مارکتینگ پلن چیست + راهنمای جامع نوشتن مارکتینگ پلن موفق برای کسب و کارها

مارکتینگ پلن چیست + راهنمای جامع نوشتن مارکتینگ پلن موفق برای کسب و کارها

کسب و کاری که مارکتینگ پلن نداشته باشد مثل فردی است که دوست دارد سفر کند، اما نمی‌داند به کجا و چگونه و با چه وسیله‌ای! هرگز به مقصد دلخواه نخواهد رسید! فرقی هم نمی‌کند که صاحب یک کسب و کار چندصد کارمندی هستید یا یک استارت آپ کوچک را راه‌اندازی کرده‌اید! برای این که …

کسب و کاری که مارکتینگ پلن نداشته باشد مثل فردی است که دوست دارد سفر کند، اما نمی‌داند به کجا و چگونه و با چه وسیله‌ای! هرگز به مقصد دلخواه نخواهد رسید! فرقی هم نمی‌کند که صاحب یک کسب و کار چندصد کارمندی هستید یا یک استارت آپ کوچک را راه‌اندازی کرده‌اید! برای این که فعالیت‌های شما و کارمندانتان بهینه باشد و با صرف کمترین انرژی بیشترین بازده را دریافت کنید لازم است که یک برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن قوی داشته باشید. اگر نمی‌دانید چطور باید  Marketing Plan خود را طراحی کنید، باید بگویم که جای هیچ نگرانی نیست. در این زمینه، نکات مهم و ابتدایی خاصی وجود دارد که چندتا از مفیدترین‌های آن را در این مقاله شرح خواهیم داد. این موضوعات عبارت اند از:

 

Table of Contents

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 • چرا باید حتما یک مارکتینگ پلن برای بیزینس یا استارتاپ خود داشته باشیم؟
 • اجزای تشکیل دهنده یک طرح برنامه بازاریابی چیست و چگونه باید آن‌ها را نوشت؟
 • قالب‌های رایج برای تهیه طرح یا برنامه بازاریابی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، کدام اند؟

اصلا مارکتینگ پلن چیست ؟

راگر دوست دارید که در چند وقت آینده، کسب و کار خود را به طرز چشمگیری گسترش دهید و دچار رشد بی نظیری باشید، توصیه می‌کنیم که حتما تا پایان این مقاله همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید چرا که قصد داریم، تمامی موضوعات ذکر شده را با جزئیات بررسی کنیم!

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

اصلا بازاریابی اصولی چطور باید انجام شود؟

قبل از شروع در رابطه با این موضوع بهتر است بدانید که بازاریابی یک روش مدیریتی و اجتماعی است که به وسیله آن، هر گروه از اشخاص می‌توانند به آنچه که نیاز دارند از طریق ساخت، ارائه، تبادل محصول و ارزش با یکدیگر، دست پیدا کنند!

به صورت کلی در این تعریف که بر پایه نوشته فیلیپ کاتلر، استاد بزرگ بازاریابی بدست آمده بود، نیازها و خواسته‌ها و یک راه ارتباطی مورد توجه قرار گرفته‌اند. حالا که با تعریف کلی و پایه بازاریابی آشنا شدید، نوبت آن رسیده که در مورد مارکتینگ پلن، اطلاعات جامع و کامل تری بدست آورید.

چرا باید حتما یک مارکتینگ پلن برای بیزینس یا استارتاپ خود داشته باشیم؟

مارکتینگ پلن برای بیزینس ها

مارکتینگ پلن برای صاحبان بیزینس‌، یعنی نقشه برای راننده!

