بیگ دیتا چیست؟ (+ ویژگی ها و کاربردهای بیگ دیتا)

بیگ دیتا چیست؟ (+ ویژگی ها و کاربردهای بیگ دیتا)

به دنبال آموزش مفهوم بیگ دیتا می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! تمامی سازمان‌ها، اهدافی دارند و کارکنان سازمان در راستای رسیدن به اهداف سازمان، تمام تلاش خود را می‌کنند. به بیان دیگر تمامی کارکنان در هر کسب و کاری که هستند برای رسیدن به هدفی در تلاشند و لازم است که برای …

به دنبال آموزش مفهوم بیگ دیتا می‌گردید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید! تمامی سازمان‌ها، اهدافی دارند و کارکنان سازمان در راستای رسیدن به اهداف سازمان، تمام تلاش خود را می‌کنند. به بیان دیگر تمامی کارکنان در هر کسب و کاری که هستند برای رسیدن به هدفی در تلاشند و لازم است که برای رسیدن به هدف خود، اطلاعاتی را کسب نمایند که به آن‌ها کمک کند تا هرچه سریعتر بتوانند راه مناسبی برای تحقق اهداف سازمان خود، انتخاب نمایند. یکی از مفاهیمی که به کسب و کارهای مختلف، کمک می‌کند تا به اهداف خود برسند، بیگ دیتا است. بنابراین اگر اینجایید تا بدانید:

  • بیگ دیتا چیست؟
  • ویژگی های بیگ دیتا چیست؟
  • کاربردهای بیگ دیتا چیست؟
  • بیگ دیتا چطور می تواند در سئو تاثیر بگذارد؟

به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

حتما مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با بازاریابی آنلاین، شاه کسب و کار خود شوید!

بیگ دیتا چیست؟

بیگ-دیتا-چیست؟

بیگ دیتا که به کلان داده نیز معروف است، مجوعه‌ای از داده‌هاسست که اطلاعاتی را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهند و حجم بالایی داشته و سرعت تولیدشان نیز زیاد است. این داده‌ها برای استفاده در اتوماسیون فرآیندها، تصمیم‌گیری و بهبود شهود و بینش داخل سازمان‌ها کاربرد دارند.

به بیان دیگر، به انبوه داده‌ها که حاوی اطلاعات هستند، بیگ دیتا (Big Data) می‌گویند.

بیگ دیتا برای تمامی فرآیندهایی که شامل جمع‌آوری، استخراج داده، تحلیل داده، یادگیری ماشین هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیگ دیتا، حجم زیاد داده‌هاست که هر روز درحال افزایش نیز هستند و افراد مختلف در هر حوزه‌ای که فعالیت دارند از آن‌ها، اطلاعات کسب می‌کنند که می‌توانند از آن اطلاعات در مراحل مختلف رسیدن به اهداف سازمان خود استفاده کنند.

نکته قابل توجه درباره بیگ دیتا این است که در هر مرحله از کار، منظور از داده، متفاوت است. داده‌های خام، داده‌هایی هستند که بدون اینکه طبقه‌بندی شده باشند، جمع‌آوری شده و هیچ مفهومی را بیان نمی‌کند؛ اما هنگامی که پردازش‌هایی روی داده‌های خام صورت می‌گیرد، داده‌ها تبدیل به اطلاعات می‌شوند.

تولید و  ذخیره داده‌ها از راه‌های مختلفی، صورت می‌گیرد؛ به این صورت که برخی از داده‌ها از اینترنت، برخی از پرسش‌نامه‌های کاغذی، فیلم‌های دوربین نظارتی شهرها و … استخراج می‌شوند و در نهایت با انجام پردازش بر روی هر کدام از آن‌ها تبدیل به اطلاعات مفید می‌شوند.

ویژگی های بیگ دیتا چیست؟

بیگ دیتا دارای 5 ویژگی است که عبارتند از:

حجم زیاد بیگ دیتا

بیگ دیتا یا همان کلان داده، همانطور که از نامش پیداست، دارای حجم زیادی از داده‌هاست، به طوریکه امکان تحلیل آن‌ها با ابزارهای معمولی نیست؛ بنابراین تعداد کم تا متوسط داده‌ها را نمی‌توان بیگ دیتا نامید.

