درست ترین راهکار انتخاب دامنه با تاثیر 100%ی روی سئو وب سایت! (+نکات نام گذاری)

درست ترین راهکار انتخاب دامنه با تاثیر 100%ی روی سئو وب سایت! (+نکات نام گذاری)

آیا تا به حال فکر ساختن کسب و کاری در دنیای اینترنت به ذهنتان رسیده‌است؟ اگر چنین است، باید بگوییم یکی از جذاب‌ترین قدم‌های پیش رویتان، انتخاب و خرید دامنه است. معمولاً در روزهای ابتدایی کار، انرژی زیادی دارید و خلاقیت وجودتان را در دامنه تان تخلیه می‌کنید. در این مطلب، می‌خواهیم به شما کمک …

آیا تا به حال فکر ساختن کسب و کاری در دنیای اینترنت به ذهنتان رسیده‌است؟ اگر چنین است، باید بگوییم یکی از جذاب‌ترین قدم‌های پیش رویتان، انتخاب و خرید دامنه است. معمولاً در روزهای ابتدایی کار، انرژی زیادی دارید و خلاقیت وجودتان را در دامنه تان تخلیه می‌کنید. در این مطلب، می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را برای دامنه کسب و کارتان داشته باشید و موردی را انتخاب کنید، که جدا از جذابیت، سئوی وب سایتتان را هم بهبود ببخشد. درست خواندید! سئو! دامنه‌ها به کاهش رتبه وب سایتتان در گوگل، کمک زیادی می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌کنیم:

 • اگر در مراحل ابتدایی کسب و کار هستید
 • می‌خواهید دامنه تان را انتخاب کنید
 • می‌خواهید بایدها و نبایدهای خرید دامنه را بشناسید
 • انواع دامنه‌ها را بشناسید

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

پس به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید.

دور دامنه‌های تطبیقی دقیق، خط قرمز بکشید

یکی از پررنگ‌ترین اشتباهاتی که متخصصین سئو وب سایت، در قدم‌های ابتدایی انجام می‌دهند، آن است که دامنه تطبیق دقیق، برای کسب و کار استفاده می‌کنند. اما این نوع از دامنه یعنی چه؟

دامنه تطبیق دقیق، همان‌طور که از نامش مشخص است، به دامنه ای گفته می‌شود که کلمه اصلی کسب و کار، عیناً در آن به کار می‌رود. خوب است بدانید، این نوع دارای نام‌های دیگری مانند دامنه کلمه کلیدی یا همان Keyword Domain می‌باشد.

بیایید مفهوم دامنه کلمه کلیدی را با یک مثال، بیشتر بررسی کنیم. فرض کنید کسب و کاری دارید که لباس‌های ارزان به فروش می‌رساند. مطمئناً، با توجه به خدماتی که به مشتریان ارائه می‌کنید، می‌خواهید با کلیدواژه “لباس ارزان” بالا بیایید. به همین سبب، ممکن است، دامنه وب سایتتان را “cheapclothes” انتخاب کنید. این دامنه، نمونه ای از دامنه کلمه کلیدی برای این کسب و کار است.

جدا از انتخاب دقیق کلیدواژه کسب و کار، بسیاری از افراد فکر می‌کنند هرچه تعداد کلمات کلیدی در دامنه وب سایتشان بیشتر باشد، سئوی بهتری را تجربه خواهند کرد! در پاسخ به این موضوع، باید بگوییم اصلاً چنین نیست! موتورهای جست و جوی گوگل، آنقدرها هم که فکر می‌کنید، ساده نیستند.

در سال 2012، گوگل متوجه همه دامنه‌های تطبیق دقیق شد. در آن زمان کسب و کارها، از این انتخاب دامنه، برای بهبود سئو سایتشان بهره می‌بردند! البته که نتیجه دلخواه هم می‌گرفتند.

داستان مخالفت گوگل با دامنه کلمه کلیدی از اینجا شروع شد

در سال 2012، گوگل متوجه همه دامنه‌های تطبیق دقیق شد. در آن زمان کسب و کارها، از این انتخاب دامنه، برای بهبود سئو سایتشان بهره می‌بردند! البته که نتیجه دلخواه هم می‌گرفتند.

فرض کنید، کسی قصد خرید موبایل ارزان داشت. با جستجوی چنین عبارتی، کسب و کاری که نام دامنه اش، Buycheapphone بود در تمامی نتایج گوگل به نمایش درمی‌آمد. در واقع در ان زمان، به هیچ‌کدام از معیارهای سئوی امروزی نظیر بک لینک‌ها، تولید محتوا باکیفیت و … نیاز نداشتید. 

