بردکرامب (Bread Crumb) چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟

خوشبختانه یا متاسفانه سئو وبسایت مساله‌ای است که عوامل متعددی به انواع مختلف در آن تاثیرگذار هستند.  مواردی مثل مفهوم برد کرامب که آشنایی به آن کمک بزرگی به سئوی وبسایت شما می‌کند. دیکشنری را باز نکنید! جز معنی لغوی «خرده نان» چیزی در برابر Bread Crumb قرار ندارد. چرا که در سئو هم همین …

Breadcrumb برد کرامب

خوشبختانه یا متاسفانه سئو وبسایت مساله‌ای است که عوامل متعددی به انواع مختلف در آن تاثیرگذار هستند.  مواردی مثل مفهوم برد کرامب که آشنایی به آن کمک بزرگی به سئوی وبسایت شما می‌کند. دیکشنری را باز نکنید! جز معنی لغوی «خرده نان» چیزی در برابر Bread Crumb قرار ندارد. چرا که در سئو هم همین مفهوم خرده نان را دارد. ذاستان هانسل و گرتل را به خاطر دارید؟ آن را در ذهن نگه دارید، تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

 

  • بردکرامب چیست؟
  • بردکرامب چه تاثیری در سئو دارد؟
  • انواع مختلف بردکرامب
  • روش استفاده از برد کرامب در سایت وردپرسی 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

AMP چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

بردکرامب چیست؟

اگر در کودکی داستان هانسل و گرتل در جنگل را خوانده باشید به خاطر دارید که این دو بچه‌ی باهوش برای پیدا کردن مسیر برگشت به خانه، با هر قدم خود در جنگل قدری خرده نان را روی زمین می‌ریختند. این کار نوعی علامت گذاری برای راه‌یابی در جنگل بود. مفهوم بردکرامب در سئو نیز همین هدف را دنبال می‌کند.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

بردکرامب‌ها در واقع لینک‌هایی هستند که به کاربران کمک می‌کنند مقاصد موردنظرشان در سایت شما را به راحتی پیدا و دنبال کنند. و حتی تشخیص بدهند در چه نقطه‌ای از سایت شما هستند و چطور به آن هدایت شده‌اند. این لینک‌های داخلی معمولا در بالای صفحه و قسمت نوار ناوبری یافت می‌شوند.

نمونه برد کرامب در سایت

چرا باید از برد کرامب استفاده کنیم؟

به طور کلی بردکرامب ها در سه زمینه زیر می‌توانند مفید واقع شوند:

۱. بهبود تجربه کاربری

هیچکس از گم شدن خوشش نمی آید. به خصوص در فضای مجازی! اگر کاربران در سایت شما سردرگم بشوند با یک ضربه کوچک روی آیکون ضربدر به راحتی خود را از این سردرگمی نجات می‌دهند و به سراغ گزینه‌های بعدی می‌روند. وجود برد کرامب ها باعث می‌شود که سایت شما تجربه بهتری در اختیار کاربران قرار دهد. breadcrumb ها به کاربران کمک می‌کند درک بهتری از موقعیت خود در سایت شما پیدا کنند و همچنین بتوانند برای بازدید از سایر قسمت‌ها بازدید کنند.

۲. بهبود سئو سایت

گوگل در مجموع به بردکرامب ها علاقه زیادی دارد. به دو دلیل: اول اینکه کاربران را از سردرگمی نجات می‌دهد و هرچیزی که شرایط بهتری برای کاربران به وجود بیاورد برای گوگل خوشایند است. دوم این که وجود برد کرامب به تشخیص گوگل کمک می‌کند و با استفاده از آن‌ها می‌تواند صفحات مرتبط تری با جستجوی کاربران را به آن ها نشان بدهد.

۳. کاهش نرخ پرش

سایت شما همواره یکی از گزینه‌های موجود برای کاربران و مخاطبانتان است، نه تنها گزینه ممکن! این یعنی با وجود سئوی خوب اگر در نتایج جستجوی ارگانیک به شما دسترسی داشته باشند اما صفحه انتخاب شده نیاز آنها را برآورده نکند، از بازدید آن می‌کنند. و درمقابل اگر صفحه برایشان مفید واقع شود احتمالا به دنبال راهی می‌گردند تا سایر صفحات سایت را نیز بازدید کنند. شما با استفاده از Breadcrumb به سادگی می‌توانید این راه را به آن‌ها نشان بدهید و بازدیدکنندگان را برای زمان طولانی تری در سایت خود نگه دارید.

 

انواع بردکرامب

به طورکلی سه نوع برد کرامب وجود دارند که هریک کارایی خاص خود را دارد.  قبل از افزودن این موارد به سایت خود، تشخیص دهید کدام نوع آرد سوخاری برای سایت شما مناسب تر است.

