بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟ (با سوشیال مدیا، ابرقدرت حوزه کاری خود شوید!)

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟ (با سوشیال مدیا، ابرقدرت حوزه کاری خود شوید!)

Social Media Marketing یا همان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، روشی موثر و تاثیرگذار در بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است که می‌توانید با استفاده صحیح و اصولی از آن ابر قدرت حوزه کاری خود شوید. شما می‌توانید از این طریق، فروش محصولات، آگاهی از برند خود و … را افزایش دهید. در این حوزه تصمیم  گرفتیم که …

Social Media Marketing یا همان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، روشی موثر و تاثیرگذار در بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است که می‌توانید با استفاده صحیح و اصولی از آن ابر قدرت حوزه کاری خود شوید. شما می‌توانید از این طریق، فروش محصولات، آگاهی از برند خود و … را افزایش دهید.

در این حوزه تصمیم  گرفتیم که در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به غیر از پرداختن به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و مسائل پیرامون آن، راجع به مسائل زیر هم به صورت کامل صحبت کنیم:

 

 

 • پیش نیازهای لازم و ضروری برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • روش‌های اجرای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در اینستاگرام
 • چرا باید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید در این زمینه‌ها اطلاعات کافی و جامعی داشته باشید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

پیشنهاد می شود قبل از خواندن محتوا ، ویدئو simle learn را درباره شبکه های اجتماعی از دست ندهید :

 

حتما مطالعه کنید: آموزش افزایش فالوور اینستاگرام، ترفندهایی که نمی‌خواهند شما بدانید!

پیش نیازهای لازم و ضروری برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

برای این که در شبکه‌های اجتماعی بتوانیم بازاریابی کنیم و حضور پر رنگ و موفقی داشته باشیم، نیاز به انجام مراحل و کارهایی است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. شما با انجام مراحل زیر می‌توانید در زمینه Social Media Marketing پیشگام تر و موفق تر از سایر رقبای خود، عمل کنید:

عضویت در شبکه‌های اجتماعی مورد نظر

شبکه‌های اجتماعی که مرتبط با کسب و کار خود هستند، ابتدا شناسایی کرده و آن‌ها را انتخاب کنید. برای شناسایی بهترین شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید سوالات زیر را بپرسید:

 • هدف از حضور من یا کسب و کارم در این شبکه اجتماعی چیست؟
 • برای عضویت در این شبکه اجتماعی چه چیزهایی نیاز دارم؟
 • آیا اطلاعات لازم برای بهینه سازی این شبکه اجتماعی از لحاظ محتوا، عکس، آدرس سایت و … را دارا هستم؟
 • آیا مخاطبان من در این شبکه اجتماعی حضور دارند؟
 • رقبای من در این شبکه اجتماعی چقدر فعالیت دارند؟
 • و …

مشخص کردن پرسونای مخاطب یا مشتری ایده آل

مشخص-کردن-پرسونای-مخاطب-یا-مشتری-ایده-آل

مشتری ایده آل شما کیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ از کجا خرید می‌کند؟ چند سال سن دارد؟ چه تفریحاتی انجام می‌دهد؟ و …! شما باید به تمامی این سوالات پاسخ دهید. در صورت انتخاب صحیح تارگت مارکت خود، می‌توانید مارکتینگ پلن خود را در این زمینه به بهترین شکل ممکن، پیاده سازی کنید.

مشخص کردن موقعیت در شبکه‌های اجتماعی

شما نباید بدون هدف و بدون موقعیت فعلی در شبکه‌های اجتماعی، کسب و کار خود را راه بیندازید! شما کجا هستید و می‌خواهید به کدام سمت حرکت کنید؟ با مشخص کردن این موضوع می‌توانید، در رابطه با این موضوع تصمیم‌گیری کنید که کجای مسیر قرار دارید و بهتر است به کدام سمت و جهت حرکت کنید؟ همیشه یک حضور پر رنگ، بهتر از یک حضور بدون هدف است!

تولید محتوای تعامل برانگیز

بسیاری از کسب و کارهایی که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند، بدون تولید محتوای جذاب، نمی‌توانند در این شبکه اجتماعی کاری از پیش ببرند. آن‌ها نمی‌توانند در اینستاگرام فالوور بیشتری برای خود پیدا کنند چرا که محتوای آن‌ها تعامل برانگیز نیست. محتوای تعامل برانگیز با توجه به مشتریان هدف شما می‌تواند از نوع تصویر، ویدئو، پست‌های وبلاگ، اخبار شرکت، اینفوگرافیک، کتاب‌ها، ایبوک، مصاحبه‌ها و … باشد!

