چطور از قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

چطور از قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

در مقالات پیشین آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به طور کامل قیف بازاریابی و اجزای آن را بررسی کردیم. در حالی که عناصر و عوامل مهم و اساسی در این قیف وجود دارند اما همین کلی بودن مفهوم برای مخاطبان ابهامات زیادی ایجاد می کند و شاید ندانند چطور باید آن را در استراتژی خود اعمال …

در مقالات پیشین آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به طور کامل قیف بازاریابی و اجزای آن را بررسی کردیم. در حالی که عناصر و عوامل مهم و اساسی در این قیف وجود دارند اما همین کلی بودن مفهوم برای مخاطبان ابهامات زیادی ایجاد می کند و شاید ندانند چطور باید آن را در استراتژی خود اعمال کنند. در این مطلب به روش های به کارگیری قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: معرفی کامل قیف بازاریابی و اجزای آن

مراحل اصلی قیف فروش

 • آگاهی
 • علاقه
 • قصد
 • ارزیابی
 • خرید

قیف بازاریابی

اقدامات اصلی مارکترها برای استفاده از قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

در اولین مرحله از قیف بازاریابی تمام اقدامات شما روی افزایش آگاهی از برند است. یعنی تمام فعالیت های اولیه شما باید در این راستا باشد که مخاطبان بالقوه خود در سراسر منطقه موردنظر شما از وجود و فعالیت های برند شما اطلاع داشته باشند. به طور مثال اگر در حوزه غذای دریایی فعالیت می کنید، بایستی بسترهای مناسبی را که افرادی با این ذائقه در آن حضور دارند شناسایی کنید و اطلاع رسانی گسترده ای انجام بدهید تا هر زمان مخاطبان شما به فکر غذای دریایی افتادند به عنوان یکی از اولین گزینه ها شما را به خاطر بیاورند.

حالا سوال اصلی اینجاست که چطور این مخاطبان را شناسایی کنیم و چطور این آگاهی را در آن ها ایجاد کنیم؟

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

مرحله ایجاد آگاهی قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

در ابتدای به ساکن بایستی روی توجه و آگاهی متمرکز شوید و این تکنیک ها می توانند برایتان مفید باشند:

 • برگزاری وبینار

اگر در حوزه ای فعالیت می کنید که مخاطبان شما افرادی آکادمیک هستند یا عده ای هستند که نیاز به دسترسی به اطلاعات مدون دارند برگزاری وبینار ها یکی از بهترین اقداماتی است که می توانید انجام دهید.

 • بلاگ نویسی

بلاگ نویسی تقریبا تنها روشی است که برای تمام کسب و کارها جواب می دهد. در هر حوزه ای که اقدام به ارائه محصول و خدمات کنید همواره مخاطبان شما سوالاتی درباره آن دارند. مزیت دیگر این فعالیت این است که سئو سایت شما را تا حد زیادی تحت تاثیرات مثبت خود قرار می دهد. و باعث می شود در نتایج جستجوهای مختلف مخاطبان قرار بگیرید.

کار شما در این مرحله این است که ذهن مخاطبان را با اطلاعاتی که از آن ها دارید هک کنید. شما به عنوان یک صاحب برند یا مارکتر ممکن است جور دیگری به محصول و خدمات خود نگاه کنید. اما کسی که احتمالا در این زمینه متخصص نیست و احتمالا تعداد زیادی از مشتریان بالقوه شما همین حالت را دارند سوالات خود را جور دیگری از موتورهای جستجو می پرسند. مثلا ممکن است به جای جستجوی عبارت تخصصی محصول شما سوال شان در مواجهه با مشکل را در گوگل تایپ کنند.

بنابراین بهتر است سوالات مخاطبان را با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و حتی از طریق پیشنهادات گوگل در هنگام جستجو درک و شناسایی کنید و حول محور آن ها پاسخ ایجاد کنید. به این ترتیب مخاطبان پاسخ سوالاتشان را به صورت مناسب و ارزشمند از شما می گیرند و نام برند شما را با اعتماد و ارتباط در ذهن ثبت می کنند.

 • تولید ویدیو

گرچه وبسایت ها و محتوای متنی هنوز بیشترین تاثیر را در شناساندن برندها به مخاطبان دارند اما به تازگی ویدیوها از اهمیت ویژه ای برخوردار شده اند. بیشتر ما برای رسیدن به پاسخ سوالاتی که بسیار سریع به آن ها نیاز داریم ترجیح می دهیم یک ویدیوی ۵ دقیقه ای تماشا کنیم تا بتوانیم به سرعت و با زبان محاوره روش انجام کار را بیاموزیم.

علاوه بر این در آخرین به روزرسانی گوگل ویدیو ها به موقعیت صفر صفحه نتایج دست پیدا کرده اند و می توانند زودتر از سایر محتوا ها به دست مخاطب برسند.

توجه داشته باشید که ویدیو ها به خصوص در رسانه یوتیوب از اصول خاصی پیروی می کنند و اگر چیزی درباره سئو یوتیوب نمی دانید پیشنهاد می کنیم مقاله ای که در این باره منتشر کرده ایم را مطالعه کنید.

 • فعالیت های شبکه های اجتماعی

در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت کره زمین حداقل در یک شبکه اجتماعی حساب کاربری فعال دارند و این یعنی شبکه های اجتماعی خیابان های پرجمعیتی هستند که تقریبا تمام جمعیت جوان و با سواد کافی دنیا در آن ها به دنبال محتوایی برای دیدن و خواندن هستند.

