بازار هدف چیست؟ هرآنچه باید در مورد Target Matket بدانید!

بازار هدف چیست؟ هرآنچه باید در مورد Target Matket بدانید!

احتمالا شما هم می‌خواهید با افزایش نرخ تبدیل ورودی به مشتریان، سرمایه خودتان را افزایش بدهید و محصولات یا برندی که در حال حاضر دارید را به سرعت گسترش دهید! شاید می‌پرسید که چه راهکار سریعی وجود دارد که چنین هدفی را محقق سازد؟ بدون شک بازار هدف  Target Market برای یک برند، یکی از …

احتمالا شما هم می‌خواهید با افزایش نرخ تبدیل ورودی به مشتریان، سرمایه خودتان را افزایش بدهید و محصولات یا برندی که در حال حاضر دارید را به سرعت گسترش دهید! شاید می‌پرسید که چه راهکار سریعی وجود دارد که چنین هدفی را محقق سازد؟ بدون شک بازار هدف  Target Market برای یک برند، یکی از همین چیزهایی است که با مشخص کردن آن، می‌توانید به راحتی در زمینه افزایش نرخ ورودی خود، موفق عمل کنید!

خوب به این نکته دقت کنید: بازار هدف شما، هر شخص و هر نفری نیست! بلکه تنها عده محدود و افراد خاصی در این جا قرار می‌گیرند! تنها عده محدودی هستند که در بازار هدف شما، جایگاهی برای خود دست و پا می‌کنند! شما تنها جایگاه خاصی در این بازار باید انتخاب کنید. هرچقدر که در نیچ مارکتینگ کردن و انتخاب بازار هدف، مهارت بهتری پیدا کنید در افزایش نرخ تبدیل ورودی به مشتریان، بهتر عمل خواهید کرد.

 

Table of Contents

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

در  این مقاله قصد داریم به این موضوعات بپردازیم که:

 • بازار هدف یا Target Market چیست؟
 • انواع بازار هدف چه هستند و چگونه باید آن‌ها را بشناسند؟
 • Target Market چه کسانی هستند؟
 • چگونه از بازار هدف خود بیشترین منفعت را ببریم؟

اگر دوست دارید در رابطه با این موضوعات، اطلاعات جامع و کاملی کسب کنید، در ادامه این مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید!

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

بازار هدف یا Target Market چیست؟

بازار هدف

تشخیص بازار هدف برای هر کسب و کاری ضروری است.

برای این که بهتر متوجه شوید که این بازار چیست، بهتر است که بگذارید برای شما یک مثال عملی بزنیم! فرض کنید که شما یک محصول برای جلوگیری از ریزش مو دارید. در این جا شما چه کسانی را برای خرید محصول خود انتخاب می‌کنید؟ افراد یا کسانی که موهای سالم و پرپشتی دارند، نیستند! شما کسانی را انتخاب می‌کنید که نیاز به این محصول دارند و یا اصلاحا ریزش مو دارند.

با این مثال متوجه شدید که بازار هدف شما در واقع همه کس و همه چیز نیست، بلکه تنها عده خاصی از افراد هستند!

چرا تعیین بازار تارگت تا این حد مهم است؟

پیش از این که به سراغ انواع بازارهدف و چگونگی شناخت آن‌ها بپردازیم، لازم است تا چرایی اهمیت آن را بررسی کنیم و ببینیم تعیین این مفهوم چه تاثیری بر کسب و کارمان خواهد داشت؟

۱. شما را به مخاطبان واقعی و هدفمندتان می‌رساند

اگر هدف از فعالیت و مارکتینگ مشخص نباشد، برندها دست به تولید محتوا و جذب دسته‌ی بزرگی از مخاطبان می‌زنند که در دراز مدت می‌تواند کسب و کارها را در تعیین استراتژی و رسیدن به اهداف با یک سردرگمی بزرگ مواجه کند. هنگامی که بازارهدف تعیین شده باشد، مخاطبان کمتر اما هدفمندتری به سرنخ‌های کسب و کار ما می‌رسند. و احتمالا نرخ تبدیل بالاتری را تجربه خواهیم کرد.

۲. برند شما را از رقبا تمایز می‌دهد

اگر اولین دستاورد تعیین تارگت، وصل شدن به مخاطبان حقیقی باشد، نتیجه‌ی آن جذب مشتریان هدف و علاقه مند به کسب و کار شماست. حالا که این مخاطب علاقه مند به شما را پیدا می‌کند، درصورتی که محتوا و خدمات بهتری از رقبا ارائه کنید می‌تواند به راحتی تفاوت شما و سایرین را تشخیص داده و شما را تمایز بدهد. پس امکان بیشتری دارد که به مشتری تبدیل شود. چرا که مخاطبان جقیقی شما دقیقا به دنبال چیزی هستند که شما منتشر می‌کنید.

