mobile first index چیست ؟ یا همان ایندکس اول موبایل

mobile first index چیست ؟ یا همان ایندکس اول موبایل

با پیشرفت تکنولوژی و ورود نسل جدید گوشی‌های هوشمند به بازار، تعداد کاربران موبایلی گوگل هرروز رو به افزایش است. بسیاری از ما جستجوهای گوگل را هنگامی که در خانه یا محل کار نیستیم و به کامیپوتر دسترسی نداریم انجام می‌دهیم. شاید تعداد دفعاتی که در طول روز با موبایل به سراغ سرچ می‌رویم بسیار …

۲۴ اسفند ۱۳۹۹

با پیشرفت تکنولوژی و ورود نسل جدید گوشی‌های هوشمند به بازار، تعداد کاربران موبایلی گوگل هرروز رو به افزایش است. بسیاری از ما جستجوهای گوگل را هنگامی که در خانه یا محل کار نیستیم و به کامیپوتر دسترسی نداریم انجام می‌دهیم. شاید تعداد دفعاتی که در طول روز با موبایل به سراغ سرچ می‌رویم بسیار بیشتر از دفعاتی باشد که در نسخه دسکتاپ جستجو می‌کنیم. پیدا کردن مسیر، جستجو برای بهترین رستوران‌ها، رزرو بلیط و… از موارد پرکاربردی هستند که ثابت می‌کنند تعداد کاربران موبایل به طرز قابل توجهی زیاداست! گوگل نیز از این موضوع مطلع است و چندسالی می‌شود که بهینه‌سازی و ایندکس نسخه موبایلی وبسایت‌ها را نیز در اولویت قرارداده است. تمام این نسخه‌ها نیز ایندکس می‌شوند. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به بحث ایندکس اول موبایل یا Mobile First Index خواهیم پرداخت و موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

  • ایندکس اول موبایل چیست؟
  • چرا Mobile First Index مهم است؟
  • چطور برای ایندکس اول موبایل آماده شویم؟
  • چک لیست فنی ایندکس اول موبایل

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

 

ایندکس اول موبایل چیست؟

ایندکس اول موبایل دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد. در  الگوریتم Mobile First Index نسخه‌ی موبایلی سایت شما به عنوان مبدا ایندکس درنظر گرفته می‌شود و با معیارهای موردنظر گوگل سنجیده شده و رتبه بندی می‌شود.

چرا ایندکس اول موبایل مهم است؟

در ایندکس اول موبایل گوگل خزنده‌های خود را به سراغ سایت شما می‌فرستد تا مطمئن شود همه جوانب را برای رضایت کاربر رعایت کرده‌اید. این فرایند به این دلیل «اولین» ایندکس نامیده می‌شود که تنها باری نیست که سایت شما ایندکس می‌شود. اگر سایتی نسخه موبایلی نداشته باشد، بودجه خزش را از دست نمی‌دهد و هم‌چنان می‌تواند ایندکس شود. اما دیگر Mobile-Friendly به حساب نمی‌آید و این مساله می‌تواند در رتبه بندی سایت تاثیر منفی داشته باشد.

در مقابل اگر دونسخه سایت شما یکسان باشند، یا از طراحی ریسپانسیو سایت کمک گرفته باشید، ایندکس موبایل نباید تاثیر منفی در رتبه بندی شما بگذارد. و حتی در رتبه بندی نسخه دسکتاپ نیز پیشرفت خوبی خواهید بود.

چطور بفهمیم که در حال موبایل ایندکس هستیم؟

یکی از روش‌ها مراجعه به تقویم ایندکس گوگل است که به خاطر فراوانی منطقی به نظر نمی‌رسد. روش دوم مراجعه به سرچ کنسول گوگل است. کافی است سرچ کنسول را باز کنید و در منوی “Settings” و روی گزینه “About”  کلیک کنید. اینجا متوجه می‌شوید که آیا روی نسخه موبایلی شما ایندکس اول انجام شده؟ اگر بلی زمان دقیق آن کی بوده است؟

ایندکس اول موبایل در سرچ کنسول

چطور برای اولین ایندکس موبایل آماده شویم؟

بیایید قدری واضح تر صحبت کنیم: گوگل برای صفحات موبایلی و صفحات دسکتاپ دو ایندکس جداگانه انجام نمی‌دهد. بلکه به آرامی از روی همان فهرست قبلی از نسخه دسکتاپ به نسخه موبایل می‌خزد. مشکلی که وجود می‌آید این است که فقط محتواهایی که روی نسخه موبایل قراردارند در فهرست قرار می‌گیرند. البته اگر سایت شما ریسپانسیو طراحی شده باشد به این مشکل برنخواهید خورد. اما اگر وبسایت قدیمی یا پیچیده‌ای دارید این مشکل وجود دارد. برخی از مواردی که بایستی بررسی کنید عبارتند از:

  • موارد فنی
  • محتواهای مهم 
  • لینک سازی و Navigation

بررسی موارد فنی پیش از ایندکس اول موبایل

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید موارد فنی را چک کنید این است که در ابزار وبمستر Ahrefs یک حساب کاربری رایگان بسازید. از آن جایی که تنظیمات این سایت به طور پیش‌فرض روی دسکتاپ قراردارد، در ابتدا از “Crawl Settings” به “Project Settings.” بروید و تنظیمات user-agent را از دسکتاپ به موبایل تغییردهید. با استفاده از ویژگی compare می‌توانید دو نسخه موبایلی و دسکتاپ را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر هر گونه تغییر یا مشکلی روی نسخه موبایلی نسبت به نسخه دسکتاپ به وجود آمده باشد در این قسمت به اطلاع‌تان می‌رسد.

