بازاریابی محتوا چیست و چگونه انجام می‌شود؟ (+9 مرحله برای شروع!)

بازاریابی محتوا چیست و چگونه انجام می‌شود؟ (+9 مرحله برای شروع!)

همه ما هزاران بار شنیده‌ایم که محتوا پادشاه است و اثر بخش‌ترین نوع بازاریابیست! همچنین شنیده‌ایم که ما در عصر محتوا زندگی می‌کنیم و برای بازاریابی محتوا نیاز به استراتژی داریم و …! نکته ای که در اینجا وجود دارد و معمولا به آن توجه نمی‌شود، این است که چگونه از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟ …

همه ما هزاران بار شنیده‌ایم که محتوا پادشاه است و اثر بخش‌ترین نوع بازاریابیست! همچنین شنیده‌ایم که ما در عصر محتوا زندگی می‌کنیم و برای بازاریابی محتوا نیاز به استراتژی داریم و …! نکته ای که در اینجا وجود دارد و معمولا به آن توجه نمی‌شود، این است که چگونه از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟ به صورت کلی بازاریابی محتوا چیست؟ روش‌های آن چیست؟ چگونه بزرگان دیجیتال مارکتینگ آن را بهترین روش بازاریابی می‌خوانند؟

در این مقاله سعی می‌کنیم به صورت کامل در مورد انواع محتوا، نحوه انجام بازاریابی محتوا و یک تعریف ساده از آن به شما کمک کنیم که کسب و کار خود را بهبود ببخشید و بهترین چیزها را در دنیای دیجیتال مارکتینگ بدست آورید. در ادامه با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید.

 

Table of Contents

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

بازاریابی محتوا چیست؟ کانتنت مارکتینگ (Content Marketing) به زبان ساده

بازاریابی-محتوا-چیست؟-کانتنت-مارکتینگ-(Content-Marketing)-به-زبان-ساده

حقیقت این است که نمی‌توان در یک یا دو خط در مورد بازاریابی محتوا یا چیستی آن صحبت کنیم، اما می‌توانیم از سایت‌های بزرگی مثل Hubspot که یکی از بهترین مراجع دیجیتال مارکتینگ در دنیاست، در مورد تعریف بازاریابی محتوا نقل قول کنیم:

بازاریابی محتوا در واقع بخشی از استراتژی توسعه کسب و کار و بیزینس است که بر روی تولید محتوا با ویژگی‌های زیر تمرکز دارید:

 • ارزشمند
 • مرتبط
 • منسجم و یکپارچه

هدف اصلی استفاده از بازاریابی محتوا، جذب مخاطبان و کاربران جدید، حفظ مخاطبان و کاربران قدیمی و هدایت هر دو گروه به سمت سودآوری و کسب درآمد به صورت جدید است!

قبل از خواندن ادامه محتوا پیشنهاد می کنم ویدیو زیر را ببینید 

نکته‌های درون تعریف بازاریابی محتوا از نظر Hubspot

با دقت دوباره به این تعریف می‌تواند متوجه شوید که بازاریابی محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا در واقع همان تولید محتوا به صورت ارزشمند، مرتبط و یکپارچه بر اساس استراتژی است! دقیقا تفاوت اصلی یک بازاریاب محتوا صرفا با یک تولید کننده محتوا با همین دو کلیدواژه ارزشمند و مرتبط مشخص می‌شود.

اگر تابحال تولید محتوا می‌کردید، اما نتیجه ای دریافت نمی‌کردید، در واقع شما در این قسمت یعنی ارزشمند و مرتبط مشکل داشتید! در این روش برخلاف روش‌های دیگر شما برای مخاطب ارزش قائل هستید. شما به دنبال این هستید که ببینید مخاطب به دنبال چه چیزی هست یا نیست! به بیان تاس، تعریف بازاریابی محتوا به صورت زیر است:

شما در بازاریابی محتوا باید محتوای ارزشمندی تولید کنید تا اعتماد مخاطب در وهله اول جذب شود، سپس با استفاده از سایر فنون و ترفندها، کاری کنید که مخاطب شما را به شکل جدیدی دنبال کند!

مشتریان و مخاطبان در سال 2021 به دنبال خرید اعتماد و تجربه‌ها هستند و دیگر مانند گذشته تنها به مزیت‌های شما نسبت به رقبای شما توجه نمی‌کنند. آن‌ها به دنبال خرید تجربه‌ها هستند. هرچقدر که بتوانید در بازاریابی محتوا اعتماد بیشتری جلب کنید، می‌توانید مخاطبان بیشتری داشته باشید.