۳. مشتریان وفادارتری برایتان می‌سازد

وقتی مخاطبان شما را از رقیا تمایز بدهند، می‌دانند چیزی که به دنبال آن هستند نزد شما و برند شماست. بنابراین بعد از یک خرید و در صورت نیاز مجدد به کالا و خدمات مشابه ترجیح می‌دهند به سراغ خودتان بیایند و حتی برند شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. طبق آمار اگر خدمات خوب شما بتواند یک  مشتری ۷ بار پی در پی به سایت شما بکشاند، این افراد به مشتری وفادار و دائمی برند شما تبدیل می‌شود.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

۴. باعث بهبود خدمات و محصول می‌شود

هنگامی که برند شما برای مخاطبان اصلی مطرح بشود و شما مشتریان ثابت خود را داشته باشید، تلاش خواهید کرد که همواره آن‌ها را از خدمات و محصولات خود راضی نگه دارید. در هر بازگشت مشتری هدف و هر تعامل رابطه‌ی نزدیک‌تری بین برند و مشتری صورت می‌گیرد. و به مرور شما به جزییات درخواست و نیازهای مشتری بیشتر پی می‌برید. و در راستای نزدیک کردن خدمات خود به نیاز مشتریان گام برمی‌دارید. که این یعنی یک تعامل رو به پیشرفت دوطرفه شکل می‌گیرد: رضایت بیشتر مشتریان و پیشرفت و حرفه‌ای تر شدن برند شما!

۵. باعث تمرکز تیم و برند می‌شود

آخرین مزیت استفاده از هدف گذاری در بازاریابی این است که به شما کمک می کند تا در دراز مدت تیم و برند خود را متمرکز نگه دارید. بازاریابی هدفمند به شما امکان می دهد در مورد استراتژی های بازاریابی، نوآوری و جهت دهی به برند خود، اطلاعات بیشتری کسب کنید. یعنی باعث می‌شود دید دقیق‌تر و مشخص‌تری به مسائل کسب و کار و ساماندهی نیروهایتان داشته باشید . حالا در شکل دادن به برنامه های آینده برای بازاریابی و به اهداف کلی شرکت جهت گیری مشخص‌تری دارید. یک رویکرد متمرکز به شما کمک می کند منابع ، زمان و بودجه خود را کاملاً بهینه کنید.

انواع بازار هدف و چگونگی شناخت آن‌ها

ما می‌توانیم بازار هدف را بر اساس ویژگی‌های مشخص شده به شکل‌های زیر تقسیم بندی کنیم:

 • ویژگی‌های جمعیتی
 • ویژگی‌های روانشناسی
 • ویژگی رفتاری
 • ویژگی جغرافیایی

شما می‌توانید با استفاده از این 4 نوع ویژگی بازار هدف خود را شناسایی کنید. و کمپین‌های موثرتری ایجاد کنید تا موقعیت بهتری در بازار پیا کنید. مهم‌ترین اهمیت بخش بندی در بازار هدف این است که می‌توانید با کمک این کار با جزئیات بیشتری بر اساس منابع و امکاناتی که دارید، تارگت‌های خود را مشخص کنید.

در ادامه بر اساس هر ویژگی بیشتر راجع به بازار هدف صحبت می‌کنیم.

شناخت بازار هدف بر اساس ویژگی‌های جمعیتی

شناخت بازار هدف بر اساس ویژگی‌های جمعیتی نیاز به اطلاعات خاصی مثل سن، جنسیت، درآمد، مکان زندگی، وضعیت خانوادگی، درآمد سالانه، تحصیلات، قومیت و حتی مذهب دارد! برای کسب و کارهای B2B این اطلاعات فراتر می‌رود و شما نیاز به اطلاعاتی مثل اندازه شرکت، صنعت و کارکرد شغلی مشتری خود نیز دارید. به عنوان مثال شرکت مازراتی که یک خودروسازی ایتالیایی است، مشتریان خود را افراد پردرآمد تصور کرده‌است.

شناخت بازار تارگت بر اساس ویژگی‌های روانشناسی

شما برای شناخت ویژگی‌های تارگت مارکت خود بر این اساس لازم است که اطلاعات خاصی را درنظر بگیرید. مثل رفتارهای شخصیتی، ارزش‌ها، برخوردها، علایق، روش‌های زندگی، تاثیرات روانشناسی، عقاید خودآگاه و ناخودآگاه، انگیزه‌ها، اولویت‌ها و … در این سبک مازراتی برای تارگت مارکت خود و کمپین‌های خود بر این اصل بر روی کیفیت محصولات خود مانور زیادی می‌دهد.

شناخت بازار هدف بر اساس ویژگی‌های ویژگی‌های رفتاری

مشتریان هدف شما چه عادات خرید، خرج کردن، علایق و یا تبادلات با برندی دارند که باید مورد توجه قرار دهید؟ با بررسی این ویژگی‌ها، می‌توانید استراتژی محتوایی و بازاریابی محتوایی حرفه ای تری را مورد بررسی قرار دهید که تا کنون مورد توجه نبوده‌است! به عنوان مثال مازراتی، مشتریانی را هدف قرار داده‌است، که آخرین مدل وسیله نقلیه را همیشه می‌خواسته‌اند و حاضرند برای آن بیشترین هزینه‌ها را بپردازند!

