0 تا 100 آموزش لینک UTM اینجاست!

0 تا 100 آموزش لینک UTM اینجاست!

به دنبال آموزش لینک UTM می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! این روزها، بازاریابی آنلاین، اهمیت ویژه‌ای برای تحول در کسب و کارها، پیدا کرده است. بازاریابی آنلاین به شیوه درست آن در افزایش درآمد، تاثیر بسزایی دارد. در واقع بازاریابی آنلاین، موجب شناخت برند شما به دیگران می‌شود که در نتیجه آن …

به دنبال آموزش لینک UTM می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! این روزها، بازاریابی آنلاین، اهمیت ویژه‌ای برای تحول در کسب و کارها، پیدا کرده است. بازاریابی آنلاین به شیوه درست آن در افزایش درآمد، تاثیر بسزایی دارد. در واقع بازاریابی آنلاین، موجب شناخت برند شما به دیگران می‌شود که در نتیجه آن باعث افزایش تعداد مشتریان و فروش بیشتر خواهد شد. برای کسب اطلاعات مفید در رابطه با دیجیتال مارکتینگ خود می‌توانید از لینک UTM استفاده نمایید. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

  • لینک UTM چیست؟
  • پارامترهای لینک UTM چیست؟
  • نحوه ساخت لینک UTM به چه صورت است؟
  • لینک UTM چه موقع، کاربرد دارد؟
  • اطلاعاتی را که لینک UTM به ما می دهد چگونه قابل مشاهده است؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید.

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

لینک UTM چیست؟

لینک-UTM-چیست؟

UTM در واقع قطعه کدی است که به انتهای لینک‌ها، اضافه می‌شود و اطلاعاتی نظیر آمار ورودی به سایت و سایر گزارشات را به ما خواهد داد. نحوه کار UTM به این صورت است که اطلاعات مختلفی را به سیستم آمارگیر گوگل آنالیتیک، ارسال کرده و پس از پردازش اطلاعات در این سیستم، تمامی اطلاعات به صورت یک گزارش، جمع‌آوری شده و در اختیار ما قرار می‌گیرد.

با استفاده از لینک UTM به اطلاعات مفیدی اعم از اینکه در یک بازه زمانی مشخص چه تعداد کلیک و ورودی از طریق تبلیغات به سوی یک سایت مشخص آمده است، دست خواهیم یافت.

در واقع، پارامترهای مختلفی در لینک UTM وجود دارد که با استفاده از هر یک از آن‌ها اطلاعات بسیار زیادی در اختارمان قرار خواهد گرفت. این اطلاعات شامل مواردی اعم از اینکه ورود کاربر به سایت از طریق کمپین بوده یا خیر؟، اگر کاربر از سوی یک کمپین به سایت مورد نظر، هدایت شده است، کمپین از کدام سایت بوده است؟ بنرهای موجود در هدر، کلیک بیشتری به سایت ما داده یا آن‌هایی که در انتهای مطالب قرار دارند و … می‌باشد.

پارامترهای لینک UTM چیست؟

همانطور که در تعریف لینک UTM به آن اشاره نمودیم، این لینک از پارامترهای مختلفی تشکیل می‌شود. این پارامترها عبارتند از:

utm_source

پارامتر utm_source در لینک UTM تعیین کننده مبداء ورودی است. به بیان دیگر با استفاده از این پارامتر، می‌توانیم بفهمیم که ورودی سایت ما از کجا آمده است. برای درک بهتر این پارامتر به مثال زیر توجه کنید:

هنگامی که قصد تبلیغ از یک صفحه از سایت خود را داریم و تبلیغ مربوط به آن را در کانال‌های مختلفی در تلگرام قرار می‌دهیم، هر کاربری که از طریق یک کانال خاص از تلگرام وارد سایت ما شود، مقدار این پارامتر برابر با نام کانال مربوطه در تلگرام به همراه نام تلگرام  به صورت TELEGRAM-CHANNEL NAMEخواهد بود.

