند. به همین دلیل اگر لازم باشد در اندازه فایل نهایی تغییری ایجاد کنید، ممکن است نتیجه زیاد جالب نشود. و پیکسل پیکسل بودن تصویر با افزایش اندازه تصویر واضح و نازیبا شود. تصاویری که در نرم‌افزار فتوشاپ ایجاد می‌کنیم معمولا به همین صورت هستند. رایج ترین فرمت‌های تصویرهای رستر  BMP، JPG، GIF، PNG هستند. در بخش فرمت‌ها هریک از این موارد را بررسی خواهیم کرد. این فایل‌ها برای تصاویر واقعی مثل نتایج عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌شوند و مزایا و کاربردهای خود را دارند. اما برای موارد مثل طراحی لوگو مناسب نیستند چرا که برای چاپ لوگوها رزولوشن بالایی نیاز است.

فایل های وکتور و رستر در طراحی

با مواردی که گفته شد شاید این طور به نظر برسد که رسترها بی فایده و بی استفاده هستند. اما دقیقا همین پیکسلی بودن مزیتی است که برای ایجاد سایه، بافت و شیب از آن‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که فایل‌های وکتور چنین قابلیتی را ندارند.

فرمت JPEG

احتمالا با این فرمت آشنایی دارید چرا که در سایت‌های سازمان‌های داخلی همواره تصاویر پرسنلی با این فرمت از متقاضیان آزمون‌ها و ادارات درخواست می‌شود. و یکی از رایج‌ترین فرمت‌های پیکسلی است. علت این استقبال گسترده سازمانی نیز سادگی، حجم کم و پرکاربردی این فرمت است. حجم کم تصاویر JPEG بی دلیل نیست و در تبدیل هر فایل به این فرمت، بخش‌هایی که شاید محسوس هم نباشند از آن کاسته می‌‌شوند. یعنی فشرده سازی با کاهش کیفیت همراه است.

فرمت  PNG

PNG هم از انواع دیگر فرمت‌های رایج است با این تفاوت که باعث از بین رفتن بخش‌های اصلی اطلاعات نشده و تا حد ممکنم کیفیت تصاویر را حفظ می‌کند. افرادی که با تولید محتوا در سایت‌ها و اینستاگرام سروکار دارند ( به جز طراحان) معمولا با این فرمت کار می‌کنند. به این دلیل که دقت این تصاویر بالاست. تصاویر این فرمت به دوصورت PNG-8 و PNG-24 موجود هستند که تصاویر PNG24  رنگ‌های بیشتری داشته و می‌تواند بدون بکگراند نیز استفاده شود.

فرمت GIF

با دیدن این اسم ممکن است یاد گیف‌های متجرکی که در شبکه‌های اجتماعی برای یکدیگر می‌فرستیم و عموما هم تصاویر بامزه‌ای هستند بیفتید. بله نظر شما هم محترم است. اما کاربرد اصلی این فرمت در طراحی وبسایت است. این فرمت از انیمیشن هم پشتیبانی کرده و از تکنیک فشرده سازی بی ضرر استفاده می‌کند. یعنی برای هر تصویر حداکثر 8 بیت در هر پیکسل را پشتیبانی می کند و به یک تصویر واحد اجازه می دهد تا از پالت مخصوص خود تا حداکثر 256 رنگ مختلف که از فضای رنگی 24 بیتی RGB انتخاب شده است ، استفاده کند.

فرمت TIF

فرمت TIF تصاویر را بدون کاهش کیفیت و گرافیک بایگانی می کند. این همان فرمتی است که فایل را برای ارسال به چاپخانه در آن ذخیره می‌کنند. بنابراین طبیعی است که فایل ها در این فرمت حجم بسیار بالایی داشته باشند و با ابزارهای معمول از جمله فتوشاپ باز نشوند. فایل‌های این فرمت در ابزارهایی مثل Google Picasa و ImageMagick باز می‌شوند.

 

فایل‌ های لوگو وکتور چه هستند؟

می‌توانیم بگوییم هرچیزی که درباره رسترها گفتیم عکس آن درباره وکتورها صادق است. یعنی هر زمان که لازم باشد تصاویری با رزولوشن بالا چاپ شود از تصاویر وکتور استفاده می‌شود. و این تصاویر به صورت برداری  طراحی شده‌اند نه پیکسلی! یعنی واحدهای تشکیل دهنده آن‌ها خطوط و منحنی‌ها هستند نه پیکسل‌های مربعی.