شناخت تارگت مارکت بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی

شما بسته به این که در چه محدوده ای می‌خواهید فعالیت کنید، باید اطلاعاتی از قبیل، کد پستی، شهر، کشور، منطقه خاص سکونت، شرایط جوی، شهری یا روستایی را در نظر بگیرید. هر کسب و کاری باتوجه به محصولات و خدمات خود، می‌تواند این موضوع را در نظر بگیرید. مثلا مازراتی با توجه به نوع خودروهای خود، مناطقی را هدف گرفته‌است که آب و هوای گرم تری داشته‌است چرا که وسایل و تجهیزات این خودروها برای این مناطق مجهز شده‌است و به درد آب و هوای سرد نمی‌خورد!

Target Market

بازارهدف براساس ویژگی‌های محصول و مخاطبان آن تعیین می‌شود.

شما چگونه می‌توانید، Target Market خود را مشخص کنید؟

برای این که خودتان هم بتوانید، مشتریان برند خود را مشخص کنید، بهتر است که به سه سوال زیر پاسخ دهید:

 • محصول یا خدمات شما چه مشکلاتی را حل می‌کنند؟ آیا محصولات یا خدمات شما مخصوص افراد یا شرکت‌های خاصی است؟
 • چه کسانی بیشتر به این خدمات یا محصولات نیاز دارند؟ این افراد یا کسب و کارها در چه شرایطی از شما خرید می‌کنند؟
 • آیا شما با افراد متنوع با نیازهای یکسان روبرو هستید یا نه؟
 • با تعیین بازارهدف خود، می‌توانید به سرعت و به آسانی بهترین کمپین‌های تبلیغاتی را برای کسب و کار خود، رقم بزنید!

چرا نمی توانم به اهداف  تارگت مارکتینگ خود برسم؟

بیشترین امکانی که می‌تواند وجود داشته باشد این است که شما مراحل شناخت مشتری را اشتباه انجام می‌دهید. اگر این طور است به نکات زیر توجه کنید:

به بهترین مشتریانی که تاکنون داشته اید فکر کنید.

می دانید ، کسانی که با اقناع اندکی از شما خرید کرده اند و سپس برای موارد بیشتر مدام برمی گشتند. وجه اشتراک این مشتریان وفادار چیست؟

از کار با چه کسانی لذت می برید؟

گاهی اوقات پاسخ این سوال نشان می دهد که آنها همچنین بازار هدف مناسب برای ما هستند. شاید شما از کار با آنها لذت ببرید ، زیرا آنها فروش ساده ای داشتند ، کمی شکایت می کردند و در مورد تجارت شما تبلیغ می کردند.

نگران استثنائات نباشید

داشتن یک بازار هدف کاملاً مشخص و مشخص به معنای امتناع از افرادی نیست که به پیشنهاد شما علاقه نشان می دهند. مطمئناً ، شما به هر احتمالی فروش ادامه خواهید داد ، حتی اگر با مشخصات بازار هدف شما متناسب نباشد. داشتن بازار هدف تنها به معنای تمرکز بازاریابی شما در لیزر است.

شناسه‌ ی بازار هدف ایجاد کنید

شرح بازار هدف خود را ، به عنوان یک فرد ، بنویسید ، مثل اینکه یک شخص واقعی باشد. برای بازار هدف خود یک نام بگذارید. عکسی را انتخاب کنید که نشان دهد بازار هدف شما چگونه است. روز متوسط ​​آنها را توصیف کنید.

چگونه از بازار هدف خود، استفاده کنیم؟

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

برای این که در کسب و کار خود موفق باشیم، نیاز داریم که به بهترین شکل ممکن از target market خود، استفاده کنیم! در این حوزه مدنظر داشته باشید که به تنهایی به دست آوردم تارگت مارکت کمک نمی‌کند، بلکه شما باید از این دیتا در ارتباطات بازارایابی (برای تبلیغات و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی)، بازاریابی محتوا (سئو سایت، مدیریت پیج اینستاگرام، طراحی موشن گرافیک)، تبلیغات پولی یا کلیکی و … استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. البته روش‌هایی مثل ایمیل مارکتینگ و پست مهمان هم وجود دارند که توصیه می‌کنیم که حتما قبل از استفاده از آن‌ها با یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، مشورت کنید!

نظر شما در رابطه با بازار هدف چیست؟ آیا تابحال یک بازار هدف طراحی کرده‌اید؟ تجربیات، سوالات و نظرات خود در این زمینه را با ما و دیگر افراد در این زمینه به اشتراک بگذارید!

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