هرچقدر که محتوای شما بر اساس سلیقه و علایق مخاطبان آن شبکه اجتماعی تولید شده باشد، بهتر و بیشتر دیده می‌شود! در این زمینه توصیه می‌کنیم که حتما از یک تقویم محتوایی استفاده کنید. تقویم محتوایی می‌تواند به شما کمک کند که همواره کیفیت محتوای خود را بهبود ببخشید و نظرات کاربران خود را برای بهبود کیفیت محتوا، جویا شوید.

تعیین شاخص کلیدی عملکرد

چه شاخص‌های کلیدی عملکردی وجود دارند که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید؟ شاخص‌های کلیدی متنوعی در رابطه با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 • تعداد فالوورهای اینستاگرام: تعداد کسانی که شما را در این شبکه اجتماعی دنبال می‌کنند:
 • درگیری مخاطب که می‌توانید آن را از طریق محاسبات پیچیده تعداد فالوور، اشتراک گذاری، لایک و … بدست آورید!
 • تعداد دفعات نمایش یا ایمپیریشن: اینستاگرام، این آمار را برای پیج‌های بیزینسی خود در بخش اطلاعات بیشتر پست نمایش می‌دهد.
 • تعداد بازدید ویدئو: یک قابلیت ویژه برای تعداد دفعات نمایش فیلم که نشان دهنده این است که یک فیلم، چند بار بازدید داشته‌است.
 • تعداد اشتراک گذاری در فضای مجازی: اشتراک گذاری و share محتوا در فضای مجازی چه میزان بوده‌است؟
 • تعداد کلیک بر روی لینک در BIO: چه تعداد بار بر روی لینک داخل بیو کلیک شده‌است؟
 • تعداد تگ‌ها یا منشن‌هایی که برند انجام شده‌است یا درون یک مسابقه انجام شده‌است؟
 • تعداد کامنت‌ها، لایک‌ها و Save‌ها و Share‌های 7 پست آخر به صورت میانگین
 • تعداد بازدید پروفایل
 • و …

استفاده از یک ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی مناسب

برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، شما نیاز به یک ابزار دقیق دارید! ابزاری که محاسبات عددی را انجام داده و بیان کند که شما در کجای مسیر قرار دارید و  باید تا کجا به پیش بروید. هرچقدر که این ابزار پیشرفته تر باشد، کار شما آسان تر بوده و شما می‌توانید به شکل بهتر و پیشرفته تری در رابطه با پیج خود، اطلاعات و آمارهای لازم را بدست آورید.

 

شما می توانید برای افزایش فالوور و همچنین برنامه ریزی برای پیشرفت پیجتان از خدمات مدیریت پیج اینستاگرام تاس استفاده کنید

 

در این زمینه توصیه می‌کنیم که برای پیج‌های اینستاگرام از یک ابزار استفاده کنید که در کنار مدیریت شبکه‌های اجتماعی به شما برای زمان بندی پست، ایجاد تقویم محتوایی، پیشنهاد هشتگ و … هم کمک می‌کند.

همیشه به فکر بهبود باشید

برای این که بهترین کسب و کار را در اینستاگرام داشته باشید، لازم است که حتما همیشه چیز جدیدی را برای ارائه داشته باشید. برای این موضوع لازم است که این موضوع را در نظر بگیرید که دنبال کردن، آنالیز کردن و بهینه سازی اطلاعات، همیشه می‌توانید بهترین روش برای بهبود همیشگی اوضاع باشد.

روش‌های اجرای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در اینستاگرام

روش‌های-اجرای-بازاریابی-شبکه‌های-اجتماعی-در-اینستاگرام

اینستاگرام با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر جهان، یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان است که دارای محبوبیت بالایی بوده، اما کسی دوست ندارد در آن تبلیغات ببیند و یا وقت خود را با محتوای تبلیغاتی هدر دهد، اما چه کاری باید انجام داد؟ شما برای موفقیت در این شبکه اجتماعی، چند راه بیشتر ندارید! برای مدیریت پیج اینستاگرام به شکل اصولی و پولساز، لازم است که حتما از امکانات این شبکه اجتماعی به شکل زیر بهره مند شوید:

 • پروفایل خود را بهینه سازی کنید: اطلاعات کسب و کار خود را وارید کنید، مهم‌ترین بخش‌ها راجع به کسب و کار خود را در هایلایت بارگذاری کنید!
 • پست‌های اینستاگرامی: هر روز محتوای جذاب و درگیر کننده تولید کنید به شکلی که مخاطب تمایل داشته باشد، هر روز پروفایل شما را چک کند!
 • پاسخگوی کامنت‌ها و دایرکت‌های مخاطبین باشید: همیشه پاسخگوی کامنت‌ها و دایرکت‌های مخاطبین باشید!
 • استوری اینستاگرامی: با استوری‌های 15 ثانیه ای، مخاطبین را به نحوی درگیر کنید که شما را دنبال کرده و از خدمات یا محصولات شما خرید کنند!
 • هشتگ بگذارید و از قابلیت اینستاگرام در این زمینه برای افزایش بازدید پست استفاده کنید
 • مسابقات اینستاگرامی برگزاری کنید و مخاطب را به سمت چیزهایی که می‌خواهید بکشانید
 • پست مهمان بگذارید و تبلیغات بروید
 • و …