برای شناخت 0 تا 100ی سئو وب سایت، مطلب زیر را از دست ندهید:

سئو و همه آنچه برای شروع نیاز دارید(برای مبتدی ها+آپدیت 2021)

اندکی بعد، گوگل جلوی این موضوع را گرفت و با آپدیت Exact Match Domain، مخالفت خود را با دامنه‌های کلمه کلیدی، به‌طور دقیق، ابراز کرد.

در آن زمان، گوگل اعلام کرد که تأثیر دامنه‌های تطبیق دقیق، به حداقل خود می‌رسد و کسب و کارهایی که تنها به این واسطه جزو نتایج اول بودند، به بدترین جایگاه‌های گوگل، سقوط کردند!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

بنابراین اگر فکر انتخاب چنین دامنه‌هایی به سرتان 14زده‌است و فکر می‌کنید، به این شکل می‌توانید بالا بیایید، این ایده قدیمی را فراموش کنید. اما کدام دامنه انتخاب درستی است؟

گوگل اعلام کرد که تأثیر دامنه‌های تطبیق دقیق، به حداقل خود می‌رسد و کسب و کارهایی که تنها به این واسطه جزو نتایج اول بودند، به بدترین جایگاه‌های گوگل، سقوط کردند!

نام تجاری، ایمن‌ترین شیوه انتخاب و خرید دامنه است!

بهترین و امن‌ترین پیشنهادی که می‌توانیم برای انتخاب و خرید دامنه به شما بکنیم، استفاده از نام تجاری کسب و کارتان است.

زمانی که دامنه، به نام تجاری تان است، مخاطبان آن را به یاد می‌سپارند و جدا از آنکه در نظرشان، معتبر و قابل اعتماد جلوه می‌کنید، بیشتری ترافیک هم از جست و جویشان راهی وب سایتتان می‌کنید. اما چطور ممکن است، با نام تجاری ترافیک زیادی را راهی وب سایتتان کنید؟ با استفاده از جستجوی ناوبری یا همان Navigational Search

جستجوی ناوبری چیست؟

پیش از آنکه بخواهید با جست و جوی ناوبری برای خرید و انتخاب دامنه تان، آشنا شوید. بهتر است بدانید، به‌طور کلی گوگل دارای سه نوع سرچ است:

 • Navigational
 • Informational
 • Transactional

کوئری Informational، در حال حاضر بیشتری محبوبیت را در بین مردم دارد. اما کوئری‌های جست و جوی ناوبری، در رتبه دوم در این زمینه قرار می‌گیرد.

ناوبری، به گونه ای از جست و جو گفته می‌شود که در آن مخاطب سعی می‌کند، به هر نحوی با استفاده از نام تجاری تان، شما را پیدا کند. به عنوان مثال، نام برند ما، آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس است. مخاطبان ما با هر کدام از کوئری‌های زیر می‌توانند اقدام به پیدا کردن وب سایت ما کنند:

 • Tasagency
 • ta s agency
 • Tass agency
 • Tasagency net
 • تاس
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس
 • و …

فرقی نمی‌کند که مخاطب، کدام یک از کوئری‌های بالا را انتخاب می‌کند؛ در هر صورت، وب سایت ما برایش به نمایش در می‌آید.

اما محبوبیت جست و جوهای ناوبری، تنها دلیل پیشنهاد ما به شما برای انتخاب دامنه با نام تجاری تان نیست. دلیل مهم دیگری وجود دارد که برای این انتخاب قانع تان می‌کند! آن هم سیگنال‌های نام تجاری است.

پیش از آنکه بخواهید با جست و جوی ناوبری برای خرید و انتخاب دامنه تان، آشنا شوید. بهتر است بدانید، به‌طور کلی گوگل دارای سه نوع سرچ است:

سیگنال‌های نام تجاری چیست و چگونه قرار است به شما کمک کنند؟

سیگنال‌های نام تجاری، موضوعی هستند که کمک زیادی به شما در سئو وب سایت می‌کنند؛ از این رو این بخش از مطلب را به خوبی به بخوانید و با اعماق وجودتان، درک کنید.

هنگامی که در وب سایت‌های دیگر نامی از برند شما، آورده می‌شود، سیگنالی به نام سیگنال نام تجاری یا نام برند، به موتورهای جست و جوی گوگل فرستاده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر وارد سایت دیجی کالا شوید و نامی از یکی از برندهای لباس و … را ببینید، نوعی از سیگنال نام تجاری برای آن برند به موتورهای جست و جو گوگل، فرستاده می‌شود.