کاربرد وکتورها

هرجایی که لازم باشد از تصاویری استفاده کنیم که بایستی در مراحل استفاده تغییر سایز بدهند از فایل‌های وکتور استفاده می‌کنیم. این فایل‌ها براساس توابع ریاضی عمل می‌کنند. یعنی شما تصمیم می‌گیرد اندازه آن‌ها را به درصد بزرگتر یا کوچکتر کنید، این اتفاق می‌افتد اما تغییری در کیفیت تصاویر ایجاد نمی‌شود. این مورد وکتورها به گزینه‌های بهتری برای چاپ تبدیل می‌کند.

فرمت‌های رایج فایل وکتور عبارتند از: EPS , AI, PDF, SVG, Sketch و…

فرمت EPS

 فایل‌های این فرمت می‌توانند ترکیبی از متن، گرافیک و تصاویر باشد.  EPS  یک فایل اسکریپت بوده و معمولا در ابزارهایی مثل adobe illustrator و Corel Draw ایجاد می‌شود.  EPS به دلیل حجم بالایی که دارد  معمولا به همراه  یک تصویر پیش‌نمایش کوچک یا تامب نیل فرستاده می‌شود که برای به تصویر کشیدن محتوای فایل، از آن استفاده می‌شود.

فرمت SVG

یک فرمت بی آزار و پرکاربرد ! این فرمت برای تصویر های گرافیکی در XML به کار می‌رود و برای استفاده در کارهای انیمیشنی و تعاملی مناسب است. معمولا در تمام ابزارها و موتورهای جستجو باز می‌شود و قابل اجراست. یعنی می‌توان در ابزارهای مختلف روی آن تغییراتی ایجاد کرد. علاوه بر تمام این ها این فرمت حجم پایین و کیفیت بالا را ارائه می‌کند. عالی نیست؟

فرمت AI

فایل‌های ایجاد شده در این فرمت، به طور خاص در نرم افزار Adobe illustrator ساخته شده‌اند. تصاویر در این فرمت در نرم‌افزاهای ساده‌تر مثل فتوشاپ نیز باز می‌شوند اما اگر قصد دارید تغییرات زیادی ایجاد کنید بهتر است ابتدا فرمت را به SVG تغییر بدهید.

فرمت Sketch

فایل SKETCH، فایلی است که حاوی گرافیک برداری یا وکتور است و با استفاده از نرم افزار اسکچاپ ساخته شده است. این فایل حاوی یک یا چند لایه از اشیاء رسم شده شامل متن، شکل‌ها، نماد‌ها یا عکس می‌باشد. این فایل ها با فرمت عکس  SKETCH ذخیره می شوند که تنها در اسکچاپ می‌تواند از آن‌ها استفاده کنید. Sketch معمولا بیشتر توسط طراح هایی  استفاده می شود که در طراجی آیکون‌های اندروید و IOS، طراحی رابط کاربری یا UI، طراحی متریال و طراحی وب مهارت دارند.طراح‌ها این طرح‌ها را با استفاده از وکتور، مداد، شکل، متن و ابزار برش رسم می‌کنند و همچنین می توانند ان را پرکنند یا مرزها، سایه‌ها، شیب‌ها، تار و یا ماسک‌ها را در ان اعمال کنند. اگر تمایل دارید فایل طراحی خود را در نرم‌افزارهای دیگر مثل فتوشاپ یا ایلاستریتور نیز باز و اجرا کنید بایستی هنگام ذخیره کردن از فرمت‌های همه پسند تری مثل PNG یا SVG کمک بگیرید و فایل را در این فرمت‌ها هم ذخیره کنید.

جمع بندی

در این مطلب با انواع فایل‌ها و فرمت‌های تصاویر در طراحی لوگو آشنا شدیم. هدف از ایجاد این مقاله افزایش توانایی شما برای استفاده از فرمت مناسب است. در صورتی که در این باره سوالی دارید یا مطالبی مورد نظر شماست که در وبلاگ تاس درباره آن صحبت نشده است می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. اگر برای طراحی Ui و طراحی لوگو و حتی طراحی سایت در مشهد به خدمات یا مشاوره نیاز دارید، می‌توانید روی آژانس مارکتینگ تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!