بیزینس مدل چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

بیزینس مدل چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

به دنبال آموزش مفهوم بیزینس مدل می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! امروزه، با توجه به رقابتی بودن بازار کسب و کارهای مختلف، موفقیت در آن‌ها کار ساده‌ای نیست. ظهور اینترنت نیز تاثیر بسیار زیادی در تحول کسب و کارها از گذشته تاکنون داشته است. بیزینس مدل (مدل کسب و کار) مفهومی است …

به دنبال آموزش مفهوم بیزینس مدل می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! امروزه، با توجه به رقابتی بودن بازار کسب و کارهای مختلف، موفقیت در آن‌ها کار ساده‌ای نیست. ظهور اینترنت نیز تاثیر بسیار زیادی در تحول کسب و کارها از گذشته تاکنون داشته است. بیزینس مدل (مدل کسب و کار) مفهومی است که با ظهور اینترنت و وب، مطرح گردید. البته لازم به ذکر است که کسب و کارهای سنتی نیز از بیزینس مدل استفاده می‌کنند و تنها محدود به کسب و کارهای آنلاین نیست. یکی از راه‌های موفقیت در کسب و کار و جلو زدن از دیگر رقبا، طراحی بیزینس مدل مناسب است. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

 • بیزینس مدل چیست؟
 • ماهیت کلی بیزینس مدل چیست؟
 • دلایل استفاده از بیزینس مدل چیست؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

بیزینس مدل چیست؟

بیزینس-مدل-چیست؟

بیزینس مدل که به مدل کسب و کار نیز معروف است، برنامه‌ای است که به شما برای پول درآوردن، کمک می‌کند.

برای اینکه به یک بیزینس مدل مناسب دست پیدا کنید لازم است که یک سری سوالات از خود بپرسید و به دقت به هر یک از آن‌ها پاسخ دهید. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • مخاطب هدف من چه کسی است؟
 • من قرار است که به کدام یک از نیازهای مخاطب خود، پاسخ دهم؟
 • چه ارزشی را برای مشتری خود فراهم خواهم کرد؟
 • از چه روشی برای توزیع محصوات استفاده کنم؟
 • و …

تعداد این سوالات بسیار زیاد است و تنها به همین مواردی که ذکر نمودیم، محدود نمی‌شود. باید برای طراحی بیزینس مدل مناسب برای کسب و کار خود به ماهیت کلی بیزینس مدل که در ادامه، ذکر خواهیم کرد، پی ببرید.

ماهیت کلی بیزینس مدل چیست؟

همانطور که در تعریف بیزینس مدل (مدل کسب و کار) مشخص نمودیم، لازم است که برای دستیابی به یک مدل کسب و کار مناسب، چندین سوال از خود پرسیده و به هر یک از آن‎‌ها پاسخ مناسبی دهید. تعداد این سوالات زیاد هستند و برای مشخص نمودن تمام آن‌ها لازم است که ماهیت کلی بیزینس مدل را تعیین نمایید. ماهیت کلی مدل کسب و کار عبارت است از:

 • همه آنچه که ارزش تولید می‌کند؛ این مورد شامل مواد اولیه، فرایند تولید، نیروی انسانی و … می‌باشد.
 • همه آنچه که موجب فروش ارزش می‌شود؛ این مورد شامل بازاریابی، توزیع، خدمات در محل، بررسی روند فروش و … است.
 • همه آنچه که منجر به پرداخت مشتری می‌شود؛ این مورد شامل استراتژی قیمت‌گذاری، روش‌های پرداخت، قسط‌بندی و … است.

در واقع با استفاده از بیزینس مدل می‌توان به هزینه‌های مربوط به کسب و کار و هم‌چنین هزینه‌های حاصل از کسب خود، پی برد که این موضوع برای موفقیت در مدیریت کسب و کار، بسیار حائز اهمیت است.

دلایل استفاده از بیزینس مدل چیست؟

لازمه موفقیت هر کسب و کاری، طراحی بیزینس پلن مناسب است که کار براساس آن، پیشرفت کند.

نکته قابل توجه در رابطه با بیزینس مدل این است که با گذر زمان، ممکن است که به صلاحدید صاحبان کسب و کار، دچار تغییراتی شود. این تغییرات به دلیل تاثیرپذیری از تغییرات محیطی و شرایط بازار می‌باشد. البته لازم به ذکر است که اغلب صاحبان کسب و کارها برای هماهنگی سریع با شرایط بازار، بیزینس مدل خود را کوتاه مدت، طراحی می‌کنند. لازم است که تمامی صاحبان کسب و کارها به دلایل مختلفی از بیزینس مدل استفاده نمایند. این دلایل عبارتند از:

تعیین مزیت رقابتی با بیزینس مدل

یک نکته قابل توجه در خصوص کسب و کارهای مختلف این است که در همه آن‌ها، رقابت وجود دارد، اما میزان رقابتی بودن کسب و کارهای مختلف با هم متفاوت است؛ به بیان دیگر، رقابت در برخی از کسب و کارها زیاد و در برخی دیگر، کم است.

برگ برنده  در بازارهای رقابتی برای جذب مشتری، مزیتی است که برای مشتری ایجاد نمایید. مزیت رقابتی در کسب و کارهای مختلف، متفاوت است.

با استفاده از بیزینس مدل و یا همان مدل کسب و کار، می‌توانید مزایای رقابتی کسب و کار خود را بشناسید و از آن‌ها برای موفقیت در کسب و کار خود استفاده نمایید.

توسعه کسب و کار با بیزینس مدل

صاحبان کسب و کارهای مختلف همواره به دنبال راهی برای توسعه کسب و کار خود هستند و یکی از دلایل استفاده از بیزینس مدل، رسیدن به این هدف است. در واقع مدل کسب و کار به مدیران کسب و کارها کمک می‌کند تا بتوانند با استفاده از آن، سود خود را مدیریت کنند. به بیان دیگر با استفاده از بیزینس مدل می‌توانید برای توسعه کسب و کار خود برنامه‌ریزی نمایید.

رسیدن به ثبات مالی با مدل کسب و کار

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در کسب و کارهای مختلف، رسیدن به ثبات مالی است. مدیریت مالی به شیوه صحیح آن در موفقیت و پیشرفت کسب و کارهای مختلف، تاثیر بسزایی دارد. استفاده از بیزینس مدل، موجب می‌شود تا در بازه‌های زمانی مختلف از میزان سود حاصل از کسب خود مطلع شوید و بتوانید در شرایط مختلف، بهترین تصمیم را برای جلوگیری از ضرر، اتخاذ نمایید.

جذب سرمایه‌گذار با بیزینس مدل

جذب-سرمایه‌گذار-با-بیزینس-مدل

یکی دیگر از دلایل استفاده از مدل کسب و کار، زمانی است که نیاز به سرمایه دارید. سرمایه‌گذاران مختلف برای سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای کوچک به دنبال بیزینس مدل هستند تا با استفاده از آن، اطلاعات مختلفی کسب نمایند و سپس برای سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری نمایند. بنابراین برای جذب سرمایه‌گذار حتما یک مدل کسب و کار مناسب برای خود طراحی نمایید تا در صورت لزوم، آن را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهید.

و در نهایت …

و در نهایت، این هم از بیزینس مدل!

سعی کردیم در این مطلب، سیر تا پیاز بیزینس مدل را ساده، کاربردی و خلاصه بیان کنیم. اکنون که با مفهوم بیزینس مدل و دلایل استفاده از آن، آشنا شدید، می‌توانید از آن برای پیشرفت کسب و کار خود استفاده نمایید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ

پیام شما