برنامه بازاریابی، یک سند راهبردی است که در آن، برنامه‌های بازاریابی یک کسب و کار بر اساس سه نکته اصلی یعنی اهداف سازمان، محیط داخلی و خارجی سازمان و در دسترس بودن منابع سازمان تهیه شده‌است. شما با تهیه این سند به صورت کاغذی می‌توانید از مزایای بی شماری بهره مند شوید که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان افزایش و گسترش برنامه بازاریابی کسب و کار
 • کمک به بخش‌های مختلف کسب و کار برای سازماندهی برنامه و گسترش پلن
 • افزایش شانس برای تامین مالی به دلیل هدفمندی بودجه
 • صرفه جویی در زمان و انرژی برای فعالیت‌های بازاریابی بدون فایده و هدف
 • کمک به برنامه بهتر و بهینه تر مالی و تعیین بودجه موثرتر برای کسب و کار
 • کمک به ایجاد دیدگاه‌های جدید برای کسب و کار
 • و …

طرح بازاریابی که زیر نظر یک مشاور حرفه ای تهیه شده باشد، می‌تواند به شما کمک کند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را از کار خود بگیرید. توصیه می‌کنیم که در این زمینه از یک کارشناس حرفه ای که دارای تجربه و مهارت است، حتما برای تهیه نهایی مارکتینگ پلن خود کمک بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده یک طرح یا مارکتینگ پلن

اگر علاقه مند هستید که یک برنامه بازاریابی بنویسید، باید بدانید که از چه بخش‌هایی تشکیل شده‌است. شما با دانستن این موضوع می‌توانید خودتان هم تا بخشی بدون تجربه قبلی، بخشی از مارکتینگ پلن خود را تکمیل کنید. برخی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده یک مارکتینگ پلن، عبارت است از:

۱. خلاصه مدیریتی

اولین و مهم‌ترین بخش یک مارکتینگ پلن که معمولا با دقت زیادی باید نوشته شود، خلاصه مدیریتی است! از آنجایی که این پلن در نهایت باید توسط مدیر ارشد یا سرمایه گذاران خوانده شود، باید به صورتی ترغیبی نوشته شده باشد که آدم ترغیب پیدا کند، ادامه آن را هم مطالعه کند.

۲. پیشینه و اطلاعات شرکت

امکان بسط اطلاعات شرکت در این قسمت مقاله داده می‌شود. شما می‌توانید، تمامی اطلاعات لازم را در این حوزه بسط دهید. به این صورت که بخشی از منبع یا نمونه اولیه را نام برده و در این قسمت مقاله به کار ببرید. توصیه می‌کنیم که برای مستند کردن پلن خود، حتما به این قسمت توجه کافی داشته باشید.

۳. ماموریت و چشم انداز

ماموریت و چشم انداز شما چیست؟ کجا می‌خواهید بروید؟ در این شما باید اهداف مالی و غیر مالی کسب و کار و بیزینس خود را بیان کنید! در این جا توجیه‌های مالی و غیر مالی کسب و کار خود را بیان می‌کنید و در راستای ماموریت‌ها و چشم اندازهای خود، بیان می‌کنید که در کجای کار قرار دارید.

۴. ارزش‌های پیشنهادی

شما نسبت به رقبای خود، چه تمایزات و تفاوت‌هایی دارید؟ شایستگی‌های کلیدی شما چیست؟ شما باید بر روی آن‌ها تمرکز کنید تا شانس رقابت کردن خود را افزایش دهید. هرچقدر که در این حوزه تم و رویه بهتری را در نظر بگیرید، مطمئن باشید، شکل و رویه بهتری برای شرکت خود در زمینه بازاریابی می‌توانید مشخص کنید.

۵. تجزیه و تحلیل موقعیت فعلی

شما در کجای کار قرار دارید؟ اگر ندانید کجای مسیر هستید که بدون شک نمی‌توانید در مسیر فرآیند و رشد حرکت کنید. شما باید بدانید دقیقا در کجا هستید و می‌خواهید به کجا بروید. هرچقدر در این زمینه بهتر و دقیق تر عمل کنید، بدون شک می‌توانید به شکل بهتری برای مارکتینگ پلن خود برنامه ریزی کنید.

