صفحات زامبی و اثر آن در سئو سایت | روش پیداکردن و بهبود زامبی پیج ها

صفحات زامبی و اثر آن در سئو سایت | روش پیداکردن و بهبود زامبی پیج ها

زامبی‌های فیلم ترسناک‌ها را دیده‌اید؟ صفحات زامبی سایت شما هم به همان اندازه چندش و ترسناک اند. می‌پرسید کدام صفحات؟ چرا ما ندیدیم از توی سایتمان زامبی در بیاید؟ تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:   صفحات زامبی چطور صفحاتی هستند؟ چرا ما باید با صفحات زامبی کنار بیاییم؟ انواع …

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

زامبی‌های فیلم ترسناک‌ها را دیده‌اید؟ صفحات زامبی سایت شما هم به همان اندازه چندش و ترسناک اند. می‌پرسید کدام صفحات؟ چرا ما ندیدیم از توی سایتمان زامبی در بیاید؟ تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:

 

 • صفحات زامبی چطور صفحاتی هستند؟
 • چرا ما باید با صفحات زامبی کنار بیاییم؟
 • انواع مختلف صفحات زامبی
 • چگونه می توان این صفحات را پیدا کرد؟
 • چگونه با صفحات زامبی برخورد کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

همنوع خواری کلمات کلیدی چیست و چطور جلوی آن را بگیریم؟

 

صفحات زامبی چطور صفحاتی هستند؟

صفحات زامبی صفحاتی در یک وب سایت هستند که ترافیک کمی ایجاد می کنند یا به هیچ وجه دسترسی ندارند و دسترسی به آنها از طریق نتایج موتور جستجو دشوار یا غیرممکن است. در این مقاله ، ما به شما در مورد چگونگی شناسایی این صفحات و نحوه درمان آنها ، توصیه هایی خواهیم کرد تا بر نمایان بودن کل سایت شما تأثیر نگذارند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

چرا باید با صفحات زامبی کنار بیاییم؟

شناسایی و پردازش صفحات زامبی اجازه می دهد تا:

تجربه کاربر بازدید کنندگان را بهبود ببخشید. حذف یا تصحیح صفحات زامبی یک سایت باعث می شود تجربه کاربری بهتری داشته باشید و نرخ پرش و نرخ تبدیل سایت را بهبود ببخشید. موتور جستجو به عنوان یک سایت به طور کلی قضاوت می کند – جبران اثرات منفی صفحات زامبی ، امتیاز کلی آن را افزایش می دهد و بنابراین موقعیت آن را بهبود می بخشد.
برای بهینه سازی بودجه خزیدن. حذف یا مسدود کردن نمایه سازی صفحات زامبی اجازه می دهد تا زمان خزشی که به یک سایت اختصاص داده شده است در مهمترین صفحات آن گسترش یابد.

انواع مختلف صفحات زامبی

به طور کلی تمام صفحاتی که به عنوان صفحه زامبی می‌شناسیم در دسته بندی زیر خلاصه می‌شوند:

1 – صفحات ایندکس نشده

این صفحات معمولاً دارای مشکلات فنی مانند بارگذاری بیش از حد طولانی یا اسکریپت هایی هستند که اجرا نمی شوند. گوگل زمانی را که خزنده هایش در یک سایت می گذرانند با توجه به تعداد صفحات موجود در آن تقسیم می کند ، تصمیم می گیرد صفحاتی را که سرعت کار آنها را کند می کند فهرست نکند و به همین ترتیب احتمال رها شدن توسط بازدیدکنندگان زیاد است.

این صفحات در فهرست نتایج گوگل وجود ندارد ، از آنها بازدید نمی شود یا در هر صورت از موتور جستجو مستقیم بازدید نمی کنند.

2 – صفحات غیر ریسپانسیو

صفحاتی که بهینه نشده اند و یا پیمایش آنها در تلفن های همراه بیش از حد طول می کشد نیز در ضرر است. Google آنها را مجازات خواهد کرد زیرا فکر می کند آنها یک تجربه کاربری پایین دارند. این صفحات در نتایج Google وجود دارد اما رتبه بندی آن ها جریمه می شود.

صفحات زامبی و ریسپانسیو بودن سایت

3 – صفحاتی با محتوای منسوخ شده یا با کیفیت پایین

دو حالت وجود دارد: ممکن است صفحات منتشر شده که چندین سال است به روز نشده اند. گوگل ممکن است با در نظر گرفتن اینکه دیگر صفحات فعلی نیستند ، رتبه آنها را کاهش دهد.
صفحات با محتوای کم (کمتر از 300 کلمه) یا بدون علاقه واقعی نیز مجازات می شوند. نمایش این صفحات در نتایج به تدریج کاهش یافته می‌یابد.

 

4 – صفحاتی که برای موتورهای جستجو بهینه نشده اند

این صفحات می توانند برای کاربران اینترنت کاملاً مفید و جالب باشند اما از معیارهای SEO (مانند عدم وجود برچسب های alt ، h1 ، h2 یا h3 ، عنوان بد یا عنوان بسیار طولانی ، بدون کلمات کلیدی …) استفاده نمی کنند. این صفحات در نتایج موتور جستجو کاهش یافته اند.

 

5 – صفحات پیوست

اینها اغلب صفحه هایی هستند که می توانند در پایین صفحه به آنها دسترسی پیدا کنند: تماس ، اطلاعیه های حقوقی ، GTC ، GDPR … حتی اگر علاقه کمی به کاربر اینترنت داشته باشند ، حاوی اطلاعات حقوقی هستند و حضور آنها در یک سایت یک شرط سئو است. نبود این صفحات بر ارجاع یک سایت تأثیر منفی می گذارد.