مزیت‌های این سیگنال، بیش از آنکه به سئو و بهینه‌سازی سایت کمک کند، با پیج رنکینگ شما در ارتباط است و تأثیر آن را اصلاً دست کم نگیرید!

سیگنال‌های نام تجاری چطور قرار است به انتخاب دامنه شما کمک کند؟

و اما سیگنال‌های نام تجاری چطور قرار است به انتخاب دامنه شما کمک کند؟

اگر در مسیر اولیه شروع کسب و کارتان هستید، باید بدانید رفته رفته سیگنال‌هایی که به برند شما فرستاده می‌شود. هرچه تعداد این سیگنال‌ها بیشتر باشد، گوگل از شما با عنوان یک وب سایت برند و معتبر یاد می‌کند. از این رو مطمئناً، در رتبه‌بندی صفحات مختلف وب سایتتان، این اعتبار را لحاظ می‌کند.

اگر نام دامنه تان، همان اسم تجاری تان باشد، جدا از شناخت و آشنایی بیشتر مخاطبان با برند شما، از این مزیت‌های گوگل هم بهره‌مند می‌شوید.

همچنین این را هم بدانید، ممکن است در آینده، رتبه‌بندی‌های گوگل، دیگر به لینک‌ها ارتباطی نداشته باشد و تنها به واسطه سیگنال‌ها و اعتبار برند، در نتایج جست و جو نشان داده شوند. شما با انتخاب نام تجاری، این آینده درخشان را از همین حالا، به کسب و کارتان هدیه می‌دهید. 

اما این روزها، همه چیز وابسته لینک‌ها است. برای شناخت بهتر لینک‌ها و تاثیرگذاشتن روی سئوی وب سایتتان، مطلب زیر را مطالعه کنید: 

بک لینک چیست؟ معرفی کامل+اهمیت+7نوع از بهترین بک‌لینک ها و راهکار100%عملی

با این راهکارها در گوگل برند شوید

برند شدن در گوگل، تنها به سیگنال‌های نام تجاری، تولید محتوا و … صورت نمی‌گیرد. در واقع شما می‌توانید با انجام دادن، کارهایی برند بودن خودتان را به گوگل نشان دهید و تأثیر زیادی روی رتبه‌بندی وب سایتتان بگذارید. به عنوان مثال، این کارها را انجام دهید:

 • افرادی را داشته باشید که برای برند و کمپانی شما فعالیت می‌کنند
 • آدرس دقیق و مشخص، محل کار داشته باشید
 • فرم تماسی که دارای چند خط تلفن واقعی باشد، داشته باشید
 • افرادی را برای پاسخگویی به زنگ‌ها داشته باشید
 • کسب و کارتان، قانونی و ثبت شده باشد
 • مشتریانی را داشته باشید که نام برندتان را جست و جو می‌کنند
 • و در آخر، کاری کنید مردم در بین صحبت‌هایشان، از شما بگویند

پس کلمات کلیدی چه می‌شوند؟

یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید، آن است که پس کلمات کلیدی در انتخاب چه می‌شوند؟

بیایید کمی با هم روراست باشیم! این روزها کلمات کلیدی دیگر مانند گذشته که در ابتدای مطلب، به آن اشاره کردیم، اهمیت ندارند.

در واقع شما برای خرید و انتخاب نام دامنه، همان نام تجاری تان را انتخاب کنید. گوگل با گذشت زمان، همه چیز را درباره شما می‌فهمد و اطلاعات لازم را به مخاطبانتان نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، نام دیجی کالا، هیچ ارتباطی به فروشگاه اینترنتی ندارد؛ اما با جست و جوی آن، تمامی اطلاعات این فروشگاه اینترنتی برایتان به نمایش در می‌آید.

علت این موضوع، برند شدن و در واقع محبوبیت دیجی کالا در نزد گوگل است.

در واقع شما برای خرید و انتخاب نام دامنه، همان نام تجاری تان را انتخاب کنید. گوگل با گذشت زمان، همه چیز را درباره شما می‌فهمد و اطلاعات لازم را به مخاطبانتان نشان می‌دهد.

برای نام برندی که از لغات رایج است چه کنیم؟

ممکن است نام برندتان، یکی از پر استفاده‌ترین لغات روزمره باشد. در چنین شرایطی باید چه کنیم؟

محبوب ترین مثالی که در این زمینه می‌توانیم بزنیم، Apple.com است.

