همه چیز درباره مفهوم تست A/B

همه چیز درباره مفهوم تست A/B

به دنبال آموزش مفهوم تست  A/B می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! همانطور که می‌دانید، تجربه کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع، امروزه مانند گذشته نیست که تنها سایت خود را برای موتورهای جستجو، بهینه نمایید و بتوانید رتبه خوبی در نتایج گوگل، کسب نمایید. علاوه بر گوگل، رضایت کاربران نیز بسیار …

به دنبال آموزش مفهوم تست  A/B می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! همانطور که می‌دانید، تجربه کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع، امروزه مانند گذشته نیست که تنها سایت خود را برای موتورهای جستجو، بهینه نمایید و بتوانید رتبه خوبی در نتایج گوگل، کسب نمایید. علاوه بر گوگل، رضایت کاربران نیز بسیار اهمیت دارد. اما در سایت‌های اینترنتی که به صورت حضوری با کاربران، سروکار نداریم، چگونه بتوانیم تشخیص دهیم که آیا کاربران از سایت ما، رضایت دارند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بدین منطور می‌توان از تست A/B برای شناخت بهتر رفتار مخاطبان، استفاده نمود و سایت خود را نحوی طراحی نمود که برای کاربران، رضایت‌بخش باشد. هم‌چنین اگر وبسایت خود را راه‌اندازی نموده‌اید و سایت شما، بازدیدکنندگان زیادی دارد، اما از محصولات و خدمات شما استفاده نمی‌کنند یا به بیان دیگر، محصولات شما به فروش نمی‌رسد، می‌توانید از این تست برای افزایش فروش محصولات اینترنتی خود بهره بگیرید. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

  • مفهوم تست A/B چیست؟
  • نحوه استفاده از تست A/B چیست؟
  • دلایل استفاده از تست A/B چیست؟
  • تست A/B را در چه بازه ی زمانی انجام دهیم؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

مفهوم تست A/B چیست؟

مفهوم-تست-A-B-چیست؟

تست A/B به روشی برای مقایسه دو نسخه از یک اپلیکیشن و یا وبسایت برای تعیین نسخه‌ای که عملکرد بهتر دارد، گفته می‌شود.

در واقع از تست  A/B برای تبدیل کاربر به مشتری استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید، وبسایت‌های مختلف با اهداف متفاوتی را‌ه‌اندازی می‌شوند؛ به این صورت که هدف از راه‌اندازی یک وبسایت، فروش محصولات است، یکی دیگر، خبرگذاری است و به همین صورت هر یک از وبسایت‌ها، اهداف متنوعی دارند که از تست  A/B می‌توان برای انواع وبسایت‌ها استفاده نمود.

تست  A/B که به خوبی برنامه‌ریزی شده باشد، تاثیرات زیادی در بازاریابی شما خواهد داشت، زیرا با استفاده از تست  A/B می‌توان به صورت جزءبه‌جزء، تمامی عناصر موثر بر افزایش نرخ تبدیل را بررسی و تعیین نمود و سپس به یک نتیجه‌گیری برای سودآوری بیشتر فعالیت‌های بازاریابی رسید.

نحوه استفاده از تست A/B چیست؟

برای استفاده از این روش برای مقایسه، دو نسخه از یک صفحه وبسایت را ایجاد کرده و یکی از آن‌ها در نسخه عنصر مورد آزمایش به شکل A و دیگری در نسخه‌ی دیگری به شکل B قرار می‌گیرد. سپس یک بازه زمانی بین 3 تا 10 روزه برای آزمایش این صفحات در نظر گرفته می‌شود و یک کاربر در این بازه، صفحه A و کاربر دیگری، صفحه B را مورد استفاده قرار می‌دهد و در نهایت با استفاده از نتیجه بدست آمده از این تست، می‌توان نسخه نهایی وبسایت را طراحی نمود؛ به این صورت که اگر رضایت از صفحه A بیشتر باشد از همان برای طراحی نسخه نهایی وبسایت، استفاده می‌شود و اگر رضایت از صفحه B بیشتر باشد از همین نسخه برای طراحی نسخه نهایی وبسایت، استفاده خواهد شد.