۶. تجزیه و تحلیلی محیط (داخلی و خارجی)

برای تهیه یک برنامه بازاریابی دقیق که کارآمد باشد، شما نیاز به مطالعه دقیق محیط داخلی و خارجی خود دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که تیم مدیریت و تیم اجرایی از عوامل گوناگون تعیین کننده میزان منابع و تلاش‌های مورد نیاز برای اجرای یک طرح بازاریابی موفق، آگاه هستند!

۷. بازار هدف و تارگت مارکت

شما نمی‌توانید همه افراد را به عنوان بازار هدف خود در نظر بگیرید چرا که در این صورت برنامه بازاریابی خود را دور ریخته‌اید و انرژی خود را صرف کار غیر متمرکز کرده‌اید. در این زمینه توصیه می‌کنیم که حتما برای گرفتن بهترین نتیجه حتما بر روی یک بازار هدف خاص تمرکز کنید.

شما می‌توانید برای انتخاب بازار هدف ایده آل خود، بازار هدف خود را بر اساس اصول روانشناسی، رفتاری، جغرافیایی و … تقسیم بندی و بخش بندی کنید تا بهترین نتیجه را در این حوزه دریافت کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

۸. استراتژی و آمیخته بازاریابی

شما باید تصمیم‌گیری کنید که از چه نوع بازاریابی استفاده می‌کنید. در اینجا استراتژی‌های زیادی وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت اند از:

 • بازاریابی انبوه: تلاش برای دستیابی به تعداد بالایی از مشتریان از طریق روش‌های بازاریابی سنتی مثل رادیو، تلویزیون و تبلیغات چاپی
 • بازاریابی مجزا یا تفتیکی: نوعی بازاریابی که در آن هر بخش از مشتریان را می‌توان تقسیم بندی کرد و می‌توان با بودجه‌های مختلف، به صورت کارآمد از آن به صورت کارآمد برای رسیدن به هدف استفاده کرد.
 • بازاریابی متمرکز: نوعی استراتژ بازاریابی که تنها بر روی عده خاصی از افراد تمرکز می‌کند و جامعه هدف خاصی از افراد را مورد نشان قرار می‌دهد.
 • بازاریابی مستقیم: تکنیک‌های بازاریابی که در آن برای فروش محصولات و خدمات از روش‌های ارتباطی مثل تلفن، ایمیل و نامه استفاده می‌شود.

شما می‌توانید باتوجه به نوع محصول، روش توزیع، قیمت و پروموشن خود، روش و استراتژی خاصی برای بازاریابی خاصی در نظر بگیرید که مناسب باشد.

۹. بخش مالی، مهم‌ترین بخش مارکتینگ پلن

شاید یکیاز مهم‌ترین بخش‌های مارکتینگ پلن که باید به آن توجه داشته باشید، بخش مالی باشد که خود شامل تجزیه و تحلیل سر به سر (زمانی که هزینه‌ها با سود سر به سر، می‌شوند!)، برآورد فروش و برآورد هزینه است. شما بر اساس بخش مالی می‌توانید تجزیه و تحلیل کرده و مشخص کنید که آیا انجام این مارکتینگ پلن به صورت کلی برای کسب و کار شما به صرفه است یا خیر؟

قالب‌های رایج برای تهیه طرح یا برنامه بازاریابی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، کدام اند؟

Marketing plan

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یا عدم موفقیت طرح بازاریابی، انتخاب مدل مناسب پلن برای کسب و کارتان است.

برای تصمیم‌گیری راجع به برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن خود، استفاده از ابزارها، توصیه می‌شود، اما کدام ابزارها؟ برخی از مهم‌ترین ابزارهایی که در این حوزه استفاده از آن‌ها توصیه شده، عبارت است از:

تجزیه و تحلیل SWOT

SWOT یک ابزار تصمیم‌گیری دقیق و حرفه ای است که می‌توانید از آن برای تصمیم‌گیری استفاده کنید. شما می‌توانید با در نظر گرفتن، نقاط قوت، ضعف، تهدیدها و فرصت‌ها راجع به این موضوع تصمیم‌گیری کنید که آیا برنامه بازاریابی تهیه شده برای کسب و کار یا بیزینس شما مناسب بوده یا بهتر است در بعضی از قسمت‌های آن، تجدید نظر کنید؟