همین حالا در گوگلتان، Apple را سرچ کنید. آیا اثری از میوه سیب می‌بینید؟ مطمئناً نه! در چنین شرایطی ممکن است بگویید، برند شما به بزرگی اپل نیست.

اشکالی ندارد، گوگل به مرور زمان سیگنال‌های نام تجاری شما را شناسایی می‌کند و به مخاطبان نمایش می‌دهد.

به عنوان مثال یکی از وب سایت‌های پرطرفدار ایرانی، چطور است. وب سایتی که نام تجاری اش، یکی از لغات عامیانه است. با این وجود، با جست و جوی چطور، این وب سایت در اولین نتیجه ظاهر می‌شود.

نمایی از وب سایت اپل

اگر نام تجاری تان حاوی کلمه کلیدی باشد، چه می‌شود؟

ممکن است نامی را را برای برندتان انتخاب کرده باشید، که در آن از کلمه کلیدی استفاده شده باشد. به این نوع از دامنه‌ها، دامنه‌های تطبیق نسبی یا Partial Match Domain گفته می‌شود.

اگر چنین است، باید بگوییم مشکلی ندارد؛ چرا که توجه و تمرکز گوگل، بیشتر روی سیگنال‌های نام تجاری تان است و نام دامنه، قرار نیست کاری برای بهبود سئو وب سایتتان، انجام دهد.

با این وجود، پیشنهاد می‌کنیم اگر تازه‌کار هستید، نام‌های حاوی کلمه کلیدی را انتخاب نکنید.

از آنجایی که روی این نام‌های تجاری، اسپم‌های زیادی وجود دارد، گوگل حساسیت زیادی روی آنها دارد و ممکن است، دچار مشکلاتی شوید! 

دامنه com. انتخاب کنید

یکی از بهترین توصیه‌هایی که می‌توانیم برای انتخاب و خرید دامنه به شما بکنیم، آن است که از دامنه‌های com. استفاده کنید.

انتخاب دامنه ای سطح بالا، کمک زیادی می‌تواند به سئوی وب سایتتان بکند. com.، دقیقاً همان دامنه سطح بالا است.

البته این ار هم می‌دانیم، ممکن است شما برای انتخاب پسوندی به غیر از .com، دلایل خاص خودتان را داشته باشید؛ اما مشابه مورد قبل، روی پسوندهای دیگر به خصوص .biz و .us، اسپم‌های زیادی وجود دارد که ممکن است توجه گوگل را به وب سایتتان، بسیار بالاتر از حد معمول ببرد.

اگرچه انتخاب پسوند آنقدرها مهم نیست؛ اما ریسک اسپم شناخته شدن توسط گوگل را باید به جان بخرید.

پیش از انتخاب و خرید دامنه، این را به یاد داشته باشید که “در همین لحظه در حال خواندن این مطلب هستید، .com، ساده‌ترین، ایمن‌ترین و بهترین گزینه پیش رویتان است”.

 در همین لحظه در حال خواندن این مطلب هستید، .com، ساده‌ترین، ایمن‌ترین و بهترین گزینه پیش رویتان است

سخن آخر و نکات نهایی انتخاب دامنه

و در نهایت، به عنوان آخرین آموزش برای انتخاب بهترین دامنه، این نکات را فراموش نکنید:

 1. استفاده از اعداد را در دامنه فراموش کنید: به عنوان مثال وقتی فردی، نام برندتان را از کس دیگری می‌شوند، نمی‌داند که عدد آن را به صورت عددی یا حروف بنویسد؛ بنابراین سبب گمراهی او می‌شوید.
 2. از غلط‌های املایی عمدی استفاده نکنید: برخی از افراد فکر می‌کنند، استفاده از غلط‌های املایی عمدی، کاری جذاب و خلاقانه است. شما این کار را انجام ندهید! چرا که وجود غلط املایی، به یاد آوردن نام تجاری تان را دشوار می‌کند.
 3. خط فاصله‌ها، توصیه نمی‌شوند: همچنین سعی کنید در انتخاب نام دامنه، از خط فاصله‌ها استفاده نکنید. مخاطبان جای دقیق آن را به یاد نمی‌آورند که ایده جالبی نیست.
 4. و در آخر، دامنه تان، در کوتاهترین حالت باید حداقل 15 کاراکتر داشته باشد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطالعه، صرف کردید. امید است برایتان مفید واقع شود و در راستای پیشرفت کسب و کارتان، قدمی بردارد. در صورت وجود هرگونه سؤال و یا تجربه ای، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