بازاریابی محتوا می‌تواند شما را از زیر صفر به بالاترین نقطه ممکن برساند!

داستان‌های زیادی وجود دارند که این ادعا را ثابت می‌کنند که بازاریابی محتوا چگونه توانسته کسب و کارهای شکست خورده را موفق کند و تاثیرات و سوددهی ده‌ها برابری به ارمغان آورد. یکی از این داستان‌های تکان دهنده که شاید قبلا هم شنیده باشید، مربوط به شرکت ساخت استخر و جکوزی فردی به نام مارکوس است!

او سال‌های سال درآمد زیادی از طریق کسب و کار خود به جیب زد، اما در رکود اقتصادی آمریکا نزدیک بود مانند هزاران کسب و کار دیگر به ورشکستگی برسد! او تحت فشارهای زیادی بود و نمی‌دانست که باید چه کاری انجام دهد، اما درست در همین نقطه تنها با کمک بازاریابی محتوا و 20 هزار دلار سرمایه اولیه، توانست بیش از 250 هزار دلار سود بدست آورد!

او یادگرفت که راه‌های بهتر و کم هزینه ای برای بهبود و توسعه کسب و کار وجود دارد که در گذشته بلد نبوده‌است. او بعد از این اتفاق در یکی از جلسات سخنرانی‌های Talk داستان خود را به صورت کامل شرح داده‌است که می‌توانید با جستجوی نام او در اینترنت راجع به این موضوع و داستان، اطلاعات جامع تری بدست آورید.

چرا باید از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟

چرا-باید-از-بازاریابی-محتوا-استفاده-کنیم؟-دلایل-و-مزایای-استفاده-از-کانتنت-مارکتینگ

شما می‌توانید با تولید محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم بازاریابی محتوا انجام دهید، اما مزایای آن چیست؟ چرا کسب و کارهای بزرگ در دنیا و ایران هزینه زیادی را برای بازاریابی محتوا هزینه می‌کنند؟ اگر شما از تمامی شرایط و مراحل تولید محتوای ارزشمند پیروی کرده باشید، قادر هستید که کار خود را به شکل درست و اصولی انجام داده و از مزایای زیر بهره مند شوید:

جلب اعتماد مخاطب، اولین قدم برای فروش

به صورت میانگین، روزانه هر شخص با ده‌ها و صدها پیام تبلیغاتی روبرو می‌شود! این باعث از بین رفتن اعتماد افراد برای این موضوع است که باعث می‌شود ما به فکر روش و شیوه جدید دیگری برای تولید محتوا باشیم! بازاریابی محتوا به دو علت زیر می‌تواند در جلب اعتماد مخاطبان شما کاربرد داشته باشد:

شما در بازاریابی محتوا به صورت مستقیم تبلیغ نمی‌کنید و همین موضوع باعث می‌شود که محتوای شما، ارزشمند باشد و مخاطب از خواندن آن، اذیت نشود! در این زمینه باید بدانید که تولید محتوای ارزشمند به صورت اصولی، قدم اول در جذب مشتری به صورت اصولی است!

شما می‌توانید به صورت متخصص شناخته شوید و از این طریق به مشتریان خود نشان دهید که چگونه در زمینه کاری خود به صورت ارزشمند می‌توانید خدمات و محصولات اراه کنید!

یک آمار جالب در رابطه با جلب اعتماد بازاریابی محتوا

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از Hubspot حدود 78 درصد از مردم ترجیح می‌دهند که یک کسب و کار را از مقالات و محتوای شبکه اجتماعی اش بشناسند نه از تبلیغاتی که انجام می‌دهد! همچنین بر اساس حدود 70 درصد از کاربران، کسب و کارهایی که تولید محتوای بهتر، ارشمندتر و جذاب تری دارند، می‌توانند تعامل بهتری با مشتریان داشته باشند.  در این زمینه نکات زیر هم وجود دارد که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • حدود 47 درصد از کاربران قبل خرید اینترنتی، 3 یا 5 قطعه محتوا (ویدئو، عکس، مقاله، اینفوگرافیک و …) را بررسی می‌کنند!
 • 96 درصد از کسب و کارهایی که به صورت B2B (Business To Business) فعالیت می کنندف قبل از دریافت محصول یا خدمات به دنبال اطلاعات تخصصی می‌گردند!
 • با تولید محتوا می‌توانید در میان 82 درصد از کاربران، جایگاه بالاتری داشته باشید!
 • با تولید محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم می‌توان در 70 درصد کاربران، احساس نزدیکی به برند ایجاد کرد.

