آموزش Disavow  و کاربرد آن در سئو | حذف بک لینک مخرب

آموزش Disavow و کاربرد آن در سئو | حذف بک لینک مخرب

همه می دانند که بک لینک خوب چه تاثیراتی روی سئوی سایت دارد و دریافت بک لینک با کیفیت آرزوی تمام سئو کاران است. اما نکته ای که گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد این است که بک لینک بی کیفیت و مشکوک هم می تواند به همان اندازه مخرب باشد! خوشبختانه گوگل فکر …

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

همه می دانند که بک لینک خوب چه تاثیراتی روی سئوی سایت دارد و دریافت بک لینک با کیفیت آرزوی تمام سئو کاران است. اما نکته ای که گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد این است که بک لینک بی کیفیت و مشکوک هم می تواند به همان اندازه مخرب باشد! خوشبختانه گوگل فکر اینجایش را هم کرده و راهی برایتان فراهم کرده که بتوانید هدیه را باز نکرده پس بفرستید!  در این مطلب از آٰژانس دیجیتال مارکتینگ تاس، راه حل Disavow برای بک لینک های مخرب را به طور کامل بررسی خواهیم کرد:

 

Disavow چیست؟

بک لینک ها در واقع رای اعتمادهایی هستند که سایت های دیگر به سایت ما می دهند و تصدیق می کنند که محتوای خوبی داریم و سایت ارزشمندی هستیم. هرچه این سایت ها معتبر تر باشند ارزش این بک لینک ها بیشتر می شود. حالا اگر نباشند چه می شود؟ فرض کنید از طرف یک ارگان و اداره که به سختی در آزمون ورودی آن قبول شده اید برای تحقیق در محله تان آمده اند. اگر همسایه های شریف و معتمدان محل، سلامت اخلاقی تان را تایید کنند حتما تاثیر مثبتی در استخدامی شما خواهد داشت. اگر نزدیکان شما در محله آدم های لا ابالی و بدنام وبزهکار باشند چه؟ احتمالا اعتبار شما نیز زیر سوال می رود.

حالا فرض کنید راهی وجود دارد که شما از ورود پرسشگران به خانه این افراد لاابالی که حتی ممکن است شما را تایید هم بکنند، جلوگیری کنید. یعنی بک لینک های ناخواسته و مخرب را برطرف کنید. این همان کاری است که گوگل با ابزار Disavow Tool در اختیارتان قرار داده است.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

چه وقت هایی باید از Disavow استفاده کنیم؟

به طور کلی هر وقت متوجه شدید که یکی از ۶ دسته بندی مخرب زیر به سایت شما لینک داده اند، بهتر است آن را رد کنید و هدیه را بازنکرده پس بفرستید:

1. لینک های پولی

لینک های پولی هم حالا از چند روش مختلف برای گوگل قابل شناسایی هستند:

  • اول این که با انکرتکست های مطابقت دقیق پر شده اند.
  • دوم این که این لینک ها از سایت های غیر مرتبط به سایت شما ارجاع داده شده اند.
  • و راه هایی از قبیل این که این لینک ها هیچوقت ویرایش نمی شوند یا در قالب «پست حمایت شده» نوشته می شوندو…

پس حواستان به این لینک ها باشد.

بک-لینک-PBN-چیست؟-چطور-به-کسب-و-کارتان-کمک-می-کند؟-همه-چیز-را-بدانید...

2. شبکه های وبلاگ نویسی خصوصی (PBN)

گوگل از سال 2014 فعال سازی نمایه سازی PBN ها را آغاز کرد. آنها هنوز وجود دارند ، اما پیوندهای PBN بخشی از هیچ استراتژی ایجاد پیوند کلاه سفید نیستند. در واقع این ها مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی هستند که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد شده‌اند. و می توانند بسیار مخرب باشند. چرا که بر اساس لینک های تصادفی کار می کنند.

3. دایرکتوری های با کیفیت پایین

برای شناسایی یک فهرست با کیفیت پایین ، از خود بپرسید: آیا انتظار دارید از لیست بازدید کننده مراجعه کنید؟ اگر پاسخ “نه” باشد ، احتمالاً کیفیت پایینی دارد.

در حالی که سالها ارسال دایرکتوری با کیفیت پایین کار نکرده است (و اکنون بسیاری از آنها از پیوندهای nofollow استفاده می کنند که نیاز به رد کردن را از بین می برند) ، برخی از سئوکاران غیراخلاقی هنگام ارائه “خدمات” خود به صاحبان وب سایت های بی خبر ، خلاف این را ادعا می کنند.