چرا باید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

مزیت‌های بی شماری برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که توجه به آن‌ها شما را هم ترغیب می‌کند که از آن استفاده کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع بازاریابی را برای شما آمادده کرده‌ایم:

 • دسترسی به خیل عظیم مخاطبان که می‌توانید به آن‌ها محصولات و خدمات خود را بفروشید!
 • برقراری ارتباط و تعامل به شکل بهینه و بهتر
 • امکان اشتراک گذاری آسان تر و بهتر محتوا و پست‌های تولید شده
 • افزایش وفاداری مشتریان در مدت زمان کوتاه تر به واسطه رابطه ایجاد شده
 • استافده از دیدگاه‌ها و نظرات مشتریان در فاصله نزدیک تر
 • تبلیغات همسان و کاربرپسند
 • و …

 نکات طلایی بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

 • برنامه ریزی محتوای رسانه های اجتماعی 

همانطور که قبلاً بحث شد ، ایجاد یک طرح بازاریابی در شبکه های اجتماعی ضروری است. تحقیق کلمات کلیدی و تحقیقات رقابتی را در نظر بگیرید تا به ایده های محتوای طوفان فکری که مخاطبان شما را مورد علاقه قرار می دهد ، کمک کنید. سایر مشاغل صنعت شما برای جلب مشارکت در شبکه های اجتماعی چه می کنند؟

 • محتوای عالی اجتماعی

مطابق با سایر زمینه های بازاریابی آنلاین ، هنگامی که صحبت از بازاریابی در شبکه های اجتماعی می شود ، محتوا برتر است. اطمینان حاصل کنید که مرتباً پست می کنید و اطلاعات واقعاً ارزشمندی را ارائه می دهید که مشتریان ایده آل شما را مفید و جالب می دانند. محتوایی که در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارید می تواند شامل تصاویر رسانه های اجتماعی ، فیلم ها ، اینفوگرافی ها ، راهنماهای راهنما و موارد دیگر باشد.

 

 • یک نام تجاری سازگار 

استفاده از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی ، تجارت شما را قادر می سازد تا تصویر برند خود را از طریق سیستم عامل های مختلف رسانه های اجتماعی ارائه دهد. در حالی که هر سیستم عامل دارای محیط و صدای منحصر به فرد خود است ، هویت اصلی کسب و کار شما ، خواه دوستانه ، سرگرم کننده یا قابل اعتماد باشد ، باید ثابت بماند.

 • به اشتراک گذاری پیوندهای تنظیم شده 

اگرچه استفاده از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی راهی عالی برای استفاده از محتوای منحصر به فرد و اصلی خود برای به دست آوردن پیروان ، طرفداران و علاقه مندان است ، همچنین فرصتی برای پیوند دادن به مقالات خارج از کشور نیز هست. اگر منابع دیگر اطلاعات بسیار ارزشمندی را ارائه می دهند که فکر می کنید مخاطبان هدف شما از آن لذت خواهند برد ، از پیوند دادن با آنها خجالتی نباشید. دقت و پیوند دادن به منابع خارجی اعتماد و اطمینان را بهبود می بخشد ، و حتی ممکن است در ازای این کار برخی پیوندها را دریافت کنید.

 • ردیابی رقبا همیشه مهم است

آنها می توانند داده های ارزشمندی برای تحقیقات کلمات کلیدی و سایر بینش بازاریابی در شبکه های اجتماعی ارائه دهند. اگر رقبای شما از یک کانال یا تکنیک بازاریابی در شبکه های اجتماعی خاص استفاده می کنند که به نظر می رسد برای آنها مفید است ، با توجه به انجام همان کار ، اما این کار را بهتر انجام دهید!

نتیجه‌گیری: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، قدرت است!

 

 

 

در حال حاضر استفاده از این نوع بازاریابی، یک روش قدرتمند است، اما اگر از آن استفاده نکنید چند ماه آینده مجبور خواهید بود که از آن استفاده کنید چرا که تمامی رقبای شما در شبکه‌های اجتماعی حضور پیدا کرده‌اند و حالا شما برای پیدا کردن حتی سهمی کوچک مجبور هستید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing استفاده کنید.

نظر شما در این زمینه چیست؟ چرا باید از شبکه‌های اجتماعی برای رشد کسب و کار استفاده کرد؟ چه راهکارهایی در این زمینه بلد هستید؟ نظرات خود را در این حوزه با ما و دیگر افراد در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