از این تست به عنوان مثال می‌توان برای تعیین مکان مناسب برای یک برند تبلیغات استفاده نمود.

دلایل استفاده از تست  A/B چیست؟

استفاده از تست  A/B به شما اطلاعات زیادی در رابطه با استفاده از بهترین روش‌های موثر برای بازاریابی می‌دهد و این امر موجب می‌شود که رفته رفته، فروش شما افزایش یابد.

کسب و کار و فروش محصولات به شیوه آنلاین نیز نیازمند اعمال یک سری تغییراتی است تا بتوان از طریق آن، محصولات بیشتری را به فروش رساند و از آنجایی که مانند کسب و کارهای سنتی، امکان مشاهده عکس‌العمل مشتریان وجود ندارد بنابراین باید به روش‌های دیگر مانند تست  A/B برای مقایسه و استفاده از بهترین روش برای بازاریابی، عمل نمود تا بتوانیم واکنش مشتریان مختلف را بررسی نماییم و از آن‌ها نتیجه بگیریم.

یکی دیگر از دلایل استفاده از تست  A/B این است که به شما اجازه داده می‌شود تا بتوانید ترافیک سایت خود را مدیریت نمایید و هزینه افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری از این طریق، بسیار کم است.

با استفاده از تست  A/B می‌توان تجربه کاربری را بهبود بخشید و هم‌چنین مدیران وبسایت‌ها می‌توانند فرضیاتی را که در ذهن دارند، تست نموده و از روی نتایج آن، تصمیم‌گیری نمایند.

هم‌چنین با استفاده از تست  A/B می‌توانید رفتار کاربران وبسیات خود را با دقت بالایی، بررسی نمایید و میزان تاثیر هر یک از تغییرات را مشاهده نمایید. سپس هر یک از تغییراتی را که تاثیر بهتر و بیشتری داشته را روی صفحه فرود خود، اعمال نمایید.

با استفاده از تست  A/B و بررسی داده‌ها، مدیران وبسایت‌ها اطلاعات بسیار مفیدی، کسب خواهند نمود. این اطلاعات شامل مواردی چون شناخت نسخه‌ای که بازدیدکنندگان بیشتری را به مشتریان، تبدیل نموده است، می‌باشد که تاثیر زیادی در افزایش مشتری خواهد گذاشت.

تست A/B را در چه بازه ی زمانی انجام دهیم؟

تست-A-B-را-در-چه-بازه-ی-زمانی-انجام-دهیم؟

برای انجام تست A/B نمی‌توان یک بازه زمانی مشخصی را تعیین نمود، در واقع این مدت زمان به میزان ترافیک ورودی سایت و نوع متغیری که مدنظر دارید، بستگی دارد و ممکن است که چند روز و یا چندین هفته، زمان نیاز داشته باشد. البته همیشه نیازی به تکرار تست A/B نیست و تنها با یکبار اجرای این تست، نتایج بسیار دقیقی حاصل می‌شود.

مدت زمان اجرای تست نباید خیلی کوتاه باشد به طوریکه تعداد بازدیدکنندگان به حد نصاب نرسد و هم‌چنین نباید خیلی طولانی شود که متغیرهایی را که مدنظر ما نیستند، وارد تست شود و این متغیرها در نتیجه تست A/B تاثیر بگذارد. بنابراین برای تعیین بازه زمانی برای انجام تست، نهایت دقت را داشته باشید، زیرا تاثیر زیادی در نتیجه تست خواهد گذاشت.

سخن پایانی

و در نهایت، این هم از مفهوم تست  A/B!

ما سعی کردیم در این مطلب، تمام آنچه که نیاز است درباره تست A/B بدانید را بیان کنیم. اکنون که با مفهوم آن آشنا شدید، می‌توانید از آن‌ جهت افزایش فروش محصولات خود و تبدیل کاربران سایت خود به مشتری استفاده کنید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