متا تگ کلمات کلیدی چیست؟ آیا باید از آن استفاده کنیم؟

متا کی ورد هم مثل تمام متا تگ‌ها برای دادن اطلاعات بیشتر راجع به صفحه برای موتورهای جستجو به‌ وجود آمده است. برخی معتقدند که این متا تگ‌ها کاربرد اصلی خود را از دست داده‌اند  و برخی دیگر هنوز برای این متا تگ‌ها اعتبار قائلند. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس این موضوع …

متا کی ورد هم مثل تمام متا تگ‌ها برای دادن اطلاعات بیشتر راجع به صفحه برای موتورهای جستجو به‌ وجود آمده است. برخی معتقدند که این متا تگ‌ها کاربرد اصلی خود را از دست داده‌اند  و برخی دیگر هنوز برای این متا تگ‌ها اعتبار قائلند. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس این موضوع را به طور کامل و از منظر علمی بررسی خواهیم کرد. و درباره متا تگ کلمات کلیدی به موضوعات زیرخواهیم پرداخت:

  • متا تگ کلمات کلیدی چیست؟
  • آیا باید از متا تگ کی‌ورد استفاده کنیم؟
  • کاربرد متا تگ کلمات کلیدی در موتورهای جستجو 
  • کاربردهای فعلی متا تگ کلمات کلیدی 
  • روش حذف متا تگ‌های کی ورد از سایت 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

متا تگ چیست و چه کاربردی دارد؟

متا تگ کلمات کلیدی چیست؟

متا تگ کلمات کلیدی در واقع کدی HTML است که در منبع صفحات قرارداده می‌شود و برای بازدیدکنندگان سایت قابل دیدن نیست. با استفاده از این متا تگ در واقع به موتورهای جستجو یک پلاکارد نشان می‌دهید که روی آن کلمه کلیدی صفحه را نوشته اید. و می‌گویید این کلمه کلیدی من است. لطفا صفحه من را در رقابت با صفحاتی که درباره این کلمه کلیدی به وجود آمده‌اند، بررسی کن! نمونه یک متا کی‌ورد چیزی شبیه به این است:

<meta name=”keywords” content=”seo, search engine optimization”/>

آیا هنوز باید از متا تگ کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

خب این که بتوانیم با یک متا تگ ساده ثابت کنیم که چه صفحه‌ای ایجاد کرده‌ایم خیلی خوب است. به راحتی می‌توانیم رتبه بگیریم. پس راه برای سئوکاران کلاه سیاه باز می‌شود و این چیزی نیست که موتورهای جستجو بخواهند. آیا این به این معناست که متاتگ‌های کلمات کلیدی کاملا بی‌استفاده شده‌اند؟ بگذارید از منظر موتورهای جستجو این مساله را بررسی کنیم:

گوگل و متا تگ کلمات کلیدی

می‌دانیم حداقل ده سال است که گوگل به متا کی‌وردها توجهی نمی‌کند. از کجا می‌دانیم؟ از آن جایی که Matt Cutts مدیر سابق وب اسپم در گوگل صراحتا در یک ویدیو که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد اعلام کرد : «ما دیگر از متا تگ کی‌‌ورد برای رنک گرفتن صفحات استفاده نمی کنیم.»  اگر باورندارید این هم لینک سخنرانی مت کاتس درباره کاربرد متا تگ‌ها در سئوی صفحات گوگل ‍!

جدای از این ویدیو، Bill Slawski در ماه می سال ۲۰۲۰ توییتی با این متن زد: «واقعا هنوز برای بهینه‌سازی صفحات از متا تگ‌های کلمات کلیدی استفاده می‌کنید؟»

حالا که سوگیری گوگل مشخص شد، در نظر داشته باشید که سئو به گوگل خلاصه نمی‌شود. در بخش‌های بعدی خواهید خواند که متا تگ کلمات کلیدی در سال ۲۰۲۱ چه کاربردهایی دارد.