تجزیه و تحلیل PESTEL

اجزا و تجزیه و تحلیل این ابزار بر اساس عوامل زیر است که خودتان می‌توانید جزئیات آن را حدس بزنید:

 • عوامل محیطی سیاسی جغرافیا
 • عوامل اقتصادی
 • عوامل اجتماعی
 • عوامل تکنولوژی
 • عوامل محیطی
 • عوامل قانونی

نتیجه‌گیری: مارکتینگ پلن داشته باشید تا رستگار شوید!

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

بزرگترین اشتباهات در نوشتن برنامه بازاریابی

1.یک بار برای همیشه!

یکی از رایج ترین اشتباهات صاحبان برند و مارکترها در نوشتن برنامه بازاریابی این است که اهمیت فعال و به روز بودن برنامه را به اندازه کافی جدی نمی گیرند. واقعیت این است که دنیای بازاریابی هرروز با تغییرات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می کند و لازم است در فاصله های کوتاه مدت و بلند مدت برنامه بازاریابی خود را با نتایج و آمارهای تیم های مختلف بسنجید و به روزرسانی های لازم را انجام بدهید.

 

 1. تمرکز صرف روی برنامه های بزرگ!

آیا 90٪ بودجه و تلاش بازاریابی شما صرف غرفه نمایشگاه سالانه شما می شود یا یک قطعه پست الکترونیکی براق؟ در این صورت ، باید واقعاً مطمئن باشید که بهترین استفاده مطلق از منابع بازاریابی شما است. معمولاً هنگامی بازاریابی موثر است که بتوانید بر روی مخاطب مورد نظر خود از طریق کانالهای مکمل مختلف تأثیر بگذارید (به عنوان مثال ایمیل ، وبلاگ ، ارسال انجمن ، تبلیغات ، پست الکترونیکی مستقیم و غیره). روزهایی که خریداران به نمایشگاه سالانه صنعت خود به عنوان منبع واحد اطلاعات محصول / خدمات خود اعتماد می کردند ، گذشته است.

 

 1. پیگیری نکردن نتایج بازاریابی

یکی از اشتباهات برنامه بازاریابی که بیشتر مشاغل مرتکب می شوند ، پیگیری نکردن نتایج تجاری تلاش های بازاریابی آنها است. برنامه ریزی بازاریابی یک فرایند تکراری است: شما یک برنامه و بودجه تنظیم می کنید ، تاکتیک های بازاریابی را اجرا می کنید ، می بینید چه عواملی موثر است و چه چیزی کار نمی کند ، و سپس بر اساس آن آموخته ها ، برنامه را اصلاح می کنید. اگر نتیجه را پیگیری نکنید ، از کجا می دانید کدام فعالیت بازاریابی بهترین استفاده از دلار بازاریابی شما بوده است؟ چقدر خرج کردی؟ چند مشتری جدید پیدا کردید؟ هزینه خرید برای هر مشتری جدید در مقایسه با هزینه ای که مشتری با شما خرج کرده چقدر بوده است؟

برای گسترش یک کسب و کار در میان دیگر بیزینس‌ها، داشتن یک طرح و برنامه دقیق و مشخص برای بازاریابی جزو الزاماتی است که باید رعایت کنید. در این حوزه، توصیه می‌کنیم که حتما از کسانی که در این زمینه دارای تجربه و مهارت کافی هستند، کمک گرفته و طرح خود را به آن‌ها نشان داده و مشورت بگیرید.

کمک گرفتن از افراد دارای تجربه، می‌تواند به شما در تکمیل کردن مارکتینگ پلن کمک کند. نظر شما در مورد برنامه بازاریابی چیست؟ چه طرح‌ها و برنامه‌هایی در این حوزه دارید؟ چه کارهایی دارید که می‌توانید در این زمینه انجام دهید؟ شما می‌توانید در این حوزه نظرات خود را با ما و دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