نرخ تولید بالا

یکی از ویژگی‌های بارز بیگ دیتا این است که جمع‌آوری داده‌ها، محدود به زمان خاصی نیست و داده‌ها پیوسته در حال افزایش هستند.

تنوع زیاد

تمامی داده‌ها و اطلاعات از یک نوع خاصی نیستند و تنوع بسیار زیاد است. به مثال زیر توجه کنید:

در شبکه اجتماعی اینستاگرام، داده‌های مختلفی اعم از متن، عکس، ویدئو وجود دارد که هر کدام از آن‌ها حاوی اطلاعات دیگری هستند.

صحت داده‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های بیگ دیتا، صحت داده‌هاست؛ به این معنا که تمامی داده‌ها در بیگ دیتا باید صحت داشته باشند و از آن، مطمئن باشیم. صحت داده‌ها به تحلیلگران، کمک می‌کند تا در حین استفاده از اطلاعات حاصل از بیگ دیتا، دچار اشتباه نشوند.

ارزش

ارزش داده یکی دیگر از ویژگی‌های بیگ دیتا (کلان داده) است و برای تعیین ارزش داده‌های بیگ دیتا باید مشخص کنیم که چطور می‌توان از داده‌ها برای کسب اطلاعات در راستای هدف سازمان، استفاده نمود.

لازم به ذکر است که تنها داده‌هایی ارزشمند هستند که به انسان‌ها در رسیدن به اهداف خود کمک کنند. در سازمان‌های مختلف، روزانه، داده‌های بسیار زیادی تولید می‌شود که تنها باید داده‌های باارزش را از میان آن‌ها استخراج نمود.

کاربردهای بیگ دیتا چیست؟

کاربردهای-بیگ-دیتا-چیست؟

بیگ دیتا دارای کاربردهای فراوانی اسست. برخی از مهم‌ترین کاربردهای بیگ دیتا (کلان داده) عبارت است از:

کاربرد بیگ دیتا در آموزش

بیگ دیتا در مراحل مختلف آموزشی، کاربردهای فراوانی دارد. به این صورت که با جمع‌آوری داده‌های مرتبط برای به عنوان مثال، انتخاب رشته دانشجویان و اجرای پردازش بر روی آن‌ها، تبدیل به اطلاعاتی شده که انتخاب رشته را برای دانشجویان، آسانتر کند.

کاربرد بیگ دیتا در تلویزیون

یکی دیگر از کاربردهای بیگ دیتا در تلویزیون برای ساخت فیلم است. شاید بپرسید که چگونه؟ در پاسخ باید بگوییم که در واقع با جمع‌آوری داده‌های مرتبط با این موضوع، علایق مردم، شناسایی می‌شود و سعی می‌شود که فیلم‌های هر چه بهتر و نزدیک به علایق مردم ساخت. هم‌چنین برای ساخت فصل بعدی فیلم‌های ساخته شده نیز می‌توان از اطلاعاتی که بیگ دیتاها در اختیار افراد قرار می‌دهند، استفاده نمود و به این صورت تعداد مخاطبان را افزایش داد.

کاربرد بیگ دیتا در پزشکی

حوزه پزشکی، یکی دیگر از حوزه‌هایی است که از بیگ دیتا برای پالایش اطلاعات سلامت شهروندان، کسب اطلاعات مربوط به دلای بروز انواع بیماری و پیشگیری از بیماری، استفاده می‌شود.

هم‌چنین از بیگ دیتا در کشورهای پیشرفته برای شناسایی فاکتورهای خطرناک در بدن شهروندان، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از بروز بیماری تا حد زیادی، پیشگیری شود.

کاربرد بیگ دیتا در بورس

یکی دیگر از کاربردهای مهم بیگ دیتا در بازارهای سرمایه‌گذاری مانند بورس است. در بورس باید بتوان زمان مناسب برای خرید و فروش سهام مختلف را تشخیص داد تا به سود رسید و یا جلوی ضرر و زیان را تا حد زیادی گرفت.

با استفاده از بیگ دیتا، سیستم‌هایی ساخته‌اند که دقت بسیار بالایی دارد و میزان تاثیرگذاری اتفاقات مختلف را بر روی بازازر سرمایه‌گذاری بورس، تعیین می‌کند.