یاندکس هنوز به متا تگ کلمات کلیدی اهمیت می‌دهد

پرکاربردترین موتور جستجوی روسیه و کشورها‌ی روس زبان یاندکس است. اگر وبسایت‌هایی با مخاطب روس را سئو می‌کنید، باید بدانید که متا کی‌وردها برای یاندکس مهم هستند. در اسناد رسمی یاندکس قید شده است که از متا کلمات کلیدی می توان هنگام تعیین ارتباط صفحه با سوالات جستجو استفاده کرد.” آیا این گزاره به این معناست که معیار اصلی یاندکس متا تگ کلمات کلیدی است؟ البته که خیر، اما از آن جایی که این مطلب در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است هنوز قابل توجه است.

موضع بینگ در برابر متا کی وردها

در سال ۲۰۱۴ موتور جستجوی بینگ در یک پست صراحتا اعلام کرد که متا تگ کلمات کلیدی برای سئو مرده است! در سال ۲۰۲۰ همین مطلب را با یک توضیح اضافه منتشر کرد: گرچه متا تگ کی‌ورد برای سئو مرده است، اما گاهی می‌تواند برای شناسایی صفحات کم کیفیت موثر باشد. اما به طور کلی معیار قرارداده نمی‌شود.

موتور جستجوی Baidu چه می‌گوید؟

گرچه یکی از مهندسان بایدو در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که “کلمات کلیدی متا مدت‌هاست که در انبار زباله های تاریخ قرار دارند و ما آن‌ها را مستقیماً نادیده می گیریم.” اما در صفحه‌ای که در آوریل ۲۰۲۰ به روز شد چنین گفته اند: «عنوان، متا توضیحات و کلمات کلیدی معیارهایی مهم برای ارزیابی صفحه در بایدو هستند.» از آن جایی که اطلاعات جدیدتر آن‌ها قابل استنادتر است به نظر می‌رسد متا تگ کلمات کلیدی هنوز سیگنالی برای رتبه بندی در بایدو به حساب می‌آید.

کاربردهای فعلی متا تگ کلمات کلیدی

نتایج بررسی موتورهای جستجو در بالا نشان داد که متا تگ کی‌ورد تقریبا برای موتورهای جستجو بی‌استفاده است. اما مواردی وجود دارند که این متا تگ‌ها در آن هنوز کاربرد دارند.

۱. سیستم برچسب گذاری داخلی

بسیاری از CMS و سازندگان وب سایت، مانند  افزونه های رایگان SEO در وردپرس، اضافه کردن کلمات کلیدی متا به صفحات را آسان می کنند. با این کار از تگ‌ها برای برچسب‌گذاری داخلی کلمات کلیدی استفاده می‌کنیم. یعنی فقط  این برچسب را به عنوان کلمه کلیدی مورد نظر خود در هر صفحه قرار دهیم.

به عنوان مثال ، اگر کلمه کلیدی هدف صفحه ما “نکات مربوط به SEO” باشد، متا تگ آن این گونه باشد:

<meta name=”keywords” content=”ترفندهای سئو”/>

اگر این کار را در هر صفحه انجام دهید، بررسی اینکه آیا قبلاً کلمه کلیدی را هدف قرار داده اید یا خیر آسان خواهد بود. کافی است با یکی از ابزارهای بررسی سایت مثل Ahrefs’ Site Audit سایت خود را کراول کنید. تا با استفاده از Page Explorer و متاتگ‌های کلمات کلیدی در این ابزارها بتوانید تشخیص دهید کلمات کلیدی را قبلا استفاده کرده‌اید یا خیر.

این کار به سه دلیل برایتان مفیدخواهد بود:

  • از کنیبالیزیشن در امان خواهید بود

وقتی کلمات کلیدی یکسان یا مشابه در یک سایت دو یا چند صفحه داشته باشند به رقابت با یکدیگر بر می‌خیزند. و اصطلاحا همنوع خواری یا کنیبالیزیشن اتفاق می‌افتد. با استفاده از روش توضیح داده شده از این اتفاق جلوگیری می‌شود.