 

6 – صفحات یتیم!

این صفحات به راحتی توسط ربات های خزنده پیدا نمی شوند ، با هیچ پیوند داخلی به سایر صفحات سایت پیوند ندارند و از طریق منوی سایت قابل دسترسی نیستند. آنها صفحاتی هستند که به نوعی در یک جهان موازی شناورند و تقریباً هیچ شانسی برای بازدید ندارند.

چندین روش برای شناسایی صفحات یتیم یک سایت وجود دارد. یکی از ساده ترین ها (خوب ، مگر اینکه سایت شما هزاران صفحه داشته باشد) مقایسه نقشه سایت XML شما با فهرست Google سایت شماست (این شاخص را با جستجوی “site: mywebsite.com” در Google بدست خواهید آورد). شما فقط باید این دو لیست را مقایسه کنید تا صفحات موجود در نقشه سایت خود را که در فهرست گوگل وجود ندارد ، شناسایی کنید. پس از آن فقط باید صفحات یتیم را به سایر سایت خود از طریق مش بندی داخلی پیوند دهید.

چگونه می توان صفحات زامبی را پیدا کرد؟

اگر می خواهید بدون مراجعه به خدمات آژانس ، خود تشخیص دهید ، به شما توصیه می کنیم از کنسول جستجوی Google استفاده کنید. شما ابزاری را پیدا خواهید کرد که به شما امکان می دهد صفحاتی را با عملکرد پایین یا پایین شناسایی کنید.

برگه “عملکرد” ​​(+ صفحه + جدید) ، استفاده از آن بسیار آسان است (به خصوص اگر سایت شما فقط چند صفحه داشته باشد) ، به شما امکان می دهد روند تکامل را با گذشت زمان از ترافیک در هر یک از صفحات خود مقایسه کنید و بنابراین مواردی را شناسایی کنید که در حال کاهش شدید ترافیک هستند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

برگه “محروم شده” (+ پوشش + حذف شده) به شما امکان می دهد دو نوع صفحه زامبی را تجزیه و تحلیل کنید:

صفحات “کاوش شده ، در حال حاضر حذف نشده”
اینها صفحاتی هستند که گوگل در آخرین جستجوی خود تصمیم گرفت آنها را فهرست نکند ، زیرا محتوای آنها بسیار ضعیف ، کپی یا حاوی اطلاعاتی است که قبلاً در بسیاری از سایتها موجود است. بنابراین در اینجا توصیه می شود که ابتدا محتوای این صفحات را تکمیل و یا دوباره بنویسید و منتظر بمانید تا ربات های گوگل دوباره بیایند و آنها را کاوش کنند.

صفحات “شناسایی شد ، در حال حاضر نمایه سازی نشده است”.
اینها صفحاتی هستند که گوگل به دلیل مشکلات فنی (مثلاً وقتی زمان پاسخگویی سرور خیلی طولانی است) انتخاب کرده است آنها را فهرست نکند.

چطور با صفحات زامبی برخورد کنیم؟

 • برخی از صفحات فقط باید به روز یا بهینه شوند ، در حالی که بعضی دیگر واقعاً باید حذف و هدایت شوند.
 • این صفحات را بهبود ببخشید.
 • از آنجا که صفحات زامبی غالباً صفحاتی هستند که مدت زمان بارگیری آنها بسیار زیاد است ، در مش سایت موجود نیستند یا محتوای نامناسبی دارند ، شما باید آنها را از نظر Google و همچنین از نظر بازدیدکنندگان بازسازی کنید.
 • محتوای این صفحات را به روز کنید و غنی کنید.
 • بررسی کنید که آنها دارای کلمات کلیدی مناسب باشند و اینکه غنای معنایی متن با موضوع متناسب باشد.
 • بهبود UX و زمان بارگیری.
 • پیوندها را به سایر صفحات پیوند داده شده در سایت اضافه کنید.
 • پیوندهای ورودی داخلی را از سایر صفحات سایت خود اضافه کنید.
 • آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.
 • URL آنها را تغییر ندهید.
 • آنها را حذف کنید!
 • بدون بررسی صفحاتی که قرار است به صورت موردی پاک کنید ، این عملیات حساس را شروع نکنید.
 • اگر صفحات زامبی در سایت شما وجود دارد که دارای محتوای قدیمی هستند و هیچ تغییری در آنها ایجاد نمی شود ، حذف آنها امکان پذیر است.
 • از طرف دیگر ، صفحاتی که فقط به چند بازدید کننده علاقه دارند ، اما نرخ تبدیل آنها بسیار سودآور است ، باید نگه داشته شوند.
 • البته ، صفحات زامبی وجود دارد که از جمله موارد ضروری است: اعلان های قانونی ، شرایط عمومی فروش ، RGPD … که بازدیدهای کمی ایجاد می کند یا هیچ بازدیدی ندارد و باید نگهداری شود.
 • پس از حذف صفحات زامبی ، فراموش نکنید که (301) URL این صفحات را به صفحه ستون دسته مناسب یا سایر صفحاتی که با یک موضوع مشابه سر و کار دارند هدایت کنید.

جمع بندی

فکر می‌کنم هرچه لازم بود درباره صفحات زامبی و نحوه کارکرد آن ها بدانید را تشریح کردیم. اما اگر  هنوز سوالی در ذهن شما باقیست می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. اگر تجربه ای در زمینه مطالب گفته شده دارید نیز می‌توانید از همین بخش با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همیشه و برای تمام خدمات سئو می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!