بدون شک این آمار و ارقام جای هیچ سخنی باقی نمی‌گذارد و به شما گوشزد می‌کند که به عنوان کسب و کار اینترنتی در اولین فرصت به فکر بازاریابی محتوا و تولید محتوای ارزشمند باشید!

مردم را از برند خود آگاه کنید تا کسب و کار شما رونق پیدا کند!

افزایش آگاهی از برند یا Brand Awarness از دیگر مزایای پنهان بازاریابی محتواست! خیلی از افراد ممکن است که در مورد برند شما اطلاعات زیادی نداشته باشند، اما با کمک محتوای ارزشمندی که تولید می‌کنید، می‌توانید با خیل عظیمی از مخاطبان وارد تعامل شده و به آن‌ها کمک کنید که در خرید‌های بعدی به فکر شما، کسب و کارتان و … باشند! هرچه بیشتر محتوای تخصصی تر، جذاب تر و بهتری تولید کنید در افزایش آگاهی از برند خود، قوی تر عمل خواهید کرد.

نرخ تبدیل خود را بهبود ببخشید و پول زیادی بدست آورید!

نرخ تبدیل یا همان Conversion Rate یکی از مهم‌ترین نرخ‌هایی است که هر دیجیتال مارکتری با آن سر و کار دارد! اگر شما هم روزانه هزاران ورودی از گوگل و شبکه‌های اجتماعی خود دارید، اما تنها چند ده مشتری جدید بدست می‌آورید، باید در مورد بهبود نرخ تبدیل اطلاعات کافی و جامع بدست آورید.

در این قسمت به صورت خلاصه باید بیان کنیم که هرچقدر تولید محتوای شما ارزشمندتر، مناسب تر و بهبود یافته تر باشد، بدون شک نرخ تبدیل شما هم بهتر خواهد بود. شما نباید محتوای خود را هدر بدهید و با هر نوع محتوایی توقع داشته باشید که به این موضوع دست پیدا کنید! در ادامه برای افزایش اطلاعات شما در مورد ارتباط بازاریابی محتوا و Conversion Rate چند آمار مهم در این زمینه را منتشر می‌کنیم!

آمارهای مهم در مورد نرخ تبدیل که نمی‌دانستید!

چند آمار مهم که ارتباط مهم و ناگستنی نرخ تبدیل و بازاریابی محتوا را نشان می‌دهد، عبارت است از:

 • نرخ‌های تبدیل بازاریابی محتوایی نسبت به سایر روش‌های دیجیتال مارکتینگ، حدود 6 برابر است!
 • 61 درصد از کاربران پس از مطالعه محتوای شما، اقدام به خرید از برند یا کسب و کار شما می‌کنند!
 • 74 درصد از بیزینس‌های آنلاین پس از استفاده از بازاریابی محتوا، توانسته‌اند نرخ تبدیل خود را افزایش دهند!
 • نرخ تبدیل سایت‌هایی که از Content Marketing استفاده می‌کنند، حدود 200 درصد بیشتر از سایت‌های دیگر است!

یکه تاز موتور جستجوی گوگل شوید! سئو و بهینه سازی سایت با کمک بازاریابی محتوا

احتمالا شما هم در مورد خدمات سئو اطلاعات کافی دارید و می‌دانید که تا چه اندازه برای کسب و کار شما مهم است! اگر بازاریابی محتوا به صورت اصولی برای کسب و کار شما انجام شده باشد، شما می‌توانید از تعداد بسیار زیادی ورودی که روزانه به سمت شما جلب می‌شود، استفاده کرده و مخاطبان بیشتری برای کسب و کار خود داشته باشید. هرچقدر که ورودی شما در گوگل افزایش پیدا کند، احتمال خرید محصولات و خدمات شما هم افزایش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که کاربرانی که از طریق گوگل جذب سایت شما می‌شوند، راحت تر از سایر کاربران خرید می‌کنند چرا که با دست خودشان وارد سایت شما شده‌اند! آن‌ها خودشان شما را انتخاب کرده‌اند! در این زمینه البته استراتژی تحقیق کلمه کلیدی شما حرف اول را می‌زند! اگر به درستی تحقیق کلمه کلیدی پولساز خود را انجام داده باشید، بدون شک با بازاریابی محتوا یکه تاز کسب و کار خود خواهید شد.

