سئو کلاه سیاه چیست و چطور کسب و کارها را با شکست مواجه می‌کند؟

سئو کلاه سیاه چیست و چطور کسب و کارها را با شکست مواجه می‌کند؟

نیازی به پرسیدن از کسی ندارد، زورو را که فاکتور بگیریم، هروقت با تصویری از شخصی با کلاه سیاه مواجه شدید بدانید که داستان خوبی در انتظارتان نیست. در سئو هم همین اصل وجود دارد. سئو کلاه سیاه روزگار سیاهی برای مارکترها و صاحبان کسب و کار می‌سازد. حالا این مفهوم چیست و چطور کار …

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

نیازی به پرسیدن از کسی ندارد، زورو را که فاکتور بگیریم، هروقت با تصویری از شخصی با کلاه سیاه مواجه شدید بدانید که داستان خوبی در انتظارتان نیست. در سئو هم همین اصل وجود دارد. سئو کلاه سیاه روزگار سیاهی برای مارکترها و صاحبان کسب و کار می‌سازد. حالا این مفهوم چیست و چطور کار می کند را تا انتهای این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس توضیح خواهیم داد:

  • سئو کلاه سیاه چیست؟
  • چرا نباید از سئو کلاه سیاه استفاده کنیم؟
  • هشت فعالیتی که باعث می‌شود برای سئو کلاه سیاه جریمه شویم!

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: لینک فارم یا مزرعه لینک چیست و چطور در سئو تاثیر می گذارد؟

 

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه به مجموعه روشهایی گفته می شود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو از طریق ابزارهایی که شرایط خدمات موتورهای جستجو را نقض می کنند ، استفاده می شود. اصطلاح “کلاه سیاه” از فیلم‌های تیپیکال وسترن می آید که در آن آدم خوب ها با کلاه های روشن و آدم بدهای داستان با کلاه‌های سیاه ظاهر می‌شدند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

SEO کلاه سیاه معمولاً به عنوان عملی مجرمانه تعریف می شود که با این وجود می تواند رتبه بندی یک صفحه را در یک صفحه نتایج موتور جستجو افزایش دهد. این روش ها مغایر با شرایط خدمات موتور جستجو است و می تواند منجر به جریمه سایت توسط موتور جستجو و سایت های وابسته شود.

برای آن که بدانید سایت شما از روش‌های کلاه سیاه تغذیه شده یا نه بایستی از خود بپرسید آیا محتوای من به کاربران چیزی می آموزد و برای آن ها مفید است؟ آیا عمده فعالیت های سئویی من با پرداخت های مالی انجام می‌شود؟ فعالیت‌های سئویی من چه پیامی به موتورهای جستجو می‌دهد؟

برای تشخیص درست تر به هشت روش معمول سئوکلاه سیاه مراجعه کنید.

 

چرا نباید از سئو کلاه سیاه استفاده کنیم؟

درست به همان دلیل که سراغ فعالیت‌های غیرقانونی دیگری مثل قاچاق موارد مخدر نمی‌روید! این روش‌ها ریسک بالایی دارند و احتمال شناسایی آن ها بسیار زیاد است. علاوه بر این عواقب سنگینی در انتظار کسانی است که از این روش استفاده می کنند. ممکن است سایت شما پنالتی یا جریمه شود. و به طور موقت و دائم از فعالیت محروم شوید.

اگرچه ممکن است از طریق افزایش بازدید به سایت شما موفقیت کوتاه مدت حاصل شود ، مجازات های Google پیچیده تر می شوند و می توانند تأثیرات مخربی بر رتبه و بازدید شما داشته باشند. با صدها میلیون کاربر در هر روز در گوگل جستجو می کنید ، آیا واقعاً می توانید پس از این بازگشت به خانه اول از ایندکس خارج شوید؟

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

8 روش ریسک اصلی سئو کلاه سیاه

روش های شناخته شده ای که می‌تواند فعالیت سایت شما را برای گوگل و سایر موتورهای جستجو، مجرمانه و عاری از اعتبار قلمداد می‌کند شامل هشت موردی هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