با توجه به فرصت های محدود زمانی که در این شبکه های اجتماعی دارید بهتر است موارد جذاب و کوتاهی که می توانند زیاد فوروارد شوند و تعامل بالایی بگیرند را در این شبکه ها منتشر کنید.

بهترین شبکه های اجتماعی برای موارد رسمی تر و آکادمیک در ایران لینکدین و برای موارد عام تری مثل فروش لباس اینستاگرام است. فیسبوک علیرغم کارکردی که هنوز برای مخاطبان غیر ایرانی دارد در ایران کاربرد چندانی جز در موارد خاص نخواهد داشت.

مرحله ایجاد علاقه قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

در این مرحله مخاطبان برند شما را به اندازه کافی می شناسند و می دانند چه خدماتی ارائه می کنید. تنها چیزی که باید به آن ها بدهید جرقه ای است که پتانسیل آگاهی را به علاقه تبدیل کند. یعنی حسی شبیه به دوچرخه ای که در کودکی منتظر خریدش بودید و فکر می کردید بدون آن چیزی از زندگی تان کم است را در مخاطب ایجاد کنید.

در این مرحله بیش از هرچیزی با روانشناسی و زمان سنجی سر وکار دارید. بایستی بدانید که در هر مقطعی از زمان مخاطبان شما با چه چیز هیجان زده می شوند یا به چه چیزی بیش از همه نیاز دارند. به طور مثال اگر قرنطینه خانگی قانون می شود و شما رستوران دارید می توانید با یک ایمیل پروسه تهیه بهداشتی غذا و پروسه تحویل آن را دریک متن کوتاه و عکس به اطلاع مخاطبان خود برسانید.

بهترین روش برای این مرحله شناسایی مخاطبان و دسته بندی آن ها و تدوین استراتژی برای گروه های مختلف با اضافه کردن جزییات در بسته بندی و… است.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

مرحله ایجاد قصد قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

در این مرحله یک پل باریک برای عبور دادن مخاطب از مرحله علاقه مندی به قصد خرید دربرابرتان قرار دارد. ممکن است تا کنون توجه پسران زیادی را به کت های چرم مشکی خود جلب کرده باشید اما در حد «ببین چه زیباست!» حالا باید کمی آن ها را هل بدهید تا وارد عمل شوند.

یعنی سرنخ هایی را برایشان کار بگذارید تا در صورت علاقه مندی در مسیر سفری مشتری ادامه بدهند. به طور مثال اگر کمپین خیابانی بازاریابی چریکی برای یک محصول خوراکی راه اندازی می کنید که سر و صدای زیادی هم به پا کرده است در انتها از مخاطبان ایمیل دریافت کنید یا توکن هایی به آن ها بدهید که بتوانند کد  آن را در حساب کاربری خود روی سایت شما وارد کنند و ببینند در قرعه کشی برنده می شوند یا خیر.

روش هایی که در این مرحله به کار می گیرید تا حد زیادی به اقدامات قبلی تان بستگی دارد. اما رایج ترین اقدامات در این مرحله عبارتند از:

 • برگزاری ایونت ها و چالش های مناسبتی
 • برگزاری تخفیف های مناسبتی مثل تخفیف نوروز یا تخفیف محصولات مردانه در روز پدر
 • برگزاری کمپین های ایمیلی و اطلاع رسانی از محصولات بر اساس فاکتورهای دریافتی از مخاطب
 • استفاده از تکنیک های بازاریابی چریکی
 • اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

مرحله ارزیابی قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

در این مرحله بایستی دلیلی به مخاطبان بدهید که شما را از بین رقبا برای خرید انتخاب کنند. اگر سرویس های قدیمی تر از شما مشغول فعالیت هستند بهتر است قیمتی مناسب تر ارائه بدهید.

اگر در بررسی های خود در شبکه های اجتماعی و فروم های پرسش و پاسخ رقبا متوجه شدید ایراد یا نارسایی در کار رقبا وجود دارد آن را در روش خود برطرف کنید و در تبلیغات روی آن مانور بدهید. اگر یک ابزار اینترنتی با قطعی بالا رقیب شماست شما در تبلیغات روی قطع نشدن و استفاده ممتد تاکید کنید.

شرح کامل محصولات را در سسایت تعریف کنید و به سوالات رایج مخاطبان پاسخ بدهید. در مطالب وبلاگ دو محصول را مقایسه کنید و هرچیزی که مهر تاییدی بر خرید بزند را در استراتژی قرار بدهید.

یادتان باشد که تضمین برگشت وجه در صورت نارضایتی یا جبران خسارت از روش های دیگر بسیار بسیار در این مرحله اثر گذار است.

بهتر است گاهی محتوای تولید شده توسط کاربران را منتشر کنید تا مخاطبان شما بدانند خریداران واقعی از شما راضی هستند.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

مرحله خرید قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

حالا مشتریان مصمم برای خرید از شما صف کشیده اند. یعنی اگر کالایی را در استوری معرفی می کنید لینک خرید هم باید به آن متصل باشد.

تجربه کاربری سایت شما بایستی تست شده باشد و سرعت خوبی را ارائه بدهید و برای تمام دستگاه ها مناسب باشد.

کلید های فراخوان اقدام به درستی کار کنند و پروسه خرید کوتاه ترین حد ممکن را داشته باشد. و خلاصه هیچ راهی وجود نداشته باشد که مخاطب شما از خرید منصرف شود.

جمع بندی

در این مطلب با طرز کار قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ آشنا شدید. اگر سوالی در این باره دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ می توانید روی همکاری تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!