هزینه کمتر، نتیجه بهتر با کمک بازاریابی محتوا

هزینه-کمتر،-نتیجه-بهتر-با-کمک-بازاریابی-محتوا

آخرین مزیت بازاریابی محتوا که در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد، هزینه کمی است که شما برای این نوع تبلیغات نسبت به سایر روش‌ها پرداخت می‌کنید. شما با استفاده از این نوع بازاریابی در حدود 3 برابر نرخ و لید بیشتری خواهید داشت.

قبل از انجام بازاریابی محتوا بخوانید!

در این قسمت از مقاله بازاریابی محتوا چیست می‌خواهیم با شما در مورد این موضوع صحبت کنیم که کانتنت مارکتینگ نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دیربازده تر است و حداقل حدود 7 ماه زمان لازم است که شما بتوانید اثرات سرمایه گذاری خود را برداشت کنید، اما این نوع بازاریابی نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دارای مزایای بی شماری بوده و نرخ تبدیل بیشتری دارد.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

اثر بخشی و تاثیرگذاری این روش از دیجیتال مارکتینگ به معنای این نیست که سایر روش‌های بازاریابی آنلاین و تبلیغات خوب نیستند و فقط باید به این موضوع توجه کرد! شما برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود، باید از تمامی روش‌های تبلیغات استفاده کنید، اما این روش را باید نسبت به سایر تکنیک‌ها در اولویت قرار دهید.

9 مرحله تا بازاریابی محتوا به صورت ایده آل

حالا که به صورت کامل در مورد چیستی بازاریابی محتوا، مزایای آن و … اطلاعات کافی بدست آوردید، نوبت آن رسیده که شما هم در مورد مراحل بازاریابی محتوا اطلاعات کافی کسب کنید! شما برای بازاریابی محتوا باید گام‌های زیر را به صورت تک به تک بردارید:

مرحله اول: هدف خود را به صورت کامل مشخص کنید!

هدف شما چیست؟ هدفگذاری SMART را یاد بگرید و اهدافی قابل اندازه‌گیری، در دسترس، مرتبط با کسب و کارتان، زمان دار و مشخص تعیین کنید. به عنوان مثال تعیین کنید که 350 میلیون تومان محصول از طریق صفحه فروشگاهی سایت خود تا 5 ماه آینده به فروش برسانید. بدون هدف، نمی‌دانید به کجا می‌خواهید بروید و در نتیجه، چیزی بدست نخواهید آورد!

مرحله دوم بازاریابی محتوا، ترسیم پرسوندی مخاطب است!

بگویید که مخاطب شما کیست، چه علایقی دارد، دوست دارد در مورد چه چیزهایی اطلاع داشته باشد و خلاصه هرآنچه که می‌توانید نسبت به مخاطب خود بدست آورید! با پرسیدن این سوالات بهتر می‌توانید برای مخاطب خود محتوا تولید کنید و کسب و کار پرسودتری داشته باشید!

مرحله سوم: یک استراتژی محتوا تدوین کنید!

در هر ثانیه و دقیقه در دنیای اینترنت هزاران و شاید حتی صدها هزار اتفاق می‌افتد! شما به عنوان صاحب یک کسب و کار موظف هستید که یک استراتژی داشته باشید تا در میان صد‌ها پست اینستاگرام، توئیت‌های شبکه اجتماعی توئیتر و صدها صفحه جدید در اینترنت غرق نشوید! استراتژی محتوای شما می‌تواند بخش‌های مختلفی داشته باشد که عبارت است از:

 • مشخص کردن مخاطب اولیه و ثانویه بیزینس
 • بررسی ارزش‌های ایجاد شده توسط مخاطب
 • پیام کلیدی محتوا چیست؟
 • لحنی که باید در محتوا به عنوان لحن برند شناخته شود به چه صورت است؟
 • چگونه مخاطبان خود را به سمت ایجاد سود، هدایت کنیم؟
 • چه تهدیدها و فرصت‌هایی وجود دارد که نباید از دست بدهیم؟
 • و …

بعد از تدوین استراتژی باید به سراغ مرحله چهارم برویم!

مرحله چهارم: کانال‌های خروجی خود را مشخص کنید

مرحله-چهارم-کانال‌های-خروجی-خود-را-مشخص-کنید

دوست دارید در کجای مسیر باشید! چه نوع محتواهایی می‌توانید تولید کنید؟ چه صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی، چه وبلاگ‌ها و سایت‌هایی میزبان محتوای شما خواهند بود؟ کجا شما را به سمت هدفی که تعیین کردید، نزدیک تر می‌کند؟ در این قسمت از بازاریابی محتوا، مشخص کردن کانال خروجی به شدت اهمیت دارد!