utm_medium

پارامتر utm_medium در لینک UTM، تعیین کننده رسانه است. به بیان دیگر رسانه‌های مختلف با پارمترهای مختلف، مشخص می‌شود؛ به این صورت که اگر لینک مربوطه، بنر باشد از پارامتر BANNER و اگر لینک مربوط به تبلیغات کلیکی باشد از پارامتر  CPC استفاده می‌شود.

utm-campain

پارامتر utm-campain در لینک UTM، کمپین مورد نظر را مشخص می‌کند. برای روشن شدن این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید که کمپین مورد نظر شما مربوط به عید فطر باشد، در این صورت برای مقداردهای به این پارامتر می‌توانید از کلمه fetr استفاده نمایید و به این معناست که نام کمپین شما، fetr است.

utm_content

پارامتر utm_content در لینک UTM، تعیین کننده این موضوع است که کاربری که وارد سایت شما شده است از طریق بنری که در هدر وجود داشته، آمده یا از طریق بنری که در انتهای مطلب بوده است!

لازم به ذکر است که این پارامتر در لینک UTM اختیاری است.

utm_term

پارامتر utm_term در لینک UTM تعیین کننده کلمه کلیدی است که در مناقصه روی تبلیغات قرار می‌گیرد و برای مشخص نمودن نوع تبلیغات کاربرد دارد. این پارامتر نیز در لینک UTM اختیاری است.

نحوه ساخت لینک UTM به چه صورت است؟

ساخت لینک UTM به دو روش دستی و استفاده از ابزارهای آنلاین، امکان‌پذیر است.  برای ساخت لینک UTM باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • برای ساخت لینک UTM در انتهای آدرس صفحه‌ای از سایت، ابتدا از علامت سوال به انگلیسی استفاده

نمایید.  

  • برای مقداردهی به هر یک از پارامترهایی که در قسمت قبل ذکر کردیم از علامت (=) استفاده کنید و سپس پارامترهای مختلف را با & از هم جدا کنید.
  • برای جدا کردن کلمات از خط تیره استفاده کنید.
  • اگر پارامتر utm_term در لینک UTM، چندین مقدار داشت، مقادیر مختلف آن را با استفاده از کاراکتر (+) جدا نمایید.

سپس می‌توانید با رعایت این نکات به صورت دستی، لینک UTM بسازید و اطلاعات مفیدی از طریق آن کسب نمایید.

لینک UTM چه موقع، کاربرد دارد؟

لینک UTM برای زمان‌هایی کاربرد دارد که ما از کمپین‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنیم. سپس با استفاده از این لینک، می‌توانیم به اطلاعاتی اعم از اینکه کمپین ساخته شده تا چه اندازه تاثیرگذار بوده و چه تعداد ورودی به سمت سایت ما آورده است، دست یابیم. این نوع لینک به ویژه برای دیجیتال مارکتینگ و یا همان بازاریابی آنلاین بسیار کاربردی است.

اطلاعاتی را که لینک  UTM به ما می دهد چگونه قابل مشاهده است؟

اطلاعاتی-را-که-لینک- UTM-به-ما-می-دهد-چگونه-قابل-مشاهده-است؟

برای استفاده از اطلاعات لینک  UTM باید از گوگل آنالیتیکس استفاده نمود، بنابراین لازم است که اکانتی در گوگل آنالیتیکس داشته باشید، زیرا اطلاعات مربوط به این لینک در گوگل آنالیتیکس، ثبت خواهد شد.

برای دسترسی به اطلاعات ناشی از این لینک در گوگل آنالیتیکس به بخش Acquisition مراجعه نموده و سپس از طریق گزارشات Campaign به گزارشات All campaigns دسترسی پیدا خواهید کرد.

و در نهایت …

و در نهایت، این هم از لینک UTM!

سعی کردیم در این مطلب، سیر تا پیاز لینک UTM را ساده، کاربردی و خلاصه بیان کنیم. اکنون به راحتی می‌توانید از آن برای کسب اطلاعات مختلف در بازاریابی آنلاین خود استفاده کنید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