 

بیگ دیتا چطور می تواند سئو را متحول کند؟

با تمام مطالبی که درباره بیگ دیتا خواندید می دانید که مجموع داده های هرچند جزئی تا چه حد می تواند روی تصمیمات بزرگ تاثیر بگذارد. ابزارهای سئو از جمله گوگل آنالیتیکس و هاتجر می توانند اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی در اختیارمان بگذارند. به شرط آن که بتوانیم کلان داده ها را درست تحلیل کنیم.

بیگ دیتا به روش های زیر سئو را دستخوش تغییر می کند:

۱.تحلیل داده‌های محتوایی

محتوا امروز اصلی ترین سرمایه سئو کاران است. با مراجعه به ساده ترین و پیچیده ترین ابزارهای خود می توانیم درک کنیم که کدام بخش از کدام محتواها برای کاربران جذاب تر بوده است و سپس دلیل آن را بیابیم. اکنون موتورهای جستجو هوشمندتر می شوند و امروزه هنگام رتبه بندی صفحات شما فقط کلمات کلیدی را مشاهده نمی کنند. در عوض ، آنها عوامل مختلفی را در رابطه و کاربرپسندی محتوای شما و همچنین اینکه آیا با هدف جستجوگر مطابقت دارد بررسی می کنند. گذشته از پردازش هر یک از مطالب به داده های قابل اندازه گیری ، Google آن را از نظر معنایی مشاهده می کند تا نتایج جستجوی مرتبط و معنی داری را در اختیار کاربران قرار دهد.

به عنوان بازاریاب دیجیتال ، باید با منحنی یادگیری سریع Google همگام شویم. با مشاهده مطالب خود به عنوان اطلاعات کمی و اندازه گیری آنها ، اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد آنها خواهید گرفت. مهمتر از همه ، شما می توانید محتوای خود و استراتژی بهینه سازی کلمات کلیدی خود را تنظیم کنید و آنها را با هدف جستجو همسو کنید.

بیگ دیتا و سئو

۲. تجزیه و تحلیل داده های بین کانال

خوشبختانه یا متاسفانه بخش های مختلف سئو از یکدیگر جدایی ناپذیرند و نمی توان آن ها را از یکدیگر تفکیک کرد. به طور مثال نرخ تبدیل و سرنخ جذب و میزان ترافیک را نمی توان با KPI های جداگانه ای سنجید. و اگر این کار را انجام بدهیم معیار چندان مستحکمی نیست. 

چرا که کل پروسه سئو یک مجموعه است و تفکیک کردن آن غیرمنطقی است. در عوض می توانیم از یک ابزار جامع Buzzsumo کمک بگیریم و تمام داده های مربوط به این شاخص ها را یک جا تحلیل کنیم. 

۳. تحلیل داده های مربوط به شبکه های اجتماعی 

آنتی سوشال مدیا باشید یا نباشید، اعتیاد به شبکه های اجتماعی رنج تان بدهد یا ندهد واقعیت این است که خلاصه دنیا امروز توی شبکه های اجتماعی است و به همین دلیل مردم عاشق آن هستند و بیشتر وقت گذرانده خود در اینترنت را به آن اختصاص می دهند. 

فیس بوک بیش از 1.32 میلیارد کاربر دارد ، اینستاگرام  دارای 1 میلیارد کاربر است ، در حالی که Twitter بیش از 321 میلیون کاربر فعال دارد. کاربران در این فضا نمونه ای از تمام رفتارها و علایق و نیازهای خود را به صورت داده ها دودستی تقدیم ما می کنند. 

بازاریابی شبکه های اجتماعی بخش مهمی از فعالیت‌های مارکتینگ ما را در بر می گیرد. همچنین سوشال مدیا یکی از پایه های حمایتی سئو است بنابراین تحلیل این داده ها می‌تواند سرنخ‌های بزرگی از مخاطبان و کاربران آنلاین به شما بدهد. کوچک ترین مثال آن حجم هشتگ هاست که می توانند به کلمات کلیدی شما تبدیل شوند. 

 

سخن پایانی

و در نهایت، این هم از بیگ دیتا!

ما سعی کردیم در این مطلب، تمام آنچه که نیاز است درباره بیگ دیتا و مفهوم آن بدانید را بیان کنیم. اکنون که با مفهوم آن آشنا شدید، می‌توانید از آن برای کسب اطلاعات مفید در راستای رسیدن به اهداف خود استفاده نمایید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های دیجیتال مارکتنیگ آژانس تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