مرحله پنجم: تیم محتوایی خود را تشکیل دهید

یک دست صدا ندارد! شما نیاز به استراتژیست محتوا، ادمین اینستاگرام، نویسنده محتوا، طراح، سئوکار و … دارید تا بازاریابی محتوا به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسد! تیم محتوایی تشکیل دهید و به هدفی که می‌خواهید دست پیدا کنید.

مرحله ششم: ایده‌های نابی برای تولید محتوا پیدا کنید

هدف را مشخص کردید! می‌دانید که برای چه کسی می‌خواهید محتوا تولید کنید! کانال انتشار محتوا مشخص است و تیم خود را هم شکل دادید، حالا نوبت آن است که بدانید چه نوع محتوایی منتشر کنید. ایده شما برای تولید محتوا چیست؟ شما از چه فرمت محتوایی می‌خواهید استفاده کنید؟ در این قسمت به خوبی می‌توانید بهترین ایده‌های لازم برای تولید محتوا را پیدا کنید.

مرحله هفتم: تقویم محتوایی ایده آل خود را ترسیم کنید

تقویم محتوایی یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که اکثر بخش‌های بالا را در خود جای داده‌است! شما می‌توانید با ترسیم تقویم محتوایی به شکل ایده آل، محتوای خود را به بهترین شکل ممکن به نتیجه برسانید. مدنظر داشته باشید که برای طراحی تقویم محتوایی حتما از راهنمای زیر استفاده کنید:

حتما مطالعه کنید:  تقویم محتوایی چیست؟ با این تقویم، می‌توانید ثروتمند شوید!

مرحله هشتم: محتوا را تولید کنید

حالا نوبت آن رسیده که محتوای خود را بر اساس ایده، تقسیم بندی وظایف و … تولید کنید! محتوای اثربخش شما باید بر اساس تمامی ایده‌ها، پرسونا و … تولید شده باشد تا بتواند در فرآیند بازاریابی محتوا تاثیرگذار باشد.

مرحله نهم: محتوا را منتشر کنید و منتشر نتایج باشید!

مرحله-نهم-محتوا-را-منتشر-کنید-و-منتشر-نتایج-باشید!

حالا بعد از هشت مرحله بالا، نوبت آن رسیده که محتوای خود را تولید و منتشر کنید! هرچقدر که تولید محتوای شما به شکل ایده آل تر شکل گرفته باشد، نتیجه ای که می‌خواهید دریافت کنید، بهتر خواهد بود. مدنظر داشته باشید که کانال‌های انتشار در مراحل قبلی توسط خودتان باید مشخص شده باشد.

روش‌های بازاریابی محتوا

گرچه روش‌های مختلفی برای تولید محتوا و بازاریابی از طریق آن وجود دارند، در این قسمت سه مورد پرکاربرد و پرطرفدار را بررسی خواهیم کرد:

۱. انتشار اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌های تصاویری حاوی نمودار و اطلاعات هستند که به سرعت منتشر می‌شوند.  از آن جایی که در این نوع محتوا، اطلاعات ضروری و لازم به صورت خلاصه و کوتاه و با استفاده از جذابیت‌های بصری گردآوری می‌شود، افراد تمایل زیادی در به اشتراک گذاری آن‌ها به خصوص در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند. کافی است نام برند شما روی آن درج شده باشد. اگر نیروی متخصص در این زمینه ندارید، می‌توانید هر از گاهی به مناسب‌های مختلف یک اینفوگرافیک را برون سپاری کنید و از نتایج چشمگیر آن استفاده کنید.

۲. انتشار پادکست

هرچه سرانه مطالعه پایین‌تر می‌آید، توجهات به سمت ویدیوها و پادکست‌های آموزشی بیشتر می‌شود. چون نیاز به دانستن هرگز نمی‌میرد. و البته اغلب افراد از طریق دیدن و شنیدن بهتر یادمی‌گیرند چرا که عواملی مثل لحن و صدا، گیرنده‌های بیشتری در مغز آن‌ها را فعال می‌کند. یعنی اغلب مردم اگر نام یک برند را که در جایی نوشته شده بخوانند به احتمال بالای پنجاه درصد آن را فراموش می‌کنند، اما اگر همان نام را از طریق شنیداری بشنوند چیزی نزدیک به یک ونیم برابر بیشتر احتمال دارد که در ذهنشان ماندگار شود.

روش های بازاریابی محتوا

به همین دلیل انتشار پادکست، روش خوبی برای بازاریابی به حساب می‌آيد. بخصوص در این برهه که پادکست‌ها طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده‌اند و بسیاری از افراد برای کسب اطلاع از موضوعات مورد علاقه خود به سراغ پلتفرم‌های انتشار پادکست می‌روند. کافی است یک استراتژی محتوا طراحی کنید. سپس از یکی از نیروهای خوش صدا و مسلط به مطالب خود بخواهید در فواصل زمانی منظم، بر اساس استراتژی پادکست تولید کرده و روی صفحه کسب و کارتان منتشر کند.

۳. انتشار محتوای آموزشی روی وبسایت

این یکی از اصلی ترین روش‌های بازاریابی محتوایی است. احتمالا هرکسی نام بازاریابی محتوا را می‌شنود اولین گزینه‌ای که در ذهنش تداعی می‌شود صفحات وبسایت است. گرچه ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، اما بازاریابی از طریق محتوای وبسایت پیچیدگی‌های خود را دارد. در این روش شما تمرکز را روی جستجوهای موتورهای جستجو قرار می‌دهید. با استفاده از ابزارهای جمع آوری داده پرتکرار ترین سوالات مخاطبان خود در سطح وب را بررسی می‌کنید. سپس در راستای پاسخدهی به آن‌ها و همچنین معرفی کسب و کار و برند خود، محتوایی تولید و منتشر می‌کنید و با استفاده از تکنیک‌های سئو آن را به صفحه اول گوگل می‌برید.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

 

۴.وبلاگ نویسی

یکی از اصلی ترین انواع بازاریابی محتوا اختصاص وبلاگ به سایت و نوشتن محتوا و مطالب مرتبط با حوزه کاری تان است. در واقع این نوعی از محتواست که اغلب افراد فکر می کنند تنها نوعی از محتواست که می توانند برای بازاریابی محتوایی استفاده کنند. که خب با وجود آماری که در این زمینه وجود دارد تا حدودی حق دارند.

وبلاگ نویسی مزایای زیادی برای برندها و سایت ها دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. سایت های دارای وبلاگ با درصد قابل توجهی از سایر سایت ها در زمینه سئو موفق تر هستند. چرا که بستری برای پاسخگویی به سوالات و جستجو های مخاطب فراهم می آورند.

علاوه بر این برای آن دسته از مخاطبانی که هنوز برند شما را نمی شناسند این نوع محتوا می تواندد باعث شود از راه پاسخ گفتن به سوالات مخاطب به روش خیلی اصولی و مرتبی به آن ها معرفی شوید. یعنی با دانش و مهارت و تخصص شما در قالب پاسخگویی به سوالات مخاطب برایتان اعتبار و اعتماد می خرد. و در واقع وجهه بهتری از برند شما را نمایش می دهد.

 

۵.تولید محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی به خصوص در سال های اخیر با بهبود وضعیت اینترنت به محبوب ترین نوع محتوا تبدیل شده است و حالا بسیاری از افراد برای پاسخ سوالات خود مستقیما سراغ یوتیوب می روند. در واقع به دلیل همین تغییرات است که در سال های اخیر یوتیوب به دومین موتور جستجوی مهم پس از گوگل تبدیل شده است.

اهمیت محتوای ویدیویی به قدری بالا رفته است که گوگل در موقعیت صفر( یعنی جایی بالاتر از تمام محتواهای متنی و صفحات اصلی سایت ها) جایگاهی به ویدیوهای به خصوص یوتیوب اختصاص داده است. بهتر است اگر تصمیم دارید روی بازاریابی محتوایی خود کار کنید، محتوای ویدیویی را نیز وارد استراتژی خود کنید.

بازاریابی محتوا از طریق محتوای ویدیویی

نتیجه‌گیری: نوبت شماست که شروع کنید

برای این که در فرآیند بازاریابی موفق عمل کنید، نیاز دارید که در مورد این موضوع یاد بگیرید که چگونه محتوای اثربخش تولید، منتشر و ردیابی کنید! نظر شما در مورد این شیوه بازاریابی چیست؟ آیا بازاریابی محتوا می‌تواند جایگزین روش‌های دیگر مارکتینگ شود؟ تجربیات، نظرات و سوالات خود در این زمینه را با ما و دیگر افراد به اشتراگ بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