1. لینک های پولی

واضح است که هنوز بک لینک در سئو حرف اول را می‌زند و اعتبار یک وبسایت تا حد زیادی به کیفیت و کمیت لینک‌هایی که به آن زده می‌شود، تعیین می‌شود. این مساله راه تقلب را بازتر می‌کند و باعث می‌شود برخی برای دریافت هرچه بیشتر لینک، پول پرداخت کند. در امتداد این روند سایت‌های به وجود آمده اند که آن ها را با عنوان مزرعه لینک یا لینک فارم می‌شناسیم. این سایت‌ها تعداد زیادی لینک را  روی محتوای بی ارزش خود قرار می دهند و در ازای آن پول دریافت می‌کنند.

تا این جای ماجرا ممکن است این روش خیلی هم خوب به نظر برسد. اما مشکل این جاست که با پیشرفته تر شدن الگوریتم‌های گوگل این سایت‌ها به زودی شناخته می‌شوند.  مت کاتس در این باره می‌گوید:

« نود و نه درصد از مواقع کاملاً واضح است که این لینک ها خریداری و جعل می شوند. از آن جایی که خرید و فروش لینک مانع از تولید محتوای مفید برای کاربران است، جرم به حساب آمده و با آن مقابله می‌شود. »

2. محتوای تکراری

این روش‌ را همه به خوبی می‌شناسیم. سایت‌های زیادی وجود دارند که قسمت‌هایی از محتوای ارزشمند سایت‌های دیگر را کپی پیست کرده و یک مقاله از آن در می آورند. از آن جایی که محتوای دسته اول و منحصر به فرد برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد، بایستی به این موضوع توجه کنید.

ممکن است گاهی به صورت ناخواسته این اتفاق را تجربه کرده باشید. یعنی به طور مثال دو نسخه سایت داشته باشید و محتوای یکسانی روی آن قرار داده باشید. الگوریتم‌های گوگل محتوای تکراری را تشخیص داده و با آن مقابله می کنند.

پس اگر متوجه شدید که رتبه شما رو به بدتر شدن است این مورد را چک کنید. محتوای تکراری نه تنها برای دامنه های مختلف که برای دامنه یکسان هم اشتباه و باعث کاهش رتبه است. البته مورد دوم عواقب کمتری دارد چرا که از نظر موتورهای جستجو غفلت به حساب می آید و این احتمال را می دهند که وبمستر تازه کار از این نکته آگاهی نداشته است و اتفاق مجرمانه ای نیست.

Duplicate-Content محتوای تکراری

 

3. کامنت اسپم

یکی از روش‌هایی که خصوصا وبمستران وردپرس ندانسته از آن استفاده می‌کنند، ارسال نظرات جعلی و حاوی لینک برای سایت تازه راه‌اندازی شده شان است. گرچه این کامنت‌ها برای دریافت بک لینک اضافه می‌شوند اما صد در صد نوفالو هستند و هیچ ارزشی برای سایت شما ندارند.

اما با این وجود این روش هنوز در بین کلاه سیاه‌ها محبوب است و ابزارهای مختلفی نیز برای آن طراحی شده است. این نظرات ممکن است بدون اطلاع شما روی سایت‌تان فرستاده شوند. اگر نظرات وبلاگ شما برای همه باز باشد دیر یا زود این کامنت‌ها را دریافت خواهید کرد و باید بدانید که این نظرات برای خوانندگان شما اصلا خوشایند نیست.

چیزی که برای کاربران خوشایند نباشد برای گوگل هم خوشایند نیست و به زودی با آن برخورد می‌شود. بهتر است از پلاگین‌های مسدود کننده نظرات جعلی روی سایت خود استفاده کنید.

4. تولید مجدد صفحات

این روش هم مانند مورد قبلی از محتوای سرقت شده و کپی پیست کمک می گیرد. با این تفاوت که با استفاده از ابزارهایی که تولید شده اند، روش خلاقانه تری را به کار می گیرند. مثلا ترتیب پاراگراف ها را عوض می کنند. یا این که با استفاده از قسمت ‌های مختلفی که از صفحات مختلف دزدیده اند، صفحات جدیدی را تغییر بدهند.