تعداد انگشت شماری از دایرکتوری های با کیفیت بالا یا خاص ممکن است ارزش این هزینه را داشته باشند ، اما این روش روش موثری برای رشد اقتدار سایت نیست.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

 

4. نظرات و هرزنامه های جمعی

اظهار نظر در مورد سایت ها و انجمن های مرتبط و معتبر و پیوند دادن به محتوای مرتبط در سایت شما نه تنها مجاز است بلکه مورد تشویق گوگل است. مشکل مقیاس گذاری یا اتوماسیون آن فرآیند است. اکنون بسیاری از سیستم های نظر به طور پیش فرض تمام پیوندها را غیرفعال می کنند ، بنابراین احتمالاً خطر و پاداش کمی در اینجا وجود دارد.

5. سایت های هک شده

سایت های هک شده برای گوگل قابل شناسایی هستند و درباره بک لینک های آن ها هیچ نقطه شکی وجود ندارد و بایستی سریعتر از شر آن ها خلاص شوید.

6. سئو منفی

متداول ترین نوع سئو منفی ، ارسال هرزنامه به بک لینک ، از طریق صدها یا هزاران وب سایت با کیفیت پایین است که عمداً به یک رقیب لینک می دهند. اگر قبلاً به سایت Explorer وارد شده اید و جهشی عظیم و بی دلیل در دامنه های ارجاع داده شده به سایت خود مشاهده کرده اید، یعنی سایت شما مورد حمله قرار گرفته است.دریافت هزاران پیوند ناخواسته در یک مدت کوتاه ، سوظن را برانگیخته و احتمالاً منجر به مجازات خواهد شد.

 

چطور بک لینک های مخرب را تشخیص داده و Disavow کنیم؟

مرحله۱:  بررسی کنید

در ابتدا بایستی تمام بک لینک هایی که سایت شما دریافت کرده است را بررسی کنید. سه گزارش در Site Explorer این فرآیند را بسیار کارآمد می کند: نمودار “Reference domains” ، “Anchors cloud” و نقشه “CTLتوزیع  “. اگر به صورت مستقیم نتوانستید سایت اکسپلورر یا گزارش های آن را در اختیار داشته باشید می توانید از ابزارهای کمکی مثل Moz Bar یا Ahrefs استفاده کنید.

در ابزار Ahrefs  می توانید سه گزارش گفته شده را به تفکیک و با جزییات دریافت کنید.

 

  • Anchors cloud: این گزارش می تواند به شما کمک کند تا لینک هایی به طرز مشکوکی “بیش از حد بهینه” شده اند را تشخیص بدهید.
  • نقشه توزیع CTLDs: نقشه دامنه سطح بالا کد کشور (CTLD) نیز راهی سریع برای ارزیابی نمایه لینک دهی است.
  • نمودار Referring domains: در این قسمت تمامی لینک هایی که سایت شما دریافت کرده و ممکن است حاوی اسپم یا ویروس باشند، شناسایی می شوند.

 

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

مرحله ۲: تشخیص درست بدهید

در این مرحله بایستی موارد مشکوک را بررسی کنید و آن هایی که واقعا مخرب هستند را شناسایی کنید. برای این کار سرچ کنسول و را به یکدیگر متصل کنید:

به Site Explorer بروید -> دامنه خود را وارد کنید -> Profile Backlink -> Refer Domains -> فیلتر برای پیوندهای dofollow -> مرتب سازی بر اساس DR (کم به زیاد)

ahrefs-referring-domains-export-csv

حالا وبسایت های لینک دهنده را بر اساس پسوند یا TLD کوتاه و اسپم مثل E.g., .ru, .cn و… یا نام دامنه، عنوان و انکرتکست اسپم بررسی کنید. اگر دامنه اصلی سایت معتبر است و تنها صفحه ای که به شما لینک داده است مخرب است، فقط URL همان صفحه را حذف کنید.

اگر در این مرحله دچار سردرگمی شدید از یک مشاور سئو کمک بگیرید.

مرحله ۳: لیست سیاه خود را در Google Links Disavow Tool قالب بندی و بارگذاری کنید

روی لینک Disavow search console کلیک کنید. با انتخاب Choose File یک فایل نوت پد که لینک های مورد نظر خود را در آن جای گذاری کرده اید به گوگل معرفی کنید و روی Submit کلیک کنید.

 

جمع بندی

اگر بک لینک ها بدون هیچ قید و شرطی همان افسانه ای بودند که مردم از آن صحبت می کنند سئو بسیار ساده تر می شد. اما حالا می دانیم که بک لینک مخرب چیست و چطور باید با آن برخورد کرد. اگر هنوز سوالی درباره Disavow دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و تجربیات خود را از همین قسمت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!