  • کار گروهی آسان‌تر خواهد بود

اگر روی سایت بزرگی کارمی‌کنید و چندین نفر به جز شما در سئو و تولید محتوا  مشغول هستند، امکان دارد کار یکدیگر را همپوشانی کنید. یا ممکن است اگر نیروی محتوا را جایگزین کنید نیروی جدید نداند دقیقا در صدها صفحه‌ای که روی سایت دارید از کدام کلمات کلیدی استفاده کرده‌اید. بنابراین راهی وجود دارد که کارگروهی به مشکل برنخورد.

  • فرصت های همکاری پیدا می‌کنید.

اگر می بینید که برای یکی از کلمات کلیدی خود رتبه خوبی ندارید ، ممکن است بخواهید برای بهبود و به روزرسانی محتوای خود با تیم دیگری همکاری کنید. فقط بدانید که استفاده از برچسب متا کلمات کلیدی برای این منظور ممکن است مشکلی ایجاد کند که در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۲. با متا تگ کی‌ورد کلمات کلیدی “seed” را از طریق رقبا پیدا کنید

نظرسنجی اخیر بیل اسلاوسکی در توییتر نشان می دهد که تقریباً ۳۳٪ از مردم هنوز از برچسب متا کلمات کلیدی استفاده می کنند. از آنجا که برخی از این افراد بدون شک رقبای شما خواهند بود. این امر برای یافتن “کلمات کلیدی بذر” در حین تحقیق درباره کلمات کلیدی بسیار مفید خواهد بود. فقط به جستجوی متا تگ کلمات کلیدی در صفحه اصلی رقیب خود بپردازید. سپس این کلمات کلیدی را در ابزارهای کلمات کلیدی جستجو کنید و حجم جستجوی ماهانه و سایر معیارهای سئو را درباره آن‌ها بسنجید. تحقیق کلمات کلیدی بسیار ساده شد نه؟

فقط بدانید که ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن کلمات کلیدی مفید به یک سایت اکتفا نکنید. بلکه چند سایت را بررسی کنید. زیرا بسیاری از آنها متا تگ های کلمات کلیدی خود را با کلمات بی‌ربط پر می کنند. یا آنها را خالی می گذارند.

۳. جستجوهای داخلی سایت

بیشتر CMS  ها از متا کی ورد برای جستجو داخلی استفاده نمی‌کنند. اما اگر از سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل SOLR ، Algolia یا یکی از محصولات Elasticsearch استفاده می‌کنید ممکن است لازم باشد از متا کلمات کلیدی استفاده کنید.

چطور متا تگ کلمات کلیدی را از بین ببریم؟

با توجه به این که رقبایتان هم می‌توانند از طریق تگ کلمات کلیدی، نتیجه تحقیقات شما را ببینند شاید نخواهید آن‌ها را روی وبسایت خود نگه دارید. برای حذف این متا تگ‌ها ابتدا بایستی آن‌ها را پیدا کنید.

برای این کار می‌توانید از ابزار  Ahrefs Webmaster Tools کمک بگیرید. کافیست به حساب کاربری خود وارد شوید و از قسمت Site Audit گزارش Page Explorer را فراخوانی کنید.  با صفحه‌ای شبیه به این مواجه خواهید شد:

لیست تمام صفحات وب سایت خود را که دارای برچسب متا کلمات کلیدی هستند ، مشاهده خواهید کرد. و می‌توانید آن‌ها را حذف کنید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب تمامی موارد مربوط به متا تگ کلمات کلیدی، کاربردهای فعلی و مواردی که دیگر در آن کاربرد ندارند را بررسی کردیم. توجه داشته باشید که در صورتی که سایت بزرگی ندارید که نگران به سرقت رفتن کلمات کلیدی‌تان باشید، ارزش ندارد این همه وقت روی حذف متا تگ کی‌ورد بگذارید. مگر این که در نتایج گزارش متا تگ‌ها با کلمات کلیدی یکسان مواجه شده باشید. اگر در این مورد سوالی در ذهن شما باقی مانده از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید برای دریافت مشاوره، استراتژی و خدمات سئو در مشهد همواره می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید