روانشناسی رنگ چیست و چطور بر برند شما تاثیر می‌گذارد؟

شده در یک رستوران خیلی شیک با غذاهای فوق‌العاده یک باره احساس بی اشتهایی کنید؟ یا به مکانی هرچند زیبا وارد شوید و نتوانید آن‌جا دوام بیاورید؟ یا بدتر! با وجود این که یک وبسایت مطالب خوبی ارائه می‌کند حوصله نکنید مطالبش را بخوانید؟ به نظر شما این موضوعات تصادفی و به یکدیگر بی‌ربط هستند؟ …

روانشناسی رنگ

شده در یک رستوران خیلی شیک با غذاهای فوق‌العاده یک باره احساس بی اشتهایی کنید؟ یا به مکانی هرچند زیبا وارد شوید و نتوانید آن‌جا دوام بیاورید؟ یا بدتر! با وجود این که یک وبسایت مطالب خوبی ارائه می‌کند حوصله نکنید مطالبش را بخوانید؟ به نظر شما این موضوعات تصادفی و به یکدیگر بی‌ربط هستند؟ خب دنیای روانشناسی جای جالبی است و ارتباطات بین خیلی چیزها را معلوم می‌کند. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس درباره روانشناسی رنگ و تاثیرات استفاده از رنگ‌های مختلف در طراحی صحبت خواهیم کرد:

  • روانشناسی رنگ یعنی چه؟
  • کاربرد روانشناسی رنگ در طراحی و برندینگ چیست؟
  • روانشناسی ۹ رنگ و کاربرد آن‌ها در طراحی سایت

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

چهار تکنیک طراحی دکمه‌ها در UI

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ، مطالعه رنگ ها و تاثیر آن‌ها در رفتار انسان است. هدف این علم تعیین چگونگی تأثیر رنگ بر تصمیمات روزمره ما مثل خریدهایمان است. آیا رنگ لباس ما را مجبور به خرید می کند؟ آیا رنگ های یک بسته باعث می شود که برندی را نسبت به برند دیگر انتخاب کنیم؟ آیا رنگ یک نماد باعث می شود که روی آن کلیک کنیم؟ پاسخ کوتاه بله است. اما قسمت چرایی‌اش کمی پیچیده تر است. معانی رنگ می تواند در اینکه چرا برخی از رنگ‌ها را به سایرین ترجیح می دهیم ، تأثیر داشته باشد. همین رنگ همچنین می تواند معانی مختلفی داشته باشد که به تربیت ، جنسیت ، مکان ، ارزشها و عوامل مختلف دیگر بستگی دارد.

کاربرد روانشناسی رنگ در طراحی و برندینگ

هرچیزی که با رفتار انسان‌ها ارتباط داشته باشد در طراحی و به خصوص برندسازی تاثیرگذار می‌شود. اگر برخی رنگ‌ها باعث می‌شوند برخی افراد رفتارهای مشخصی از خود نشان دهند پس کسب دانش در این زمینه برای طراحان ضروری است. در بخش بعدی معانی مختلفی که هریک از این رنگ‌ها القا می کنند را بررسی خواهیم کرد.

روانشناسی‌رنگ قرمز

رنگ قرمز رنگی است که می‌تواند توجه‌ها را به خود جلب کند. این رنگ دربردارنده مفاهیم شور، هیجان، ریسک پذیری و انرژی است. اگر توجه کرده باشید بیشتر کلیدهای CTA برای خرید و سفارش در دنیای دیجیتال و همچنین بسته بندی‌های غذا در قفسه‌های فروشگاه با این رنگ طراحی می‌شوند. چرا که این رنگ تندترین رنگ بوده و می‌توانید شدیدترین احساسات را تحریک کند. اگر قرار نیست سایت شما زیاد رنگی باشد، قرمز را برای فراخوان اقدام نگه دارید. از سایت‌هایی که رنگ قالب را قرمز انتخاب کرده‌اند می‌توان به یوتیوب اشاره کرد. کمتر کسی می‌تواند دربرابر کلیدهای قرمز این سایت مقاومت کرده و ویدیو را پخش نکند. اگر سایت فروشگاهی ندارید و برای آموزش یا مواردی که نیازمند تمرکز و آرامش هستند استفاده از قرمز را محدود کنید. چرا که قرمز دارای مفهوم خشم و خطر نیز می‌باشد.

روانشناسی رنگ در طراحی برند _ قرمز نتفلیکس

روانشناسی‌رنگ نارنجی

در روانشناسی رنگ ، نارنجی نشان دهنده خلاقیت ، ماجراجویی ، اشتیاق ، موفقیت و تعادل است. این رنگ را در لوگوی شبکه‌های برنامه کودک و تیم‌های ورزشی زیاد دیده ایم. به این دلیل که نارنجی حس نشاط و انگیزه را القا می‌کند. و البته دربردارنده کمی سرگرمی نیز هست. بعد از قرمز دومین رنگی که برای فراخوان اقدام به کار می‌رود، نارنجی است. بسیاری از طراحان بری قسمت تماس با ما و قسمت‌هایی که نیاز است توجه مخاطب را جلب کند از این رنگ استفاده می‌‌کنند. رنگ نارنجی بین دو رنگ زرد و قرمز قرار دارد و

آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس این رنگ را به دلیل همسویی با خلاقیت برگزیده است.

روانشناسی‌رنگ زرد

رنگ زرد بیش از هرچیزی القا کننده آفتاب است. و از بطن آفتاب احساس شادی، مثبت اندیشی، خوش بینی و گرمای تابستان به انسان دست می‌دهد. رنگ زرد به بازدیدکنندگان حس خوشبختی را می‌دهد. برای همین بهتر است کلیدهایی مثل «ارسال رایگان» برای سایت‌تان را با این رنگ طراحی کنید. استفاده از کمی رنگ زرد می‌تواند به بازدیدکنندگان سایت شما کمک کند شما را با یک چیز مثبت برای خود تعبییر کنند.

روانشناسی صورتی

صورتی رنگ بسیار محبوبی برای برندهایی است که خدماتی به دختران جوان ارائه می‌کنند. این رنگ دربردارنده مفاهیم زنانگی ، بازیگوشی، ناپختگی و عشق بی قید و شرط است. برخی از برندهاها استفاده از رنگ صورتی را برای بسته بندی محصول مخصوصاً برای اسباب بازی های دخترانه انتخاب کرده اند. برخی از برندهای عطر و حوله نیز از این رنگ استفاده کرده و نام برخی محصولات خود را نیز به آن مرتبط کرده‌اند. معمولا برای منوهای کشویی و زبانه دار از این رنگ استفاده می‌شود.

روانشناسی رنگ سبز

در روانشناسی رنگ ، رنگ سبز ارتباط زیادی با طبیعت و وفور دارد. رشد، باروری، سلامتی و سخاوت برخی از معانی مثبت رنگ سبز هستند. البته این رنگ در برخی موارد مفهوم منفی حسادت را نیز القا می‌کند. اگر در حوزه سلامت و زیبایی اندام فعالیت می‌کنید این رنگ مناسب سایت شماست. و می‌تواند در لوگو یا پس زمینه به کار رود.

روانشناسی آبی

در روانشناسی رنگ ، معنی رنگ آبی نزدیک به دریا و آسمان است. ثبات ، هماهنگی ، آرامش ، آرامش و اعتماد تنها برخی از احساساتی است که مشتری شما می تواند نسبت به نام تجاری شما هنگام ترکیب رنگ آبی با برند خود احساس کند. برعکس ، آبی همچنین می تواند برخی از معانی رنگ منفی مانند افسردگی را به همراه داشته باشد و می تواند حس سردی را ایجاد کند. بسیاری از وبسایت‌ها مدارک حاکی از اعتماد مثل گواهینامه‌ها یا موارد مربوط به حمل و نقل را به این رنگ طراحی می‌کنند تا به مشتریان خود حس آرامش و اعتماد بدهند. اورال بی، فیسبوک و بسیاری از برندهای دیگر از رنگ آبی در لوگوی خود استفاده می کنند تا به مردم کمک کنند محصول آن‌ها را با ایمنی و اعتماد و کیفیت در ذهن ثبت کنند. سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که با بازارهای مالی سروکار دارند نیز این رنگ را بسیار به کار می‌گیرند.