5.  استفاده از صفحات Doorway Pages

این صفحات به هدف استفاده از کلمات کلیدی مختلف به وجود می آیند. یعنی با ورود مخاطب به یک صفحه صفحات زیاد دیگری را باز کرده و در این صفحات محتوای مفیدی وجود ندارد.

معمولا بالا تا پایین این صفحات متن‌هایی است که دسته اول و مفید نیست. در این صفحات عکس استفاده نشده یا خیلی کم و بی ارتباط است. این صفحات فرود ارزش بسیار کمی دارند و فقط برای فریب موتورهای جستجو و انتقال بازدید کننده از یک نتیجه انتخاب شده به نسخه قبلی استفاده می شوند.

6. cloaking یا کلاکینگ

این صفحات گول زننده مخاطبان و موتورهای جستجو را فریب می دهند. مثلا فرض کنید دنبال یک کتاب یا عنوان مقاله نایاب هستید. در نتیجه دوم و سوم جستجو دقیقا همان عنوانی که سرچ کرده اید را در متا تایتل یک سایت می‌بینید و با خوشحالی روی آن کلیک می‌کنید. اما وقتی به صفحه وارد می‌شوید هرچه اسکرول می کنید چیزی جز تبلیغات بی سر و ته نصیبتان نمی‌شود.

این روش کلاکینگ نام دارد که در آن ربات‌هایی روی سایت کار گذاشته می‌شوند تا کلمات کلیدی را جعل کنند. یعنی بر اساس آن چه که جستحو می شود صفحه ای را جعل کنند و به کاربران نشان دهند. این روش نقض مستقیم قوانین گوگل است و عواقب سنگینی دارد. در قسمت Help سرچ کنسول می‌توانید  درباره چگونگی تشخیص و کارکرد این صفحات اطلاعات خوبی کسب کنید.

 

روش های سئو کلاه سیاه

7. پر کردن صفحه با کلمات کلیدی

این روش معروف سئو کلاه سیاه دیگر مانند گذشته قابل استفاده نیست. اکنون ، موتورهای جستجو بسیار هوشمند هستند که نمی توانند با این ترفند ساده گول بزنند. در گذشته افراد یک صفحه را بی شمار کلمه کلیدی پر می کردند و به این ترتیب رتبه بهتری می گرفتند.

اما از وقتی مفهومی به نام چگالی کلمات کلیدی به وجود آمد این کاربرد بی استفاده شد. و حالا می‌تواند به سئوی صفحه ضربه بزند. میزان چگالی مناسب کلمه کلیدی سه درصد یا همین حدود است. بهتر است اضافه کاری نکنید تا گیر الگوریتم‌های مچ گیر نیفتید.

ابزار Unamo’s Website Optimization Grader می تواند پر کردن کلمات کلیدی را در صفحه شما شناسایی کرده و در مورد عواقب آن به شما هشدار دهد.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

8. متن نامرئی

قرار دادن این متن مستقیم و نامرئی به معنای اجرای متن سفید ، لیستی از کلمات کلیدی ، در پس زمینه سفید است. این روش باعث می شود کلمات کلیدی برای بازدیدکننده کاملاً نامرئی باشند ، اما موتورهای جستجو هنوز می توانند آنها را شناسایی و فهرست بندی کنند.

 

جمع بندی

حالا به راحتی می‌توانید روش‌های سئوکلاه‌سیاه را درک کرده و تشخیص بدهید. و می‌دانید کدام فعالیت‌های شما ممکن است برای موتورهای جستجو مجرمانه به حساب بیاید. اگر هنوز سوالی در ذهن دارید که پاسخ آن را در وبلاگ تاس نیافته اید می‌توانید از قسمت نظرات زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره برای تمامی خدمات سئو مانند سئو در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!