چک لیست موارد فنی

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۱. Robots.txt

اگر سایت ریسپانسیو ندارید، نسخه موبایلی سایت شما به این صورت m.yourwebsite.com خواهد بود.  بنابراین لازم است فایل روبات تکست در دو زیردامنه سایت را با یکدیگر مقایسه کنید. برای این کار لازم است آدرس هردو زیردامنه را در متون yourwebsite.com/robots.txt و  m.yourwebsite.com/robots.txt جایگذاری کرده و آن را در قسمت URL گوگل قرار بدهید. سپس هر دو پرونده را در یک ابزار مقایسه مثل ابزار وبمستر Ahrefs بررسی کنید.

پس از این مرحله مطمئن شوید که CSS, JavaScript و تصاویر شما قابل خزش هستند.

۲. سرعت سایت

عامل مهم دیگری که پیش از ایندکس باید بررسی شود، سرعت سایت در نسخه موبایلی است. می‌توانید برای سنجیدن سرعت نسخه موبایل به ابزارهای شناخته شده‌ای مثل G-metrix و Speedchecker سر بزنید و ببینید نسخه موبایلی شما سرعت مناسبی دارد یا خیر.

یا این که در سرچ کنسول این مسیر را دنبال کنید:“Enhancements” > “Core Web Vitals” > “Mobile”

سرعت سایت در نسخه موبایل

اگر از طراحی ریسپانسیو استفاده نکرده باشید احتمالا عناصر طراحی سنگینی به نسخه موبایلی شما تحمیل شده و باعث کاهش سرعت شده است.

۳. پاپ آپ ها و تبلیغات

در این قسمت بایستی قوانین گوگل درباره‌ی بینامتنی ها یا interstitials مثل پاپ آپ و تبلیغ‌ها را مطالعه کنید. و سپس بررسی کنید که تبلیغات روی سایت شما در محدوده مجاز قراردارند یا خیر!

۴. طراحی سایت موبایلی

در این مرحله بایستی مواردی مثل اندازه مناسب متن، جای کلیدها و موارد قابل کلیک دیگر و… را بررسی کنید. کافی است در سرچ کنسول این مسیر را دنبال کنید: “Enhancements” > “Mobile Usability” تا با لیست مشکلات روبه رو شوید.

حفظ محتواهای مهم

معمولاً تفاوت هایی بین نحوه نمایش یک سایت در تلفن همراه و  دسکتاپ وجود دارد. به این دلیل که رزولوشن موبایل پایین‌تر است و نمایش عناصری که در نسخه دسکتاپ وجود دارند، سخت‌تر می‌شود. همچنین جایی برای مواردی مانند ستون‌های فرعی یا مگا منو وجود ندارد. بنابراین در نسخه موبایلی قسمت‌هایی از محتوا حذف یا پنهان می‌‌شود.

نیازی نیست که تمام محتوای موبایلی شما با محتوای دسکتاپ یکی باشد. اما هر محتوای مهمی باید در نسخه موبایل وجود داشته باشد. این که مثلا گزینه انتخاب ایمیل را از روی نسخه موبایلی بردارید تاثیر خاصی روی سئو ندارد. اما اگر محتوای مهمی را صرفا به دلیل این که فکر کردید طولانی است حذف کنید، قطعا تاثیرات منفی خواهد داشت.

قبل‌ترها اگر محتوا به طور پیش‌فرض روی نسخه موبایل مخفی می‌شد، از محتوای قابل رویت کمتر تاثیرگذار بود. اما در حال حاضر گوگل گزینه‌های بیشتری برای نسخه موبایلی در نظر می‌گیرد و به طور مثال تب‌های محتوا در نسخه موبایل قابل رویت هستند. بنابراین برای این که تجربه کاربری بهتری ارائه دهید، این محتوای پنهان شده دیگر تخفیف داده نمی‌شود و به حساب می‌آيد.

بسیاری از وبسایت‌های موفق سایت‌های خود را ساده نگه می‌دارند. و جزئیات اضافی مانند جزئیات بیشتر محصول، پرسش و پاسخ، نظرات کاربران و … را فقط در صورت تمایل کاربران در اختیار آن‌ها قرار می دهند.

Navigation و لینک سازی

لینک‌های خارجی جای نگرانی چندانی ندارند. اگر تگ‌ها را به درستی برای آن‌ها استفاده کرده باشید، روی صفحات موبایلی هم کارشان را درست انجام می‌دهند.

اما درباره لینک سازی داخلی، باید مطمئن شوید تمام لینک‌های مهم‌تان در نسخه موبایل هم وجود دارند. ممکن است برخی وبسایت‌ها برای بازکردن فضای ذخیره بیشتر، از بردکرامب ها صرف نظر کنند. یا این که منوی کوچکتری در نسخه موبایلی ارائه کنند. این موارد می‌تواند بر رتبه بندی سایت تاثیر منفی بگذارد، و رتبه صفحه سایت شما را کاهش دهد.

جمع‌بندی

امیدوارم سایت شما از آن دسته‌ای باشد که اصطلاحا به آن ‌ Mobile-Friendly می‌گویند اما اگر با بررسی مواردی که معرفی کردیم، متوجه شدید که این طور نیست جای نگرانی وجود ندارد. به سرچ کنسول سر بزنید و ببینید چقدر زمان دارید و در اسرع وقت سایت ریسپانسیو طراحی کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره برای طراحی سایت در مشهد و سایر شهرها می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!