روانشناسی رنگ در طراحی برند _ آبی اورال بی

روانشناسی رنگ بنفش

در روانشناسی رنگ ، بنفش یک رنگ سلطنتی است. معنی رنگ برای بنفش به قدرت، اشراف، تجمل، خرد و معنویت اصیل است. اما اگر این رنگ را بیش از اندازه به کار بگیرید باعث احساس ناامیدی می شود. برخی استفاده بیش از حد آن را القا کننده غرور نیز می دانند. اگر وبسایتی دارید که قرار است با آموزش یا خدمات آن مخاطبان ثروتمند شوند این رنگ را به شما توصیه می‌کنیم.

 

روانشناسی  سفید

در روانشناسی رنگ ، رنگ سفید معصومیت، خوب بودن، پاکیزگی و فروتنی را به نمایش می گذارد، گرچه در بعضی از نقاط جهان ، رنگ سفید معنای مخالف دارد. معانی منفی این رنگ عقیم سازی و سرما هستند. بنابراین اگر وبسایتی دارید که نباید این دو مفهوم را القا کند از به کارگیری این رنگ بپرهیزید. رنگ سفید در وبسایت‌های تجارت الکترونیک بیشترین کاربرد را دارد. برند آدیداس یکی از شناخته ترین لوگوهای سفید و سیاه را دارد. طبیعی است که وقتی سفید در زمینه به کار می رود نوشته ها به رنگ سیاه باشند و برندهای زیادی این تضاد را تجربه می کنند. رنگ سفید همچنین می تواند نشانه‌ای از آغاز باشد، مثل لوح نانوشته‌ای که چشم انتظار چیزهای جدید است. از آنجا که رنگ سفید تعادل یکسانی از همه رنگ ها دارد، می تواند چندین معنی را نشان دهد، که در این میان برابری از همه این ویژگی‌ها بیشتر القا می‌شود.

روانشناسی رنگ در طراحی برند _ سفید آدیداس

روانشناسی رنگ سیاه

سیاه رنگ بسیار محبوبی در طراحی است. در روانشناسی رنگ سیاه نمادی از رمز و راز، قدرت و ظرافت است. در مقابل می تواند احساساتی مانند غم و غضب را نیز برانگیزد. بسیاری از کسب و کارهای از سیاه در طراحی لوگو استفاده می‌کنند. اما در واقع این رنگ حاوی باری از رمز و راز و اختفاست و نمی‌تواند هرجایی استفاده شود.

انتخاب پالت رنگی

شاید وقتی به ابزار Adobe color سر می‌زنید تا رنگ‌های متضاد، مکمل و هم خوان با رنگ اصلی طراحی خود را انتخاب کنید، رنگ‌های بسیار به شما پیشنهاد شوند. اما گول نخورید و خود را از وسوسه‌ی انتخاب رنگ‌های زیاد دور کنید. چرا که بیشتر افراد سادگی را دوست دارند و به کارگرفتن بیش از دوسه رنگ در پالت رنگی سایت یا لوگو، چشم آن‌ها را آزار می‌دهد. و شما نباید اجازه بدهید این اتفاق بیفتد و مخاطب دچار سردرگمی شود. بلکه بایستی با توجه به مفهوم رنگ‌ها، هوشمندانه انتخاب کنید.

جمع بندی

در این قسمت با مفهوم روانشناسی رنگ و چگونگی استفاده از آن در طراحی و برندینگ و همچنین مفهوم نه رنگ پرکاربرد در پالت‌ها آشنا شدیم. اگر در زمینه طراحی سایت و روانشناسی برند سوالی دارید می توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر نیاز به یک طراحی حرفه ای UI یا مشاوره دارید می توانید روی تاس حساب کنید.