بازاریابی داده محور چیست؟ (انواع+ روش‌ها+ ابزارها)

بازاریابی داده محور چیست؟ (انواع+ روش‌ها+ ابزارها)

چرا هر پرسونایی می‌نویسیم نمی تواند کاملا با خواست مشتری مطابق باشد؟ پس این مخاطبان بالاخره از ما چه می‌خواهند؟ کاش پیامبر دیجیتال مارکتینگ به زمین نازل شود و اعجازش هک کردن ذهن مخاطبان باشد. تبریک! اعجاز سفارشی شما نازل شده است، آن هم از خیلی وقت پیش! کافی است تا انتهای مطلب با آژانس …

چرا هر پرسونایی می‌نویسیم نمی تواند کاملا با خواست مشتری مطابق باشد؟ پس این مخاطبان بالاخره از ما چه می‌خواهند؟ کاش پیامبر دیجیتال مارکتینگ به زمین نازل شود و اعجازش هک کردن ذهن مخاطبان باشد. تبریک! اعجاز سفارشی شما نازل شده است، آن هم از خیلی وقت پیش! کافی است تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و راه و روش اعجاز بازاریابی داده محور را بخوانید:

 

  • بازاریابی داده محور چیست و چطور کار می کند؟ 
  • بازاریابی داده محور چه مزایایی دارد؟
  • چطور از بازاریابی داده محور استفاده کنیم؟ 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: بازاریابی داده محور چیست و چطور باعث افزایش درآمد برند می‌شود؟

 

بازاریابی داده محور چیست؟

داده ها در هر نوع فعالیت مرتبط با بازاریابی بهترین و ارزشمندترین سرمایه شما هستند. در روش بازاریابی داده محور، دیجیتال مارکتر ها بر اساس اطلاعات ریزی که از حساب های کاربری، ایمیل ها یا اطلاعاتی مثل منطقه جغرافیایی و سن و… که ابزارها در اختیارشان قرار می دهند، تصمیم گیری و تعیین استراتژي را انجام می‌دهند. به این ترتیب بازدهی مارکتینگ بالاتر می رود.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

بازاریابی داده محور چه مزایایی دارد؟

بازاریابی با تکیه بر تحلیل داده ها مزایای زیادی دارد که اصلی ترین های آن به شرح زیر است:

۱. کاهش هزینه ها

بدترین اتفاقی که می‌تواند برای هر سرمایه گذاری بیفتد، هزینه کردن و نتیجه نگرفتن است. و اگر نخواهیم از تحلیل داده در بازاریابی استفاده کنیم خود را بیشتر و بیشتر به این اتفاقات بد محکوم می کنیم.

بازاریابی داده محور با استفاده از ابزارها به تیم مارکتینگ امکان می دهد درک درستی از محل و چگونگی برگزاری کمپین های تبلیغاتی به دست آورده و بودجه بندی را طوری انجام بدهد که بیشترین بازدهی را داشته باشد.

اگر با داده ها میانه خوبی ندارید باید بدانید که ممکن است بسیاری از تصمیمات را بدون منطق بگیرید و در محاسبه شاخص های مهمی مثل نرخ بازگشت سرمایه نتوانید خوب ظاهر شوید.

هنگامی که از داده ها کمک می‌گیرید بهتر می‌توانید کانال‌های بازاریابی که مشتریان بالقوه شما در آن حضور دارند را شناسایی کنید. سپس نام و نوع بازاریابی خود را تنظیم کنید.

 

۲. تجربه مشتری بهتر

بازاریابی داده محور به شما کمک می‌کند براساس واقعیت‌های موجود تصمیم گرفته و عمل کنید نه براساس حدسیات و فرضیه هایی که درصد خطای بالایی دارند. همین عامل باعث می شود که بهتر و بهتر بتوانید ذهنیت کاربران و مشتریان خود را درک کنید. و اعتماد و ارتباط مشتریان با برند را حفظ کنید.

طبق آمار، نیمی از کاربران گزارش داده اند که به دلیل تجربه ضعیف در وبسایت ها، علی رغم تمایل به خرید محصول از آن صرف نظر کرده و سراغ گزینه‌های مشابه بعدی رفته اند.

مزایای بازاریابی داده محور

با استفاده از داده هایی که ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس در اختیارتان قرار می دهند به راحتی می توانید عملیات شخصی سازی را انجام بدهید. یعنی تشخیص بدهید مشتریان واقعی شما چه کسانی هستند و از برند شما چه انتظاراتی دارند. به این ترتیب تمام پلتفرم های دیجیتال خود را متناسب با آن تنظیم می کنید.

شخصی سازی برای مصرف کنندگان نتایج بسیار بهتر و واقعی تری را رقم می زند. و مخاطب هدف شما را بیشتر و ساده تر و با احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری واقعی جذب می کند.

۳. خلاقیت بیشتر و تمایز از رقبا

اگر برحسب داده ها تصمیمات خود را بگیرید، دستتان برای راه حل ارائه دادن بازتر می شود. به طور مثال اگر قرار است برای طراحی جدید سایت خود تصمیم بگیرید، بدون استفاده از داده های توپوگرافی ممکن است بین دو طرح همه پسند مردد باشید. اما اگر آمار رنج سنی و علاقه مندی های دیگر کاربران را برایتان واضح می کند، می توانید از یک طراحی منحصر به فرد که برای خیلی‌ها جذاب نباشد اما دقیقا همان چیزی است که مخاطبان شما می پسندد.

به این ترتیب می‌توانید  راه حل های خلاقانه تری برای چالش ها ارائه کنید و به خوبی خود را از رقبا متمایز کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

۴. بازاریابی داده محور باعث می شود چیزی تولید کنید که مردم عاشقش بشوند!

محتوای وبلاگ در 5 سال گذشته 800 درصد افزایش یافته است ، اما اشتراک اجتماعی نزدیک به 90 درصد کاهش یافته است. این بدان معنی است که بین آنچه برندها می گویند و آنچه که کاربران با ارزش می دانند ارتباط وجود دارد. 74 درصد از مصرف کنندگان با دیدن تبلیغاتی که از نظر آنها بی ربط هستند از برندها احساس آزار می کنند.

تنها و تنها به این دلیل که برندها در فعالیت‌های خود داده‌های مربوط به کاربران خود را تحلیل نمی کنند و تصمیمات خود را بدون توجه به این مسائل می گیرند. داده ها به شما کمک می کنند ذهن مخاطبان را هک کنید و مطابق با آن عمل کنید!

 

چطور بازاریابی داده محور انجام بدهیم؟

۱. مساله را روشن کنید

در ابتدای به ساکن باید بدانید دنبال چه چیزی هستید. شما مساله را طرح کنید روش دسترسی به آن در مراحل بعدی پیدا می شود. در این مرحله فقط سوال کلی را طرح کنید. مثلا چرا نرخ کلیک پایینی دارم؟ سپس آن را ریز تر کنید. چه مواردی در نرخ کلیک تاثیر گذارند؟ عنوان، تصویر شاخص، توضیحات من مناسب اند؟ نرخ پرش من چگونه است؟ مخاطبان من چه کسانی هستند و به چه دلیل به اطلاعاتی که به آن ها نمایش داده می‌شود جذب نمی‌شوند؟ مخاطبان از چه دستگاهی استفاده می کنند؟ آيا در نمایش کامل مشکل دارند یا…

در این مرحله سوال کلی را به سوالات جزئی که برای آن ها پاسخ داده‌ای وجود دارد، ریز کنید.

۲. به ابزار ها مسلط شوید

بدون این که بدانید هر یک از ابزارها چه اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهند بهتر است به ابزارها مسلط شوید. ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس و Ahrefs و هاتجر و حتی سرچ کنسول داده های بسیاری در اختیار شما قرار می‌دهند. در ابتدا این ابزارها را نصب کرده و به قسمت های مختلف آن و اطلاعاتی که می‌توانند بدهند مسلط شوید.

سپس کمی درباره آنالیز داده مطالعه  کنید. کمی که بگذرد خودتان به روش‌های تحلیل و چگونگی ایجاد پل میان داده ها و سوالات مسلط خواهید شد.

بازاریابی داده محور و روش های آن

 

 

۳. تبلیغات پولی و کلیکی

تبلیغات پولی راهی عالی برای مهار اطلاعات شماست. شما داده های زیادی درباره مخاطبان خود دریافت خواهید کرد و می توانید از آن ها برای تبلیغات پولی استفاده کنید.

یک گزینه این است که یک کمپین تبلیغاتی پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) انجام دهید. تبلیغات PPC تبلیغاتی است که در هنگام جستجوی کاربران، سایت شما را بدون توجه به سئو به بالای نتایج می رساند و با توجه با کلمات کلیدی که تعیین کرده بودید به کاربران نمایش داده می‌شود.

این روش علاوه بر دریافت ترافیک بالای سایت برای تحلیل مخاطب بسیار مناسب است. با تحلیل کمپین های ادوردز و اتصال داده های آن به گوگل آنالیتیکس می‌توانید به درک بهتری از مخاطبان خود برسید.

و همچنین فرصتی برای بهینه سازی صفحات فرود شما است. تبلیغات PPC معمولاً کاربران را به لندینگ پیج هدایت می کند. با درک بهتر مخاطبان خود ، می توانید صفحه فرود بهتری برای آنها ایجاد کنید.

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

۴. تبلیغ مجدد و ریمارکتینگ

حالا با اطلاعاتی که در دست دارید می‌توانید مراحل مختلف سفر مشتری را باز بینی کنید و ببینید کجا از خرید یا ادامه سفر منصرف شده‌اند. به طور مثال اگر در بررسی ویدیوهای ضبط شده‌ی هاتجر متوجه شدید که مشتریان پس از خواندن مطالب شما به لینکی که به محصول مرتبط داده اید می روند اما هنگام مواجهه با قیمت منصرف می شوند، می فهمید ایراد کجاست.

یعنی افرادی که به این محصولات علاقه مند هستند اما به دلیل قیمت بالا منصرف شده اند را شناسایی می کنید و در تخفیف بعدی ایمیل های پیشنهادی تان را به صورت هدفمند برایشان ارسال می کنید. به این ترتیب بسیاری از فرصت های از دست رفته را به زندگی بر می گردانید.

 

۵. ایمیل های هدفمند را پیاده سازی کنید

ایمیل مارکتینگ یک روش قدیمی اما پربازده و کم هزینه است. بسیاری از ایمیل هایی که نخوانده پاک می‌شوند برای مخاطبان اصلی خود ارسال نشده اند. با شناختی که از مخاطبان خود پیدا کرده اید لیست های مجزای ایمیل بسازید و هدفمند تر ارسال کنید.

مثلا اگر قرار است بازاریابی ایمیلی یک پت شاپ را انجام بدهید با مراجعه به سابقه خرید افراد می توانید تشخیص دهید چه کسانی قبلا از شما غذای سگ خریده اند و چه کسانی ابزار بازی گربه، سپس ایمیل مناسب را برای کسی که آمادگی دریافت و تبدیل را دارد ارسال کنید.

برای این که کار ساده تر شود می توانید در ابزارهای تحلیل داده فیلترهایی براساس اطلاعات جمعیتی مثل سابقه خرید، سن، و… ایجاد کنید تا هنگام ایمیل مارکتینگ دسته بندی‌های مناسب مخاطب را از قبل در اختیار داشته باشید.

 

۶. از پیشنهادات ویژه غافل نشوید

مخاطبان شما دائما به دنبال راه هایی برای پس انداز پول هستند. آنها می خواهند کوپن ، تخفیف و پیشنهاد ویژه دریافت کنند. بازاریابی مبتنی بر داده به شما کمک می کند پیشنهادهایی ایجاد کنید که مخاطبان شما را به خود جلب کند.

وقتی اطلاعات مخاطبان خود را جمع آوری می کنید ، با علایق آنها آشنا می شوید. شما می دانید چه نوع کوپن یا تخفیف برای آنها جذاب است. سپس می توانید از این اطلاعات برای ایجاد پیشنهادات و ارسال آنها برای مخاطبان خود از طریق شبکه های اجتماعی ، ایمیل یا تبلیغات پولی استفاده کنید.

پیشنهادات ویژه راهی عالی برای کسب و کار شما برای به دست آوردن تبدیل های ارزشمند است. با این روش مخاطبانی که منتظر جرقه ای برای تبدیل شدن به مشتری هستند را تبدیل می کنید.

شما افراد زیادی خواهید داشت که آماده تبدیل هستند اما نیاز به تردید نهایی دارند. با بازاریابی مبتنی بر داده ، پیشنهادهایی ایجاد می کنید که مخاطبان شما را به سمت تبدیل هدایت می کند.

جمع بندی

بازاریابی داده محور روشی است که بر حقایق و اطلاعات واقعی تکیه می‌کند. با ابزارهایی و روش‌هایی که در این مطلب معرفی شد می‌توانید بازاریابی هدفمند تری را انجام بدهید. اگر هنوز سوالی درباره این روش بازاریابی دارید می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما در میان بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ همواره می‌توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!