برد کرامب سلسله مراتبی

این مورد رایج ترین نوع بردکرامب که به کاربران می گوید در کجای ساختار سایت قرار دارند و چگونه می توانند به صفحه اصلی بازگردند. این نوع breadcrumb شبیه به قطب نمای سایت عمل می‌کند. به طور مثال:

Home > Resources > SEO Guide

بردکرامب مبتنی بر ویژگی

این نوع بردکرامب معمولاً در سایت‌های فروشگاهی برای نشان دادن ویژگی‌هایی که کاربر روی آنها کلیک کرده استفاده می شود. کاربران با دیدن آن می‌توانند تشخیص دهند که از کدام دسته بندی به محصول فعلی هدایت شده‌اند. و از کدام مسیر و کدام دسته‌بندی می‌توانند به سایر محصولات دسترسی داشته باشند. مسیر زیر بردکرامبی مبتنی بر ويژگی است که به کاربر نشان می‌دهد از دو دسته بندی کفش و کوهنوردی به محصول کفش کوهنوردی زنانه هدایت شده است:

Home > Shoes > Hiking > Womens

برد کرامب مبتنی بر تاریخچه

در این نوع بردکرامب براساس آن چه که کاربران در صفحات سایت بازدید کرده‌اند نمایش داده می‌شود.  در واقع مسیری که کاربر طی کرده است را نشان می‌‌دهد. این مورد در سایت‌های آموزشیو مقاله محور بیشترین کاربرد را دارد. به عنوان مثال ، اگر در جستجوی اخبار SEO بودید و سه مقاله مختلف می خوانید ، ممکن است بردکرامب به این شکل باشد:

 

Home > SEO article 1 > SEO article 2 > Current page

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

چطور برد کرامب را به سایت خود اضافه کنیم؟

چند روش برای این کار وجود دارد:

از Yoast SEO استفاده کنید

اگر از این افزونه پرکاربرد استفاده نمی‌کنید کافی است آن را به وردپرس خوذ اضافه کنید. سپس وارد سیستم شوید و مطابق تصویر روی تب breadcrumb کلیک کرده و گزینه  Enable  را فعال کنید.

breadcrumb in Yoast

سپس در پایین صفحه مسیری که قرار است برد کرامب در آن راهنما باشد را وارد کنید. در این روش نیازی به کد نویسی ندارید.

 

پلاگین WooCommerce Breadcrumb

اگر سایت فروشگاهی آنلاین  دارید که از Woocommerce استفاده می کند، استفاده از افزونه breadcrumb آنها را در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد بردکرامب ساخته شده در WooCommerce را دوباره سبک کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از Breadcrumb

با تمام مزایایی که برای بردکرامب‌ها برشمردیم ممکن است جای‌گذاری نادرست آن ها عواقب بیشتری از سودش برایتان داشته باشد. در این بخش رایج ترین اشتباه‌ها در این فرایند را بررسی خواهیم کرد:

تعادل را رعایت کنید

بردکرامب‌ها برای این که بتوانند وظیفه خود را به درستی اجرا کنند بایستی به اندازه کافی در چشم باشند و در عین حال نباید بیش از اندازه بزرگ باشند که توجه را از قسمت‌های اصلی به خود جذب کنند. هنگام تعیین اندازه توجه کنید که فونت مورد استفاده شما در دستگاه های موبایلی هم قابل رویت باشد. بهترین جایی که می‌توانید بردکرامب را جای‌گذاری کنید، زیر عکس شاخص و یا بالای تیتر H1 است.

نوار پیمایش را کپی نکنید!

اگر تمام چیزی که قرار است در بردکرامب به نمایش بگذارید همان مسیری است که در نوار پیمایش تعیین کرده‌اید، بیخود کدنویسی سایت را سنگین نکنید. چرا که به این ترتیب کاری را دوبار انجام داده‌اید و بار دوم هیچ سودی از آن نبرده‌اید. در واقع هدف این  است که از بردکرامب‌ها به عنوان مکمل پیمایش استفاده کنید، نه این که آن را جایگزین  نوار پیمایش و سایر ویژگی‌ها بکنید.

از نوع مناسب استفاده کنید

گرچه بیشتر بردکرامب‌هایی که می‌شناسیم و دیده‌ایم در دسته‌ی سلسله مراتبی قرار می‌گیرند، اما قرار نیست که این نوع برای تمام سایت‌ها جواب بدهد. پیش از انتخاب لازم است بدانید که از این کد برای چه منظوری استفاده می‌کنید. به طور مثال اگر وبسایتی دارید که تعداد زیادی از صفحات آن در بیش از یک دسته‌بندی قرار می‌گیرند، این نوع به شما کمکی نخواهد کرد و بایستی از بردکرامب مبتنی بر تاریخ استفاده کنید.

جمع بندی

در این مطلب با مفهوم، انواع و کاربرد بردکرامب‌ها آشنا شدید. همچنین ضرورت وجود آن و مزایایی که می‌تواند برای سایت شما داشته باشد را نیز برشمردیم. با این حال تاکید می‌کنیم که پیش از هر اقدامی، بررسی‌های لازم را انجام بدهید و بدانید که دقیقا چرا از این ویژگی استفاده می‌کنید. اگر در این مورد سوالی در ذهن شما وجود دارد که با خواندن این مطلب به آن پاسخی دریافت نکردید می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو در مشهد، دریافت مشاوره و استراتژی می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید